سه گانه گفتاردرمانی در مشهد، توانبخشی و مراجعین

این مطلب یک ریپورتاژ تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است و کلینیک اعصاب و روان هیربد مسیولیتی در قبال صحت محتوای آن ندارد.

بهترین مرکز گفتاردرمانی مشهد چه ویژگی هایی دارد؟

گفتاردرمانی در مشهد یکی از اعضای کلیدی تیم توانبخشی است که می تواند به افرادی که در صحبت کردن مشکل دارند کمک کند تا بهتر ارتباط برقرار کنند و موانع ناشی از اختلالات گفتاری را از بین ببرند. اهداف گفتار درمانی در مشهد شامل بهبود تلفظ، تقویت عضلات مورد استفاده در گفتار و یادگیری صحیح صحبت کردن است. گفتار درمانی می تواند برای بسیاری از مشکلات و اختلالات گفتاری مختلف، از مشکلات کوچک مانند گرفتگی صدا گرفته تا از دست دادن نسبی گفتار به دلیل آسیب مغزی موثر واقع شود.

بهترین مرکز گفتاردرمانی در مشهد با در برداشتن کادری مجرب از آسیب شناسان گفتار به ارزیابی و درمان طیف وسیعی از اختلالات گفتار، زبان، صدا، بلع و جنبه شناختی می پردازد. چنین اختلالاتی ممکن است ناشی از دلایل ساختاری یا عملکردی باشد و ممکن است در طول زمان ایجاد شده باشد یا در نتیجه مواردی مانند سکته مغزی، آسیب به سر یا سرطان های سر و گردن ایجاد شده باشد.

گفتاردرمانی در مشهد
گفتاردرمانی در مشهد

کلینیک های گفتاردرمانی مشهد چه اختلالاتی را درمان می کنند؟

متخصصین گفتاردرمانی در مشهد مداخلات خود برای نوزادان نارس، کودکانی که در برقراری ارتباط و یادگیری مشکل دارند و بزرگسالانی که توانایی خود را در برقراری ارتباط از دست داده اند، مانند سکته مغزی، آسیب مغزی یا بیماری های دژنراتیو به مرحله اجرا در می آورند. گفتاردرمانی در مشهد می تواند به بهبود افراد مبتلا به اختلالات ذیل کمک کند:

 • تاخیر و اختلالات گفتار از جمله اختلالات بیانی، واجی و حرکتی گفتار
 • اختلالات زبانی از جمله بیان و درک مطلب در زمینه های شفاهی و غیرکلامی
 • اختلالات روانی گفتار از جمله لکنت زبان
 • اختلالات صدا و رزونانس
 • اختلالات بلع و تغذیه در بزرگسالان، کودکان و نوزادان
 • اختلالات شناختی- ارتباطی شامل مهارت های ارتباط اجتماعی، استدلال، حل مسئله و کارکردهای اجرایی
 • مهارت های مرتبط با خواندن و نوشتن شامل واج شناسی، رمزگشایی، درک مطلب و نوشتن
 • اختلالات ارتباطی و بلع ناشی از شرایط دیگر. به عنوان مثال اختلالات شنوایی، آسیب مغزی، زوال عقل، اختلالات رشدی، فکری یا ژنتیکی و اختلالات عصبی

گفتاردرمانی در منزل مشهد برای کودکان و بزرگسالان 

آیا گفتاردرمانی در منزل در مشهد برای شما مناسب است؟ در حال حاضر گفتار درمانگران توانبخشان در مشهد فرصتی را فراهم کرده اند که فرآیند ارزیابی و درمان را برای افراد در خانه خود ارائه دهند. گفتاردرمانی در منزل به متخصصین توانبخشان این فرصت را می دهد تا گفتار، زبان و ارتباطات افراد و همچنین استفاده از مهارت های ارتباطی در موقعیت های روزمره را ارزیابی و درمان کنند. گفتاردرمانی در منزل در مشهد همچنین می تواند به مشکلات خوردن، نوشیدن یا بلعیدن افراد در خانه خود دسترسی داشته باشد و برنامه مداخلاتی لازم برای این موارد را نیز طرح ریزی کند.

مراجعینی که از خدمات گفتاردرمانی در منزل در مشهد بهره مند می شوند، به آنها این امکان داده می شود تا با حداکثر پتانسیل خود ارتباط برقرار کنند و با خیال آسوده و راحت از موقعیت های روزمره خود به دور از مشکلات مرتبط با بلع لذت ببرند. در واقع گفتاردرمانی در منزل در مشهد به متخصصین توانبخشان این توانایی را می دهد که ببینند فرد با چه مشکلات ارتباطی، خوردن و آشامیدن در زندگی روزمره خود مواجه است و در چه زمینه هایی باید مداخله کنند.

گفتاردرمانی مشهد برای چه نوع کودکانی موثر است؟

اختلالات زبانی و تاخیر

توانایی کودک برای درک و استفاده مناسب از زبان برای برقراری ارتباط در محیط‌های مختلف حیاتی است. اختلال در تولید صدای گفتار و زبان ممکن است تاثیر منفی بر کودک و مشارکت او در محیط های تحصیلی و اجتماعی داشته باشد. در این میان زبان دریافتی به توانایی کودک در درک زبان گفتاری و نوشتاری و زبان بیانی به شکل، محتوا و استفاده از زبان کودک اشاره دارد.

اختلالات و تاخیر در تولید صدای گفتار

توانایی تولید صداهای گفتاری و تبدیل آنها به هجا، هجاها به کلمات و کلمات به جمله برای مشارکت اجتماعی و تحصیلی ضروری است. نقص در بیان، برنامه ریزی حرکتی، کنترل گفتار حرکتی و فرآیندهای واج شناختی ممکن است بر توانایی کودک برای درک در سطح کلمه، عبارت یا جمله تأثیر بگذارد.

برنامه ریزی و کنترل گفتار حرکتی به توانایی کودک در برنامه ریزی، سازماندهی، ترتیب دادن و اجرای حرکات حرکتی دهانی برای تولید صداهای گفتاری برای تشکیل کلمات، عبارات و جملات اشاره دارد. فرآیندهای واج شناختی نیز به الگوهای خطای صدا اشاره دارد که کودکان برای ساده کردن گفتار از آنها استفاده می کنند.

گفتاردرمانی در مشهد
گفتاردرمانی در مشهد

اختلالات و تاخیر در تغذیه

توانایی کودک برای پذیرفتن رژیم غذایی شامل غذاهای مناسب برای سلامت تغذیه ای و پزشکی کودک ضروری است. نقص حرکتی و حسی دهانی ممکن است بر تغذیه و کالری دریافتی تاثیر بگذارد. کمبودهای تغذیه ای مبتنی بر حس به مشکلات در تعامل و پذیرش غذاها در بافت‌ها و قوام‌های مختلف اشاره دارد. نقص تغذیه ای حرکتی دهانی به مشکلات استفاده از لب‌ها، زبان، دندان‌ها و گونه‌ها برای جویدن و بلع موثر و ایمن اشاره دارد.

گفتاردرمانی اطفال در مشهد شامل ارزیابی، تشخیص و درمان کودکان مبتلا به تاخیر در گفتار، بیان، تغذیه و حرکت دهانی است که از جمله آن ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • تاخیر رشد
 • آپراکسی گفتار در دوران کودکی
 • دیس پراکسی رشدی
 • اختلال طیف اوتیسم
 • دیزآرتری
 • فلج مغزی
 • ناتوانی های یادگیری مبتنی بر گفتار
 • هیپوتونیا
 • ناهنجاری های کروموزومی
 • اختلالات ژنتیکی
 • اختلال شنوایی
 • اختلال واجی
 • اختلال پردازش حسی

هزینه گفتاردرمانی مشهد در منزل و کلینیک

از آنجا حیطه‌ی مداخلات گفتاردرمانی در مشهد در حوزه های متعددی از جمله گفتار، بیان، بلع و… را شامل می شود و از طرفی ممکن است هر مراجع نیازمند مداخله در حوزه‌ی خاصی از گفتار باشد، هزینه هر جلسه گفتاردرمانی در مشهد به مداخلات ارائه شده و نیازهای مراجع بستگی دارد. به طور معمول متخصصین گفتاردرمانی در مشهد، پس از انجام ارزیابی های جامع، مشخص کردن حوزه های مشکلات مراجع، تنظیم برنامه درمانی و در ادامه بسته به مداخلات انجام شده، هزینه خدمات گفتاردرمانی را مطابق با تعرفه اعلام شده محاسبه می کنند.

بهترین متخصص گفتاردرمانی مشهد چه کسی است؟

متخصصین گفتاردرمانی در مشهد از اعضای مهم تیم توانبخشی کودکان و بزرگسالان هستند که با مداخلات خود سعی دارند تا موانع گفتاری، بلع، ارتباطی و… ناشی از اختلال را بر طرف نموده و به فرد کمک کنند تا در ارتباطات روزمره خود به بالاترین سطح استقلال دست پیدا کند.

اما منظور از بهترین متخصص گفتاردرمانی مشهد کیست؟ در واقع منظور درمانگری است که علاوه بر مسلط بودن به علم روز و برخورداری از سوابق تحصیلی موثق، تجربه بالینی کافی را نیز داشته و می تواند اعتماد مراجع خود را جلب کرده و با ارائه بهترین مداخلات نواقص گفتاری و بلع ناشی از اختلال را به حداقل رساند و یا بر طرف نماید.

از جمله بهترین متخصصین گفتاردرمانی در مشهد می توان به متخصصین زیر اشاره کرد:

گفتاردرمانی در مشهد
گفتاردرمانی در مشهد

درمان سکته مغزی با گفتاردرمانی در مشهد

دیسفاژی، دیزآرتری، آفازی و اختلال در ارتباط از پیامدهای شایع سکته مغزی است. مراجعین مبتلا به سکته مغزی با هر یک از این اختلالات یا هر دوی آنها احتمالا نتایج درازمدت ضعیف تری نسبت به کسانی که این آسیب ها را ندارند، خواهند داشت. در این موقعیت گفتاردرمانی در مشهد نقش مهمی در غربالگری، ارزیابی رسمی، مدیریت و توانبخشی این افراد ایفا می کند. متخصصین گفتاردرمانی در مشهد همچنین مسئول آموزش راهبردهای ضروری به مراقبان هستند که می تواند از بیمار حمایت کند و اصلاحات محیطی مناسب برای بهینه سازی مشارکت مراجعین مبتلا به سکته مغزی را فراهم آورد.

متخصصین گفتاردرمانی در مشهد به همراه سایر متخصصان توانبخشی مانند فیزیوتراپیست ها یا کاردرمانگران برای تسریع روند بهبودی و اطمینان از مراقبت بهتر همکاری می کنند. آن ها اختلالات مربوط به گفتار، صدا، زبان، شناختی- ارتباطاتی، توانایی بلع و سایر مسائل مرتبط ناشی از سکته مغزی را ارزیابی، تشخیص و درمان می کنند. گفتاردرمانی سکته مغزی در مشهد از طریق کار با بیمار و تیم مراقبت از او، یک برنامه درمانی فردی متناسب با نیازهای بیمار ارائه می دهد. این طرح به منظور کمک به بیمار برای دستیابی به بالاترین سطح ارتباط و عملکرد زبانی تنظیم خواهد شد.

خلاصه کلام اینکه

گفتار درمانی در مشهد به عنوان یکی از رشته های علوم توانبخشی به مطالعه، ارزیابی، تشخیص و مدیریت اختلالات گفتار، زبان، ارتباط و بلع در کودکان و بزرگسالان می پردازد. در واقع این رشته تلفیقی از علم و هنر محسوب می شود. ماهیت گفتار درمانی مستلزم ارتباط متقابل با بسیاری از رشته ها از جمله پزشکی، روانشناسی، زبان شناسی، عصب شناسی و علوم اجتماعی است.

وقتی شکل گفتار بیشتر از محتوای آن قابل توجه است، یا محتوا به نحوی تحریف شده است، احتمالا نوعی اختلال گفتار و یا زبان وجود دارد. اختلالات گفتاری و زبانی مختلفی وجود دارد که ممکن است در بین کودکان و بزرگسالان مشاهده شود، مانند لکنت و مشکلات بیانی. همچنین نقص های ارتباطی در کودکان مبتلا به اختلال شنوایی، ناتوانی های یادگیری، عقب ماندگی ذهنی، اوتیسم، افراد مبتلا به حوادث عروق مغزی و… نیز شایع است. هر نوع اختلال حسی یا حرکتی ممکن است به نوعی از مشکلات گفتاری و زبانی منجر شود و بر ظرفیت‌های ارتباطی بیمار تأثیر بگذارد.

در این موقعیت گفتاردرمانی در مشهد با مداخلات بروز و مبتنی بر شواهد ورود پیدا کرده و سعی دارد تا فرد را بار دیگر از جنبه ارتباطی توانمند کرده و تاثیر مثبت بر سلامت روانی، روابط خانوادگی، تحصیلات و زندگی اجتماعی و آینده فرد همراه داشته باشد.

منبع توانبخشان

این مطلب یک ریپورتاژ تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است و کلینیک اعصاب و روان هیربد مسیولیتی در قبال صحت محتوای آن ندارد.

5/5 - (2 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد