پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ ENRICH

معرفی

  پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ توسط اولسون، فورنیر و درانکمن در سال ۱۹۸۹ طراحی شده که به منظور ارزیابی زمینه های بالقوه مشکل زا یا شناسایی زمینه های قدرت و پربارسازی روابط زناشویی به کار می رود که به همین دلیل این پرسشنامه ENRICH (Enriching and Nurturing Relationship Issues‚ Communication‚ and Happiness) نامیده شد که به معنای غنی سازی و پرورش جستار ارتباط، ارتباطات و شادی است.  نسخه اصلی آزمون ۱۱۵ سوال داشت که با توجه به تعداد زیاد سؤالات که موجب خستگی آزمودنی ها می شد، بنابراین فرم ۴۷ سؤالی آن توسط اولسون در سال (۱۹۹۸)، تهیه شد.

جامعه هدف
زوج های بالای ۱۸ سال

معیارهای مورد سنجش
این پرسشنامه برای سنجش میزان رضایت از رابطه زناشویی است و جهت ارزیابی پاسخ قراردادی، رضایت زناشویی، مسائل شخصیتی، ارتباط زناشویی، حل تعارض، نظارت مالی، فعالیت‌های مربوط به اوقات فراغت، روابط جنسی، ازدواج وفرزندان، بستگان و دوستان، نقش‌های مساوات‌ طلبی و جهت گیری عقیدتی ساخته‌شده است.

نحوه اجرای آزمون
پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای مقیاس فرم کوتاه رضایت زناشویی انریچ (ENRICH) طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود ۲۰ دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود به صورت جداگانه از همسر پاسخ دهید. این پرسشنامه شامل جملاتی درباره جنبه های مختلف زندگی شماست که ممکن است با آن موافق یا مخالف باشید . هر جمله را با دقت بخوانید و سپس میزان موافقت یا مخالفت خود را با مشخص کنید . توجه داشته باشید جواب صحیح یا غلط وجود ندارد . سعی نمایید حتی الامکان از پاسخ به موارد ” نه موافق و نه مخالف ” خودداری کنید . فقط وقتی این مورد را علامت بزنید که در موافق یا مخالف بودن خود نسبت به یک جمله کاملا شک و تردید داشته باشید . همچنین در صورتی که فرزندی ندارید، می توانید از این گزینه در رابطه با سوالات مربوط به فرزند استفاده نمایید.

نحوه تحلیل
تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

هزینه آزمون: رایگان

منبع:

Fowers, B.J. & Olson, D.H. (1993) ENRICH Marital Satisfaction Scale. Journal of  Family Psychology 7, (2) 176-185

نشانگان ضربه عشق

عشق یکی از هیجان های ارزشمند در زندگی ماست که البته روی تلخی نیز دارد و آن جدایی است. نشانگان ضربه عشق اولین بار توسط روانپزشکی به نام دکتر ریچارد راس معرفی شد. او نشانگان ضربه عشق را به عنوان مجموعه علایمی که پس از فروپاشی یک رابطه عاشقانه در فرد به وجود می آید توصیف کرد. در برخی موارد، این نشانگان می تواند به طور کلی کیفیت زندگی افراد مبتلا را کاهش دهد و به طور چشمگیری باعث کاهش فعالیت های اجتماعی، تحصیلی و حرفه ای شود. از جمله علایم این نشانگان شامل اجتناب و ترس از روابط دوستانه آینده، خشم و بی قراری، احساس ناامنی عمیق، احساس درماندگی، و اختلالات خواب و اشتها، بی‌حوصلگی و خستگی و از دست دادن تمرکز، امیدواری، انگیزه و انرژی می باشد. دکتر راس جهت سنجش شدت این نشانگان پرسشنامه ای را به نام پرسشنامه ضربه عشق (love trauma inventory) تهیه کرده است.

معیارهای مورد سنجش
این پرسشنامه یک ارزیابی کلی از میزان آشفتگی جسمی، هیجانی، شناختی و رفتاری فراهم می‌کند.

نحوه اجرای آزمون
پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای پرسشنامه راس طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود ۵ دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید.

نحوه تحلیل
تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

هزینه آزمون: رایگان
منبع:

 Rosse RB, Published by Perseus Publishing, a Member of the Perseus Books Group. The love trauma syndrome: free yourself from the pain of a broken heart. Cambridge, Massachusetts: 1999.

پرسشنامه طلاق عاطفی گاتمن

معرفی

پرسشنامه طلاق عاطفی از کتاب موفقیت یا شکست در ازدواج نوشته جان گاتمن گرفته شده است که  در سال ۲۰۰۸ توسط او نوشته شده است. یکی از مشکلاتی که ممکن است در زندی مشترک رخ دهد، طلاق عاطفی است. گزارش شده است که آمار طلاق عاطفی در ایران حدود ۳۰درصد است. در طلاق عاطفی زن و شوهر باهم زندگی میکنند ولی همدیگر را  در حد لازم دوست ندارند و به دلیل آبرو هراسی و یا به دلیل وجود فرزند و یا ترس از طلاق و جدایی در کنار هم زندگی میکنند و در واقع در کنار هم نفس می کشند نه زندگی.

جامعه هدف

زوج های بالای ۱۸ سال

معیارهای مورد سنجش

این پرسشنامه یک ارزیابی کلی از احتمال وجود طلاق عاطفی بین زوجین به دست می دهد.

نحوه اجرای آزمون

پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای نسخه ترجمه شده پرسشنامه طلاق عاطفی گاتمن طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود ۱۵ دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید.

در این پرسشنامه ۲۴ سوال مطرح شده و به شیوه بله یا خیر باید به آن جواب داد.

نحوه تحلیل

تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

هزینه آزمون: رایگان

منبع:

Gottman, John (2003). The Mathematics of Marriage. MIT Press. ISBN 978-0-262-07226-7.

آدرس در سعادت آباد غرب تهران

نشانی :سعادت آباد، بلوار دریا، بین خیابان شفق و مطهری جنوبی، پلاک ۱۰۶، ساختمان ساحل، طبقه سوم

تلفن:
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۲۶
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۵۷
۰۲۱ ۸۸ ۵۸۴ ۵۰۸