پرسشنامه وسواسی اجباری ییل-براون (Y-BOCS)

معرفی
مقیاس ییل براون یک تست برای ارزیابی میزان شدت اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) است. این مقیاس که توسط پروفسور گودمن و همکارانش طراحی شده است، به طور گسترده در تحقیقات و بالین برای تعیین شدت وسواس فکری-عملی و نظارت بر بهبود آن در طول درمان استفاده می‌شود.

منظور از وسواس فکری عبارت است از افکار، تصویر های ذهنی، یا میل های ناگهانی به انجام کاری یا گفتن چیزی است که فرد را ناراحت می کند و دایماً هم در ذهن تکرار می شوند.

منظور از وسواس عملی، رفتارهایی است که فرد احساس می کند مجبور است آن ها را تکرار کند تا اضطرابش کاهش پیدا کند یا جلوی یک اتفاق بد گرفته شود.

جامعه هدف
افراد ۱۴ سال به بالا

معیارهای مورد سنجش
این پرسشنامه برای سنجش میزان افکار وسواسی و رفتارهای وسواسی/اجباری است.

نحوه اجرای آزمون
پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای مقیاس وسواسی اجباری ییل-براون (Y-BOCS) طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید.

لطفاً هر سؤال و گزینه‌های مربوط به آن را با دقت بخوانید و در مورد ۷ روز گذشته (از جمله امروز)، فکر کرده و برای هر پرسش، یکی از گزینه‌ها را انتخاب کنید.

نحوه تحلیل
تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

هزینه آزمون: رایگان
منبع:

Goodman WK (1989).The Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale. I. Development, use, and reliability. Arch Gen Psychiatry

پرسشنامه اضطراب بک (BAI)

معرفی

اضطراب به خودی خود نه بد هستند و نه خوب. بلکه واکنش هیجانی طبیعی بدن در برابر کشمکش ها و موقعیت های خطرناک هستند. سنجش نشانه های اضطراب می تواند نقش مهمی در تشخیص و درمان مشکلات روان شناختی داشته باشد آزمون غربالگری اضطراب بک برای سنجش میزان اضطراب به دست بک و همکارانش در سال ۱۹۸۸طراحی شده است. هر عبارت بازتاب یکی از علائم اضطراب است که معمولا افرادی که از نظر بالینی مضطرب هستند، تجربه می‎کنند.

جامعه هدف

افراد بالای ۱۷ سال

معیارهای مورد سنجش

این پرسشنامه یک ارزیابی کلی از شدت اضطراب به دست می دهد.

نحوه اجرای آزمون

پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای نسخه ترجمه شده آزمون اضطراب بک طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید.

در این پرسشنامه ۲۱ سوال مطرح شده لطفا جملات زیر را بخوانید و مشخص کنید طی هفته گذشته تا امروز چقدر از آن علامت در رنج بوده اید.

نحوه تحلیل

تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

هزینه آزمون: رایگان

منبع:

Beck AT, Epstein N, Brown G, Steer RA (1988). “An inventory for measuring clinical anxiety: Psychometric properties”. Journal of Consulting and Clinical Psychology. ۵۶ (۶): ۸۹۳–۸۹۷٫

آزمون افسردگی بک

معرفی

افسردگی دارای جلوه های گوناگونی است که افراد به آسانی از تشخیص آن غافل می شوند. این اختلال دارای طیف وسیعی از نشانه ها از قبیل سردرد، یبوست، کم شدن اشتها، کمر درد، یا فقط خستگی مزمن است. آزمون افسردگی بک، یکی از معتبرترین آزمون های تشخیصی برای ارزیابی شدت و علائم افسردگی در نوجوانان و بزرگسالان می باشد. این آزمون برای نخستین بار در سال ۱۹۶۱ توسط آرون بک، بکوارد، مندلسون، مارک و ارباف تدوین شد.

جامعه هدف

افراد بالای ۱۶ سال

معیارهای مورد سنجش

این پرسشنامه یک ارزیابی کلی از شدت افسردگی به دست می دهد.

نحوه اجرای آزمون

پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای نسخه ترجمه شده آزمون افسردگی بک طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید.

در این پرسشنامه ۲۱ سوال مطرح شده و هر سوال از چهار عبارت تشکیل شده است. هر یک از این عبارت ها در هر سوال بیان کننده حالتی از شخص است. شما باید عبارت های هر گروه را به ترتیب و با دقت بخوانید. سپس در هر گروه عبارتی را انتخاب کنید که بهتر از همه، طرز احساس کنونی شما را بیان می کند. یعنی آنچه را که درست هم اکنون احساس می کنید. اگر در هر سوال بیش از یک عبارت را وصف خود می دانید، سعی کنید عبارتی را که ممکن است بیشتر درباره شما صادق باشد را انتخاب کنید. اگر از بین دو یا چند عبارت مربوطه به یک گروه نتوانستید انتخابی را به عمل آورید به حدس و گمان متوسل شوید در هر صورت هیچ سوالی را بدون پاسخ نگذارید.

نحوه تحلیل

تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

هزینه آزمون: رایگان

منبع:

Beck AT, Ward CH, Mendelson M, Mock J, Erbaugh J (June 1961). “An inventory for measuring depression”. Arch. Gen. Psychiatry. 4 (6): 561–۷۱٫

پرسشنامه ارزیابی سلامت عمومی (GHQ-28)

 معرفی

پرسشنامه سلامت عمومی (GHQ-28)  یک ابزار غربالگری برای شناسایی علایم جسمی، اضطراب و بی‌خوابی، اختلال عملکرد اجتماعی و افسردگی شدید در جمعیت عمومی است. این پرسشنامه که توسط گلدبرگ در سال ۱۹۷۸ ساخته شده، از جمله شناخته شده ترین ابزارهای غربالگری اختلالات سلامت روان است. این فرم برای تمام سنین (به جز کودکان) مناسب است و وضعیت فعلی پاسخ‌دهنده را ارزیابی می‌کند.

معیارهای مورد سنجش

این پرسشنامه یک ارزیابی کلی از علایم جسمی، اضطراب و بی‌خوابی، اختلال عملکرد اجتماعی و افسردگی شدید فراهم می‌کند.

نحوه اجرای آزمون

پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای پرسشنامه Goldberg طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید. لطفاً در تمامی سؤالات، پاسخی را که فکر می کنید با وضع شما  در طی یک ماه اخیر (و نه مشکلات و ناراحتی های گذشته) بیشتر مطابقت دارد مشخص کنید. لطفا به خاطر داشته باشید که این آزمون تنها یک آزمون غربالگری است و هدف از آن بررسی سطح سلامت روان شما در حال حاضر می باشد.

نحوه تحلیل

تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

هزینه آزمون: رایگان

منبع:

Goldberg, David; Hillier, Valerie (1979). “A scaled version of the General Health Questionnaire”. Psychological Medicine. Cambridge Univ Press. ۹ (۰۱): ۱۳۹–۱۴۵

آدرس در سعادت آباد غرب تهران

نشانی :سعادت آباد، بلوار دریا، بین خیابان شفق و مطهری جنوبی، پلاک ۱۰۶، ساختمان ساحل، طبقه سوم

تلفن:
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۲۶
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۵۷
۰۲۱ ۸۸ ۵۸۴ ۵۰۸