درمان فوت فتیش | همه چیز درباره فوت فتیشیسم

فوت فتیش

فتیش پا فوت فتیش چیزی است که پاها، جوراب‌های ساق بلند، کفش‌ها یا جوراب‌ها باعث تحریک جنسی در فرد می‌شود. افراد مبتلا به فتیش توسط چیزهای خاص یا اعضای خاص بدن مانند پاها تحریک جنسی می شوند.

در ادامه با کلینیک هیربد همراه باشید که بدانید فتیش پا چیست و نکاتی که در آن نهفته است را فرا بگیرید و بفهمید که چرا مردم فتیش دارند و چگونه آنها وارد یک رابطه می شوند.

فوت فتیش چیست؟

فتیش زمانی است که یک شی یا قسمتی از بدن باعث تخیلات جنسی و تمایلات جنسی در فرد می شود. فوت فتیش که به عنوان فتیش پا نیز شناخته می شود، جایی است که پاها، ساق پا، جوراب ساق بلند، کفش یا جوراب عامل تحریک جنسی یک فرد است.

محققان توضیحاتی را در خصوص این که چرا افراد به فتیش پا دچار می شوند را ارائه داده اند؟

یکی از اولین افرادی که این گونه رفتار را مورد مطالعه قرار داد زیگموند فروید بود، او معتقد بود فتیش ها در اوایل کودکی به وجود آمده اند. او گفت که وقتی کودکی اندام تناسلی مادرش را می‌بیند، وقتی متوجه می‌شود که مادرش آلت تناسلی ندارد، شوکه می‌شوند، که منجر می شوند که اشیا و یا قسمت هایی از بدن را به عنوان آلت تناسلی ببینند.

در مورد فوت فتیش ، نظریه فروید بیان می کند که فتیش پا به این دلیل رخ می دهد که فرد، پا یا انگشتان پا را به عنوان یک منبع مورد اعتماد جایگزین آلت تناسلی می داند.

فرضیه دیگر می گوید که فوت فتیش جم جایزه برای فرد را دارد به همین دلیل افراد به آن جذب می شوند. تحقیقات مربوطه نشان می دهد که افراد از طریق بازخوردهای مثبت و یا پول می توانند با دیدن یک بخش از بدن که هیچ ربطی به حس جنسی ندارد دچار برانگیختگی جنسی شوند.

یک محقق پیشنهاد می کند که این فتیش به دلیل ورودی حسی در مغز است. متخصص مغز و اعصاب به نام ویلیانور راماچاندران منبعی قابل اعتماد پیشنهاد می‌کند که بخشی از مغز که حسی را که افراد از پاها دریافت می‌کنند پردازش می‌کند، در کنار ناحیه‌ای است که تحریکات تناسلی را درک می‌کند، که ممکن است علت فتیش پای برخی افراد نیز باشد.

چرا مردم فتیش دارند؟

محققان چندین نظریه را برای توضیح اینکه چرا مردم فتیش دارند پیشنهاد می کنند. با این حال، بعید است که تنها یک فرضیه بتواند دلیل وجود فتیش را به خوبی توضیح دهد. این احتمال وجود دارد که بسیاری از دلایل، مانند عوامل رفتاری، اجتماعی و فرهنگی، با هم همکاری می کنند تا فتیش نیز بوجود آید.

نظریه های روانکاوی

محققانی که رفتار انسان را روانکاوی می کنند، مانند فروید، ایده های مختلفی در مورد چگونگی ایجاد نوع فتیش دارند. نظریه کلی منبع مورد اعتماد این است که یک رویداد در دوران کودکی یک فرد رخ می دهد و باعث می شود که اودچار فتیش شود.

در این حوزه از روانکاوی، نظریه دوم منبع مورد نظر ما این است که افراد ممکن است در دوران کودکی روی یک شیء خاص تمرکز دارند، که باعث می شود با دیدن آن به عنوان یک شی “خوب”، از نظر جنسی روی آن متمرکز شوند.

ایده دیگر این است که افراد ممکن است سراغ چیزهای دیگر بروند و با اشیاء یا اعضای بدن که آنها را به یاد دوران کودکی خود می اندازد تحریک شوند.

در خصوص عوامل رفتاری نظریه نشان می دهد که شرطی سازی و یادگیری مسئول شکل گیری فتیش ها هستند. این بدان معناست که افراد می توانند از طریق یک سیستم پاداش، مانند نزدیکی فیزیکی، انزال یا حتی پول، یاد بگیرند که می توانند توسط اشیا و یا اعضای بدن دچار برانگیختگی جنسی شوند.

غریزه جنسی

نظریه دیگر این است که هورمون ها و احساسات افراد را وادار می کنند تا برانگیختگی خود را بر روی اشیاء خاص  متمرکز کنند. این هورمون‌ها و احساسات به آن‌ها اجازه می‌دهند تا به برخی از محرک‌های جنسی پاسخ دهند.

اجتماعی شدن

نحوه اجتماعی شدن جامعه نیز ممکن است به شکل گیری فتیش در افراد کمک کند. برخی از جوامع ممکن است به بخش‌های خاص بدن و اعمال جنسی اهمیت بیشتری بدهند، که ممکن است منجر به فتیش‌سازی در مورد اشیا و اعضای بدن شود.

عوامل فرهنگی

نظریه دیگر نشان می دهد که جوامع  به صورت ویژگی های مثبت جنسی و منفی جنسی هستند . جوامع مثبت جنسی به رابطه جنسی به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده نگاه می کنند، در حالی که  جوامع منفی  فقط رابطه جنسی را راهی برای تولید مثل می دانند. این نظریه نشان می‌دهد که جوامع مثبت جنسی ممکن است افراد بیشتری با فتیش داشته باشند. افراد تمایل بیشتری به انجام فعالیت های جنسی برای اهدافی غیر از تولید مثل، مانند لذت، سرگرمی یا حتی آزمایشات را نیز خواهند داشت.

فتیش در روابط

اگر شخصی بخواهد خودش را که فوت فتیش دارد و  یا هر  فردی که تیش دارد با همدیگر وارد رابطه شوند، مهم است که ابتدا با مدیگر صحبتی داشته باشند.  واضح بودن با شریک جنسی در مورد یک فتیش، و پاسخ دادن به هر سوالی که ممکن است  ایجاد شود، می تواند پلی برای کاوش فتیش ها در یک محیط امن و توافقی به نظر برسند.

فعالیت های ساده و روزمره، مانند پدیکور یا ماساژ پا به  شریک زندگی مان، می تواند راهی برای وارد کردن بازی فتیش به زندگی جنسی باشد.

اگر شرکای زندگی با همدیگر راحت باشند، می توانند در فعالیت های جنسی شان پا ها را ببوسند و یا انگشتان پا را بمکند و یا پاها را به رویا ندام تناسلی فرود بیاورند.

مهم ترین عاملی که باید در هنگام گنجاندن فتیش در روابط و فعالیت جنسی در نظر گرفت رضایت افراد است. اطمینان از اینکه همه شرکا به هر فعالیتی رضایت می دهند، شانس اینکه فرد بتواند فتیش خود را با موفقیت وارد یک رابطه کند، افزایش می دهد.

خلاصه مقاله

فتیش پا یا فوت فتیش چیزی است که فرد پاها، یا لباس هایی را می یابد که می توانند باعث تحریک جنسی فرد شوند.

چندین نظریه تلاش می‌کنند توضیح دهند که چرا افراد دچار فتیش می شوند، اما اتفاق نظر روشنی  در این مورد وجود ندارد و دلایل مختلفی در این امر نقس خواهند داشت.

در صورتی که با شریک جنسی تان صمیمی باشید می توانید به راحتی از او بخواهید که در فعالیت های جنسی تان از فتیش استفاده کنید.

 

فوت فتیشیسم

فوت فتبش ، همچنین به عنوان پارتیالیسم پا  شناخته می شود، این مورد یک علاقه جنسی آشکار به پا است. این رایج ترین شکل فتیشیسم جنسی برای اشیاء غیرجنسی یا اعضای بدن است.

ویژگی های مربوطه به فوت فتیش

فوت فتیشیسم به عنوان یک علاقه جنسی آشکار به پاها تعریف شده است. برای یک فوت فتیشیسم ، نقاط جذاب ممکن است شامل شکل و اندازه پاها، کف پاها، انگشتان پا، جواهرات (مانند حلقه انگشتان پا، پابند و غیره)، به روش های مختلفی درمانی (مانند ماساژ، شستن پاهای شریک جنسی و  یا نقاشی کردن ناخن های همسر را شامل می شود . حالت لباس (پابرهنه، دمپایی، کفش باله، صندل، کفش پاشنه بلند، هنگام پوشیدن جوراب  به طوری که جوراب به طور کامل پا را پوشانده است)، بوی بد پا یا تعامل حسی (مانند مالیدن پا، بو کردن، قلقلک دادن، لیسیدن، مالیدن اندام تناسلی پا و غیره) را نیز شامل می شود.

از  این فتیش می توان به کفش، جوراب، فتیشیسم بو و قلقلک اشاره کرد. زیگموند فروید نیز بستن پا را نوعی فتیشیسم می دانست،  اگر چه این امر مناقشات زیادی به همراه داشت.

 

به نظر می رسد فتیشیسم بو (مربوط به بوی پا) نقش مهمی در فتیشیسم پا دارد و ارتباط نزدیکی با آن دارد: در یک مطالعه در سال 1994، 45 درصد از کسانی که فوت فتیش داشتند مشخص شد که با جوراب یا پاهای بدبو تحریک می شوند. و آن را به یکی از رایج ترین اشکال بویایی در زمینه فتیش تبدیل می کند

در موارد شدید، فردی که تمایل جنسی آشکار به پاها دارد، احتمالاً می‌تواند به اختلال فتیشیسم (که با شهوانی کردن اشیاء غیرزنده و اعضای بدن مشخص می‌شود) در صورتی که علائم زیر را رعایت کند، تشخیص داده شود:

  1. تجربه تخیلات، تمایلات یا رفتارهای مکرر تحریک کننده جنسی که شامل استفاده از اشیاء غیر زنده در یک دوره حداقل شش ماهه است.
  2. این تخیلات، موارد و یا رفتارها باعث ناراحتی قابل توجهی در محیط اجتماعی، شغلی یا شخصی می شود.
  3. اشیاء فتیش محدود به لباس‌های زنانه که در لباس‌های متقابل یا وسایلی که برای تحریک دستگاه تناسلی استفاده می‌شوند، نیستند.

بحث های نسبی در زمینه فوت فتیش

برای تخمین فراوانی نسبی فتیش‌ها، در سال 2006، محققان دانشگاه بولونیا 381 بحث اینترنتی درباره گروه‌های فتیش را بررسی کردند که حداقل 5000 نفر در آن شرکت کرده بودند. محققان شیوع فتیش های مختلف را بر اساس عناصر زیر تخمین زدند:

(الف) تعداد گروه هاییی که به صورت اختصاصی یک فتیش خاص را بررسی می کردند.

ب) تعداد افراد شرکت کننده در گروه ها؛

ج) تعداد پیام های مبادله شده

نتیجه  کار این طور شد که رایج ترین فتیش ها برای اعضای بدن یا برای اشیایی که معمولاً با اعضای بدن مرتبط هستند (به ترتیب 33 و 30 درصد) بود. در میان افرادی که قسمت‌های بدن را ترجیح می‌دهند، پاها و انگشتان پا با بیشترین تعداد  مورد قبول واقع شدند، به طوری که 47 درصد از افراد نمونه آن‌ها را ترجیح می‌دهند. از میان افرادی که اشیاء مربوط به اعضای بدن را ترجیح می‌دهند، 32 درصد در گروه‌های مرتبط با کفش (کفش، چکمه و غیره) قرار داشتند.

فوت فتیشیسم رایج ترین شکل فتیش جنسی است که مربوط به بدن است.

در آگوست 2006، AOL پایگاه داده ای از عبارات جستجوی ارسال شده توسط مشترکین خود را منتشر کرد. در رتبه بندی تنها عباراتی که شامل کلمه «فتیش» بودند، مشخص شد که بیشترین جستجو برای پاها بوده است.

فوت فتیش ممکن است در مردان شایع تر از زنان باشد. محققانی که از یک آژانس نظرسنجی برای انجام یک نظرسنجی از جمعیت عمومی بلژیک در سال 2017 استفاده کردند، دریافتند که از 1027 پاسخ دهنده، 76 مرد (17٪) و 23 از زن (4٪) به یک پاسخ “موافق” یا “کاملا موافقم” پاسخ دادند.  پاسخ آنها علاقه زیاد به پاها بود.

علت های مربوطه فوت فتیش

مشابه سایر اشکال فتیشیسم جنسی، هنوز توافقی در مورد علل های مربوط به  فوت فتیش ایجاد نشده است. در حالی که بسیاری از آثار علمی  در این زمینه وجود دارد، ولی باید بدانید نتایج آنها اغلب به عنوان بسیار حدس و گمان در نظر گرفته می شود.

هومونکولوس قشری (همچنین به عنوان هومونکولوس پنفیلد شناخته می‌شود)، نقشه‌ای از مغز انسان که مکان‌های مربوطه را برای مکان‌های پردازش قسمت‌های مختلف بدن نشان می‌دهد، پیوند احتمالی بین پاها و انگشتان پا را به اندام تناسلی نشان می‌دهد.در مورد این پیوند متقابل عصبی اختلاف نظر وجود دارد، زیرا برخی از متخصصان پزشکی ساده بودن نقشه را در مقایسه با واقعیت زیر سوال می برند.

فوت فتیش ممکن است توسط پاها و اندام تناسلی که نواحی مجاور قشر حسی قشری را اشغال کرده است، ایجاد شود، که احتمالاً مستلزم برخی تداخل عصبی بین این دو  بخش می باشد. عصب شناسی به نام راما چاندران پیشنهاد کرد که یک پیوند تصادفی بین این مناطق می تواند شیوع فوت فتیش را توضیح دهد.

دزموند موریس فوت فتیشیسم را نتیجه گذار سلول های مغزی در سنین پایین می دانست، فشار لمسی پا/کفش در این امر می تواند مهم باشد. نکات فروید از فوت فتیش نیز شامل موارد اولیه در این زمینه است. اما او بوی پا را در این امر مهم می‌دانست، و همچنین پا را به‌عنوان نماد/جانشین آلت تناسلی ( این امر زمانی است که ما برای کاوش آلت تناسلی زن واکاوی می کنیم که به اختگی نیز ارتباط دارد.) می دانست . اتو فنیشل به طور مشابه ترس از اختگی را در فتیشیسم پا مهم می‌دانست و به یک فتیشیسم  در آینده اشاره داشت که در نوجوانی نیز بسیار به خودش گوشزد می کرد و همیشه به خودش می گفت که: «باید این را در طول زندگی به خاطر بسپاری – دختران هم پا دارند» این امر باعث شد تا او از ترسش مراقبت کند. در جایی که ترس از بدن (اخته) زن خیلی زیاد است، میل نه به کفش روی پای زن، بلکه فقط به کفش زنانه هنگامی که کسی آن را نمی پوشد احساس می شود.

جورج باتای  این مورد را به آناتومی پا مرتبط می داند که یک حالت پستی از نظر شخصیتی در فرد ایجاد می کند.

سلامتی و بیماری فوت فتیشیسم

برخی از محققان این فرضیه را مطرح کرده اند که فوت فتیش به عنوان پاسخی به اپیدمی های بیماری های مقاربتی افزایش می یابد. در یک مطالعه، که توسط دکتر جیمز جیانینی در دانشگاه ایالتی اوهایو انجام شد، علاقه فزاینده ای به پاها به عنوان اشیاء جنسی در طول اپیدمی بزرگ سوزاک در اروپای قرن دوازدهم و اپیدمی سیفلیس در قرن 16 و 19 در اروپا مشاهده شد.  در همین مطالعه، فراوانی نمایش‌های فوت فتیش در کتاب های ادبیاتی به طور مستهجن  در یک بازه زمانی 30 ساله اندازه‌گیری شد. افزایش تصاعدی در طول دوره اپیدمی ایدز  نیز مشاهده شد. در این موارد، بازی جنسی به عنوان یک جایگزین جنسی امن در نظر گرف می شود با این حال، محققان خاطرنشان کردند که این همه‌گیری‌ها با دوره‌های رهایی نسبی زنان همپوشانی داشتند.

بررسی جامعه و فرهنگ

برخی از اولین نمونه های ثبت شده فوت فتیش در اشعار وابسته به عشق شهوانی به یک زن پابرهنه و به یک پسر پابرهنه منسوب به فیلوستراتوس نویسنده یونان باستان رخ می دهد.خدای هندو شیوا با دیدن پاهای پارواتی از نظر جنسی برانگیخته شد که در متن قرن هشت  اسکاندا پورانا آورده شده است. اشاره دیگری به فتیش توسط برتولد رگنسبورگ در سال 1220 انجام شده است/ اف. اسکات فیتزجرالد توسط یک معشوقه به عنوان یک فوت فتیشیسم توصیف شد، و خود را  به “شرمسازی ار نظر فروید در مورد پاهایش” اشاره کرد.

ادریس البا بازیگر از سال 2013 در مصاحبه‌های خود تأیید کرده است که او فتیش پا دارد، برای مثال در سال 2016 به یو کی اسکوایر گفت: “من فتیش پا دارم و به پاهای زنان علاقه مندم.”، و او زمانی به این سوال پاسخ داد که از همه نظر به رسانه پلی گراف برای وانیتی فر در سال 2019 نیز در ارتباط بود.  دیگر سلبریتی‌های معاصر که به مصاحبه‌کنندگان گفته‌اند، “من یک فتیش پا دارم” (یا جزیی از آن) شامل بروک برک، انریکه ایگلسیاس،تامی لی،لوداکریس،  ریکی مارتین خواننده، و تاد فیلیپس می باشند.

در سال 2020، یک گروه هنرمندان  اثری به نام این پا وجود ندارد را منتشر کردند  که از شبکه‌هایی برای تولید عکس ها پا همراه با پیام متنی استفاده می کردند.

منبع

 

5/5 - (2 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد