ماساژ

مقدمه

 انواع مختلفی از ماساژ، از جمله این انواع متداول وجود دارد:

 •   ماساژ سوئدی: این نوع ماساژ از انواع ملایم ماساژ است که از حرکت‌های بلند، حرکات دایره‌ای عمیق، لرزش و ضربه زدن برای آرامش کردن و انرژی بخشیدن به شما استفاده می‌کند.
 • ماساژ عمیق: از این روش ماساژ برای هدف قرار دادن لایه‌های عمیق‌تر ماهیچه و بافت‌های همبند و به طور معمول برای کمک به آسیب ماهیچه‌ای ناشی از جراحات استفاده می شود.
 • ماساژ ورزشی: این ماساژ شبیه ماساژ سوئدی است،  و برای افراد درگیر در فعالیت‌های ورزشی برای کمک به پیش‌گیری یا درمان جراحات استفاده می شود.
 • ماساژ نقاط تحریک: این نوع ماساژ روی قسمت‌هایی ازعضلات منقبض شده تمرکز می‌کند که بعد از آسیب و یا استفاده بیش از حد، می‌توانند شکل بگیرند.

فرایند ارایه خدمت

 قبل از شروع ماساژ درمانی، درمانگر ماساژ باید از شما در مورد هر گونه علایم، تاریخچه پزشکی شما و آنچه که امیدوارید به وسیله ماساژ رهایی یابید، سوال کند. درمانگر ماساژ باید نوع ماساژ و تکنیک‌های مورد استفاده خود را توضیح دهد.

در یک جلسه ماساژ درمانی معمولی، لباس‌های گشاد بپوشید تا به راحتی بتوانید جهت ماساژ انها را از تن خارج کنید.  روی یک تخت دراز می کشید و خود را با یک ملحفه می پوشانید. ماساژور باید یک ارزیابی برای پیدا کردن مناطق دردآور یا پرتنش انجام دهد و تعیین کند که چقدر فشار اعمال می‌شود.

بسته به ترجیح شما، ماساژ دهنده شما ممکن است از روغن  برای کاهش اصطکاک بر روی پوست استفاده کند. بنابراین در صورتی که به روغن خاصی حساسیت دارید حتما ماساژور خود را در جریان قرار دهید.

اگر ماساژور فشر زیادی وارد می کند که برای شما ناراحت کننده است حتما از او درخواست کنید از فشار کمتر استفاده کند. گاهی اوقات شما ممکن است یک نقطه حساس در عضلات خود داشته باشید. احتمالاً در زمانی که ماساژور شما روی این نقطه کار می کند شما احساس ناراحتی می کنید اما اگر ماساژ این نقطه درداور بود حتما به ماساژور خود اطلاع دهید. 

این خدمت برای چه افرادی مناسب است

بسیاری از مردم از ماساژ لذت می‌برند و جهت کاهش استرس های روزانه و ریلکسیشن از آن استفاده می کنند.، چون اغلب احساس مراقبت، آرامش و ارتباط را ایجاد می‌کنند.

ماساژ به طور کلی بخشی از طب مکمل در نظر گرفته می شود.

مطالعات نشان می‌دهد که ماساژ می تواند به عنوان درمان مکمل برای کاهش استرس، درد و تنش عضلانی استفاده شود.

البته برای تایید مزایای ماساژ، تحقیقات بیشتری نیاز است، اما مطالعات تاکنون نشان داده اند که ماساژ برای موارد زیر به عنوان یک درمان مکمل موثر است:

 •  اختلال اضطرابی منتشر
 • اختلال افسردگی اساسی
 • سردرد های میگرنی و تنشن
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • اختلالات دستگاه گوارش مانند سندرم روده تحریک پذیر
 • دردهای منتشر بدنی در کمربند شانه ای و لگنی
 • درد کمر و گردن عملکردی
 • آسیب‌های ورزشی
 • آرتروز زانو

با وجود مزایای آن، ماساژ درمانی به معنای جایگزینی برای مراقبت‌های پزشکی منظم نیست.

اکثر مردم می‌توانند از ماساژ بهره‌مند شوند. با این حال ماساژ ممکن است برای افرادی با اختلالات زیر مناسب نباشد:

 • اختلالات خونریزی دهنده یا استفاده از داروهای رقیق کننده خون (مانند وارفارین)
 • زخم‌های در حال التیام
 • لخته در وریدهای عمقی پا (DVT)
 •   شکستگی اندام ها
 • پوکی استخوان شدید
 • در رفتگی مفاصل
 • افراد باردار
 • افراد مبتلا به سرطان

موارد مهم پیش از جلسه ماساژ

 1. پیشنهاد می شود ۱ تا ۲ روز قبل ماساژ از تمرینات mindfulness استفاده نمایید.
 2. درست پیش از جلسه ماساژ غذا نخورید. بگذارید بدن  شما ابتدا غذا را هضم کند. ترجیحا قبل از ماساژ  غذاهای نفاخ مصرف نکنید. ماساژ، فرایندهای گوارشی شما را تحریک می‌کند و ممکن است شما در حین ماساژ گرسنه شویدهم چنین ماساژ می‌تواند سطح قند خون شما را کاهش دهد. بنابراین یک وعده غذایی کم حجم ۱ ساعت پیش از ماساژ توصیه می شود. 
 3. تا ۱ ساعت پیش از ماساژ به مقدار زیاد آب بنوشید، البته چند دقیقه قبل از جلسه حتما از دستشویی استفاده کنید.
 4. ترجیحا از عطرهای تند استفاده نکنید.
 5. ترجیحا پیش از جلسه ماساژ یک دوش آب گرم بگیرید.
 6. بهتر است اگر برنامه روزانه ورزشی دارید پیش از ماساژ ان را انجام دهید نه پس از ماساژ.
 7. پیشنهاد می شود برای آمدن به کلینیک جهت دریافت ماساژ ترتیبی اتخاذ کنید که خودتان رانندگی نکنید و از آزانس استفاده نمایید.
 8. ۱۵ دقیقه پیش از جلسه ماساژ در محل حضور داشته باشید چرا که هم می توانید از کتابخانه کلینیک استفاده بفرمایید و هم آرامش بیشتری در حین ماساژ خواهید داشت.
 9. در صورتی که قهوه میل می کنید، قهوه را ترجیحا پیش از ماساژ بنوشید نه پس از ماساژ

موارد مهم در حین ماساژ

 1. در طول جلسه ماساژ از موسیقی استانداردی با ویژگی های روانشناختی متناسب استفاده می شود اما در صورتی که موسیقی خاصی مد نظر دارید از قبل به کلینیک اطلاع دهید. فراموش نکنید روز ماساژ، روز شماست.
 2. برخی دوست دارند در طول ماساژ حرف بزنند، در حالی که برخی دیگر سکوت را ترجیح می دهند. به ماساژور خود بگویید کدام حالت را ترجیح می‌دهید. البته در هر صورت از صحبت در مورد مسایل سیاسی، مذهبی و سایر موارد بحث انگیز خودداری کنید.
 3. در طول جلسه ماساژ، هر گونه ناراحتی را به ماساژور خود جهت بهبود ماساژ خود اطلاع بدهید چه از ماساژ باشد و چه به خاطر هر گونه عوامل دیگر محیطی به عنوان مثال درجه‌ حرارت اتاق، صدای موسیقی، نورپردازی و غیره.
 4. به خاطر داشته باشید که به طور طبیعی نفس بکشید. تنفس به تسهیل آرامش کمک می‌کند. افراد اغلب وقتی احساس اضطراب می‌کنند یا یک ناحیه حساس را ماساژ می‌دهند، تنفس خود را محدود یا متوقف می‌کنند.
 5. ماهیچه‌های خود و ذهن خود را آرام کنید. منقبض کردن ماهیچه‌های شما در طی ماساژ نتیجه معکوس دارد.
 6. اگر افکار نامربوط در طی ماساژ پیدا می‌کنید، یک راه برای اینکه بیشتر متمرکز شوید و ذهن خود را آرام کنید، این است که دستان ماساژور را دنبال کنید و بر روی نحوه ماساژ آن تمرکز کنید.
 7. به خاطر داشته باشید ماساژ باعث افزایش کارکرد دستگاه گوارش می شود و این طبیعی است که در حین ماساژ صدای فعل و انفعالات دستگاه گوارش شما به گوش برسد. 

موارد مهم بعد از ماساژ

 1. بعد از ماساژ آب اضافی بنوشید.
 2. خیلی سریع از تخت بلند نشوید و به تدریج از جای خود بلند شوید.
 3. اگر پس از ماساژ سرگیجه دارید یا چشمتان سیاهی می رود، آب مصرف کنید و مدتی در کلینیک بمانید.
 4. پیشنهاد می شود بعد از ماساژ از دمنوش های آرامش بخشی که برای شما تهیه شده است، بنوشید.
 5. جلسات بعدی ماساژ را برنامه‌ ریزی کنید، چرا که ماساژ بیش‌ترین فایده را در طول زمان و بین ۵ تا ۱۰ جلسه منظم دارد.
 6. پیشنهاد می شود برای رفتن به منزل جهت دریافت ماساژ ترتیبی اتخاذ کنید که خودتان رانندگی نکنید و از آژانس استفاده نمایید.
 7. بعضی اشکال ماساژ می‌تواند باعث شود که روز بعد احساس ناراحتی بکنید و این مساله طبیعی است.
 8. بعد از ماساژ ورزش نکنید.
 9. بعد از ماساژ از خوردن غذای های محرک و قهوه خودداری کنید.
 10. پیشنهاد می شود ۱ تا ۲ روز بعد از ماساژ از تمرینات mindfulness استفاده نمایید.
آدرس در سعادت آباد غرب تهران

نشانی :سعادت آباد، بلوار دریا، بین خیابان شفق و مطهری جنوبی، پلاک ۱۰۶، ساختمان ساحل، طبقه سوم

تلفن:
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۲۶
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۵۷
۰۲۱ ۸۸ ۵۸۴ ۵۰۸