یکی از مهمترین عوامل رضایت از زندگی زناشویی و سلامت عاطفی در زندگی مشترک را می توان وجود رابطه ی جنسی سالم و با کیفیت دانست. 

کلینیک سکس تراپی هیربد میتواند بصورت کامل به شما در این زمینه کمک کند ولی در بسیاری از موارد تا وقتی که رابطه ی جنسی کمرنگ نشود، اهمیت آن برای طرفین بارز نمی شود.

با وجود پیشرفت های جدی که در مطالعات و درمان مشکلات جنسی از اواخر قرن بیستم صورت گرفته است، مشکلات در این حوزه همچنان به میزان زیادی پنهان باقی مانده و طرفین درگیر به ندرت یا با تاخیر به متخصص مراجعه مینمایند.

این در حالی است که اختلال در کارکرد جنسی مساله ای شایع بوده و ۴۳% زنان و ۳۹% مردان گزارش میدهند که برای برهه ای از زندگی حداقل یکی از انواع اختلالات جنسی را تجربه کرده اند و این آمار با بالا رفتن سن، افزایش می­یابد.

اختلال جنسی به اختلال در توانایی پاسخ دهی جنسی یا اختلال در تجربه کردن لذت جنسی اطلاق میشود که ممکن است در هر مرحله از چرخه ­ی جنسی فرد ( تمایل جنسی، تهییج یا برانگیختگی جنسی و ارضای جنسی ) تجربه شود.

اختلالات جنسی ممکن است دائمی باشد، یعنی از اولین تجربیات جنسی فرد اتفاق افتاده باشد؛ و یا اینکه موقعیتی باشد، یعنی فقط در انواع خاصی از موقعیت ها و یا در شرایط بخصوصی روی دهد.

عوامل متعددی در شکل گیری یک اختلال جنسی میتواند موثر باشد، از جمله عوامل جسمانی، روان شناختی، ناآگاهی های جنسی، عوامل آسیب زای فردی، همزمانی با اختلالات روان پزشکی، عوامل استرس زا، مشکلات ارتباطی زوجین  و عوامل فرهنگی-مذهبی. ارزیابی اولیه توسط سکس تراپیست، عوامل دخیل در اختلال جنسی را مشخص می کند.

تاریخچه سکس تراپی

سکس تراپی شاخه ای از خدمات روان شناختی است که به افراد و زوج ها کمک میکند عواملی را که بر رابطه و رضایت جنسی آنها تاثیر گذاشته شناسایی و درمان کنند.

هدف کلینیک سکس تراپی هیبرد کمک به مراجعین در راستای رفع چالش های جسمی و عاطفی ناشی از مشکلات جنسی، و داشتن روابط رضایت بخش زناشویی و جنسی است.

نکته حائز اهمیت در مورد اختلال های جنسی آن است که در زوج ها، مشکل زن یا مرد یک مشکل دو جانبه بوده و در واقع “مشکل مشترک زوج” محسوب می­شود.

بنابراین اصل مهم و اثربخش در درمان، همکاری زوج و حذف فشار بر یکدیگر است که کمک می­کند با استفاده از تمرین های مدون، عملکرد رضایت بخش جنسی برای زوج حاصل شود .

اگر روند درمان، همراه با علاقه و صمیمیت میان زوج و بدون شماتت و سرزنش کردن یکدیگر طی شود، نتیجه درمان رضایت بخش خواهد بود.

 

تحصیلات و گرایش های همکاران سکس تراپ

همه روانپزشکان برای سنجش و درمان بیماری های روانپزشکی آموزش می بینند.از نظر تحصیلی و فرایند آموزشی، روانپزشک پیش از روانپزشک شدن باید در رشته ی پزشکى فارغ‌التحصیل شده و سپس در دوره ی تخصص اعصاب و روان (روانپزشکی) شرکت کرده و آموزش تخصصی ببیند.

روان‌پزشکان علاقه مند به حیطه سکس تراپی، پس گذراندن دوره تخصصی خود در دوره های تخصصی مربوط به سکس تراپی شرکت می کنند و سکس تراپ شوند.
همچنین روانشناسان نیز پس از گذراندن دوره روانشناسی، در مقطع فوق لیسانس یا دکترا گرایش روانشناسی درمان جنسی را می گذرانند و البته در دوره های تخصصی مربوط به سکس تراپی نیز شرکت می کنند.

از آنجایی که معمولا صحبت در مورد مسائل جنسی برای افراد دشوار است، اولین شرط برای یک سکس تراپیست ( مشاور سکس تراپی ) این است که توانایی برقراری ارتباط مناسب و راحت با مراجع را داشته باشد و بتواند اعتماد او را جلب کند.

  • سکس تراپیست باید توانایی ارزیابی جامع و دقیق مراجع را داشته باشد و برنامه­ی درمانی مورد نیاز را تا حد ممکن برای مراجع توضیح دهید.
  • سکس تراپیست باید آگاهی و تخصص لازم در محقق شدن عناصر اصلی در درمان اختلالات جنسی را دارا باشد.
  • این عناصر عبارتند از:
  • کاهش دادن اضطراب مراجع در خدمت سکس تراپی
  • تعیین تکالیف جنسی در منزل
  • دادن آگاهی جنسی به مراجع
  • کمک به مراجع در جهت افزایش و بهبود مهارت های ارتباط سکسی
  • لازم به ذکر است که سکس تراپیست شخصا هیچگونه معاینه جسمی انجام نمیدهد.

 

فرایند ارایه خدمت سکس تراپی

سکس تراپی یا درمان جنسی شاخه ای از خدمات روان شناختی است که به افراد و زوج ها کمک میکند عواملی را که بر رابطه و رضایت جنسی آنها تاثیر گذاشته شناسایی و درمان کنند.
هدف کلینیک سکس تراپی کمک به مراجعین در راستای رفع چالش های جسمی و عاطفی ناشی از مشکلات سکسی، و داشتن روابط رضایت بخش زناشویی و جنسی است.

نکته حائز اهمیت در مورد اختلال های جنسی آن است که در زوج ها، مشکل زن یا مرد یک مشکل دوجانبه بوده و در واقع “مشکل مشترک زوج” محسوب می­شود.

بنابراین اصل مهم و اثربخش در درمان، همکاری زوج و حذف فشار بر یکدیگر است که کمک می­کند با استفاده از تمرین های مدون، عملکرد رضایت بخش جنسی برای زوج حاصل شود .

اگر روند درمان، همراه با علاقه و صمیمیت میان زوج و بدون شماتت و سرزنش کردن یکدیگر طی شود، نتیجه درمان رضایت بخش خواهد بود

این خدمت برای چه افرادی مناسب است ؟

این خدمت برای کسانی مناسب است که از نظر کیفیت زندگی و سلامت عاطفی شرایط رضایت بخشی ندارند، و عامل این احساس ناخوشایند را، بیش از هر چیز، ناکارآمدی رابطه ی جنسی شان می دانند.

همچنین اگر افراد احساس کمبود صمیمیت و نزدیکی و مشکلات ارتباطی دارند مراجعه به سکس تراپیست میتواند شروع خوبی برای آنها باشد.

در ادامه این مقاله حوزه ی سکس و زندگی جنسی خدمت شما مراجعین محترم برای شما تبیین می شود .

عناصر زندگی جنسی

برای به دست آوردن درک صحیح ای از چگونگی بروز اختلالات سکسی بهتر است که الگوی ذهنی درستی از وضعیت جنسی طبیعی فرد پیدا کنیم اکثر کتب روانپزشکی اخیر زندگی جنسی را به سه قسمت عمده تقسیم می کنند:

۱) هویت جنسی

۲) عملکرد جنسی

۳) رضایت جنسی.

در بخش اول که همان هویت جنسی است اجزاء دیگری را بر می شمارند که شامل موارد زیر است:

هویت جنسی:

احساس مرد یا زن بودن.

ظاهر سکسی:

ظاهر جنسی دیگران که موضوع تفکرات سکسی و رمانتیک واقع می شود.

انگیزه:

ذهنیتی که فرد از نوع عملکرد جنسی در مورد خود یا با شریک سکسی دارد.

تمایل جنسی و سکسی :

عبارت است از علائق گوناگونی که یک فرد برای بروز رفتار جنسی با آن مواجه می شود تمایل سکسی دارای سه بعد بیولوژیک، روانی و اجتماعی است.
بعد بیولوژیک در واقع آغازگر تمایلات جنسی بوده و آن را هدایت می نماید.

بعد روانی انگیزه لازم را ایجاد می نماید و بعد اجتماعی آرزو و آرمان مربوطه را فراهم می آورد.

تهییج سکس :

احساس هیجان جنسی که با پرخونی لگنی و برانگیختگی اتونومیک همراه است.

ارگاسم یا اوج لذت سکسی : متعاقب احساس برانگیختگی و تهییج جنسی که به حد اعلای خود رسیده باشد به صورت یک احساس لذت فیزیکی شدید و کوتاه ظاهر می شود و همراه با کاهش پرخونی لگن می باشد.

رضایت جنسی: رضایت سکسی که سومین بخش زندگی جنسی را از دیدگاه روانپزشکان تشکیل می دهد عبارت است از قضاوت و تحلیل هر فرد از رفتار جنسی خود که آن را لذتبخش تصور می نماید.

رضایت جنسی در واقع تحت تاثیر عوامل یاد شده در هویت سکسی و عملکرد جنسی نیز هست.

در تقسیم بندی های کنونی دست نیافتن به تجربه جنسی مثبت و عدم احساس رضایت جنسی بیماری تلقی نمی شود هر چند که خود می تواند زمینه ساز مشکلات آتی باشد.

مشکلات مربوط به تمایلات جنسی (سکس تراپی):

تمایل جنسی یا سکس تراپی چیست؟

آنچه تحت عنوان میل جنسی می توان نام برد و بسیار گسترده بوده و شامل خیالبافی های جنسی، خواب های سکسی ، شروع رفتار جنسی در مقابل شریک جنسی، پاسخ گویی به شروع این رفتار، خود ارضایی حس ناحیه دستگاه تناسلی، تاثیرپذیری از عوامل تحریک کننده محیطی و خواست درونی برای مطلوب واقع شدن میباشد.

مجموعه ای نشانه ها بدون توجه به معنای دقیق و حس عمیق و تمایل جنسی می تواند گمراه کننده باشد.

تمایل جنسی عمدتاً محصول ترکیب سه عامل ذهنی مهم است:

محرک، انگیزه و آرزو.

محرک:

تمایل جنسی تابع مکانیسم بیولوژیک است. بخش هایی از هیپوتالاموس و سیستم لیمبیک قادرند که محرک جنسی را ایجاد نمایند.

محرک عبارت است از افزایش پاسخگویی به محرک های شهوانی محیط، برنامه ریزی رفتار سکسی ، ارگاسم شبانه و افزایش اشتغالات شهوانی.

اگرچه در ظاهر افراد بدون داشتن محرک جنسی می توانند به ارگاسم و لذت جنسی برسند اما در واقع روند فیزیولوژیک_ روانی خاصی کنترل محرک مربوط را برعهده دارد.

ایجاد محرک لازم در هر دو جنس مرد و زن نیازمند مقدار متناوبی تستوسترون است.

بدون وجود محرک سیستم پاسخ دهنده بسیار آهسته کار می کند و نیاز به تلاش بسیاری دارد نیروی محرکه گاه به دلیل مصرف برخی از داروها که بر سیستم اعصاب اثر می گذارند مختل می‌شود همچنین استفاده از مواد مخدر، بیماری های روان شناختی، بیماری های سیستمیک و بروز نومیدی و یأس می تواند نیروی محرکه را مخدوش کند.

برعکس، نیروی محرکه با مقدار اندک بعضی موادمخدر، خوشی و سرمستی با هر منبعی، افزون می شود.

انگیزه:

جنبه روانی تمایل جنسی را انگیزه می نامند که به معنای تمایل برای انجام رفتار سکسی در مقابل شریک جنسی است.

گاه انگیزه کاهش می یابد به حدی که فرد مایل است که آغازگر رفتار جنسی، شریک سکسی باشد. مسائل جنسی اغلب در افرادی بروز می کند که نیروی محرکه قوی دارند اما انگیزه روانی آنها برای اجتناب و دوری از رفتار شریک جنسی خود قوی است.

اکثر این گونه مشکلات زمانی آغاز می شود که فرد در عین برخورداری از سلامت کامل جسم تمایلی به مشارکت جنسی ندارد.

آرزو:

جنبه اجتماعی تمایل جنسی را آرزو می نامند.

آرزوها انعکاسی از تاثیر فرهنگ بر انتظارات و باورهای ما در مورد تجلی جنسیت ما هستند. آرزوها آینه ی ادراک ما از مسائل جنسی هستند.

به عبارتی داشتن عملکرد جنسی یا عدم مشارکت در عملیات جنسی آرزوهای ما را تشکیل می دهند مثلاً اگر کسی بر این باور است که در هفته دو بار آمیزش داشته باشد و این مقدار را متناسب با شرایط و سن خود بیابد و این باور او یک آرزو محسوب می شود یا اینکه کسی ترجیح بدهد که مقاربت دهانی نداشته باشد باور و اعتقادی است که از فرهنگ و اعتقادات نشأت می‌گیرد.

در نظر گرفتن جنبه اجتماعی تمایل جنسی از آن جهت حائز اهمیت است که نحوه گفتار بیمار ممکن است پزشک معالج او را به اشتباه بیندازد.

برای روشن شدن این نکته به مثالی اشاره می کنیم:

مرد ۸۰ ساله ای که تظاهرات وجود محرک جنسی را نداشته و حدود یک دهه با همسر خویش ارتباط جنسی نداشته چرا که فکر می کرده نمی توانسته نعوظ داشته باشد، به پزشک خود در پاسخ به این سوال که آیا تمایل سکسی دارید یا خیر می‌گوید البته که میل جنسی دارم!

خون یک مرد در رگهای من جاری است!

این پاسخ در واقع یادآوری فرد است و نه عملکرد جنسی و تمایل سکسی او لذا پزشک باید هوشیار باشد که در چنین مواردی به صرف ادعای خود بیمار دچار اشتباه نشده و آرزوها و آمال او را از مسائل جنسی به جای تمایل جنسی او در نظر نگیرد.

بود و نبود تمایل جنسی و چگونگی آن از مبهمات است اما آنچه مسلم است این که مجموعه‌ای از سه قوه نیروی بیولوژیک، انگیزه روانی و ادراک اجتماعی تغییرات مربوط به تمایلات جنسی را کنترل میکنند.

اگر احساس می کنید در این زمینه دچار مشکل هستید حتما به سکس تراپ کلینیک هیربد مراجعه کنید و از خدمات سکس تراپی به بهترین نحو بهره مند شوید .

آدرس در سعادت آباد غرب تهران

نشانی :سعادت آباد، بلوار دریا، بین خیابان شفق و مطهری جنوبی، پلاک ۱۰۶، ساختمان ساحل، طبقه سوم

تلفن:
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۲۶
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۵۷
۰۲۱ ۸۸ ۵۸۴ ۵۰۸