نقد فیلم برادران لیلا

نقد فیلم برادران لیلا

فیلمساز ایرانی، سعید روستایی،  یک درام خانوادگی بزرگ، جذاب و شخصیت محور را به سبک ایتالیایی-آمریکایی با اجراهای خشن، یک صحنه عروسی بزرگ و نقش‌هایی از روکو و برادرانش ویسکونتی و پدرخوانده کاپولا ارائه می ‌کند. حتی اثراتی از آرتور میلر در میان سرزنش های عصبانی و دردناک در این فیلم وجود دارد.

نقد فیلم برادران لیلا
نقد فیلم برادران لیلا

ترانه علیدوستی (که به بازی در فیلم‌ های اصغر فرهادی معروف است) نقش لیلا را در این فیلم بازی می ‌کند، بازگشتی با شکوه دارد: زنی که توسط پدرسالاری بی‌کفایت و ناتوان به مسیری منحرف رانده می‌شود. لیلا با پدر و مادر مسن خود زندگی می کند. او با کمردرد و دوره‌ ای ناشی از استرس و کار بیش از حد رنج می ‌برد و اساساً تنها مزدبگیر خانواده است که به تنهایی از چهار برادر بالغ حمایت می ‌کند.

 

پرویز چاق (فرهاد اصلانی) به عنوان یک نظافتچی توالت در مرکز خرید کار می کند، اما به اندازه کافی برای تغذیه خانواده اش درآمد ندارد. فرهاد (محمدعلی محمدی) فقط به کشتی آمریکا در تلویزیون علاقه دارد. منوچهر بیکار استخوانی (پیمان معادی) به دنبال طرح های خفن سریع پولدار شدن است نه کار. و علیرضا (نوید محمدزاده) اخیراً از کار کارخانه ای که رئیسش تمام درآمدها را اختلاس کرده، استعفا داده است.

در رأس همه این مردان بیهوده و انگلی، پدر سالخورده آنها اسماعیل (سعید پورصمیمی) قرار دارد. مردی پر از ناله، معتاد به تریاک که وسواس زیادی برای تبدیل شدن به “پدرسالار” قبیله گسترده خود دارد، موقعیتی که با مرگ پسر عمویش خالی شده است. در واقع پسر عمو بایرام (مهدی حسینی نیا) به او می‌ گوید که تاج استعاری پدرسالار می ‌تواند متعلق به او باشد، به شرطی که در عروسی آتی پسر بایرام 40 سکه طلا به عنوان هدیه عروسی بدهد. بدین ترتیب اسماعیل حریص و احمق موافقت می کند، چون او 40 سکه دارد و می داند که امتیاز غیررسمی پدرسالاری این است که می‌ تواند از همه هدایای ازدواج در عروسی های آینده به صورت مخفی برای خودش سهم بردارد.

در همین حال، لیلا به یک طرح تخیلی دست زده است که می ‌تواند خانواده را به درآمدی اساسی برساند، آنها با این درآمد می ‌توانند اجاره یکی از واحدهای خرده‌فروشی جدیدی را که در مرکز خرید ساخته می‌شود، مثلاً در محل توالت عمومی پرویز، بگیرند. اما او فقط می ‌تواند این درآمد (وام بانکی) را با سپرده دریافت کند. پس به پول نقد نیاز دارد و چون می ‌فهمد که انبار سکه‌های طلای پیرمرد قرار است به این روش نادرست و غیر صادقانه هدر برود، عصبانی می‌شود. اما آیا می توان جلوی او را گرفت؟

نقد فیلم برادران لیلا
نقد فیلم برادران لیلا

لیلا در دنیایی از کلاهبرداران مرد زندگی می‌ کند که هرگز دست از تبریک به خود به خاطر موقعیت و اعتبارشان برنمی‌دارند، اما از هر کاری شبیه به کار بیزارند و کاملاً راضی هستند که زنان را از پا درآورند. منوچهر کلاهبردار بدبین به برادرانش پیشنهاد ملاقات کاری با یکی از دوستانش را داده بود، لیلا طبیعتاً به عنوان یک زن از این جلسه کاری کنار گذاشته شد. معلوم شد که این فرصت صرفاً یک کلاهبرداری برای اجاره اتومبیل ‌های موجود نبوده، بلکه شبیه به ترفند «هدیه عروسی» پدرسالار است و مانند آن ترفند، بسیار محتمل است که شخصی که به شما اجازه ورود به این راز را می دهد، شما را به بزرگترین قربانی تبدیل کند.

خشم شعله ور لیلا از متوسط ​​بودن تحقیرآمیز پدر و برادرانش و فرسودگی تلاش برای نجات آنها از دست خودشان، انرژی احساسی است که به فیلم قدرت می دهد و به صحنه عروسی اوج می بخشد. این فیلم اجرای فوق‌العاده علیدوستی، برای اولین بار در بین تیمی شامل یک گروه بزرگی از بازیگران است.

فیلم برادران لیلا در جشنواره کن به نمایش درآمد…

تیزر فیلم برادران لیلا

منبع:

theguardian

 

4.2/5 - (12 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت