آزمون روانشناختی ارزیابی سلامت عمومی

معرفی

 سازمان جهانی بهداشت در آخرين تعريف خود، سـلامت را دارا بودن عملكرد مناسب در چهار حوزه جسمانی، روانـی، اجتماعی و معنوی عنوان ميكند. مفهوم سلامت دربرگيرنـده مفاهيمی چون احساس خـوب بـودن و اطمينـان از خـود كارآمدی، اتكا به خود، ظرفيت رقابت، خودشكوفايی توانايی های بالقوه ذهنی و هيجـانی است و فقدان بیماری است. سلامت روان به عنوان یکی از ارکان سلامت، لازمه یک زندگی مفید، موثر و رضایت بخش است. 

پرسشنامه سلامت عمومی (GHQ-28)،  یک ابزار غربالگری برای شناسایی علایم جسمانی، اضطراب و بی‌خوابی، اختلال عملکرد اجتماعی و افسردگی شدید در جمعیت عمومی است. این پرسشنامه که توسط گلدبرگ در سال 1978 ساخته شده، از جمله شناخته شده ترین ابزارهای غربالگری اختلالات سلامت روان است.

این پرسشنامه به ظهور علایمی طی چند هفته اخیر که منجر به ناتوانی در انجام فعالیت‌های طبیعی فرد می‌شود حساس است. بنابراین، این آزمون برای افراد با بیماری های مزمن روانشناختی که فرد ممکن است یک نشانه را برای مدت‌ طولانی تجربه کرده باشد، مناسب نیست.

جامعه هدف

نوجوانان و بزرگسالان

معیارهای مورد سنجش

این پرسشنامه یک ارزیابی کلی از علایم جسمی متاثر از سلامت روان، اضطراب و بی‌خوابی، اختلال عملکرد اجتماعی و افسردگی شدید فراهم می سازد.

۱) بعد علایم جسمی متاثر از سلامت روان (Somatic symptoms): نمایانگر برداشت افراد نسبت به وضع سلامت روان خود ،احساس خستگی همراه با نشانه های جسمانی است

۲) بعد نشانه های اضطرابی و اختلال خواب (Anxiety/insomnia): نمایانگر مواردی است که با بیخوابی و اضطراب مرتبط اند.

۳) بعد عملکرد اجتماعی (Social dysfunction): توانایی افراد را در رابطه با عملکرد اجتماعی و کنار آمدن با موقعیت های متداول زندگی روزمره میسنجد.

۴) بعد افسردگی (Severe depression): نمایانگر افسردگی وخیم و گرایش به خودکشی است.

نحوه اجرای آزمون

پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای پرسشنامه Goldberg طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد.

پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید. لطفاً در تمامی سؤالات، پاسخی را که فکر می کنید با وضع شما  در طی یک ماه اخیر (و نه مشکلات و ناراحتی های گذشته) بیشتر مطابقت دارد مشخص کنید. لطفا به خاطر داشته باشید که این آزمون تنها یک آزمون غربالگری است و هدف از آن بررسی سطح سلامت روان شما در حال حاضر می باشد.

نحوه تحلیل

تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و پاسخ آن بلافاصله به شما اعلام می گردد.

منبع:

 Goldberg, David; Hillier, Valerie (1979). “A scaled version of the General Health Questionnaire”. Psychological Medicine. Cambridge Univ Press. 9 (01): 139–145

5/5 - (3 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد