یادگیری

سبک های یادگیری

درک اینکه شما چگونه یاد میگیرید

تا به حال سعی کرده اید مطلبی را به روشی ساده یاد بگیرید یا در درک ایده های اصلی ناکام مانده اید؟ یا سعی کرده اید که به افراد آموزش دهید و متوجه شوید که برخی ها با مطلب کاملا مقدماتی گیج می شوند؟

با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

اگر اینگونه است احتمالا شما تضاد سبک های یادگیری را تجربه کرده اید :اولویت های یادگیری شما و اولویت های یادگیری مربی تان یا حضار احتمالا در یک ردیف قرار گرفته اند و هم طراز اند. هنگامی که این اتفاق می افتد نه تنها برای همه ناامید کننده است بلکه روند برقراری ارتباط بی نتیجه می ماند و یادگیری با شکست مواجه می شود.

هنگامی که شما اولویت های یادگیری طبیعی خودتان را می دانید می توانید روی گسترش روش های یادگیری تان کار کنید طوری که می توانید با استفاده از روش های دیگر نیز یاد بگیرید نه فقط با استفاده از سبکی که آن را ترجیه می دهید.

با درک سبک های یادگیری، می توانید یاد بگیرید که محیطی ایجاد کنید که در آن هر کسی می تواند از شما یاد بگیرد نه فقط آنهایی که از سبک ترجیحی شما استفاده می کنند. بنابراین در این مقاله و در این ویدئو، به آنچه که شما می توانید انجام دهید برای شناسایی سبک یادگیری تان، نگاهی می اندازیم و البته سبک های یادگیری همکاران شما را نیز بررسی می کنیم.

یادگیری

سبک یادگیری شما چیست؟

یکی از مدل های سبک یادگیری که به شکل گسترده ایی مورد استفاده قرار می گیرد عبارت است از “شاخص سبک یادگیری” که توسط ریچارد فلدر و باربارا سولومن در اواخر دهه ی هشتاد میلادی مطرح شد و بر اساس مدل سبک های یادگیری توسط دکتر فلدر و لیندا سیلورمن توسعه یافت.
بر اساس این مدل (که فلدر در سال 2002 مجددا آن را بررسی کرد) چهار بعد از سبک های یادگیری وجود دارد. این چهار بعد را به عنوان یک زنجیره با یک اولویت یادگیری در منتها الیه سمت راست و چپ در نظر بگیرید.

تعادل مهم است. شما نمی خواهید که از یک سمت ابعاد یادگیری خیلی دور شوید. هنگامی که شما این کار را انجام می دهید توانایی تان را برای دریافت اطلاعات و درک سریع، دقیق و موثر آن محدود می کنید.

نکته :

این مقاله یکی از مفید ترین روش ها را برای سبک یادگیری توصیف می کند. پزشکان دیگر، روش های متفاوت دیگری دارند. مقاله ی ما را در مورد 4MAT مشاهده کنید،برای اینکه در مورد دیگر روش های مفید اطلاعاتی کسب کنید :روش های دیوید کلوب، پیتر هانی و الن مام فورد.
مقاله ی ما را در مورد VAK مشاهده کنید، برای اینکه اطلاعاتی در مورد سبک های یادگیری بصری، شنیداری و سینتیکی کسب کنید.

مهارت های یادگیری تان را توسعه دهید

شما می توانید از این شاخص استفاده کنید برای اینکه مهارت های یادگیری خودتان را توسعه دهید و همچنین به خلق یک تجربه ی یادگیری کامل و بی نقص برای افراد دیگر کمک کنید.

گام اول

اولویت های یادگیری تان را برای هر بعد یادگیری مشخص کنید. توضیحات مربوط به هر اولویت یادگیری را مطالعه کنید.

گام دوم

نتایج تان را تجزیه و تحلیل کنید و آن ابعاد را مشخص کنید هنگامی که خارج از تعادل هستید، به این معنا که شما برای یک سبک، اولویت اول شما محسوب می شود و سبک های دیگر را نمی پسندید.

گام سوم

برای هر یک از حوزه های تعادل از اطلاعات زیر استفاده کنید برای اینکه مهارت هایتان را در حوزه هایی تقویت کنید که در آنها به توسعه نیاز دارید :
آنچه را که آشنا به نظر می رسد ترجیه دهید و روی حقایقی که می دانید تمرکز کنید به جای اینکه مبتکر باشید و موقعیت های جدید را اتخاذ کنید. به دنبال فرصت هایی باشید برای کسب اطلاعات تئوریک. سپس این حقایق را جمع آوری کنید برای اینکه از این تئوری ها حمایت کنید.

یادگیرنده های شهودی :اگر به شهود (علم حضوری) خیلی وابسته اید این خطر را می پذیرید که جزئیات مهم را از دست بدهید که می تواند به تصمیم گیری ضعیف و حل ناقص مشکل منجر شود. خودتان را مجبور کنید که حقایق را یاد بگیرید و اطلاعات را حفظ کنید که به شما کمک می کند از یک تئوری دفاع کنید یا آن را نقد کنید یا پروسه ایی را نقد و دفاع کنید که بر اساس آن کار می کنید.

شاید به این نیاز داشته باشید که سرعت تان را کم کنید و به جزئیات نگاهی بیندازید در غیر این صورت این جزئیات معمولاً نادیده گرفته می شوند.
یادگیرنده های بصری :اگر شما روی اطلاعات تصویری یا گرافیکی نسبت به اطلاعات کلامی بیشتر تمرکز می کنید، نقص آشکار خودتان را نشان داده اید چرا که اطلاعات کلامی و نوشتاری همچنان مهم ترین گزینه ی انتقال اطلاعات به شمار می روند. یادداشت برداری را تمرین کنید و به دنبال فرصت هایی باشید برای توضیح اطلاعات به دیگران با استفاده از کلمات.

یادگیری

-یادگیرنده های کلامی :

هنگامی که اطلاعات در نمودارها، نماهای کلی و فلوچارت ها و غیره ارائه می شوند،طوری طراحی می شود که به سرعت درک شود. اگر شما می توانید مهارت هایتان را در این حوزه گسترش دهید، می توانید به شکل چشمگیری زمانی را که صرف یادگیری و کسب اطلاعات می کنید را کاهش دهید. به دنبال فرصت هایی باشید برای یادگیری از طریق ارائه های دیداری -شنیداری. (مانند سب دی رام و وب کست ها)

هنگام یادداشت برداری، اطلاعات را بر اساس مفاهیم گروه بندی کنید و سپس لینک های بصری ایجاد کنید با فلش هایی که به آنها وارد یا خارج می شوند. از هر فرصتی که می توانید برای خلق چارت، جدول و نمودار، استفاده کنید.

-یادگیرنده های فعال :

اگر شما قبل از اینکه فکر کنید، عمل می کنید مستعد این هستید که قضاوت عجولانه کنید و به شکل بالقوه قضاوت شما ناآگاهانه خواهد بود. شما باید روی خلاصه کردن موقعیت ها تمرکز کنید، وقت بگذارید و با خودتان خلوت کنید و اطلاعاتی را که دریافت کرده اید را هضم کنید قبل از اینکه به مسئله ورود کنید و در مورد آن با دیگران بحث کنید.

-یادگیرنده های انعکاسی :

اگر شما زیاده از حد فکر می کنید این خطر وجود دارد که اصلا کاری نکنید. زمانی که تصمیمی باید گرفته شود یا اقدامی صورت گیرد، هر زمانی که ممکن است خودتان را درگیر تصمیم گیری گروهی کنید و سعی کنید اطلاعاتی را که دست دارید تا جایی که ممکن است استفاده کنید.

-یادگیرنده های زنجیره ایی :

وقتی که شما چیزی را به مولفه های کوچک تری تقسیم می کنید اغلب می توانید به سمت حل مشکل یورش ببرید. این ظاهراً یک مزیت به شمار می رود اما اغلب می تواند بی حاصل و بی نتیجه باشد. خودتان را مجبور کنید که سرعت تان را کم کنید و بفهمید چرا این کار را انجام می دهید و چگونه به هدف کلی شما مربوط می شود.

از خودتان بپرسید که چگونه اقدامات شما در بلند مدت به شما کمک خواهند کرد. اگر شما نمی توانید یک برنامه ی عملی را در نظر بگیرید برای آنچه که انجام می دهید، توقف کنید و به “تصویر بزرگ” فکر کنید.

-یادگیرنده های جهانی :

اگر درک تصویر بزرگ برای شما آسان است می توانید در معرض خطر دویدن قبل از قدم زدن قرار گیرید.شما می توانید متوجه شوید که چه چیزی نیاز است اما شاید برای یادگیری اینکه چگونه به بهترین نحو این کار را انجام دهید، وقت نگذارید.

وقت بگذارید و توضیحات بیشتری بخواهید و خودتان را مجبور کنید که همه ی مراحل حل مشکل را کامل کنید قبل از اینکه به نتیجه برسید یا تصمیمی بگیرید.

اگر شما نمی توانید آنچه را که انجام داده اید و دلایل تان را شرح دهید احتمالا شما جزئیات مهمی را از دست داده اید.

خلق تجربه ی یادگیری کامل و بی عیب و نقص برای دیگران

هر وقت که شما آموزش می بینید یا با دیگران ارتباط برقرار می کنید، اطلاعات و ایده های دارید که باید آنها را بفهمید و آنها را به شکل موثر و کارآمدی یاد بگیرید. حضار و شنوندگان شما احتمالاً طیف گسترده‌ایی از اولویت های یادگیری را نشان می دهند و چالش شما عبارت است از فراهم کردن تنوع که به آنها در پروسه ی یاد گیری سریع کمک می کند.

تدریس ترجیحی شما و روش های یادگیری تان در حقیقت ممکن است با اولویت های یادگیری تان تحت تاثیر قرار گیرند. به عنوان مثال اگر شما یادگیری بصری را به یادگیری کلامی ترجیه می دهید ممکن است تمایل داشته باشید تجربه ی یادگیری بصری را برای حضارتان نیز فراهم کنید.
از اولویت های خودتان و طیف اولویت های حضارتان آگاه باشید.

یادگیری

یک تجربه ی یادگیری متعادل را فراهم کنید، از طریق :

-حسی -شهودی :هم حقایق پیچیده و هم مفاهیم عمومی را فراهم کنید.
بصری -کلامی :هم علامت های کلامی و هم بصری را ادغام کنید.
فعال -منعطف :هم یادگیری تجربی را فراهم کنید و هم زمان برای ارزیابی و بررسی.
جهانی -زنجیره ایی :جزئیات را به روشی ساختار فراهم کنید، همچنین تصویر بزرگ را.

نکات کلیدی

سبک های یادگیری و اولویت ها برای هر کدام از ما متفاوت هستند و در موقعیت های متفاوتی نیز هستند.

با درک این و توسعه ی مهارت هایی که به شما کمک می کنند به روش های گوناگونی یاد بگیرید، بیشترین بهره را از پتانسیل یادگیری تان می برید. و از آن جایی که شما توانایی بهتری برای یادگیری و جمع آوری اطلاعات دارید، بهتر تصمیم می گیرید و بهتر اقدام می کنید. و با درک این که افراد دیگر می توانند اولویت های یادگیری کاملاً متفاوتی داشته باشند.

می توانید یاد بگیرید که پیام تان را به شکل موثر تری منتقل کنید روشی که افراد بیشتری می توانند آن را درک کنند. اساساً این موضوع مهم است مخصوصا اگر شما حرفه ایی هستید و ارتباطات بخش مهمی از شغل شما محسوب می شود.

زمان بگذارید برای اینکه تشخیص دهید ترجیه می دهید چگونه یاد بگیرید و سپس خودتان را مجبور کنید که از منطقه امن و راحت تان خارج شوید. هنگامی که شما یادگیری را به روش های جدید شروع می کنید، شگفت زده می شوید از این که می بینید چه میزان یادگیری تان افزایش یافته است و اینکه پذیرفتن اطلاعات و سر در آوردن از آنچه که در جریان است، چقدر آسان تر است.

نویسنده

دکتر آرش هیربد

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب سرویس

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت