همکاران دپارتمان حافظه و شناخت کلینیک اعصاب و روان هیربد:

دکتر مرجان حسنوند

رواندرمانگر حافظه و شناخت

مقدمه

بازتوانی شناختی(CRT) فرآیند یادگیری مجدد مهارت های شناختی است که از بین رفته یا در نتیجه اسیب به شیمی/سلول های مغز تغییر کرده بودند.  اگر فرد نتواند این مهارت ها را مجددا یاد بگیرد، باید موارد جدیدی به او آموزش داده شود تا بتواند از دست رفتن عملکرد شناختی اش را جبران نماید. این خدمت شامل خدمات سیستمیک و عملکردگرای فعالیت های درمانی شناختی بر مبنای ارزیابی و درک نقص هایی که در رفتار- مغز فرد وجود دارد. این خدمات برای دستیابی به تغییرات عملکردی ارائه می شود. این تغییرات هم به کمک تقویت، قدرت بخشیدن یا توسعه مجدد الگوهای رفتاری آموزش دیده در سال های قبل یا از طریق توسعه الگوهای جدید فعالیت های شناختی، مکانیسم های جبرانی برای سیستم های عصبی معیوب به دست می آید.

فرآیند بازتوانی شناختی(CRT) از ۴ جزء تشکیل شده است. 

 1. آموزش درباره ضعف ها و قوت های شناختی. در این بخش تمرکز اصلی بر روی توسعه آگاهی از وجود مشکلات است.
 2. آموزش فرآیند. این بخش به توسعه مهارت ها از طریق بازآموزی مستقیم یا تمرین مهارت های شناختی زمینه ای اطلاق می شود. در چنین شرایطی تمرکز بر روی حل مشکلات موجود است.
 3. آموزش استراتژی ها: این بخش دربرگیرنده استفاده از استراتژی های محیطی، درونی و بیرونی است. در چنین شرایطی به جای اینکه تمرکز بر روی حل مشکل باشد بر روی جبران خواهد بود.
 4. آموزش فعالیت های کاربردی: خوب این بخش هم در برگیرنده کاربرد سه جزء تشکیل دهنده دیگر در فعالیت های روزمره است. تمرکز این بخش بر روی بهبودهای واقعی مسائل زندگی است.

تحصیلات و گرایش های همکاران ارایه دهنده خدمت

همکاران فعال در حیطه رواندرمانی حافظه و شناخت گروهی از روانپزشکان هستند که پس از گذراندن دوره تخصص خود، دوره های تخصصی در زمینه حافظه و شناخت یا سایکوسوماتیک می گذرانند و در این حیطه فعالیت می کنند. همچنین همکاران روانشناس نیز روانشناسانی هستند از مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا که دوره های تخصصی مربوط به رواندرمانی حافظه و شناخت را گذرانده اند. علاوه بر این آنها اغلب دوره های سوپرویژن تحت نظر اساتید این حوزه را گذرانده اند. 

فرایند ارایه خدمت

خدمات بازتوانی شناختی برای رسیدن به تغییرات عملکردی ارائه می شوند. این تغییرات هم به کمک موارد زیر حاصل خواهد شد:

 • تقویت، قدرت بخشیدن یا توسعه الگوهای رفتاری که فرد قبلا آموزش دیده است.
  • توسعه الگوهای جدید فعالیت های شناختی یا مکانیسم هایی برای جبران مشکلات ایجاد شده در سیستم عصبی
  • تداخلاتی که به فرد کمک می کند تا جایی که ممکن است برنامه های روتین و روزمره اش را به طور مستقل انجام دهد و مسئولیت هایش در خانه و اجتماع را بپذیرد.

  در این جلسات از شما خواسته می شود در یک ارزیابی دقیق و جامع شرکت کنید. این ارزیابی به متخصص بازتوانی شناختی کمک می کند بهتر از قبل نیازهای منحصر به فرد شما و نگرانی هایتان را درک کند و از طریق آن برنامه ای را برایتان تنظیم نماید که کمک می کند از ابزارها و استراتژی های موجود برای استقلال بیشتر بعد از بیماری یا اسیب بهره ببرید.

  به احتمال زیاد شما در ارزیابی های استاندارد شده یا غیر استاندارد شرکت خواهید کرد که در برگیرنده سوالات، تست ها، مصاحبه ها، مشاهده برای درک بیشتر از توانایی ها یا محدودیت های موجود در مدیریت کارها و مسئولیت های روزانه است.

  درمانگر بازتوانی شناختی  نتایجی که از این ارزیابی ها به دست می آورد را تفسیر می کند و آن ها را به یک گزارش خلاصه از نقاط قوت و مشکلاتی که دارید تبدیل می نماید. او به کمک همین تفسیرها می تواند برنامه درمانی برای هدایت همه فعالیت هایی که برای کمک به درمان یا جبران مشکلات موجود طراحی شده اند توسعه دهد.

  همه فعالیت هایی که در آن شرکت خواهید کرد برای نیازهای خاصی انتخاب شده اند و می توانند به طور عملی به شما کمک کنند به نیازهای خاصی در زندگی تان دست پیدا کنید. درمانگر تلاش می کند به طور مستمر پیشرفت کاریتان را بسنجد و بر اساس این پیشرفت در اهداف موجود تجدیدنظر نماید.

هدف از انجام چنین فعالیت هایی بهبود بخشیدن عملکرد افراد در موقعیت های واقعی زندگی است. اینکار به کمک آموزش مجدد مستقیم، استراتژی های جبرانی یا ابزارهای شناختی انجام می شود.

چنین فعالیت هایی به کمک فراهم آوردن آموزش ها، منابع، اطلاعات و تجهیزات تطبیقی، به افراد کمک می کند از توانایی هایشان بیشترین بهره را ببرند و اعتماد به نفسشان را تا حد امکان بیشتر نمایند.

فرد به کمک شرکت در فعالیت هایی که نیازمند تعامل، آنالیز، پاسخ دادن به پرسش ها، ارتباط است موقعیت های جدیدی را در جامعه یاد می گیرد و بهتر از قبل می تواند با مشکلات واقعی اش دست و پنجه نرم کند.

این خدمت برای چه افرادی مناسب است

این درمان برای افرادی که مبتلا به آلزایمر، دمانس، کاهش حافظه سالمندی، کاهش حافظه و عملکرد شناختی پس از سکته های مغزی و یا بیماری های حاد جسمی، و کاهش عملکرد شناختی پس از ضربه های مغزی مناسب است. همچنین برای تمام افرادی که جهت بهبود کارکرد شغلی و تحصیلی نیاز به بهبود حافظه خود دارند این خدمت پیشنهاد می شود.

آدرس در سعادت آباد غرب تهران

نشانی :سعادت آباد، بلوار دریا، بین خیابان شفق و مطهری جنوبی، پلاک ۱۰۶، ساختمان ساحل، طبقه سوم

تلفن:
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۲۶
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۵۷
۰۲۱ ۸۸ ۵۸۴ ۵۰۸