واژینیسموس چیست |‌ طلاق |‌ دیلاتور |‌ درمان

واژینیسموس چیست؟
فهرست مطالب

واژینیسموس چیست :‌ اگر به دنبال پاسخ به این سوال که واژینیسموس چیست سری به دنیای وب زده اید در ادامه ای مقاله ما به طور کامل به ان سوال پاسخ خواهیم داد. همچنین سعی کرده ایم راه حل های کاملی برای این مشکل ارائه کنیم و به تشریح کامل روش های درمانی این عارضه بپردازیم.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

در برخی از خانم ها، عضلات واژن ممکن است به طور غیر ارادی، گاها یا دائمی به هنگام تلاش برای دخول دچار انقباض شود، به چنین شرایطی واژینیسموس می گویند.  واژینیسموس در واقع یک اختلال محسوب می شود. به این اختلال در اصطلاح پزشکی واژینیسم نیز گفته می شود. افراد دچار اختلال واژینیسموس دخول دردناکی را در هنگام رابطه جنسی تجربه می کند زیرا در زمان ورود آلت تناسلی به واژن عضلات یکسوم، به طور ناخودآگاه دچار انقباض می شوند.

این اختلال به دو شکل اولیه (بدون هیچ  تجربه مقاربتی از قبل) و شکل ثانویه (با تجربه مقاربت راحت در گذشته) تقسیم می­شود. لازم است بدانید که، انقباض عضلات کاملا غیر ارادی است و در نتیجه فرد هیچ کنترلی بر آن ندارد. افراد دچار واژینیسم به دلیل ترس از دردناک بودن دخول موفق به انجام رابطه جنسی به طور کامل نمی شوند و این مشکل برای آن ها بار روانی بسیار زیادی به همراه دارد که در بسیاری از موارد باعث تشدید اوضاع و مشکل آن ها می شود.

به واژینیسموس به انگلیسی نیز vaginismus گفته می شود.  این اختلال با واژه های مختلفی در فارسی تعبیر و تفسیر می شود. برخی آن را دخول غیر ممکن می نامند و برخی از واژه هایی همچون ترس شدید به هنگام نزدیکی یا انقباض غیر ارادی واژن برای توصیف چنین شرایطی استفاده می کنند. بروز این انقباضات مانع از دخول جنسی می شود یا این امر را برای فرد بسیار دردناک می سازد.

هر چند بروز چنین مشکلاتی می تواند با رابطه جنسی و کیفیت زندگیتان تداخل داشته باشد اما باز هم باید اعتماد به نفستان را حفظ کنید زیرا این مشکل درمان پذیر است. اگر دوست دارید عملکرد جنسی خود را مورد محک قرار دهید می توانید از آزمون معتبر زیر استفاده کنید.

برخی از خانمها قادر به برقراری رابطه جنسی هستند، اما در حین رابطه درد زیادی را متحمل می شوند، این در حالی است که برخی دیگر قادر به استفاده از تامپون هستند، اما نمی‌توانند رابطه جنسی به شکل دخول کننده داشته باشند. برای برخی، وارد کردن هر چیزی در واژن آنها غیرممکن است.

البته لازم به ذکر است زنان مبتلا به واژینیسموس در واقع از نظر جسمی کاملا سالم هستند، به طوری که حتی برای تحریک شدن از نظر جنسی در معاشقه با پارتنر یا همسر خود مشکلی ندارند، این افراد می توانند به راحتی در سکس از طریق تحریک کلیتورال به ارگاسم برسند.

معنی واژینیسموس 

معنی واژینیسموس
معنی واژینیسموس

واژینیسْموس (vaginismus)
گرفتگی های انقباضی و دردناک ماهیچه های دهانۀ مهبل.

هنگام مقاربت مانع از دخول آلت می شود.

این حالت معمولاً منشأ روان شناختی دارد.

التهاب مهبل هم ممکن است باعث انقباض غیرارادی ماهیچه ها شود.

واژینیسموس به انگلیسی :‌ Vaginismus

 

واژینیسموس چیست ؟ ( تصویری )

تصویر ۱ واژینیسموس
تصویر ۱ واژینیسموس
تصویر ۲ واژینیسموس
تصویر ۲ واژینیسموس

آیا در رابطه با رابطه جنسی چنین چیزی وجود دارد که واژن خیلی تنگ باشد؟

اگر رابطه جنسی برای شما دردناک است و این سوال برای شما مطرح شده که شاید واژینیسموس داشته باشید و پاسخ می‌تواند بله باشد. واژینیسموس که توسط اسپاسم مداوم یا مکرر از قسمت بیرونی مهبل در زمان دخول شناخته می‌شود، می‌تواند فعالیت جنسی و معاینات پزشکی داخل واژن را نیز غیرممکن کند.

افراد دچار این عارضه می شوند معمولا دچار مشکلاتی چون اضطراب بالا، افسردگی، نارضایتی از زندگی زناشویی، از بین رفتن اعتماد به نفس و احساس گناه… می شوند.

همچنین خانم های دچار واژینیسموس برای بارداری نیز دچار مشکلات عدیده ای هستند زیرا در این افراد حتی معاینات پزشک نیز غیر ممکن است و با رفلکس انقباض عضلات واژن همراه است بنابراین شانسی برای یک سکس کامل که منجر به بارداری نیز شود در این افراد بسیار کم است. اما تا بدینجا شاید از خود پرسیده باشید که واژینیسموس چرا ایجاد می شود؟ عوامل تشدید آن چیست؟ در ادامه برخی از عواملی که منجر به ابتلا به اختلال واژینیسم می شود را آورده ایم.

 

علایم واژینیسموس

همانطور که گفته شد واژینیسموس سفت شدن غیر ارادی عضلات واژن است. این اختلال با شدت های مختلفی همراه است اما به طور کلی در همه موارد انقباض های غیر قابل کنترل مانع از دخول به واژن می شود، یا در صورت ورود نیز با درد و سوزش همراه است. البته فردی که دچار این عارضه است می تواند از همه ی فعالیت های جنسی خود لذت ببرد و حتی می تواند در طی رابطه جنسی خود به ارگاسم برسد اما انجام عمل مقاربت کامل برای آن ها امکان پذیر نیست.

همانطور که گفته شد واژینیسموس با تحریک جنسی زن تداخلی ندارد اما می تواند از دخول و در نتیجه از رابطه جنسی کامل پیشگیری کند. این اختلال به ظاهر قابل تشخیص نیست، یعنی طی یک معاینه معمولی از لگن، این انقباضات نشان داده نخواهد شد، زیرا در بروز چنین شرایطی هیچ ناهنجاری فیزیکی دخیل نیست.

اختلال یا ناتوانی جنسی هم در مردان و هم در زنان ممکن است رخ دهد و بسیاری از این شرایط اغلب قابل درمان هستند. افراد مبتلا به این اختلال لازم است بدانند که در این مورد آن ها مقصر نیستند، بنابراین لازم است از گناه کار پنداشتن خود صرف نظر نمایند.

برای درمان پزشکی بیماری واژینیسموس یا انقباض غیرارادی مهبل باید به کلینیک سکس تراپی هیربد مراجعه کرد .

واژینیسموس و بارداری
واژینیسموس و بارداری

انواع واژینیسموس:

واژینیسموس اولیه

واژینیسموس اولیه زمانی رخ می دهد که فرد هرگز دخولی را تجربه نکرده است. در نوع اولیه واژینیسموس بدن فرد به صورت کاملا غیر ارادی، در برابر ورود هر نوع جسم خارجی به واژن (تامبون، انگشت، دیلاتور و…) مقاومت می کند.

واژینیسموس ثانویه

واژینیسموس ثانویه هم زمانی دیده می شود که فرد یکبار دخول را تجربه کرده اما دیگر تکرار این دخول برایش امکان پذیر نیست. چنین شرایطی معمولا به خاطر فاکتورهایی همچون جراحی ناحیه تناسلی، تروما یا آتروفی رخ می دهد. همچنین در افرادی که در تجارب قبلی خود از سکس درد متحمل شده اند نیز می توانند به نوع ثانویه از واژینیسموس مبتلا شوند.

بیشتر بدانیم
آیا رابطه جنسی برای شما دردناک است؟

برخی از خانم ها هستند که بعد از رسیدن به یائسگی با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند. زیرا زمانی که سطح استروژن در بدن افت پیدا می کند، ناحیه واژن هم کشسانی اش را از دست می دهد و همین امر باعث تجربه دخول دردناک، استرس زا و گاها غیر ممکن می شود. چنین شرایطی می تواند در برخی از زنان به واژینیسموس منجر شود.

نکته مهم

دیسپارونیا واژه ای پزشکی برای دخول  و نزدیکی جنسی دردناک است. معمولا این شرایط با واژینیسموس اشتباه گرفته می شود اما دیسپارونیا می تواند به خاطر وجود کیست، بیماری التهابی لگن یا آتروفی واژن رخ دهد.

 

دلایل ابتلا به اختلال واژینیسموس

هنوز کاملاً درک نشده که چرا واژینیسموس رخ می‌دهد، اما عوامل جسمی ‌و روانی زیادی وجود دارند که می‌توانند در ایجاد واژینیسموس نقش بازی کنند. بنابراین برای درمان افراد دچار عارضه واژینیسموس باید به دنبال دلایل متعدد باشیم.

برای تشخیص، پزشک تلاش می کند معاینه فیزیکی را انجام دهد و در مورد سابقه فعالیت های جنسی و مشکلات پزشکی تان سوال نماید. این بررسی ها به او کمک می کند علل زمینه ای انقباضات را درک کند. در برخی از موارد پزشکان نیز نمی توانند علت مستقیمی برای این شرایط بیابند.

هنوز به طور آمار مشخصی از تعداد افرادی که به واژینسموس مبتلا هستند مشخص نیست زیرا بسیاری از افرادی که به این عرضه مبتلا هستند هیچ گاه به پزشک یا متخصص مراجعه نمی کنند. به طور کلی می توان دلیل این اختلال را موارد زیر عنوان نمود:

 

 • داشتن اولین تجربه جنسی دردناک
 • داشتن یک پیش فرض ذهنی از رابطه جنسی دردناک
 • سوء استفاده های جنسی بخصوص در دوران کودکی
 • فکر کردن به اینکه واژن شما برای رابطه جنسی خیلی کوچک است
 1. مشکلات روابط زناشویی
 2. ترس از بارداری در حین رابطه جنسی
 3. آسیب به واژن، مثلاً هنگام زایمان (این مورد از دلایل ایجاد واژینیسموس بسیار کمیاب است)
 4. داشتن دردهای بی دلیل در واژن و محیط اطراف آن
 5. نا آگاهی از آناتومی و نوع عملکرد دستگاه تناسلی زن
 6. سابقه بیماری، جراحی و مداخلات پزشکی که در گذشته انجام گرفته است
 7. نا آشنایی مرد و حتی خانم ها با روشهای فعالیت جنسی و الگو قرار دادن فیلم های پورن برای رابطه جنسی با همسر یا پارتنر
 8. تفاوت های فرهنگی زن و شوهر درباره نوع برقراری روابط جنسی و تربیت جنسی

 

آیا واژینیسموس قابل درمان است؟

واژینیسموس دیلاتور
واژینیسموس دیلاتور

همانطور که گفته شد دلایل ابتلا به این اختلال را نمی توان به یک عامل مشخص نسبت داد. باید گفت که مهم ترین مشخصه عارضه واژینیسموس قابل درمان بودن آن است. برای درمان واژینسموس راه هایی چون روان درمانی و یا استفاده از RF (دستگاهی که به کمک امواج الکترومعناطیسی عملکرد سلو ‌های واژن را تغییر می دهد و از انقباض غیرارادی مهبل جلوگیری می کند)، استفاده از دیلاتور، استفاده از وان آب ولرم، پروتز درمانی، درمان اندومتریوز، انجام ورزش کگل، تزریق بوتاکس و جراحی برای بزرگتر کردن واژن و… پیشنهاد می دهند. اینکه کدام یک از روش های درمان را برای آن انجام دهید بستگی به دلایل ابتلای شما به این اختلال و یا شرایط جسمانی فرد دارد.

البته باید گفت که ترس از رابطه یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به این اختلال است. تجربه دخول دردناک باعث می شود تا همواره خانم ها دچار ترس از خونریزی و دردهای ناشی از آن شوند. به طور حتم می توان اذعان کرد که چنین افرادی قبل از هر اقدامی نیاز به روان درمانی و دوره های سکس تراپی دارند.

طبق آنچه که گفته شد، یکی از مهم ترین علت های ابتلا به واژینیسموس را میتوان به نزدیکی تحت فشار و شتاب زده دراولین رابطه جنسی نام برد. برخی از رسومات در کشورهای مذهبی یا با فرهنگ های سنتی زوجین را مجبور به برقراری رابطه جنسی در شب اول ازدواج می کنند. بار فشار روانی این دست رسومات برای زن و مرد بسیار زیاد است و زوجین به ناچار برای رهایی از این استرس مجبورند  تا به صورت شتاب زده مقاربت را انجام دهند.  در این موارد راه های درمانی باید به صورت تراپی و یا استفاده از RF به صورت همزمان انجام گردد.

درمواردی که آسیب های عاطفی و جنسی در کودکی نیز موجب ایجاد اختلال واژینیسموس در فرد می شود قبل از هر اقدامی برای تسریع در روند درمان، باید کمک گرفتن از متخصصین روان درمان برای  را در اولیت قرار داد.

بیشتر بدانیم
علائم هشدار دهنده کودک آزاری عاطفی

راه های موثر بر درمان واژینیسموس

واژینیسموس چیه

همانطور که گفته شد برای درمان واژینیسموس راه های مختلفی پیشنهاد می شود. در ادامه سعی کرده هر یک از روش های مرسوم درمان این اختلال را به طور خلاصه مطرح کنیم.

مشاوره و انجام معاینات فیزیکی  اولین اقدام برای درمان واژینیسموس

در راستای درمان مشکل واژینیسموس انجام معاینات پزشکی و همچنین مشاوره درمانی باید اولین گامی باشد که بر میدارید. مشورت با یک متخصص زنان حاذق برای انجام معاینات فیزیکی و یافتن اختلالات آناتومیک واژن، می تواند علاوه بر تشخیص بیماری و یافتن دلیل آن راه حل مناسب را نیز برگزیند و روند بهبود فرد را به طور چشمگیری تسریع بخشد. در نهایت در صورتی که فرد دچار هیچ گونه اختلال آناتومیکی نباشد اقدامات درمانی دیگر بایستی انجام گیرد.

 

درمان واژینیسموس با ورزش کِگِل

یکی از رایج ترین روش های درمانی برای بیماری واژینیسموس و بسیاری از بیماری و اختلالات دیگر مربوط به واژن و رحم ورزش کگل است. این ورزش باعث رفع فشردگی و قوی تر شدن ماهیچه های درگیر در کف لگن می شود. البته این ورزش در صورت صلاحدید متخصص زنان باید انجام شود. زیرا انجام آن به همه افراد درگیر با این اختلال انجام نمی شود زیرا قبل از انجام آن باید حتما دلیل ابتلای شما به اختلال واژینیسموس مشخص شده باشد.

تمرینات کگل چیست :

ورزش‌های کگل (Kegels) تمریناتی برای کف لگن است که باعث تقویت ماهیچه شرمگاهی‌ دنبالچه‌ای (pubococcygeal) می‌شود. این تمرینات با جدا کردن عضلات مورد استفاده برای متوقف کردن جریان ادرار، سفت شدن و آزاد سازی انجام می‌شوند. ورزش‌های كگل نه تنها می‌توانند به واژینیسموس كمك كنند و هم لذت جنسی را افزایش دهند، بلكه می‌توانند در جلوگیری از بی اختیاری ادرار با افزایش سن كمك كنند. برای انجام تمرینات کگل، به طور مداوم عضلات کف لگن را سفت کرده و شل نمایید. اینکار به کنترل واژن ، رکتوم  و مثانه کمک می کند. هنگامی که ادرار می کنید می توانید موقعیت این عضلات را بیابید.

بعد از اینکه دفع ادرار را آغاز کردید جلوی جریان آن را بگیرید. برای اینکار از عضلات کف لگن باید استفاده کنید. در این شرایط حس سفت شدن را در این بخش از بدن خواهید داشت. این بخش شامل عضلاتی است که به عنوان یک گروه حرکت می کنند. پس همزمان با هم منقبض می شوند و سپس شل می گردند.

روش انجام ورزش کگل

انجام این تمرینات به شما کمک می کند زمانی که عضلات منقبض و شل می شوند را کنترل نمایید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. مثانه تان را خالی کنید
 2. عضلات کف لگن را منقبض کنید و تا ۱۰ بشمارید
 3. عضلات تان را شل کنید و تا ۱۰ بشمارید
 4. این چرخه را ۱۰ مرتبه و سه بار در روز تکرار کنید
 5. برای اینکه بتوانید با موفقیت عضلات کف لگن را تقویت کنید زمانی که در حال انجام این تمرینات هستید از شکم، ران یا سایر بخش ها کمک نگیرید.

ورزش کگل در برخی موارد می تواند موجب مشکلاتی برای افرادی که واجد شرایط آن نیستند به وجود آورد پس از انجام آن به صورت سرخود و بدون توصیه پزشک خوددداری کنید.

درمان اختلال واژینیسموس با تزریق بوتاکس

یکی دیگر از روش های درمان اختلال واژینیسموس با تزریق بوتاکس است. بوتاکس سم بوتولینوم است که به برای فلج کردن عضله از آن استفاده می شود. در این روش با استفاده از بوتاکس عضلات درگیر در واژن را فلج کرده تا از انقباض آن در حین مقاربت جلوگیری به عمل آید. البته این روش درمان واژینیسموس نیاز به تکرار مجدد خواهد داشت.

درمان واژینیسموس با لیزر

یکی دیگر از روش های درمانی که برای اختلال واژینیسموس توصیه می شود، درمان آن با لیزر است. لیزر یکی از روش های بدون عارضه برای درمان این اختلال است. معمولا به یک بی حسی موضعی انجام شده و سپس اشعه فرابنفش برای تغییرات بافت و عضلات واژن بر آن تابانده می شود. این روش می تواند اغلب در درمان این عارضه کارساز باشد.

 

درمان واژینیسموس با جراحی

درمان با جراحی معمولا زمانی انجام می شود که انسدادی در واژن از قبل یا به دلیل جراحی های قبلی یا از بدو تولد وجود داشته باشد. از این روش برای بزرگ تر کرد ناحیه تناسلی و راه ورود به واژن استفاده می شود.

 

درمان واژینیسموس با برداشتن اندومتریوز

اندومتریوز در واقع یکی از شایع ترین اختلالات در زنان بین 25 تا 35 سال است. در این بخش سلول های بخش آندومتریال رحم شروع به رشد می کنند که در نهایت توده هایی در بخش خارجی رحم ایجاد می شوند. انجام رابطه جنسی و مقاربت عمیق با وجود اندومتریوز درد فراوانی دارد که می توان موجب در نهایت به عارضه واژینیسموس خنم شود. در این موارد طبق صلاحدید پزشک معمولا جراحی و برداشتن توده های اندومتریوز توصیه می شود.

مراجعه به سکس تراپیست

در نهایت در صورتی که هیچ کدام از روش های درمانی فوق مثمر ثمر واقع نشود بایستی حتما به یک سکس تراپیست مراجعه نمایند.

تاثیر واژینیسموس در بارداری و زایمان

بسیاری از افرادی که مبتلا بع اختلال واژینیسموس هستند، این تصور را دارند که نمی توانند بادار شون زیرا رابطه جنسی کاملی را تجربه نکرده اند. اما لازم است بدانید که برای باداری تنها رسیدن یک اسپرم به تخمک کافی است. در بسیاری از موارد مادرانی را مشاهده می کنیم که هیچگاه رابطه جنسی کاملی را تجربه نکرده اند. همچنین با توجه به اینکه اسپرم در فضای آزاد تقریبا 30 دقیقه زنده می ماند، بنابراین پزشک به راحتی با استفاده از یک سرنگ می تواند آن را به داخل واژه تزریق نماید.

بیشتر بدانیم
رابطه جنسی در دوران بارداری

بنابراین لازم است در ادامه یک به یک تاثیرات واژینیمسوس در دوران بارداری را بررسی کنیم.

واژینیسموس و بارداری

معمولا واژینسموس برای باردارشدن به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کند. معمولا افراد می توانند با استفاده از روش های دیگر غیر از رابطه جنسی کامل (که در بالا توضیح داده شد) می توانند باردار شوند. اما یکی از مهم ترین مشکلات بارداری در افراد مبتلا به واژینیسموس، عدم انجام معاینات لگنی است. همچنین انجام سونوگرافی واژینال در زنان باردار معمولا نیاز است که زنان مبتلا به واژینیسموس از انجام آن ناتوان هستند. به همین دلیل توصیه می شوند واژینیسموس را قبل از باداری درمان نمایید. استفاده از تکنولوژی های آر اف واژینال و یا لیزر می تواند درمان را برای شما به ارمغات آورد.

واژینیسموس و امکان زایمان طبیعی

یکی از بزرگترین ترسهای خانمهای مبتلا به واژینیسموس این است که آیا امکان زایمان طبیعی برای آنها وجود خواهد داشت یا خیر؟

جواب این است که در هنگام زایمان با ترشح هورمونها دهانه واژن بصورت غیرارادی بیشتر از حد معمول باز می شود و به همین دلیل این افراد در داشتن زایمان طبیعی مشکلی نخواهند داشت. بعلاوه در زایمان طبیعی می توان از بیحسی اپیدورال هم استفاده کرد که در کاهش درد زایمان و آسانتر شدن فرایند زایمان بسیار موثر هستند.

آیا زایمان طبیعی باعث درمان واژینیسموس می شود؟

همانطور که گفته شد معمولا علت واژینیسموس یا دخول دردناک تنگ بودن واژن نیست بلکه انقباض غیر ارادی عضلات واژن است. این انقباضات در طی زایمان طبیعی مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما بعد از زایمان همچنان ادامه دار خواهد بود. برخلاف ادعاهایی که می شود زایمان طبیعی و عبور نوزاد از کانال واژن بندرت موجب ایجاد واژینیسموس می شود. بنابراین تنها را درمان آن مراجعه به متخصص و کمک گرفتن از مشاور است.

همچنین لازم است بدانید که واژینیسموس یکی از عوارض بسیار نادر زایمان طبیعی می باشد. یعنی زخمهای ریز هنگام خروج نوزاد موجب این بیماری نمی شوند و از این بابت نگران نباشید.

درمان واژینسموس با دیلاتور

واژینیسموس چیه

در برخی موارد استفاده از دیلاتور در درمان واژینسموس بسیار موثر خواهد بود. از آنجایی که افراد مبتلا به واژینیسموس از ورود آلت تناسلی به واژن به صورت غیر ارادی با انقباضات عضلات مربوط به آن جلوگیری می کنند، بنابراین تربیت این عضلات با یک جسم خارجی می تواند راهکار موثری برای درمان باشد. استفاده از دیلاتور که از سیلیکون پزشکی ساخته شده است می تواند به عنوان همان جسم خارجی به افراد مبتلا کمک کند. دیلاتورها واژینال (Vaginal dilators) در واقع دستگاه‌های مخروطی هستند که می‌توانند برای آرامش عضلات اطراف ورودی واژن و کشش آرام آن ناحیه مورد استفاده قرار گیرند.راین دستگاه‌ها در اندازه‌های مدرج در دسترس هستند، بنابراین روند کند و بدون درد است. با گذشت زمان، واژینال دیلاتورها می‌توانند به عدم حساسیت در ناحیه کمک کرده و لمس واژن و اطراف آن توسط شما را راحت تر کنند، که در واقع برای افرادی که در مورد رابطه جنسی فوبیا دارند ایده آل است.

البته با توجه به اینکه دیلاتور باعث از بین رفتن هایمن (پرده بکارت) می شود بهتر است قبل از هر اقدامی با همسر خود درباره آن مشورت کنید.

نحوه استفاده از دیلاتور

برای استفاده از دیلاتور لازم است از همسر خود کمک بگیرید. همچنین بهتر است از ژل های روان کننده نیز استفاده کند. استفاده از لوبریکانت می تواند موثر باشد. البته استفاده زیاد از لوبریکانت می تواند حساسیت زا باشد. بهتر است قبل از استفاده حتما از پزشک زنان خود مشورت بخواهید.

در یک مکان آرام و بدون استرس بنشینید و وارد کردن دیلاتور را با کوچکترین سایز آن شروع کنید. با انجام روی نیم ساعت تمرین با استفاده از دیلاتور می توانید نتایج بسیاری خوبی بگیرید.

مشکلات درمان واژینیسموس با دیلاتور

تنها ایرادی که می توان از تمیرین با دیلاتور گرفت این است که استفاده از این روش کمی زمان بر است. بنابراین افراد بعد از مدت کوتاهی استفاده از آن را رها می کنند.

همچنین از دیگر معایب استفاده از دیلاتور در درمان دخول دردناک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 • هزینه بالا خرید دیلاتور واژینیسموس
 • کم بودن یا نبودن دیلاتور واژن در ایران
 • عدم امکان تلاش برای دخول آلت در مدت تمرینات

اشاره کرد. متاسفانه بدترین مشکل استفاده از دیلاتور، قطعی نبودن درمان با این روش و زمانبر بودن آن است. درمان با این روش به چندین ماه تمرین نیاز دارد. اگر بعد از 6 ماه واژینیسموس با این روش درمان نشود، باید سراغ روشهای دیگر درمان یعنی درمان واژینیسموس با RF بروید که سریعتر و موثرتر از دیلاتور است.

 

درمان واژینیسموس با RF واژن

درمان واژینیسموس با دستگاه آر اف واژینال یکی از روش قطعی و دائمی درمان واژینیسموس بدون جراحی است. درمان با این روش به کمک امواج رادیوفرکانسی این دستگاه انجام می شود. این امواج عملکرد عضلات واژن را که موقع نزدیکی دچار انقباض شدید می شوند، تغییر می دهد. بنابراین موقع نزدیکی، این عضلات به حالت استراحت یا انقباضات عادی قرار می گیرند. کسانی که با این روش درمان می شوند از همان جلسه اول می توانند تغییر را احساس کنند. معمولا با 1 تا 3 جلسه آر اف می توان واژینیسموس بسیار شدید را هم درمان کرد.

 

سکس تراپی و مشاوره:

معمولا پزشک از روش های آموزشی که شامل بررسی آناتومی بدن و اتفاقاتی که در طول تحریک یا دخول جنسی رخ می دهد با شما صحبت خواهد کرد. شما باید در مورد عضلاتی که در واژینیسموس دخیل هستند هم اطلاعاتی به دست آورید. اینکار به شما کمک می کند کارکرد بخش های مختلف بدنتان را درک کنید و ببینید بدنتان به شرایط مختلف چه پاسخی می دهد. مشاوره هم می تواند بخشی از فرایند درمانی تان باشد. اینکار را می توان به تنهایی یا به همراه همسر انجام داد. استفاده از توصیه های فردی که متخصص اختلالات جنسی است به شما کمک می کند شرایط بهتری را تجربه کنید. تکنیک های آرام سازی و هیپنوتیزم هم می تواند به آرام شدن بدن و ایجاد حس آرامش به هنگام دخول کمک نماید.

 

استفاده از متسع کننده واژینال:

واژینیسموس و طلاق
واژینیسموس و طلاق

برخی از پزشکان توصیه می کنند از متسع کننده واژینال تحت نظر فرد حرفه ای استفاده شود. شما می توانید یک متسع کننده مخروطی شکل تهیه کنید و آن را در واژن تان بگذارید. متسع کننده به تدریج بزرگ تر می شود. اینکار به عضلات واژن کمک می کند کشیده شوند و انعطاف پذیر گردند. برای افزایش صمیمیت می توانید از کمک همسرتان هم بهره مند شوید . بعد از اینکه دوره درمانی با این وسیله را کامل کردید می توانید دوباره مقاربت جنسی را با همسرتان آغاز نمایید.

واژینیسموس و طلاق

در بسیاری از موارد عدم توانایی در ایجاد رابطه جنسی یا عدم رضایت جنسی در زندگی زناشویی، در میان زوجین از عوامل اصلی طلاق محسوب می شود. یکی از عوامل شایع عدم توانایی در ایجاد رابطه جنسی کامل نیز واژینیسموس است. اما لازم است بدانید که، واژینیسموس یکی از اختلالاتی است که می توان آن را درمان کرد. درمان معمولا شامل آموزش، مشاوره و رواندرمانی و انجام تمرینات ورزشی است. اگرچه شاید در جستجوی معالجه برای چنین مسئله شخصی مردد باشید، اما گزینه‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند. خوشبختانه، بیشتر زنانی که تحت این معالجه قرار گرفته اند می‌توانند درمان شده و زندگی جنسی خود را بازیابی کنند.

 چگونه با واژینیسموس زندگی کنیم؟

اختلالات جنسی می تواند تاثیر بدی بر روی روابط شما بگذارد. به همین خاطر برای حفظ رابطه تان باید به سراغ درمان های موجود بروید. به خاطر داشته باشید که شما مقصر بروز چنین شرایطی نیستید و نباید خجالت بکشید. در مورد احساسات و ترسی که دارید با همسرتان صحبت کنید. پزشک یا درمانگر روش هایی را برای غلبه بر این شرایط در اختیارتان قرار می دهد.

بیشتر بدانیم
تقویت رابطه زناشویی با تکنیک های ذهن آگاهی

بیشتر افراد می توانند از شر این موضوع خلاص شوند و زندگی جنسی شادی را تجربه نمایند. درمان به کمک فردی که در حوزه سکس تراپی متخصص است هم می تواند مفید باشد. بهتر است به هنگام دخول جنسی از روان کننده استفاده کنید یا موقعیت های خاصی را که با آن راحت هستید امتحان نمایید. تجربه کردن و یافتن روش هایی که برای شما و همسرتان مفید است می تواند از ناراحتی تان بکاهد.

کلام آخر

درمان شخصی و رابطه‌ای می‌تواند به افراد و زوجین کمک کند تا دلایل روانشناختی واژینیسموس را درک کنند و در ایجاد راهکار تلاش کنند تا زن هنگام داشتن رابطه جنسی راحت تر باشد. در حالی که درمان می‌تواند کمک کند، توجه به این نکته مهم است که برخی از زنان مبتلا به واژینیسموس بدون داشتن رابطه جنسی روابط بسیار صمیمی ‌و دوست داشتنی دارند .

 

به چه پزشکی مراجعه کنیم ؟‌

برای درمان پزشکی بیماری واژینیسموس یا انقباض غیرارادی مهبل باید به سکس تراپ مراجعه کرد .

منبع

verywellhealth

4.5/5 - (8 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون عملکرد جنسی زنان (سکس دردناک)

اختلالات کارکرد جنسی، به عنوان اختلال ميلی جنسی، تحريک و ارگاسم و درد جنسی تعريف مي شود که ناشی از عوامل چندگانه آناتوميکی، فيزيولوژيکی طبی و روانشناختی است و مي تواند سبب ناراحتی شديد فردی شده، بر کيفيت زندگی و ارتباطات بين فردی اثر بگذارد.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد