اولین رابطه جنسی | افسردگی از دست دادن باکرگی

اولین رابطه جنسی تجربه ای منحصر به فرد است. درک این که دقیقاً چه چیزی را باید انتظار داشت، می تواند کمی سخت باشد. چه احساسی خواهید داشت، چه زمانی باید این کار را انجام دهید و چگونه می توانید در اولین نزدیکی جنسی ایمن بمانید؟

صرف نظر از اینکه با افراد همجنس یا جنس مخالف رابطه جنسی داشته باشید، واژه‌های «باکرگی» و «رابطه جنسی» برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارند. فرقی نمی‌کند که از کدام تعریف استفاده شود، خیلی از افراد از داشتن رابطه جنسی برای اولین بار احساس اضطراب می کنند.

این نگرانی کاملاً طبیعی است، اما شایعات و داستان هایی که در بین دوستان و در اینترنت پخش می شود می تواند ترس های غیرضروری ایجاد کند. درک آنچه ممکن است در حین و بعد از رابطه جنسی اتفاق بیفتد می تواند به کاهش هر گونه نگرانی کمک کند.

در این مقاله، ما به آنچه ممکن است پس از از دست دادن باکرگی اتفاق بیفتد (چه از نظر جسمی و چه از نظر احساسی) می پردازیم. همچنین به برخی از افسانه های رایج در مورد باکرگی و رابطه جنسی می پردازیم و در مورد اینکه چطور افراد می توانند برای اولین بار خود را به رابطه جنسی آماده کنند صحبت می کنیم.

باکرگی چیست و رابطه جنسی به چه معناست؟

تعریف باکرگی ساده نیست، رابطه جنسی و باکرگی می تواند برای افراد مختلف معانی مختلفی داشته باشد.

وقتی مردم می گویند “باکره”، اغلب به معنای شخصی است که رابطه جنسی دخولی و ورود آلت تناسلی در واژن با شخص دیگری نداشته است. اما این تعریف فقط یکی از تعاریف زیاد ممکن است.

همه افراد آمیزش آلت تناسلی در واژن ندارند. برای این افراد و دیگران، از دست دادن باکرگی ممکن است به اولین باری که با رابطه دهانی، مقعدی، یا رابطه جنسی که با انگشتان انجام می‌دهند اشاره داشته باشد. برخی از افراد با داشتن انواع مختلف رابطه جنسی احساس می کنند که باکرگی خود را چندین بار از دست داده اند.

همچنین مفاهیم باکرگی و رابطه جنسی در بین فرهنگ‌های مختلف، متفاوت است.

اولین رابطه جنسی
اولین رابطه جنسی

در طول رابطه جنسی چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

افراد معمولاً در طول فعالیت جنسی متوجه تغییرات فیزیکی می شوند. برخی از اینها برای مردان و زنان یکسان است، در حالی که سایر تغییرات متفاوت است.

داشتن رابطه جنسی به دلیل عوامل روحی و جسمی احساس خوبی دارد. مغز هورمون هایی ترشح می کند که از لذت جنسی حمایت می کنند و هزاران پایانه عصبی در اندام تناسلی وجود دارد که وقتی تحریک می شوند احساس خوبی القا می‌کنند.

قبل و در حین رابطه جنسی، بدن هورمون ترشح می کند. این هورمون ها مقدار مایع در واژن را افزایش می دهند یا آلت تناسلی را برای نعوظ تحریک می کنند. همچنین فرد در طول رابطه جنسی احساس تند شدن ضربان قلب و حساس تر شدن بدن  را می‌تواند داشته باشد.

آیا وقتی باکرگی خود را از دست می دهید ( اولین رابطه جنسی ) درد دارد؟

تماس جنسی ممکن است در ابتدا احساس عجیبی داشته باشد، چراکه حسی ناآشنا است. اما اصولاً رابطه جنسی (حتی برای اولین بار) نباید دردناک باشد.

برای جلوگیری از ناراحتی، مطمئن شوید که قبل و در حین رابطه جنسی با شریک زندگی خود آشکارا صحبت کنید و به او بگویید چه چیزی برای شما خوشایند است و چه چیزی نیست. اگر رابطه جنسی دردناک است، با شریک زندگی خود مطرح کنید و رابطه را متوقف کنید یا حالتی متفاوت را امتحان کنید.

برای به حداکثر رساندن لذت و به حداقل رساندن احتمال ناراحتی، زمان زیادی را صرف مقدمات نزدیکی جنسی (عشقبازی) کنید. این می تواند به معنای بوسیدن، نوازش کردن، اذیت کردن یا کاوش باشد. پیش بازی باعث افزایش برانگیختگی می شود و شما و شریک زندگی تان را برای تجربه ای لذت بخش تر آماده می کند.

اما حتی اگر عشقبازی و حالت برانگیختگی می تواند به روان شدن واژن و آلت تناسلی کمک کند، شاید افراد برای جلوگیری از اصطکاکی می‌تواند ناراحت کننده باشد، نیاز به استفاده از مایعی به نام روان کننده در ناحیه واژن داشته باشند.

امیلی ناگوسکی، روانشناس و مربی جنسی، دکترا، می گوید که روان کننده (چه بر پایه آب باشد و چه بر پایه سیلیکون) باید یکی از لوازم اصلی برای هر فردی که از نظر جنسی فعال است باشد.

ناگوسکی در کتاب خود با عنوان «بیا همانطور که هستی» توضیح می دهد که روان کننده به کاهش اصطکاک و افزایش لذت کمک می کند. همچنین خطر هرگونه پارگی و درد را کاهش می دهد.

لوب کارآیی [موانع محافظ، مانند کاندوم و سد] را افزایش می دهد و آنها را لذت بخش تر می کند. لوبه دوست شماست. لوب زندگی جنسی شما را بهتر می کند.

دکتر امیلی ناگوسکی هم می‌گوید:

طیف گسترده ای از روان کننده ها بافت ها، احساسات و طعم های متفاوتی را ارائه می دهند. افراد می توانند این تنوع را در داروخانه ها پیدا کند یا از در فروشگاه های اینترنتی انواع آن به صورت آنلاین انتخاب کند.

پرده بکارت چیست و رابطه جنسی چه تاثیری بر آن دارد؟

یکی از بزرگترین افسانه ها در مورد رابطه جنسی واژینال برای اولین بار این است که پرده بکارت زن (یک غشای نازک و الاستیک که دهانه واژن را می پوشاند) پاره شده و باعث خونریزی و درد می شود.

پرده بکارت اشکال و انواع مختلفی دارد و برخی افراد هم بدون پرده بکارت به دنیا می آیند.

در حین رابطه جنسی، پرده بکارت ممکن است پاره شود و باعث خونریزی جزئی شود. در صورتی که پرده بکارت کشسانی کمتری داشته باشد، مثلاً در دوران نوجوانی، یا اگر دهانه کوچکتری داشته باشد، این احتمال بیشتر است. معمولاً این خونریزی خیلی کم است.

همچنین پرده بکارت شاید در حین رابطه جنسی پاره نشود. چراکه انعطاف پذیر است و معمولاً کل دهانه واژن را نمی پوشاند. اگر چنین بود، خونریزی قاعدگی و دیگر انواع ترشحات واژن راهی برای خروج از بدن نداشتند.

در بسیاری از موارد، پرده بکارت افراد قبل از رابطه جنسی پاره شده است. چون برخی از فعالیت های سنگین مانند ورزش می تواند باعث پارگی جزئی پرده بکارت شود.

نویسندگان مقاله ای که در سال 2019 در ژورنال Reproductive Health Trusted Source منتشر شد، می گویند که متخصصان مراقبت های بهداشتی نباید برای ارزیابی اینکه آیا یک فرد از نظر جنسی فعال شده است، به معاینه فیزیکی پرده بکارت تکیه کنند.

اولین رابطه جنسی
اولین رابطه جنسی

آیا از دست دادن باکرگی ( اولین رابطه جنسی )می تواند به آلت تناسلی شما آسیب برساند؟

برخی از افراد نگران هستند که فرنولوم (که نوار کوتاهی از بافت است که پوست ختنه گاه را به سر آلت تناسلی ختنه نشده متصل می کند) ممکن است در اولین دخول پاره شود. گاهی اوقات به این کار “قطع شدن رشته بانجو” گفته می شود.

این قسمت از آلت تناسلی حساس است. شاید فرد پس از چندین بار رابطه جنسی آن را پاره کند یا هیچوقت پاره نشود. فرنولوم هم می تواند در طول فعالیت های غیرجنسی مانند دوچرخه سواری پاره شود.

پارگی فرنولوم می‌ تواند دردناک باشد و باعث خونریزی کمی شود، اما این آسیب مانند هر بریدگی یا پارگی جزئی دیگر خود به خود بهبود می ‌یابد.

اگر این اتفاق افتاد، فقط آن ناحیه را با دقت بشویید و به آرامی با یک حوله تمیز خشک کنید. از فعالیت هایی که می تواند باعث باز شدن مجدد زخم شود تا زمان بهبودی اجتناب کنید.

چه زمانی بهتر است باکرگی خود را از دست بدهید؟

اگر افراد معتقد باشند که “سن مناسبی برای از دست دادن باکرگی” یا اولین رابطه جنسی وجود دارد، یا اگر احساس کنند دیگران اینطور فکر می کنند، می توانند فشار زیادی را برای داشتن رابطه جنسی احساس کنند. اما بیشتر مردم وقت خود را صرف تصمیم گیری می کنند که چه زمانی می خواهند از نظر جنسی فعال شوند.

جدیدترین داده ‌های جمع‌آوری‌ شده در سال 2017 از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) نشان می‌ دهد که 47.8 درصد از دانش‌آموزان دبیرستانی در ایالات متحده هیچ نوع تماس جنسی نداشته ‌اند.

بنابراین اگر نگران عدم داشتن رابطه جنسی هستید، نباشید! هیچ زمان درست یا غلط واقعی برای فعال شدن جنسی وجود ندارد. زمان مناسب زمانی است که احساس می کنید برای شما مناسب است، یعنی زمانی که شما تمایل مشتاقانه ای برای کشف آن قسمت از بدن و احساسات خود دارید.

اگر تمایلی به شروع رابطه جنسی ندارید، این حالت هم مشکلی ندارد و عادی است. اگر دوست دارید زندگی جنسی خود را شروع کنید، اما بعد تصمیم گرفتید که می خواهید برای مدتی (یا برای همیشه) از یک، چند یا همه نوع فعالیت جنسی خودداری کنید، این مورد نیز طبیعی است.

آیا ممکن است اولین باری که رابطه جنسی برقرار می کنید به STI مبتلا شوید؟

بله. هر بار که فردی بدون استفاده از روش‌ های پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم) تماس جنسی برقرار می‌ کند، احتمال ابتلا به عفونت مقاربتی (STI) وجود دارد. این بیماری شامل اولین رابطه جنسی هم می شود.

اما اگر هیچ یک از افراد قبلاً با شخص دیگری تماس جنسی نداشته باشند، هیچ یک از آنها به STI مبتلا نخواهند شد.

برخی از بیماری‌ های مقاربتی هیچ علائمی ندارند، پس ممکن است فرد نداند علائمی دارد یا نه. برای اطمینان، هر کسی که قبلاً تماس جنسی محافظت نشده داشته است (از جمله رابطه جنسی دهانی یا مقعدی) باید غربالگری سلامت جنسی را انجام دهد.

وقتی که صحبت از پیشگیری از بیماری های مقاربتی می شود، بهترین گزینه ها شامل موانع فیزیکی مانند کاندوم های زنانه یا مردانه یا موانع دندانی برای رابطه جنسی دهانی است.

طبق گزارش انجمن سلامت جنسی آمریکا، از هر 2 فرد فعال جنسی، 1 نفر در سن 25 سالگی به بیماری مقاربتی مبتلا می شود و حدود نیمی از بیماری های مقاربتی افراد 15 تا 24 ساله را تحت تأثیر قرار می دهد.

شایع ترین بیماری های مقاربتی عبارتند از:

 • ویروس پاپیلومای انسانی که بیشتر به عنوان HPV شناخته می شود
 • کلامیدیا سوزاک
 • تب خال ناحیه تناسلی

آیا احتمال دارد که بعد از اولین رابطه جنسی باردار شوید؟

بله، اگر رابطه جنسی آلت تناسلی در واژن دارید، امکان دارد.

شایعاتی وجود دارد که زنان با از دست دادن باکرگی نمی توانند باردار شوند، اما درست نیست. اگر از وسایل پیشگیری از بارداری استفاده نکنید، رابطه جنسی آلت تناسلی در واژن خطر بارداری را به همراه دارد، حتی برای اولین بار.

برخی از گزینه‌ های پیشگیری از بارداری عبارتند از: استفاده از کاندوم ‌های مردانه یا زنانه، مصرف قرص‌ های ضد بارداری، دریافت واکسن پیشگیری از بارداری منظم و قرار دادن یک دستگاه داخل رحمی یا IUD توسط پزشک.

رضایت از رابطه جنسی چیست و چرا اهمیت دارد؟

رضایت به این معناست که هر فرد درگیر در فعالیت جنسی موافقت کرده است که در آن شرکت کند.

اگر یکی از زوجین مطمئن نیست که می‌خواهد رابطه جنسی داشته باشد یا نه، یا در حین رابطه جنسی نظر خود را تغییر می‌دهد، باید بتواند این موضوع را بیان کند و ادامه رابطه بدون هیچ عواقبی متوقف شود.

برای داشتن تجربه ای لذت بخش برای اولین بار، دو طرف رابطه باید هم از نظر احساسی و هم از نظر فیزیکی احساس امنیت کنند. اگر احساس می کنید تحت فشار هستید تا بیش از آنچه می خواهید را انجام دهید، رابطه ای امن و لذت بخش نخواهید داشت.

اگر مجبور به برقراری رابطه جنسی هستید، این موضوع را به کسی که به آن اعتماد دارید بگویید

بعد از اولین رابطه جنسی چه احساسی خواهم داشت؟

تجربه از دست دادن باکرگی برای هر فردی متفاوت است.

افراد گاهی اوقات احساس می کنند که از دست دادن باکرگی تجربه تغییر دهنده زندگی آنها خواهد بود. اما در واقع تجربه هر فرد متفاوت است. شاید برخی افراد احساس شادی، هیجان، تسکین یا اضطراب کنند، یا شاید هم واکنش عاطفی خاصی نداشته باشند.

هیچ واکنش درست یا نادرستی در رابطه جنسی برای اولین بار وجود ندارد. احساس شما به انتظاراتی که از قبل داشته اید یا مثلاً به شخصیت شما بستگی می تواند داشته باشد.

برخی افراد احساس می کنند که داشتن رابطه جنسی باعث تغییر رابطه آنها می شود. این تغییر می تواند اشکال مختلفی داشته باشد و این مورد هم طبیعی است.

برخی از افراد در حین یا بعد از رابطه جنسی احساس خستگی می کنند. به یاد داشته باشید که تجربه جنسی همین است، یک تجربه واحد به عنوان بخشی از رابطه است و لازم نیست هویت یا مسیر زندگی شما را شکل دهد.

بسته به تجربه رو به رشد شما از بدن و نیازهای جنسی تجربیات جنسی آینده همه متفاوت خواهد بود.

 

از دست دادن باکرگی و اولین رابطه جنسی اصولاً نباید رویدادی استرس زا باشد.

درک اینکه چه چیزی باید انتظار داشته باشید و چه اتفاقی می‌تواند بیفتد به فرد کمک می کند تا هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی، برای از دست دادن باکرگی خود به هر شکلی که برای او مناسب است آماده شود.

افراد در سنین مختلف تصمیم می گیرند که از نظر جنسی فعال شوند و برخی از افراد هرگز این تمایل را احساس نمی کنند. اگر فردی تصمیم به برقراری تماس جنسی داشته باشد، هیچ تغییر فیزیکی قابل مشاهده ای نمی تواند فرد را به عنوان فعال جنسی متمایز کند.

در نهایت، موقع داشتن رابطه جنسی (برای اولین بار یا هر بار) رضایت خیلی مهم است. همچنین با چیزهایی که احساس لذت می کنید، ارتباط برقرار کنید و از محافظت کافی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و بیماری های مقاربتی استفاده کنید.

افسردگی پس از از دست دادن باکرگی

در این مقاله به این سؤال که «آیا پس از از دست دادن باکرگی ممکن است دچار افسردگی شوید؟» پاسخ خواهیم داد. علاوه بر این، تعدادی از دلایل اینکه چرا افراد پس از از دست دادن باکرگی دچار افسردگی می شوند، باکرگی چیست و تغییرات بدنی پس از اولین رابطه جنسی را بررسی می کنیم.

آیا احتمال دارد پس از از دست دادن باکرگی دچار افسردگی شوید؟

بله، ممکن است پس از از دست دادن باکرگی دچار افسردگی شوید.

در واقع این موضوع باعث تعجب روانشناسان هم می شود. رابطه جنسی نیاز بیولوژیکی انسان است و معمولاً با ترشح هورمون های شادی آور مانند سروتونین و اکسی توسین همراه است که کمک می کند خلق و خوی شاد و آرامی داشته باشید. رابطه جنسی اغلب با لذت و رضایت همراه است.

اما تحقیقات نشان داده که پس از اولین رابطه جنسی، اعتماد به نفس مردان زیاد می ‌شود، در حالی که زنان نسبت به تصویر بدن خود احساس بدتری پیدا می کنند. نظرات مختلفی در مورد از دست دادن باکرگی وجود دارد، مثلاً یکی از دخترانی که این حس را تجربه کرده می‌گوید: «بعد از از دست دادن باکرگی، بیشتر نگران ظاهر بدن برهنه‌ام شدم».

نظرسنجی دیگری از 434 دانشجوی آمریکایی 17 تا 19 ساله در مجله نوجوانی توسط پروفسور ایوا لفکوویتز، از دانشگاه ایالتی پن، انجام شد و این چنین نتیجه داد: « جالب است که وقتی زنان جوان رابطه جنسی داشتند، تصورشان از خود منفی می‌ شود. آنها احساس بدتری نسبت به خودشان دارند.»

از سوی دیگر، مطالعاتی وجود دارد که ثابت می کند اکثریت نوجوانان پس از از دست دادن باکرگی خود دچار افسردگی نشده و فقط تعداد کمی افسرده می شوند. در میان این نوجوانان، دختران در حدود 15 سالگی که ثبات عاطفی پایینی دارند، پس از از دست دادن باکرگی بیشتر به افسردگی مبتلا می شوند. محققان معتقدند که به دلیل ترکیب عوامل مختلف، این نوجوانان پس از از دست دادن باکرگی در معرض افسردگی قرار می گیرند. مثلاً دیده شده دخترانی که برای اولین بار در رابطه ای که از نظر عاطفی قوی نبود، آمیزش جنسی داشتند، پس از از دست دادن باکرگی بیشتر در معرض افسردگی قرار گرفتند. برای دخترانی که در روابط غیر متعهد هستند، پایان دادن به رابطه با وجود داشتن رابطه جنسی تأثیر بیشتری بر سلامت روان دارد تا پایان دادن به همان رابطه در صورتی که شامل رابطه جنسی نباشد.

بنابراین دیده می شود که معمولاً این جنس مؤنث است که پس از از دست دادن باکرگی احساس افسردگی می کند. در پسران، برخی از این نگرانی ها وجود دارد، چراکه شاید نگران اندازه آلت تناسلی خود باشند.

باکرگی چیست؟

حالا که در مورد باکرگی صحبت می کنیم، بیایید ابتدا معنی آن را کامل متوجه شویم.

وقتی از از دست دادن باکرگی صحبت می کنیم، معمولاً به عمل رابطه جنسی نافذ اشاره می کنیم. این بدان معنی است که آلت مرد وارد واژن زن می شود.

با این حال، توضیح تعریف باکرگی ممکن است سخت باشد، چون از فردی به فرد دیگر و از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت است. همه افراد آمیزش آلت تناسلی در واژن ندارند. برای آن‌ها و دیگران، از دست دادن باکرگی ممکن است به اولین باری که با رابطه دهانی، مقعدی، یا رابطه جنسی با انگشتان انجام می‌دهند اشاره داشته باشد. برخی از افراد با داشتن انواع مختلف لمس جنسی احساس می کنند که باکرگی خود را چندین بار از دست داده اند.

اما در واقع مفهوم باکرگی که به طور گسترده پذیرفته شده، آمیزش آلت تناسلی و واژن است.

چرا افراد پس از از دست دادن باکرگی دچار افسردگی می شوند؟

در ادامه پنج دلیل مهم وجود دارد که باعث می ‌شود فرد پس از از دست دادن باکرگی دچار افسردگی شود:

 • نداشتن آمادگی روحی و روانی
 • تغییرات هورمونی
 • انگ اجتماعی
 • بدون برنامه اتفاق افتادن
 • نگران بودن از تصور خود فرد از خودش

از دست دادن باکرگی، یعنی داشتن رابطه جنسی برای اولین بار، امری بسیار مهم در زندگی یک نوجوان تلقی می شود. خیلی مهمه که تصمیم از دست دادن باکرگی خیلی محتاطانه گرفته شود. اما این موضوع هم می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از افراد مسیر زندگی خود را خودشان انتخاب می کنند و باکرگی خود را در هر لحظه مساعدی از دست می دهند. شاید به این دلیل که به رابطه جنسی به عنوان پیوند مقدس بین دو نفر فکر نمی کنند. بلکه معتقدند آمیزش جنسی نوعی کسب لذت است. از نظر آنها آمیزش جنسی صرفاً برای ارضای نیازهای جسمانی آنهاست.

در ادامه هر کدام از دلایل ذکر شده در بالا را که چرا فرد پس از از دست دادن باکرگی دچار افسردگی می شود، بیشتر توضیح می دهیم.

 • نداشتن آمادگی روحی و روانی

اغلب نوجوانان بیشتر کارهایشان را تحت فشار همسالانشان انجام می دهند. پس وقتی یکی از اطرافیانشان نوعی رابطه جنسی داشته باشد، دوست دارند که اونها هم این کار را انجام دهند. علاوه بر این، دوره نوجوانی پر از تغییرات هورمونی است که باعث می شود فرد به تجربه چیزهای جدید بدون توجه به آمادگی یا عدم آمادگی تمایل داشته باشد. اگر در زندگی خیلی زود باکرگی تان را از دست بدهید، یعنی زمانی که آمادگی رویارویی با عواقبش را ندارید، شاید احساس افسردگی کنید. باکرگی چیزی است که وقتی از دست می رود، دیگر نمی توان آن را برگرداند. نمی توانید به گذشته برگردید و جلوی از دست دادن باکرگی خودتان را بگیرید. پس اگر تصمیمی بگیرید که آمادگی آن را نداشته باشید، می تواند منجر به افسردگی شود.

این احتمال وجود دارد که شما در حالی که کاملاً مست بودید این تصمیم را گرفته باشید. یا تحت فشار دوست پسر شاخدارتان. این چنین موقعیت هایی اغلب با افسردگی پس از از دست دادن باکرگی همراه است.

 • تغییرات هورمونی

بدن بعد از از دست دادن باکرگی دچار تغییرات مختلفی می شود که گاهی اوقات قابل رؤیت بوده و برخی مواقع نیست، در قسمت آخر در مورد این موضوع صحبت خواهم کرد. با این حال، تغییرات هورمونی اغلب یکی از دلایلی است که باعث می‌شود فرد بعد از از دست دادن باکرگی احساس افسردگی کند. این تغییرات هورمونی می تواند باعث شود که هم شادی و هم غم را به صورت همزمان احساس کنید. پس از کاهش هجوم هورمون ها و در نتیجه عدم تعادل هورمونی کمتر احساس ناراحتی یا افسردگی می‌ کنید.

 • انگ اجتماعی

ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم، به‌ویژه دخترانی را که در یک رابطه غیر زناشویی بکارت را از دست داده‌اند، اغلب با الفاظ ناپسندی مورد خطاب قرار می‌گیرند. در واقع جامعه بر دختران فشار می آورد تا باکرگی خود را برای فرد مناسبی که با او ازدواج خواهند کرد، حفظ کنند. بنابراین، شاید این ننگ اجتماعی ناشی از از دست دادن باکرگی باعث ایجاد احساس افسردگی در شما شود. شاید فکر کنید که آیا کاری که انجام داده اید درست است یا غلط؟ ادیان مختلف در سراسر جهان رابطه جنسی قبل از ازدواج را ممنوع می کنند. این موضوع یکی از دلایل اساسی است که باعث می‌شود دختران پس از از دست دادن باکرگی خود احساس افسردگی کنند.

احساس گناهی که با آن زندگی می کنند، وحشتی که با آن روبرو هستند، فشاری که باید با آن کنار بیایند غیرقابل تصور است. دختر بودن در چنین جوامعی کار آسانی نیست.

 • بدون برنامه اتفاق افتادن

همانطور که قبلا گفته شد، برای اولین بار داشتن رابطه جنسی توسط خیلی از افراد اتفاقی کاملاً خاص تلقی می‌شود. شاید برخی افراد بخواهند شرایط کاملاً مهیا باشد. مثلاً بعد یک شام خوب و یک لحظه عاشقانه همراه با شمع های روشن و موسیقی جاز ملایم در پس زمینه این اتفاق بیافتد. بنابراین بیشتر دختران برای لحظه ای عالی برای داشتن رابطه جنسی برای اولین بار برنامه ریزی می کنند. در هر صورت، اگر چنین انتظاراتی دارید که لحظاتی رمانتیک را با دوست پسر خود داشته باشید، اشتباه نمی‌کتید. اما، اگر این اتفاق نیفتد و باکرگی خود را در شرایطی کاملاً برعکس از دست بدهید، شاید احساس افسردگی کنید.

علاوه بر این، برخی از دختران ممکن است بخواهند برای اولین بار با فرد مناسب رابطه جنسی داشته باشند. اگر رابطه تان بعد از رابطه جنسی تغییر کند یا از بین برود، شاید احساس مورد سوء استفاده قرار گرفتن داشته و مطمئناً احساس افسردگی کنید. داشتن یک پیوند عاطفی قوی با فردی که باکرگی خود را با او از دست می دهید می تواند تا حد زیادی شانس ابتلا به افسردگی را کاهش دهد. این ایده که پس از مشاهده خامی و بی تجربگی در شما، کسی شما را برای چیزی که هستید دوست دارد، می تواند احساس خوبی را در شما ایجاد کند. در نتیجه هورمون های شادی مختلفی را ترشح می کند و احتمال افسردگی را کاهش می دهد.

 • نگران بودن از تصور خود فرد از خودش

همانطور که در بالا بحث شد که دختران مختلف پس از از دست دادن باکرگی خود نسبت به تصویر بدن خود بسیار هوشیار هستند، این موضوع ممکن است دلیل خیلی مهمی باشد که فرد پس از از دست دادن باکرگی احساس افسردگی می کند. تعداد کمی از دختران تمایل دارند به این قضیه فکر کنند که مردی که با او رابطه داشته‌اند باید در مورد بدن آنها چه فکری کرده باشد. آن‌ها گاهی از اینکه کاملاً برهنه باشند احساس شرم می‌کنند، زیرا نسبت به تصویر بدن خود خیلی هوشیار هستند. اگر در مورد ظاهر بدن خود مطمئن نیستید و به همین دلیل احتمال اینکه بعد از از دست دادن باکرگی خود دچار افسردگی شوند، بسیار زیاد است.

با از دست دادن باکرگی چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

رابطه جنسی می تواند تغییرات مختلفی در بدن فرد ایجاد کند. در ادامه چند تغییر برجسته در بدن یک دختر پس از رابطه جنسی بررسی می‌شود.

 • تغییرات واژن

بعد از اولین رابطه جنسی واژن شما انعطاف پذیرتر می شود. اعتقاد بر این است که واژن زمانی که باکره هستید سفت است. داشتن رابطه جنسی می تواند واژن و کلیتوریس شما را باز کند. دخول مکرر باعث کشسانی بیشتر و کاهش درد می شود. این موضوع همچنین باعث لذت بیشتر دخول می شود. اما این بدان معنا نیست که رابطه جنسی مکرر به واژن شما آسیب می رساند یا آن را کاملا شل می کند. به یاد داشته باشید، واژن شما این قابلیت را دارد که کل نوزاد را به بیرون هل دهد و همچنان دست نخورده باقی بماند، دخول نمی تواند چنین آسیبی را به همراه داشته باشد.

 • تغییرات در سینه

بعد از رابطه جنسی، اندازه سینه شما بسته به سطح برانگیختگی ممکن است تا 25 درصد یا بیشتر افزایش یابد. شاید مجبور شوید سوتین کمی بزرگتر از چیزی که معمولاً می پوشید بخرید. افزایش سایز سینه به دلیل تغییرات هورمونی است که پس از از دست دادن باکرگی در بدن ایجاد می شود. برانگیختگی باعث افزایش جریان خون در سینه ها شده و باعث تورم و سفت شدن سینه ها می شود.

 • نوک سینه ها

بعد از رابطه جنسی، نوک سینه ها متمایل به گزگز و درد می شوند که این حساسیت را افزایش می دهد. این مورد به این دلیل اتفاق می افتد که رابطه جنسی باعث جریان خون بیشتر در سینه ها، آرئول و نوک سینه می شود. این حالت تغییری موقتی است که با برانگیختگی همراه است و پس از آن از بین خواهد رفت.

 • هورمون ها

در طول رابطه جنسی، مغز شما مواد شیمیایی زیادی از جمله اندورفین و هورمون‌های دوپامین و اکسی توسین ترشح می‌کند. اکسی توسین گاهی اوقات “هورمون عشق” یا “هورمون نوازش” نامیده می شود. این ترکیب از مواد شیمیایی عصبی قدرتمند می‌تواند باعث شود که برخی افراد با فردی که با او رابطه جنسی داشته‌اند احساس اعتماد یا پیوند بسیار قوی داشته باشند. هجوم این هورمون ها باعث می شود که شما احساس شادی و رضایت زیادی داشته باشید.

جمع بندی

در این مقاله به این موضوع که آیا ممکن است پس از از دست دادن باکرگی دچار افسردگی شوید بحث شد. علاوه بر این، چند دلیل اینکه چرا افراد پس از از دست دادن باکرگی دچار افسردگی می شوند، باکرگی چیست و تغییرات بدنی پس از رابطه جنسی را بررسی کردیم.

منبع:

https://optimistminds.com/depression-after-losing-virginity/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326122

3.7/5 - (6 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد