آزمون حافظه ی رفتاری ریورمید

ويراست سوم آزمون حافظه ي رفتاري ريورميد براي ارزيابي توانايي هاي حافظه ي بزرگسالان طراحي شده است .

مواد و دستورالعمل هاي اجراي اين آزمون بر اساس تناسب و كارايي براي افراد اين گروه سني انتخاب شده اند. علاوه بر اين، داده هاي مربوط  به بریتانیا از میان افراد انگلیسی زبان تا سقف سنی 89 سال سن به دست آمده است.

ويراست سوم آزمون حافظه ي رفتاري ريورميد به منظور ارزيابي كاركردهاي حافظه ي آزمودني تحت شرایط استاندارد طراحي شده است.

این آزمون دارای تکالیفی مشابه موقعیت های روزمره است که ابتدا به عنوان روشی برای ارزیابی مشکلات حافظه ی روزمره بزرگسالان معرفی شد. آزمون دارای 14 خرده مقیاس است که جنبه های دیداری، کلامی، بازیابی، بازشناسی فوری و تاخیری حافظه روزمره را می سنجد و علاوه بر این حافظه ی مربوط به آینده و توانایی یادگیری اطلاعات جدید را نیز ارزیابی می کند. هر یک از این خرده آزمونها دارای یک نمره خام و یک نمره ی درجه بندی شده هستند که از مجموع نمرات درجه بندی شده برای محاسبه ی شش شاخص اصلی(یعنی شاخص حافظهی کلامی، حافظهی دیداری، حافظهی فضایی، حافظهی مربوط به آینده، جهت یابی و یادگیری جدید) استفاده میشود.

 

مزیت این آزمون نسبت به دیگر ابزارهای تشخیصی حساس بودن آزمون به تغییرات حافظه است که در افراد جوان و سالمندان با تحصیلات بالا بسیار پرکاربرد است.

همچنین آزمون در بررسی حافظهی افراد مبتلا به افسردگی و وسواس نیز کاربرد دارد.  

گروه هدف

بزرگسالان بین 16 تا 89 سال

معیارهای مورد سنجش

حافظهی کلامی

حافظهی دیداری

حافظهی فضایی

حافظهی مربوط به آینده

جهت یابی

یادگیری جدید

 

نحوه اجرای آزمون:

به صورت حضوری با استفاده از نرم افزار

نحوه تحلیل

تحلیل توسط ارزیاب متخصص 

آزمون شناختی ادن بروک

نیاز به ارزیابیهای شناختی بر بالین در فعالیتهای بالینی و پژوهشی با سرعت رو به افزایش است. این نیاز، نتیجه ی افزایش نرخ شیوع انواع زوال عقل در جوامع مختلف و گسترش آگاهی نسبت به اهمیت علائم شناختی، به ویژه در مراحل آغازین اختلال های تحلیل عصبی است. این علائم شناختی میتوانند در تشخیص زودهنگام و تشخیص افتراقی مورد استفاده قرار گیرند.

برخی از ابزارهای معاینه ی شناختی عبارتند از: بخش شناختی آزمون اختلال های ذهنی سالمندان کمبریج، مقیاس رتبه بندی دمانس و معاینه ی مختصر وضعیت ذهنی.

علی رغم کاربرد وسیع این ابزارها، یافته ها نشان می دهد که در مراحل آغازین بیماری از حساسیت بالای تشخیصی برخوردار نیستند. این نارسایی هنگامی بیشتر بروز می کند که فراموشی علامت غالب بیماری باشد. برای همین نیاز به آزمونی احساس می شود که ضمن کاربرد آسان در مکان های مختلف توسط افراد متخصص، دارای اعتبار، پایایی، حساسیت و اختصاصی بودن باشد.فرم تجدید نظر شده ی آزمون ادن بروک تقریبا همه ی این ویژگی ها را دارد. 

گروه هدف

افراد 55 سال و بالاتر

معیارهای مورد سنجش

این آزمون، شکل گسترش یافته ی آزمون معاینه ی مختصر وضعیت روانی است که در آن خرده آزمونهای حافظه، زبان، و عناصر ادراک دیداری- فضایی گسترش یافته و خرده آزمون سیالی کلامی به آن افزوده شده است. با توجه به اینکه با افزایش طول آزمون (تا حدی که موجب خستگی آزمودنی نشود) خطای اندازه گیری کاهش می یابد، دقت اندازهگیری آزمون ادن بروک افزایش یافته است.

مطالعات دیگر، اعتبار بالای آزمون ادن بروک را در فرهنگ ها و زبانهای مختلف و جوامع شهری و روستایی نشان داده اند. نکته ی قابل توجه اینکه نتایج این آزمون، تا حد زیادی مستقل از سطح تحصیلات و سن است  و با اندک تغییراتی می تواند در فرهنگها و زبانهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

نمرات افراد گروه بهنجار در این آزمون 85 و بالاتراست.

نمرات افراد گروه مبتلا به اختلال خفیف شناختی بین 78 و 85 است.

نمرات کمتر از 76 در این آزمون احتمال تشخیص بیماری آلزایمر را به همراه دارد.

نحوه اجرای آزمون

این آزمون مختصر و مفید ، توسط یک آزمونگر آموزش دیده  در مدت 15 الی 20 دقیقه اجرا میشود.

موارد قابل سنجش:

 نمره ی کلی آزمون ادن بروک، به ترتیب زیر در خرده آزمونهای آن توزیع شده است:

جهت یابی: 10 امتیاز

توجه: 8 امتیاز

حافظه: 35 امتیاز

سیالی کلامی: 14 امتیاز

زبان: 28 امتیاز

ادراک دیداری- فضایی: 5 امتیاز

روش انجام آزمون:

نحوه تحلیل

توسط ارزیاب متخصص 

آزمون برج لندن

 • آزمون برج لندن دانشگاه درکسل یكي از ابزارهاي مهم جهت اندازه گيري كاركرد اجرايي، برنامه ريزي، سازمان دهي و حل مساله است.این آزمون دارای حساسیت به عملکرد لوب فرونتال است.  

آزمون برج لندن یكي از ابزارهاي مهم جهت اندازه گيري كاركرد اجرايي، برنامه ريزي، سازمان دهي و حل مساله است.

این آزمون دارای حساسیت به عملکرد لوب فرونتال است. در اين آزمون از معاينه شوندگان خواسته مي شود تا مجموعه هايی از مهره هاي رنگي سوار شده بر سه ميله ي عمودي را براي جور شدن با يك هدف مشخص جابه جا كنند ( نحوه اجرا و نمره گذاری در روش زیر توضیح داده شده است).

همان طوری که اشاره شد این آزمون ابزاری برای سنجش کارکرد اجرایی برنامه ریزی و سازمان دهی و حل مساله می باشد.

کارکردهای اجرایی عالی شناختی و فرا شناختی هستند که مجموعه ای از توانایی های عالی، بازداری، خودآغازگرایی، برنامه ریزی راهبردی، انعطاف پذیری شناختی و کنترل تکانه را به انجام می رسانند. در واقع، کارکردهایی همچون سازمان دهی، تصمیم گیری، حافظه کاری، کنترل حرکتی، احساس و ادراک زمان، برنامه ریزی و پیش بینی آینده، بازشناسی، زبان درونی و حل مساله را می توان از جمله مهم ترین کارکردهای اجرایی عصب شناختی دانست که در زندگی و انجام تکالیف یادگیری و کنش های شناختی به انسان کمک می کند  (بارون، 2004 و لزاک و همکاران، 2004)

 

گروه هدف

افراد مبتلا به اختلالات خلقی و سنجش حل مسئله در افراد بهنجار

 

معیارهای مورد سنجش  

 • برنامه ریزی و حل مساله اجرایی
 • بازداری رفتار و کنترل تکانه
 • تخصیص و ترتیب توجه
 • انعطاف پذیری شناختی
 • استدلال انتزاعی / مفهومی
 • رفتار مبتنی بر قانون

نحوه اجرای آزمون

وسایل آزمون:

 • دو تخته برج
 • دو سری مهره ها
 • فرمهای یادداشت
 • کورنومتر

این مقیاس شامل 10 مساله است. که به ترتیب دشوارتر می شود.

 آزمودنی باید مهره های رنگی را در سه میله چوبی عمودی قرار دهد. مدت زمان اجرا 15-10 دقیقه. 

 

نحوه تحلیل

توسط ارزیاب متخصص

زمان اجرا

20 دقیقه 

آدرس در سعادت آباد غرب تهران

نشانی :سعادت آباد، بلوار دریا، بین خیابان شفق و مطهری جنوبی، پلاک ۱۰۶، ساختمان ساحل، طبقه سوم

تلفن:
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۲۶
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۵۷
۰۲۱ ۸۸ ۵۸۴ ۵۰۸