ویزیت و مشاوره طب اعتیاد

مقدمه

اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری مزمن است که با مصرف اجباری یا غیرقابل‌ کنترل مواد مخدر یا دارو، علی رغم پیامدهای خانمان برانداز آن در زندگی فرد،  تعریف می‌شود.  راه اعتیاد در ابتدا با اقدام ارادی فرد برای مصرف مواد مخدر آغاز می‌شود. اما در طول زمان، اراده فرد برای عدم مصرف مواد مخدر کاهش می یابد و در این شرایط فرد چاره ای جز جستجو و مصرف مواد مخدر نمی بیند. گشتن به دنبال و گرفتن دارو اجباری می‌شود. اعتیاد بیماری است که بر بخش‌هایی از مغز که مربوط به پاداش و انگیزه، یادگیری و حافظه و کنترل رفتار هستند، تاثیر می‌گذارد. چون اعتیاد یک بیماری مزمن است، بیماران مبتلا به اعتیاد نمی‌توانند به سادگی و تنها با عدم مصرف مواد مخدر برای چند روز از بیماری رهایی یابند و درمان شوند و اغلب بیماران به مراقبت  و درمان طولانی‌ مدت و پیوسته نیاز دارند. گزینه‌های بسیاری جهت درمان اعتیاد وجود دارد که شامل داروها و رواندرمانی و برنامه های بازتوانی است.

فرایند ارایه خدمت

درمان اعتیاد در کلینیک اعصاب و روان هیربد شامل موارد زیر است: تقویت انگیزشی روان درمانی شناختی-رفتاری ۱۲-گام برای تسهیل سازی داروهایی برای بهبود بیماری های همراه با اعتیاد مانند اضطراب و افسردگی حمایت معنوی و تکنیک‌های ذهن آگاهی روانپزشک متخصص اعتیاد می‌تواند داروهایی به بیمار جهت کاهش وسوسه تجویز کند. آموزش تکنیک های جلوگیری از عود در اولین جلسه درمان , مشاور شما انگیزه‌ها و کار خود را با شما برای تعیین اهداف درمان, مانند آموزش مهارت‌های مقابله, مدیریت احساسات بدون استفاده از مواد مخدر و افزایش حمایت‌های اجتماعی, ارزیابی خواهد کرد.

این خدمت برای چه افرادی مناسب است

این خدمت برای درمان اعتیاد به مواد مخدر (حشیش، تریاک، هرویین، شیشه و …)، مصرف کنندگان داروهای خاص (الپرازولام، کلونازپام، زولپیدم و …)، اعتیاد به الکل، اعتیاد های رفتاری مانند قمار، اینترنت، خرید کردن و … مناسب است.

تحصیلات و گرایش های همکاران ارایه دهنده خدمت

همکاران فعال در حیطه اعتیاد گروهی از روانپزشکان هستند که پس از گذراندن دوره تخصص خود، دوره های تخصصی در زمینه اعتیاد را می گذرانند و در این حیطه فعالیت می کنند. همچنین همکاران روانشناس نیز روانشناسانی هستند از مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا که دوره های تخصصی مربوط به اعتیاد را گذرانده اند. علاوه بر این آنها اغلب دوره های سوپرویژن تحت نظر اساتید این حوزه را گذرانده اند.

همکاران فعال در حیطه اعتیاد