نقد روانشناسی فیلم جوکر Joker 2019

نام فیلم: جوکر  Joker ۲۰۱۹

امتیاز : 9.2 از 10 – میانگین رای ۱۹۳,۶۵۲ نفر

موضوع : جنایی , درام , وحشت

مدت زمان: 122 دقیقه

زبان: انگلیسی

سال انتشار : 2019

کارگردان : تاد فیلیپس

بازیگران :  Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz

خلاصه داستان: آرتور فلک (وآکین فونیکس) در تلاش است تا راه خود را در جامعه شکسته و پر از فساد گاتهام  پیدا کند. او آرزو دارد که در شخصیتی شوخ باشد، اما می فهمد که این لطیفه گویی به او بستگی دارد.  آرتور، که در یک زندگی چرخه‌ای بین بی‌علاقگی و ظلم گرفتار شده‌است، یک تصمیم بد را اتخاذ می‌کند که منجر به واکنش زنجیره‌ای از وقایع فزاینده می‌شود و ….

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

در مورد منتقد

نقد فیلم جوکر توسط منتقد معروف وبسایت IGN صورت گرفته است . نام این منتقد Jim Vejvoda است . او نقد فیلم را در سایت آی جی ان منتشر کرده است .
وی نمره ۱۰/۱۰ را به این فیلم داده است . 

در مورد کارگردان فیلم

تاد فیلیپس (انگلیسی: Todd Phillips؛ زادهٔ ۲۰ دسامبر ۱۹۷۰) تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس، و هنرپیشهٔ اهل ایالات متحده آمریکا است. وی از سال ۱۹۹۳ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده‌است.

از فیلم‌های معروف این کارگردان می توان به سه گانه خماری، سگ های جنگی و جوکر اشاره کرد

جوکر

 

داستان شخصیت ارتور (جوکر)

آرتور فلک یک شخصیت کامیکی کمدی تقلید کننده است که از بیماری‌های روانشناختی بسیاری رنج می‌برد، از جمله یک بیماری که باعث می‌شود او بی‌ اختیار به خنده بیفتد، و اغلب او را به موقعیت‌های بد می‌برد.

با توجه به سلامت روانشناختی آرتور تقریباً تمام افراد جامعه را وادار به رد کردن و نگاه کردن به او می‌کند، هر چند که تمام چیزی که او می‌خواهد این است که توسط دیگران پذیرفته شود.

پس از اینکه او به طور وحشیانه ای مورد ضرب و شتم قرار گرفت، مصرف دارویی اش را قطع کرد و سر انجام به طور عمومی به عنوان یک کمدین مورد تحقیر قرار گرفت، زندگی آرتور شروع به هزارتویی بی پایان به سمت توهمات، خشونت، و هرج و مرج رفت تا اینکه سرانجام به دلقک معروف “شاهزاده جنایت” تبدیل شد.

واکین و جوکر
واکین و جوکر

جوکر کیست و چگونه به وجود آمد ؟‌

Joker با یک نمایش جذاب، کاملاً قابل باور و با یک عملکرد ارزش مند است . 

واکین فونیکس، به عنوان یک شخصیت جذاب بدون هیچ یک نقش‌های های مکمل DC بار فیلم را روی دوش خود می کشد .

کارگردان و تهیه کننده تاد فیلیپس به وضوح در روح و سبک خود را از فیلم‌هایی مانند راننده تاکسی, پادشاه کمدی, پرتقال کوکی و روز سگی را ترسیم می‌کند.

این فیلم شروع زمانی بود که جرم, فساد, بحران‌های اقتصادی و مشکلات اجتماعی متوجه ” شهر وحشت گاتهام ” شد. 

رستوران گریمی دیسپایر محلی از , اختلاف زیاد طبقاتی و فساد و بی‌قانونی در جامعه ای در آستانه فروپاشی است.

در حالی که این تصویر واقع گرایانه, مکانی را خلق می‌کند که  به طور معمول آشنا به نظر می‌رسد, که تنها محیط قابل‌شناسایی خود را تحت تاثیر قرار می‌دهد. جوکر یک اثر دوره ای است, اما بدون شک در مورد خود یک کاراکتر آشفته و بی‌رحمانه است.

اثرات فیلم جوکر

کاراکتر جوکر که بیمار روانشناختی است,  شخصیت واکین فونیکس را به عنوان آرتور فلک بازی می‌کند.
آرتور مردی است که هرگز روز خوشی در زندگی خود نداشته است.

این فیلم کم‌تر در مورد اینکه چگونه و چرا آرتور شخصیت شوخ خود را به دست اورده  نیست  و در مورد جوکر شخصیت و رهایی او را در کانون اصلی فیلم به دوش می کشد , بهتر است , این فیلم با ذهن باز و بدون‌مرز تجربه شود .

اما کافی است که بگوییم این شوخی, نتیجه نهایی اجتماع بسیار ظالم و فقدان همدلی است. ما هیولاها ساختیم و باید آن ها تحمل کنیم.

جوکر

جوکر JOKER

جوکر به دنبال ادعانامه ای از بی اعتنایی جمعی جامعه نسبت به سلامت شهروندان خود است و لزوماً در مورد انتقاد از هر نوع فرد یا طبقه ای که به عنوان ثروتمند و قدرتمند است روبرو شده است .

آرتور در یک نقطه از نظر عاطفی یا جسمی دیگر توسط افراد در هر سطحی، و نیز توسط جامعه ای که در آن زندگی می‌کنند، آسیب می‌بیند. اگر تراویس بیکل راننده تاکسی خود را “مرد تنهای خدا” نامید، آرتور فلک مرد تنهای گاتهام است.

آرتور در نهایت به دنبال ارتباط انسانی است، چیزی که او به طور غم انگیزی پیدا نخواهد کرد تا زمانی که یک چهره شاد را ببیند و با خشونت شهر خودش و ضد انسانی را افشا کند.

در این فیلم ممکن است از بینندگان بخواهند که با شخصیت اصلی خود همدلی کنند، اما این فیلم از ما نخواهد خواست که او را به خاطر انتخاب‌های تلخ او ببخشند.

در حالی که بسیاری از شباهت‌های دنیای واقعی و الهامات می‌تواند به طور ناراحت‌کننده‌ای از سقوط ارتور به دیوانگی خشونت‌آمیز کشیده شود، فیلم هنوز می‌داند که او دیوانه شده‌است و نه تنهاً قابل‌درک شده‌است.

کلید ” تنظیم دقیق ” نه تنها در ” تاد فیلیپس ” و  چشم‌اندازی روشن بلکه عملکرد قابل قبولی در مورد  ” واکین فونیکس ” نیز می‌باشد.

خنده غیرقابل‌کنترل ارتور چنان به نظر می‌رسد که انگار درد جسمی , او را دچار درد می‌کند. به نظر می‌رسد که او سالم‌تر و سرزنده‌تر به نظر می‌رسد همان طور که او به مرد شوخ‌طبعی تبدیل می‌شود.

واکین فونیکس همه این تفاوت‌های ظریف را در آرتور و تعاملات او با دیگران نشان می دهد که مطالب زیادی در مورد زندگی درونی فرد مضطربی را نشان می‌دهند.
تمرکز کارگردانی فیلم اغلب در شخصیت فونیکس نشان داده می شود ، که تقریباً در هر صحنه ای وجود دارد.

با در نظر گرفتن کامیک بوک Joker، گفته شده است که او شخصیت خود را برای انتخاب چندگانه ترجیح می‌دهد، این فیلم به طور عاقلانه ای، علی‌رغم این که این به ظاهر داستانی است که ابهام شخصیت اصلی خود را در بر می‌گیرد.

اما وضعیت ذهنی رو به رشد آرتور در فیلم منعکس می‌شود، زیرا همه چیز به طور تدریجی بیشتر در مورد شخصیت کابوس‌مانند و خشن آرتور رشد می‌کند.

فیلیپس (همراه با فیلمنامه‌نویس Scott silver) فیلمی را طراحی کرده‌است که چندین بازبینی را می‌طلبد; یکی از نقاط قوت فیلم  این است که هر کسی می‌تواند در مورد آنچه واقعیت است بحث کند, و هیچ‌کس نمی تواند بگوید برداشت دیگری از آن نادرست است.

 فیلم در مورد روایت نادرستی از کامیک بوک جوکر است , و ما باید انتظار چیزی کم‌تر از این را داشته باشیم.

جوکر

قضاوت

فیلم جوکر یک فیلم کامیک بوکی عالی نیست ، بلکه یک فیلم فوق‌العاده است.

این طرح پاسخی آسان به پرسش‌های بی وقفه نیست , بلکه در مورد جامعه ای در حال فروپاشی ، ارائه می دهد . در این فیلم “Joaquin Phoenix” کاملاً متعهد به شخصیت جوکر است و “تاد فیلیپس” در متن اصلی , فیلمی ساخته شده‌است که ممکن است طرفداران کتاب کامیک جوکر را راضی نکند و طرفداران به طور یک‌سان در حال تضاد با یکدیگر شوند و به روش‌های درست یا نادرست منتقل شوند.

دیالوگ های جذاب فیلم جوکر

تنها چیزی که من دارم افکار منفی است . – آرتور فلک ( Joker )

فقط من هستم یا بیرون از آنجا آدم دیوونه دیگه ای هم هست ؟‌ آرتور فلک ( جوکر )

فکر می‌کردم زندگی من یک تراژدی است . اما حالا می‌فهمم ، این یک کمدی است . – آرتور فلک ( Joker )

 

دانلود تریلر فیلم جوکر 

منابع ؛‌
IMDB

metacritic

IGN

moviequotesandmore

5/5 - (1 امتیاز)

گردآورنده

دکتر آرش هیربد

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس و وسواس

پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد