ویزیت و مشاوره سکس تراپی

سکس تراپی

مقدمه

با وجود پیشرفت های جدی که در مطالعات و درمان مشکلات جنسی از اواخر قرن بیستم صورت گرفته است، مشکلات در این حوزه همچنان به میزان زیادی پنهان باقی مانده و طرفین درگیر به ندرت یا با تاخیر به متخصص سکس تراپ مراجعه مینمایند. این در حالی است که اختلال در کارکرد جنسی مساله ای شایع بوده و ۴۳% زنان و ۳۹% مردان گزارش میدهند که برای برهه ای از زندگی حداقل یکی از انواع اختلالات جنسی را تجربه کرده اند و این آمار با بالا رفتن سن، افزایش می­یابد. اختلال جنسی به اختلال در توانایی پاسخ دهی جنسی یا اختلال در تجربه کردن لذت جنسی اطلاق میشود که ممکن است در هر مرحله از چرخه ­ی جنسی فرد ( تمایل جنسی، تهییج یا برانگیختگی جنسی و ارضای جنسی ) تجربه شود. اختلالات جنسی ممکن است دائمی باشد، یعنی از اولین تجربیات جنسی فرد اتفاق افتاده باشد؛ و یا اینکه موقعیتی باشد، یعنی فقط در انواع خاصی از موقعیت ها و یا در شرایط بخصوصی روی دهد. عوامل متعددی در شکل گیری یک اختلال جنسی میتواند موثر باشد، از جمله عوامل جسمانی، روان شناختی، ناآگاهی های جنسی، عوامل آسیب زای فردی، همزمانی با اختلالات روان پزشکی، عوامل استرس زا، مشکلات ارتباطی زوجین  و عوامل فرهنگی-مذهبی. ارزیابی اولیه توسط سکس تراپیست، عوامل دخیل در اختلال جنسی را مشخص می کند.

فرایند ارایه خدمت

سکس تراپی یا سکس درمانی شاخه ای از خدمات روان شناختی است که به افراد و زوج ها کمک میکند عواملی را که بر رابطه و رضایت جنسی آنها تاثیر گذاشته شناسایی و درمان کنند. هدف کلینیک سکس تراپی هیربد کمک به مراجعین در راستای رفع چالش های جسمی و عاطفی ناشی از مشکلات سکسی، و داشتن روابط رضایت بخش زناشویی و جنسی است. نکته حائز اهمیت در مورد اختلال های جنسی آن است که در زوج ها، مشکل زن یا مرد یک مشکل دوجانبه بوده و در واقع “مشکل مشترک زوج” محسوب می­شود. بنابراین اصل مهم و اثربخش در درمان، همکاری زوج و حذف فشار بر یکدیگر است که کمک می­کند با استفاده از تمرین های مدون، عملکرد رضایت بخش جنسی برای زوج حاصل شود . اگر روند درمان، همراه با علاقه و صمیمیت میان زوج و بدون شماتت و سرزنش کردن یکدیگر طی شود، نتیجه درمان رضایت بخش خواهد بود

سکس تراپی

این خدمت برای چه افرادی مناسب است

این خدمت برای کسانی مناسب است که از نظر کیفیت زندگی و سلامت عاطفی شرایط رضایت بخشی ندارند، و عامل این احساس ناخوشایند را، بیش از هر چیز، ناکارآمدی رابطه ی جنسی شان می دانند. همچنین اگر افراد احساس کمبود صمیمیت و نزدیکی و مشکلات ارتباطی دارند مراجعه به سکس تراپیست میتواند شروع خوبی برای آنها باشد.

سکس تراپی

تحصیلات و گرایش های همکاران ارایه دهنده خدمت

همه روانپزشکان برای سنجش و درمان بیماری های روانپزشکی آموزش می بینند.از نظر تحصیلی و فرایند آموزشی، روانپزشک پیش از روانپزشک شدن باید در رشته ی پزشکى فارغ‌التحصیل شده و سپس در دوره ی تخصص اعصاب و روان (روانپزشکی) شرکت کرده و آموزش تخصصی ببیند. روان‌پزشکان علاقه مند به حیطه سکس تراپی، پس گذراندن دوره تخصصی خود در دوره های تخصصی مربوط به سکس تراپی شرکت می کنند و سکس تراپ شوند. همچنین روانشناسان نیز پس از گذراندن دوره روانشناسی، در مقطع فوق لیسانس یا دکترا گرایش روانشناسی درمان جنسی را می گذرانند و البته در دوره های تخصصی مربوط به سکس تراپی نیز شرکت می کنند. از آنجایی که معمولا صحبت در مورد مسائل جنسی برای افراد دشوار است، اولین شرط برای یک سکس تراپیست ( مشاور سکس تراپی ) این است که توانایی برقراری ارتباط مناسب و راحت با مراجع را داشته باشد و بتواند اعتماد او را جلب کند. سکس تراپیست باید توانایی ارزیابی جامع و دقیق مراجع را داشته باشد و برنامه­ی درمانی مورد نیاز را تا حد ممکن برای مراجع توضیح دهید. سکس تراپیست باید آگاهی و تخصص لازم در محقق شدن عناصر اصلی در درمان اختلالات جنسی را دارا باشد. این عناصر عبارتند از: کاهش دادن اضطراب مراجع در خدمت سکس تراپی تعیین تکالیف جنسی در منزل دادن آگاهی جنسی به مراجع کمک به مراجع در جهت افزایش و بهبود مهارت های ارتباط سکسی لازم به ذکر است که سکس تراپیست شخصا هیچگونه معاینه جسمی انجام نمیدهد.

سکس تراپی

روان درمانی

اگر مسائل جنسی مانع از صمیمیت واقعی بین شما و همسرتان می‌شود، شاید بخواهید درمان خاصی را امتحان کنید.

اگر مشکل شما و همسرتان کمبود دانش و آگاهی در مورد رابطه جنسی است، ارائه دهنده مراقبت‌های سلامتی روانی یا یک درمانگر جنسی می‌تواند به شما (و همسرتان) در مورد چرخه پاسخ جنسی و عناصر تحریک جنسی آموزش دهد. با استفاده از این دانش جدید، بسیاری از زوج‌ها می‌توانند مشکلات جنسی خود را حل کنند.

روان درمانی می‌تواند به زنان کمک کند تا مشکلات زندگی خود را که ممکن است به عنوان مشکلات جنسی بیان شود، شناسایی کنند.

 • برای برخی از زنان، این مشکلات کاملاً واضح است، از جمله سوء استفاده جنسی در گذشته، تجاوز جنسی، یا برخوردهای جنسی آسیب زا.
 • برای دیگران، مشکلات ممکن است کمتر واضح باشد و شامل مسائل عاطفی حل نشده یا نارضایتی از سایر زمینه‌های زندگی باشد.
 • در هر دو مورد، درمانگر معمولاً بر تنظیم مجدد نگرش زن نسبت به رابطه جنسی تمرکز می‌کند.
 • هدف از بین بردن نگرش‌های قدیمی‌است که مانع از ایجاد رابطه جنسی لذت بخش می‌شود و ایجاد نگرش‌های جدیدی که پاسخگویی جنسی را افزایش می‌دهد.

اگر مشکل به رابطه شما مربوط می‌شود، مشاوره زوجین (هر دو طرف) توصیه می‌شود. (برای رفتن به «مشاور ازدواج» لازم نیست متاهل باشید.)

 • درمانگر زوج آموزش دیده و با تجربه به زوج‌ها کمک می‌کند تا مشکلاتشان را بشناسند، درک کنند و حل کنند.
 • ابتدا، مشاور رابطه را بررسی می‌کند تا نقاط مشکل را پیدا کند.
 • مشاور تمرین‌ها و فعالیت‌هایی را توصیه می‌کند که ارتباط و اعتماد زوجین را بهبود می‌بخشد.
 • اگر بتوان این کار را انجام داد، اغلب مشکل جنسی را می‌توان راحت تر حل کرد.

سکس درمانی

یک درمانگر جنسی ممکن است زوج درمانی را با تمرکز بر روابط فیزیکی زوج یک قدم جلوتر بردارد. پس از شناسایی نگرش زوجین در مورد رابطه جنسی و مشکل جنسی، درمانگر جنسی تمرینات خاصی را برای تمرکز مجدد توجه و انتظارات زوج توصیه می‌کند. اهداف خاص می‌تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • یادگیری آرامش و از بین بردن عوامل حواس پرتی
 • یادگیری برقراری ارتباط به روشی مثبت و به نحوی که دوست دارید
 • یادگیری تکنیک‌های لمس غیرجنسی
 • افزایش یا تقویت تحریک جنسی
 • به حداقل رساندن درد هنگام مقاربت

درمانگران جنسی معمولاً برای درمان مشکلات جنسی از تمرین‌هایی که «تمرکز حسی» نامیده می‌شود استفاده می‌کنند. تمرین‌ها با لمس غیرجنسی شروع می‌شوند و هر دو طرف را تشویق می‌کنند تا بیان کنند که چگونه دوست دارند مورد لمس قرار بگیرند. هدف این است که به هر دو طرف کمک کنیم تا بدانند چگونه ترجیحات خود را تشخیص داده و با آنها ارتباط برقرار کنند.

سکس تراپیست‌ها می‌توانند ورزش‌هایی را برای کمک به واژینیسموس توصیه کنند، وضعیتی که در آن مقاربت به دلیل سفتی غیر ارادی واژن دردناک است.

 • یکی از تکنیک‌های موفق استفاده از تمرینات کگل (Kegel) است. بسیاری از زنان از کلاس‌های آموزش زایمان خود با این موارد آشنا هستند. تمرینات کگل شامل انقباض و شل شدن ارادی عضلات اطراف دهانه واژن است. زنان زمانی که نیاز به ادرار کردن در زمان نامناسب دارند این کار را به طور غریزی انجام می‌دهند.
 • به برخی از زنان با استفاده از گشادکننده‌ها برای آرام کردن اسپاسم واژن کمک می‌شود. بدین ترتیب که گشاد کننده کوچکی به مدت 10 دقیقه در واژن قرار داده می‌شود و بعد خارج می‌شود. به مرور زمان گشادکننده‌های بزرگتر برای تمرین دادن عضلات واژن استفاده می‌شوند. تمرینات کگل می‌تواند شانس موفقیت را با این تکنیک افزایش دهد.

درمان گروهی یا گروه حمایتی می‌تواند برای یک زن بسیار مفید باشد. در جلسات گروهی آنها می‌توانند مشکلات خود را با دیگرانی که همان مشکل را دارند به اشتراک بگذارند. از این گروه‌ها زنان اغلب بینش و راه حل‌های عملی را به دست می‌آورند و همچنین از دانستن اینکه تنها نیستند، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند. اگر هر دو طرف مایل باشند، گروه‌های دارای زوج (شامل زن و شوهرها) هم می‌توانند خیلی مفید باشند. معمولاً درمانگر جنسی شما اگر فکر می‌کند این گروه‌ها می‌تواند مفید باشد، ممکن است برایتان توصیه کند.

منبع