ویزیت و مشاوره روانپزشکی بزرگسال

همانطور که می دانیم امروزه به دلیل افزایش سطح استرس که ناشی از رشد زندگی شهرنشینی و سایر مسایل اجتماعی، اقتصادی و … استاختلالات و بیماری های روانشناختی از جمله افسردگی ، پنیک یا وحشت زدگی، اختلالات خواب، پرخاشگری و سایر مسایل مرتبط با حوزه روان گسترش زیادی پیدا کرده اند در نتیجه نیاز نسل جدید به روانپزشکان در سالهای اخیر به شکل فراینده ای رشد کرده است. در روان پزشکی این نکته که باید بیمار را درمان کرد نه بیماری را، بیش از هر تخصص پزشکی دیگری صادق است. در این رشته پزشکی روان‌پزشک می‌کوشد حتی اطرافیان و محیط زندگی بیمار را نیز درمان کند زیرا می‌داند جامعه ناسالم خود باعث بیماری است.

اندیشه گشایی

رواندرمانی شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری Cognitive Behavioral Therapy که به اختصار CBT نامیده می شود، به شما کمک می کند تا به طرزی دیگر اندیشیده و درنتیجه این طرز تفکر جدید، پاسخ های احساسی و رفتاری سالم تر و درست تری در برابرحوادث نامطلوب داشته باشید. یکی از اساسی‌ترین مفاهیم رفتار درمانی شناختی این است که افکار غیرمنطقی و دقیق‌تر بگوییم افکار تحریف‌شده‌‌ی ما، باعث ایجاد ناراحتی و رفتارهای دردسرساز می‌شوند. در عوض با تغییر الگوهای تفکر و باورها، می‌توان نه تنها اختلالاتی مانند افسردگی و اضطراب را از خود دور کرد، بلکه در سخت‌ترین چالش‌های زندگی واکنش مناسب نشان داد.​

تصورات غلط رایج درباره روان درمانی

رواندرمانی تحلیلی

در حیطه علم روانشناسی رویکردهای درمانی متفاوتی وجود دارند که هریک با توجه به اهداف مورد نظر در حیطه های مختلف درمانی بکار گرفته می شوند. روان درمانی تحلیلی اولین رویکرد علم روانشناسی محسوب می شود که توسط زیگموند فروید و شاگردانش به صورت نظریه مطرح و بکار گرفته شده است و تا کنون نیز طرفداران خاص خود را دارد.

طرحواره درمانی

طرح واره درمانی، رویکردی یکپارچه نگر است که ابعاد شناختی، هیجانی، رفتاری و بین فردی را در بر میگیرد. و در حال حاضر با رویکردهای مبتنی بر توجه آگاهی و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در حال ادغام است.آیا جملات زیر در مورد شما صدق میکنند؟ کدام جملات در مورد شما صدق می کند؟حوزه بریدگی و طرددرگیر عشقهای یکطرفه می شوم. در روابط عاطفی ام شکست می خورم. دلبسته ی کسی می شوم که مرا دوست ندارد و کسی را که دوستم دارد برایم جذاب نیست. در روابط عاطفی ام هیجانهای شدیدی را تجربه میکنم چه مثبت و چه منفی.جذب افراد بی عاطفه و سردمهر می شوم. طرف مقابلم ثبات هیجانی و رفتاری ندارد، گاهی خوب است و گاهی بد. احساس می کنم هیچ حمایت و پشتیبانی در زندگی ندارم. احساس پوچی و بی معنایی می کنم. احساس می کنم هیچ کس دوستم ندارد. نسبت به انتقاد و طرد حساس هستم. به دیگران نمی توانم اعتماد کنم.

مشاوره فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان

در هر سنی از جمله سن حساس کودکی و نوجوانی ممکن است اختلالات روانشناختی خاصی به وجود بیاید که ریشه در شرایط محیطی و رشدی کودک، سابقه خانوادگی و ژنتیکی او و عوامل دیگر داشته باشد در نتیجه پرداختن به فرایند رشد کودک و نوجوان به منظور پیشگیری از ایجاد اختلالات رشدی، رفتاری و روانپزشکی، آموزش به خانوادها، ارزیابی و تشخیص و در صورت نیاز اقدام درمانی موثر برای درمان هر اختلال لازم است.روانپزشک کودک و نوجوان به دلیلی تخصصی که در مورد بیماری ها و مراحل رشدی جسمی، عصبی و روانپزشکی دارد، در وهله اول با معاینه و تشخیص دقیق مشکل، مسیر درمانی مناسب را طرح ریزی می کند و همچنین در صورت نیاز فرزندتان به دارودرمانی می تواند داروی مناسب را تجویز کند تا فرایند درمان سریع تر و کامل تر طی شود.همچنین ممکن است برای انجام مداخلات غیردارویی فرزندتان را به روانشناس کودک ارجاع دهد.

رواندرمانی کودک و نوجوان

گاهی خانواده ها از فکر مراجعه به روانشناس کودک و نوجوان احساس ترس یا شکست پیدا می کنند و آن را اقدامی عجیب یا غیر لازم میدانند که ممکن است حتی اوضاع را بدتر کند اما باید بدانیم که راهنمایی گرفتن از یک روانشناس کودک و نوجوان خوب و حرفه ای نه تنها به معنی بی کفایت بودن ما به عنوان پدر و مادر نیست بلکه توجه و اهمیت ما را به فرزندمان نشان میدهد. روانشناس کودک و نوجوان به شما آموزش هایی را می دهد که شاید برای یادگیری آنها منبع معتبر و مطمئن دیگری نیابید، و به سوالاتتان در مورد چگونگی رفتار با فرزندتان پاسخ میدهد، همچنین مهارت فرزندپروری صحیح را به شما می آموزد تا تربیت فرزندتان نه تنها برایتان دشوار نباشد بلکه از این فرایند تکرارنشدنی لذت ببرید. همچنین یک نکته مهم و اساسی این است که لزوما مراجعه به روانشناس نشان دهنده وجود اختلال و بیماری خاصی نیست بلکه افزایش آگاهی و دریافت مشاوره در مورد خود و فرزندانمان می تواند بهزیستی و شادی ما را از آنچه که هست بیشتر کند. این خدمت برای کودکان و نوجوانان تا سن ۱۸ سال مناسب است.

خانواده درمانی

خانواده اولین فضای اجتماعی است که انسان در آن قرار می گیرد و بالطبع مهم ترین و تاثیرگذارترین سیستمی است که انسان از بدو تولد با آن تعامل دارد. ما از خانواده هایمان تاثیرات زیادی می گیریم و تاثیرات زیادی هم بر اعضای خانواده مان می گذاریم. این تاثیرات تنها به خصوصیات ژنتیکی و سرشتی که به عنوان فرزندان از والدین به ارث می بریم ختم نمی شود بلکه خانواده به عنوان اولین محیطی که در آن قرار می گیریم نقشی کلیدی در شکل گیری شخصیت ما و کیفیت زندگی ما در کودکی و در بزرگسالی دارد. مشکلات ارتباطی در بین زوجین و یا بین والدین با فرزندانشان یکی از بیشترین موارد کاربرد خانواده درمانی است. همچنین در مورد کودکانی که مشکلات تحصیلی، رفتاری و ناسازگاری دارند و زمانی که یکی از اعضای خانواده مشکل روانشناختی مزمن از جمله افسردگی و اختلالات اضطرابی یا سوءمصرف مواد، اعتیاد به الکل و… داشته باشد مفید است.

مشاوره تحصیلی

وقتی یک وسیله جدید را خریداری می کنیم می دانیم که باید دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنیم و نحوه استفاده صحیح آن را بدانیم. به خوبی می دانیم که برای کسب مهارت در هر موضوعی نیاز به کسی داریم تا ما را قدم به قدم در رسیدن به موضوع یاری رساند بعنوام مثال با اینکه می توان بدون هیچ نوع آموزشی آشپزی کرد اما کسی انتظار ندارد بدون آموزش به یک آشپز حرفه ای بدل شود.دوران تحصیل در مدرسه و انتخاب رشته و شغل نیز مهارتی است که نیاز به راهنمایی فردی متخصص در این زمینه دارد.و چه بسا زیربنای همه موفقیت ها و یا شکست های آینده فرد می باشد. همه ما افراد زیادی را می شناسیم که از شغل خود ناراضی هستند و دلیل آن را ناآگاهی در دوران تحصیل و زمان انتخاب رشته می دانند.همچنین نوجوانانی که به دلیل عدم آگاهی از شیوه مطالعه درست با وجود داشتن هوش و استعداد خوب در دوران تحصیل دچار افت تحصیلی و یا از دست دادن علاقه به تحصیل می شوند.و برخی نوجوانان که به دلیل نداشتن برنامه ریزی صحیح یا فقط زمان خود را صرف درس خواندن می کنند و یا برعکس قادر به اتمام کارهای درسی خود در موقع مقرر نمی شوند و درکل مدیریت زمان برای زندگی متعادل ندارند.

زوج درمانی شناختی رفتاری

هدف از زوج درمانی رفتاری – شناختی ، پذیرش عاطفی و تغییر رفتار است و دست یابی به پذیرش عاطفی از طریق رها سازی احساسات آسیب پذیر که احساس همدلی را تقویت می کنند و تغییر رفتار ، میسر می گردد که کلینیک زوج درمانی هیربد در این راه به شما کمک میکند. با مشخص نمودن مشکلات به عنوان وضعیت برونی شده ای که زوج ها به جای سرزنش همدیگر ، با همیاری از پس آن بر می آیند ، مرحله دوم اجرا می شود . این امر به زوج ها کمک می کند تا بدون تعصب و یا بی طرفی ، عوامل خاص چرخه ارتباط منفی خود را مشخص و سپس در آن مداقه کنند .

هوش هیجانی

زوج درمانی سیستمیک

بسیاری از موضوعاتی که زوج ها با آن درگیر میشوند بیشتر از آن که موضوعات شخصی باشند، سیستمی هستند یعنی یک مسئله یا مشکل در زندگی مانند دومینو بر مسائل دیگر نیز تأثیر میگذارد.در نظریه باون، برای حل مشکل، تمرکز بر خود به جای تمرکز بر دیگران ارجحیت دارد. این نظریه بر تأکید و تمرکز بر خود، شخص را به پذیرفتن قدرت به منظور به دست آوردن  “تعریف خود” تشویق میکند. اینگونه تمرکز بر تعریف خویشتن واقعی و پذیرفتن قدرت برای انجام آن، راه حل کاملی برای نقش جنسیتی اجتماعی است.

مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج نوعی درمان است که به زوجین کمک می کند برای ازدواج آماده شوند. این نوع مشاوره به افراد کمک می کند نسبت به خودشان و فردی که می خواهند با او ازدواج کنند اطلاعات بیشتری کسب کنند و مطمئن شوند در آینده رابطه قوی و سالمی خواهند داشت. همین امر به افراد کمک می کند شانس بهتری برای ازدواج راضی کننده و پایدار داشته باشند. مشاوره پیش از ازدواج به شناسایی نقاط ضعفی که احتمال دارد در آینده برای دو طرف دردسرساز شود هم کمک می کند.

ویزیت و رواندرمانی طب جنسی

سکس تراپی یا درمان جنسی شاخه ای از خدمات روان شناختی است که به افراد و زوج ها کمک میکند عواملی را که بر رابطه و رضایت جنسی آنها تاثیر گذاشته شناسایی و درمان کنند. هدف کلینیک سکس تراپی کمک به مراجعین در راستای رفع چالش های جسمی و عاطفی ناشی از مشکلات جنسی، و داشتن روابط رضایت بخش زناشویی و جنسی است.نکته حائز اهمیت در مورد اختلال های جنسی آن است که در زوج ها، مشکل زن یا مرد یک مشکل دوجانبه بوده و در واقع “مشکل مشترک زوج” محسوب می­شود. بنابراین اصل مهم و اثربخش در درمان، همکاری زوج و حذف فشار بر یکدیگر است که کمک می­کند با استفاده از تمرین های مدون، عملکرد رضایت بخش جنسی برای زوج حاصل شود . اگر روند درمان، همراه با علاقه و صمیمیت میان زوج و بدون شماتت و سرزنش کردن یکدیگر طی شود، نتیجه درمان رضایت بخش خواهد بود

ویزیت و رواندرمانی طب اعتیاد

چون اعتیاد یک بیماری مزمن است، بیماران مبتلا به اعتیاد نمی‌توانند به سادگی و تنها با عدم مصرف مواد مخدر برای چند روز از بیماری رهایی یابند و درمان شوند و اغلب بیماران به مراقبت و درمان طولانی‌ مدت و پیوسته نیاز دارند. گزینه‌های بسیاری جهت درمان اعتیاد وجود دارد که شامل داروها و رواندرمانی و برنامه های بازتوانی است. این خدمت برای درمان اعتیاد به مواد مخدر (حشیش، تریاک، هرویین، شیشه و …)، مصرف کنندگان داروهای خاص (الپرازولام، کلونازپام، زولپیدم و …)، اعتیاد به الکل، اعتیاد های رفتاری مانند قمار، اینترنت، خرید کردن و … مناسب است.