آزمون غربالگری اختلال نقص توجه و بیش فعالی اطفال (Conners' parent rating scale revised short version)

معرفی
این آزمون غربالگری ابتدا توسط کانرز در سال ۱۹۷۰ طراحی شد و ابزاری مناسب جهت غربالگری اختلال توجه و بیش فعالی کودکان (ADHD) است. در طول سال های بعد از آن، بازنگری های فراوانی در آن انجام شد. همچنین این پرسشنامه به عنوان معیاری جهت بررسی شدت علائم مبتلایان به اختلال کم توجهی –بیش فعالی (ADHD) پذیرفته شده است.

جامعه هدف
والدین کودکان و نوجوانان ۳-۱۷ ساله

معیارهای مورد سنجش
این پرسشنامه یک ارزیابی کلی از میزان توجه و تمرکز، بیش فعالی و تکانش گری کودکان فراهم می‌کند.

نحوه اجرای آزمون
پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای فرم کوتاه مربوط به والدین پرسشنامه کانرز (بازنگری شده) طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید.

لطفا هر عبارت را بر اساس رفتار فرزندان در طول یک ماه گذشته درجه بندی نمایید. برای هر عبارت از خود بپرسید: “طی یک ماه گذشته این مشکل در چه حدی وجود داشته است؟” و سپس بهترین پاسخ در هر عبارت را انتخاب نمایید. چنانچه آن مشکل اصلا وجود نداشته است و یا خیلی کم و نادر بوده، گزینه هرگز را انتخاب نمایید. اگر آن مشکل کاملا صدق می کند یا اکثر اوقات یا مکررا اتفاق می افتد، گزینه خیلی زیاد را انتخاب نمایید. برای درجه بندی های بینابین گزینه های گاه گاهی یا اغلب (نسبتا درست است) را انتخاب نمایید.

نحوه تحلیل
تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

هزینه آزمون: رایگان
منبع:

Conners C. (1997). Conners’ rating scales: revised technical manual. North Tonawanda (NY) ; Multi-Health Systems, online].

آزمون غربالگری اختلالات کلامی

معرفی

کلام مهم ترین ابزار رشد ارتباطی و روانشناختی کودکان است اما بسیاری از ما به دلیل محدودیت های زمانی، عدم دسترسی و یا عدم آگاهی کافی از اهمیت این موضوع، فرصت چکاپ و بررسی در زمان های طلایی رشد گفتار فرزندمان را از دست می دهیم که این امر گاهی منجر به صدمات جبران ناپذیر و یا صرف هزینه های درمانی زیاد در آینده می گردد.

دپارتمان فوق تخصصی کودک و نوجوان کلینیک اعصاب و روان هیربد با بهره گیری از دانش انفورماتیک، برای رفع این نیاز، روشی به روز، علمی و در دسترسِ تمامی هموطنان فراهم ساخته است.

جامعه هدف

کودکان ٢ تا ٧ سال

معیارهای مورد سنجش

این آزمون غربالگری با هدف ارزیابی سلامت رشد کلامی کودکان ٢ تا ٧ سال طراحی شده است.

نحوه اجرای آزمون

این آزمون توسط یک والد و کودک در فضایی آرام و با تمرکز قابل انجام است. نیازی نیست کل آزمون را در یک نوبت پاسخ دهید بلکه می توانید در هر قسمت پاسخ هایتان را ذخیره کنید و مجددا پس از استراحت به پاسخدهی به آزمون ادامه دهید. در ضمن آزمون به صورت خودکار هر ۱۰ ثانیه ذخیره می شود. لازم به ذکر است تنها در قسمت آخر آزمون فایل های بارگذاری شده تا ثبت نهایی فرم ذخیره نمی شود.

توصیه می شود جهت سهولت استفاده، آزمون غربالگری را در تلفن همراه بر پایه سیستم عامل آندروید پاسخ دهید چرا که در این صورت با زدن دکمه ضبط می توانید انتخاب نمایید که صدا از طریق تلفن همراه مستقیما ضبط و بارگذاری شود.

در صورت استفاده از رایانه شخصی، با زدن علامت + در دکمه مربوط به ضبط در هر سوال، می توانید فایل صوتی حاوی صدای کودک را مستقیما از رایانه تان انتخاب و بارگذاری نمایید.

در صورتی که از تلفن همراه بر پایه سیستم عامل IOS (تلفن همراه های شرکت اپل) استفاده می نمایید، می توانید فایل های صوتی را در Icloud ذخیره کنید و سپس با زدن دکمه مربوط به هر سوال آن ها را از Icloud انتخاب و بارگذاری نمایید. در این موارد لطفا صدای مربوط به هر سوال را در محل پاسخ سوال مربوطه بارگذاری نمایید.

نحوه تحلیل

 این آزمون پس از تکمیل، توسط  کلینیک هیربد بررسی خواهد شد و نتایج آن به صورت تلفنی پس از یک هفته به اطلاع شما رسانده خواهد شد.

هزینه آزمون: ۵۰ هزار تومان

چک لیست تعدیل شده برای اوتیسم در نوپایان،تجدید نظر شده M-CHAT-R

معرفی

چک لیست تعدیل شده برای اوتیسم در نوپایان، (تجدید نظر شده) جهت ارزیابی کودکان سالم از نظر اختلالات طیف اوتیسم توسط دکتر دیانا رابینز  در سال ۲۰۰۹ طراحی شد.

اوتیسم یا درخودماندگی، نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال تا پیش از سه‌سالگی بروز می‌کند و علّت اصلی آن هنوز ناشناخته است.

 

هدف اولیه از غربالگری M-CHAT-R بالا بردن حساسیت (به معنی شناسایی حداکثری موارد) اوتیسم است. بنابراین درصد موارد مثبت کاذب این تست بالا است یعنی تمام کودکانیکه در این تست دارای ریسک اوتیسم شناسایی میشوند تشخیص ASD را دریافت نمیکنند.

جامعه هدف

والدین کودکان بین ۱۶ تا ۳۰ ماه

معیارهای مورد سنجش

این آزمون غربالگری میزان خطر اختلالات طیف اوتیسم را در کودکان ارزیابی می کند

نحوه اجرای آزمون

پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای چک لیست تعدیل شده برای اوتیسم در نوپایان، (تجدید نظر شده) طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود در رابطه با کودک خود پاسخ دهید.

 

نحوه تحلیل

تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

 

هزینه آزمون: رایگان

منبع:

Fein & Barton 2009 ،Robins

آدرس در سعادت آباد غرب تهران

نشانی :سعادت آباد، بلوار دریا، بین خیابان شفق و مطهری جنوبی، پلاک ۱۰۶، ساختمان ساحل، طبقه سوم

تلفن:
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۲۶
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۵۷
۰۲۱ ۸۸ ۵۸۴ ۵۰۸