درمان افسردگی

درمان افسردگی ، دارو یا خودیاری؟

اگر در میان گزینه‌های مختلف درمانی برای افسردگی گیج شده اید، در این مطلب اطلاعاتی برای نحوه تصمیم گیری در مورد بهترین روش برایتان گردآوری شده است.

یافتن بهترین درمان افسردگی برای شما

درمان افسردگی
درمان افسردگی

وقتی افسرده هستید، ممکن است احساس کنید که هیچ وقت از زیر سایه تاریکی بیرون نخواهید آمد. اما خبر خوب این است که حتی شدیدترین افسردگی هم قابل درمان است. بنابراین، اگر افسردگی شما را از زندگی کردن به نحوی که دلتان می‌خواهد باز می‌دارد، از جستجوی کمک دریغ نکنید. گزینه‌های درمانی متفاوتی از تراپی گرفته تا دارو و تغییرات سبک زندگی سالم، برای درمان افسردگی وجود دارد.

البته همانطور که هیچ دو نفر دقیقاً به یک شکل تحت تأثیر افسردگی قرار نمی‌گیرند، درمان «به یک اندازه برای همه» نیز برای درمان افسردگی وجود ندارد. چیزی که برای یک نفر جواب می‌دهد شاید برای دیگری جواب ندهد. با این حال، با دریافت اطلاعات‌ تا حد امکان، می‌توانید درمان‌هایی را بیابید که می‌توانند به شما در غلبه بر افسردگی، احساس شادی و امید دوباره و بازیابی زندگی‌تان کمک کنند.

نکاتی برای درمان افسردگی

درمان افسردگی
درمان افسردگی
 • تا جایی که می‌توانید درباره افسردگی خود اطلاعات دریافت کنید: تعیین اینکه آیا علائم افسردگی شما به دلیل یک بیماری زمینه ای است یا خیر، مهم است. در این صورت، ابتدا باید آن بیماری درمان شود. شدت افسردگی شما هم یک عامل است. هر چه افسردگی شدیدتر باشد، احتمالاً به درمان شدیدتری نیاز خواهید داشت.
 • یافتن درمان مناسب زمان می‌برد: ممکن است برای یافتن درمان و حمایتی که برای شما بهترین جواب را می‌دهد، به آزمون و خطا نیاز داشته باشید. برای مثال، اگر تصمیم به دنبال کردن تراپی دارید، ممکن است چند تلاش برای یافتن درمانگری که واقعاً روی او کلیک کنید، طول بکشد. یا ممکن است یک داروی ضد افسردگی را امتحان کنید، اما اگر روزانه نیم ساعت پیاده روی داشته باشید، متوجه شوید که به آن نیاز ندارید. پذیرای تغییر و کمی ‌آزمایش باشید.
 • فقط به داروها تکیه نکنید: اگرچه دارو می‌تواند علائم افسردگی را تسکین دهد، اما معمولاً برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست. درمان‌های دیگر، از جمله ورزش و تراپی، می‌توانند به همان اندازه دارو مؤثر باشند و اغلب حتی بیشتر، اما عوارض جانبی ناخواسته ای ندارند. اگر تصمیم دارید دارو را امتحان کنید، به یاد داشته باشید که دارو زمانی بهترین اثر را دارد که شیوه زندگی سالم را نیز تغییر دهید.
 • حمایت اجتماعی دریافت کنید: هر چه بیشتر روابط اجتماعی خود را تقویت کنید، بیشتر از افسردگی محافظت می‌شوید. اگر احساس گرفتگی و بی حوصلگی می‌کنید، از صحبت با اعضای خانواده یا دوستان مورد اعتماد خود دریغ نکنید، یا مثلاً در یک گروه حمایت از افسردگی به دنبال ارتباطات جدید باشید. کمک خواستن نشانه ضعف نیست و به این معنی نیست که سربار دیگران هستید. اغلب صحبتی ساده با یک نفر می‌تواند کمک بزرگی باشد.
 • درمان نیاز به زمان و تعهد دارد: همه این درمان‌های افسردگی زمان می‌برند و گاهی اوقات شاید خیلی کند یا خسته کننده به نظر برسند. این موضوع طبیعی است. فرآیند بهبودی معمولاً فراز و نشیب‌های خود را دارد.
دوره مقابله با افسردگی
دوره مقابله با افسردگی

تغییرات سبک زندگی، بخش مهمی ‌از درمان افسردگی است

تغییر سبک زندگی ابزاری ساده اما قدرتمند در درمان افسردگی است. گاهی اوقات شاید این گزینه تمام آن چیزی باشد که شما برای بهتر شدن نیاز دارید. حتی اگر به درمان دیگری هم نیاز دارید، ایجاد تغییرات مناسب در شیوه زندگی می‌تواند به رفع سریعتر افسردگی و جلوگیری از عود آن کمک کند.

تغییر سبک زندگی برای درمان افسردگی

درمان افسردگی
درمان افسردگی
 • ورزش: ورزش منظم می‌تواند به اندازه دارو در درمان افسردگی مؤثر باشد. ورزش نه تنها سروتونین، اندورفین و سایر مواد شیمیایی مغز را تقویت می‌کند، بلکه درست مانند داروهای ضد افسردگی باعث رشد سلول‌ها و ارتباطات جدید مغز می‌شود. بهتر از همه، لازم نیست به اندازه یک ماراتن ورزش کنید تا از مزایای آن بهره مند شوید. حتی نیم ساعت پیاده روی روزانه می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. برای حداکثر نتیجه، در بیشتر روزها 30 تا 60 دقیقه فعالیت هوازی را هدف قرار دهید.
 • حمایت اجتماعی: شبکه‌های اجتماعی قوی انزوا را که یک عامل خطر اصلی برای افسردگی است، کاهش می‌دهد. به طور منظم با دوستان و خانواده در تماس باشید یا به کلاس یا گروهی بپیوندید. داوطلب شدن برای کارهای خیریه و کمک‌های رایگان راهی فوق العاده برای دریافت حمایت اجتماعی و کمک به دیگران و در عین حال کمک به خود است.
 • تغذیه: خوب غذا خوردن هم برای سلامت جسمی ‌و هم برای سلامت روحی شما مهم است. خوردن وعده‌های غذایی کوچک و متعادل در طول روز به شما کمک می‌کند انرژی خود را حفظ کرده و نوسانات خلقی را به حداقل برسانید. در حالی که ممکن است برای تقویت سریع به سمت غذاهای شیرین کشیده شوید، کربوهیدرات‌های پیچیده انتخاب بهتری هستند. آنها شما را بدون افتادن قند خیلی زود راه می‌اندازند.
 • خواب: خواب تأثیر زیادی بر خلق و خو دارد. وقتی به اندازه کافی نخوابید، علائم افسردگی شما بدتر می‌شود. کم خوابی تحریک پذیری، بدخلقی، غمگینی و خستگی را تشدید می‌کند. سعی کنید که هر شب به اندازه کافی ی بخوابید. تعداد خیلی کمی‌ از افراد در کمتر از هفت ساعت در شب عملکرد خوبی دارند. هر شب بین هفت تا نه ساعت خواب را هدف گذاری کنید.
 • کاهش استرس: برای کمک به مدیریت و کاهش استرس در زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید. استرس بیش از حد افسردگی را تشدید می‌کند و شما را در معرض خطر افسردگی آینده قرار می‌دهد. جنبه‌هایی از زندگی‌تان را که به شما استرس وارد می‌کنند، مانند فشار کاری زیاد یا روابط غیرحمایت‌کننده را شناسایی کنید و راه‌هایی برای به حداقل رساندن تأثیر آن‌ها پیدا کنید.

رد دلایل پزشکی افسردگی

درمان افسردگی
درمان افسردگی

اگر مشکوک هستید که ممکن است افسرده باشید و تغییرات سبک زندگی مؤثر واقع نشده ، برای معاینه کامل به پزشک مراجعه کنید. اگر افسردگی شما نتیجه دلایل پزشکی باشد، درمان و داروهای ضد افسردگی کمک چندانی به شما نمی‌کنند. افسردگی تا زمانی که مشکل اصلی سلامت شناسایی و درمان نشود برطرف نمی‌شود.

پزشک شما مشکلات سلامتی مشابه افسردگی را بررسی می‌کند و همچنین مطمئن می‌شود که از داروهایی استفاده نمی‌کنید که می‌توانند باعث افسردگی به عنوان یک عارضه جانبی شوند. خیلی از بیماری‌ها و داروها می‌توانند علائم افسردگی از جمله غم و اندوه، خستگی و از دست دادن لذت را ایجاد کنند. کم کاری تیروئید، یا تیروئید کم کار، به ویژه در بین زنان، به تأثیرگذاری بر خلق و خوی افراد شایع است. افراد مسن یا افرادی که هر روز داروهای مختلف مصرف می‌کنند، در معرض خطر تداخلات دارویی هستند که باعث علائم افسردگی می‌شود. هر چه داروهای بیشتری مصرف کنید، خطر تداخلات دارویی بیشتر است.

روان درمانی برای درمان افسردگی

درمان افسردگی
درمان افسردگی

اگر هیچ دلیل پزشکی زمینه ای برای علائم افسردگی شما وجود نداشته باشد، صحبت درمانی می‌تواند یک درمان بسیار موثر باشد. آنچه در درمان یاد می‌گیرید به شما مهارت‌ها و بینشی می‌دهد تا احساس بهتری داشته باشید و از بازگشت افسردگی جلوگیری کنید.

انواع مختلفی از درمان موجود است. سه روش رایج‌تر مورد استفاده در درمان افسردگی عبارتند از: درمان شناختی رفتاری، درمان بین فردی و روان‌درمانی. اغلب، یک رویکرد ترکیبی استفاده می‌شود.

برخی از انواع درمان به شما تکنیک‌های عملی می‌آموزد که چگونه تفکر منفی را اصلاح کنید و از مهارت‌های رفتاری در مبارزه با افسردگی استفاده کنید. همچنین درمان می‌تواند به شما کمک کند تا ریشه افسردگی خود را برطرف کنید، به شما کمک می‌کند تا بفهمید چرا احساس خاصی دارید، محرک‌های شما برای افسردگی چیست و چه کاری می‌توانید انجام دهید تا سالم بمانید.

درمان و “تصویر بزرگ” در درمان افسردگی

درمان افسردگی
درمان افسردگی

یکی از نشانه‌های افسردگی، احساس خستگی و مشکل در تمرکز است. درمان به شما کمک می‌کند تا از دور نگاه کنید و ببینید چه چیزی ممکن است در افسردگی شما نقش داشته باشد و چگونه می‌توانید تغییراتی ایجاد کنید. در ادامه برخی از مضامین “تصویر بزرگ” وجود دارد که درمان می‌تواند به آنها کمک کند:

 • روابط: درک الگوهای روابطتان، ایجاد روابط بهتر و بهبود روابط فعلی به کاهش انزوا و ایجاد حمایت اجتماعی کمک می‌کند که در پیشگیری از افسردگی اهمیت دارد.
 • تعیین مرزهای سالم: اگر استرس دارید و تحت فشار هستید و احساس می‌کنید که نمی‌توانید نه بگویید، بیشتر در معرض خطر افسردگی هستید. تعیین مرزهای سالم در روابط و در محل کار می‌تواند به کاهش استرس کمک کند و درمان می‌تواند به شما کمک کند تا مرزهای مناسب خود را شناسایی و تأیید کنید.
 • رسیدگی به مشکلات زندگی: صحبت با یک درمانگر مورد اعتماد می‌تواند بازخورد خوبی در مورد راه‌های مثبت تر برای رسیدگی به چالش‌ها و مشکلات زندگی ارائه دهد.

درمان فردی یا گروهی؟

درمان افسردگی
درمان افسردگی

وقتی کلمه “درمان” را می‌شنوید ممکن است به طور خودکار به جلسات انفرادی با یک درمانگر فکر کنید. اما، درمان گروهی هم می‌تواند در درمان افسردگی نیز بسیار مفید باشد. جلسات درمانی گروهی و فردی معمولاً حدود یک ساعت طول می‌کشد. مزایای هر کدام چیست؟ در درمان فردی، شما در حال ایجاد یک رابطه قوی با یک نفر هستید و ممکن است در به اشتراک گذاشتن برخی اطلاعات حساس با یک فرد احساس راحتی بیشتری داشته باشید تا با یک گروه. شما همچنین توجه فردی را به خود جلب می‌کنید.

در درمان گروهی، گوش دادن به همسالانی که درگیر همان چالش‌ها هستند، می‌تواند تجارب شما را تأیید کرده و به ایجاد عزت نفس‌تان کمک کند. اغلب اعضای گروه در نقاط مختلف افسردگی خود قرار دارند، بنابراین می‌توانید از کسی که در مراحل سختی است و کسی که با یک مشکل چالش برانگیز کار کرده راهنمایی دریافت کنید. علاوه بر ارائه الهامات و ایده‌ها، شرکت در گروه درمانی می‌تواند به افزایش فعالیت‌های اجتماعی و شبکه شما نیز کمک کند.

وقتی فرآیند درمان سخت می‌شود

مانند بازسازی یک خانه، وقتی چیزهایی را که در زندگی شما خوب کار نکرده اند جدا می‌کنید، اغلب قبل از اینکه بهتر شوند، بدتر به نظر می‌رسند. وقتی درمان سخت یا دردناک به نظر می‌رسد، تسلیم نشوید. اگر احساسات و واکنش‌های خود را صادقانه با درمانگر خود در میان بگذارید، به شما کمک می‌کند به جای عقب‌نشینی به روش‌های قدیمی‌و غیرمؤثر خود، به جلو بروید. اما اگر از ارتباط مداوم با درمانگر شروع به احساس اجبار یا ناراحتی کردید، از کشف گزینه‌های دیگر برای درمان نیز نترسید. یک رابطه اعتماد قوی پایه و اساس درمان خوب است.

پیدا کردن درمانگرخوب

درمان افسردگی
درمان افسردگی

یکی از مهم ترین مواردی که در انتخاب درمانگر باید در نظر بگیرید ارتباط شما با این فرد است. درمانگر مناسب در درمان و بهبود افسردگی شما شریک مراقبت و حمایتی خواهد بود.

راه‌های زیادی برای یافتن درمانگر وجود دارد:

 • تبلیغات دهان به دهان یکی از بهترین راه‌ها برای یافتن یک درمانگر خوب است. دوستان و خانواده شما هم ممکن است ایده‌هایی داشته باشند، یا پزشک عمومی‌شما هم بتواند یک ارجاع اولیه را ارائه دهد.
 • سازمان‌های ملی سلامت روان نیز می‌توانند با فهرست‌های ارجاع ارائه‌دهندگان معتبر دارای مجوز کمک کنند.
 • اگر هزینه برایتان مهم است، مراکز ارشد محلی، سازمان‌های مذهبی و کلینیک‌های سلامت روان منطقه خود را بررسی کنید. چنین مکان‌هایی اغلب با قیمت مناسب خدمات درمانی را ارائه می‌دهند.

دارو برای افسردگی

داروی افسردگی ممکن است تبلیغ شده ترین درمان برای افسردگی باشد، اما این بدان معنا نیست که مؤثرترین درمان است. افسردگی فقط مربوط به عدم تعادل شیمیایی در مغز نیست. دارو ممکن است به تسکین برخی از علائم افسردگی متوسط ​​و شدید کمک کند، اما مشکل اساسی را درمان نمی‌کند و معمولاً راه‌حل بلندمدتی نیست. داروهای ضد افسردگی نیز با عوارض جانبی و نگرانی‌های ایمنی همراه هستند و از طرفی ترک آنها می‌تواند خیلی سخت باشد. اگر به این فکر می‌کنید که آیا داروهای ضد افسردگی برای شما مناسب است یا نه، دانستن همه حقایق می‌تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند.

حتی اگر تصمیم به مصرف دارو برای افسردگی دارید، درمان‌های دیگر را نادیده نگیرید. تغییرات سبک زندگی و تراپی نه تنها به بهبود سریع افسردگی کمک می‌کند، بلکه مهارت‌هایی را برای کمک به پیشگیری از عود افسردگی فراهم می‌کند.

درمان TMS برای افسردگی

اگر از افسردگی شدید رنج می‌برید که به درمان، دارو و خودیاری مقاوم بوده است، درمان TMS می‌تواند گزینه دیگری باشد. درمان با تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) یک درمان غیرتهاجمی‌است که پالس‌های انرژی مغناطیسی مکرر را به مناطقی از مغز که با خلق و خو درگیر هستند هدایت می‌کند. این پالس‌های مغناطیسی بدون درد از جمجمه عبور می‌کنند و سلول‌های مغزی را تحریک می‌کنند که می‌تواند ارتباط بین قسمت‌های مختلف مغز را بهبود بخشد و علائم افسردگی را کاهش دهد.

در حالی که TMS ممکن است بتواند افسردگی مقاوم به درمان را بهبود بخشد، این بدان معنا نیست که درمان کامل افسردگی است یا علائم شما عود نمی‌کند. اما می‌تواند بهبودهای کافی در انرژی و انگیزه شما ایجاد کند تا شما را قادر سازد تا صحبت درمانی را شروع کنید یا تغییراتی در سبک زندگی (مانند بهبود رژیم غذایی، ورزش، و ایجاد شبکه حمایتی) ایجاد کنید که می‌تواند در طولانی مدت به بهبود افسردگی شما کمک کند.

درمان‌های جایگزین و مکمل

درمان افسردگی
درمان افسردگی

درمان‌های جایگزین و مکمل برای افسردگی ممکن است شامل مکمل‌های ویتامینی و گیاهی، طب سوزنی و تکنیک‌های آرام‌سازی مانند مدیتیشن ذهن آگاهی، یوگا یا تای چی باشد.

ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای افسردگی

صاحب نظران هنوز در مورد اینکه داروهای گیاهی، ویتامین‌ها یا مکمل‌ها در درمان افسردگی تا چه حد موثر هستند، صحبت نمی‌کند. در حالی که بسیاری از مکمل‌ها به طور گسترده بدون نسخه در دسترس هستند، در بسیاری از موارد اثربخشی آنها از نظر علمی‌ثابت نشده است. اگر علائم افسردگی شما تا حدی به دلیل کمبود مواد مغذی باشد، ممکن است از مکمل‌های ویتامین بهره مند شوید، اما این باید با توصیه متخصص مراقبت‌های سلامتی باشد.

اگر تصمیم دارید مکمل‌های طبیعی و گیاهی را امتحان کنید، به یاد داشته باشید که آنها می‌توانند عوارض جانبی و تداخل دارویی یا غذایی داشته باشند. به عنوان مثال، خارمریم (گیاهی امیدبخش که برای درمان افسردگی خفیف تا متوسط ​​استفاده می‌شود) می‌تواند با داروهای تجویزی مانند رقیق‌کننده‌های خون، قرص‌های ضدبارداری و داروهای ضدافسردگی تجویزی تداخل داشته باشد. سعی کنید به پزشک یا درمانگر خودتان بگویید که چه چیزی مصرف می‌کنید.

سایر درمان‌های جایگزین

تکنیک‌های آرامش بخش: تکنیک‌های آرام‌سازی علاوه بر کمک به کاهش علائم افسردگی، ممکن است استرس را کاهش داده و احساس شادی و تندرستی را تقویت کنند. یوگا، تنفس عمیق، آرام سازی پیشرونده عضلات یا مدیتیشن را امتحان کنید.

طب سوزنی: طب سوزنی، تکنیک استفاده از سوزن‌های ظریف در نقاط خاصی از بدن برای اهداف درمانی، به طور فزاینده ای به عنوان درمانی برای افسردگی مورد بررسی قرار می‌گیرد و برخی از مطالعات تحقیقاتی نتایج امیدوارکننده ای را نشان می‌دهد. اگر تصمیم دارید طب سوزنی را امتحان کنید، مطمئن شوید که یک متخصص واجد شرایط را پیدا کرده اید.

سخن پایانی

می توانید با تهیه دوره افسردگی , افسردگی خود را درمان کنید .
لینک خرید دوره مقابله با افسردگی
دوره مقابله با افسردگی

منبع:

helpguide.org

 

5/5 - (1 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد