مشاوره فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان

مقدمه

کودک انسان در بین سایر موجودات زنده در بدو تولد با توانایی های کمتری به دنیا می آید و از لحظه اول مراقبت و توجه زیاد والدین و اطرافیانش را برای رشد و بالندگی نیاز دارد. در گذشته اکثر تمرکز والدین بر مراقبت های جسمانی مانند رسیدگی به غذا و خواب و سلامتی جسمی کودک بود و بیشترین کمک و راهنمایی نهایتا از اقوام و دوستان خانواده درخواست می شد اما امروزه با افزایش آگاهی خانواده ها درباره اهمیت مراحل رشدی کوک دلبندشان از نظر روانشناختی و افزایش نیاز به آموزش در زمینه به کارگیری الگوی مناسب رفتار و تربیت فرزند، نیاز به متخصصین علمی و دلسوز در این حیطه افزایش پیدا کرده است.

فرایند ارایه خدمت

نکته مهم و حیاتی در حوزه ی سلامت روان کودکان تشخیص درست و دقیق است که در واقع گام اول از مسیر درمانی را به درستی تعیین می کند. چه بسا خانواده هایی که به دلیل عدم موفقیت در دستیابی به تشخیصی درست از یک مشکل ساده سالها در مراکز درمانی مختلف وقت و هزینه صرف می کنند بی آنکه مطمئن بشوند مساله فرزندشان به واقع چیست و چه راه حلی دارد. بنابراین تشخیص درست گامی ضروری برای تعیین و طرح ریزی مسیر درمانی است.این مساله زمانی که مراجع یک کودک است و طبیعتا به اندازه ی یک بزرگسال نمی تواند اطلاعات دقیق از شرایطش به اطرافیان و پزشک بدهد حساس تر می شود. یک فوق تخصص روانپزشکی اطفال برای مواجهه درست با این مشکل آموزش می بیند. معاینه و مصاحبه بالینی دقیق،ارزیابی و تشخیص اختلالات روانپزشکی کودکان، اخذ آزمایش های تخصصی در صورت لزوم و تعیین مسیر درمانی از جمله دارو درمانی در صورت نیاز،ارجاع به روانشناس کودک و… از فعالیت های فوق تخصص روان کودکان است. تشخیص و درمان انواع اختلالات اضطرابی کودکان،انواع تیک، بیش فعالی، اتیسم، انواع وسواس، مشکلات خواب، ناسازگاریهای رفتاری در کودکان و نوجوانان، و … از فعالیت های تخصص این رشته است.

این خدمت برای چه افرادی مناسب است

در هر سنی از جمله سن حساس کودکی و نوجوانی ممکن است اختلالات روانشناختی خاصی به وجود بیاید که ریشه در شرایط محیطی و رشدی کودک، سابقه خانوادگی و ژنتیکی او و عوامل دیگر داشته باشد در نتیجه پرداختن به فرایند رشد کودک و نوجوان به منظور پیشگیری از ایجاد اختلالات رشدی، رفتاری و روانپزشکی، آموزش به خانوادها، ارزیابی و تشخیص و در صورت نیاز اقدام درمانی موثر برای درمان هر اختلال لازم است. روانپزشک کودک و نوجوان به دلیلی تخصصی که در مورد بیماری ها و مراحل رشدی جسمی، عصبی و روانپزشکی دارد، در وهله اول با معاینه و تشخیص دقیق مشکل، مسیر درمانی مناسب را طرح ریزی می کند و همچنین در صورت نیاز فرزندتان به دارودرمانی می تواند داروی مناسب را تجویز کند تا فرایند درمان سریع تر و کامل تر طی شود. همچنین ممکن است برای انجام مداخلات غیردارویی فرزندتان را به روانشناس کودک ارجاع دهد.

تحصیلات و گرایش های همکاران ارایه دهنده خدمت

 می توان گفت در همه زمینه ها رشته های فوق تخصصی و افراد متخصصی که بعد از اتمام دوره ی تخصص خود علاقه به ادامه ی تحصیل داشته و در سطح فوق تخصص فعالیت کنند محدود هستند.  فوق تخصص روانپزشکی اطفال پزشکی است که برای تخصص خود رشته اعصاب و روان (روانپزشکی) گذرانده و سپس برای دوره ی فوق تخصص، رشته فوق تخصصی روانپزشکی کودک و نوجوان را انتخاب کرده است. این پزشک بنا بر دوره هایی که گذرانیده نسبت به مراحل و وضعیت جسمی، روانشناختی و اعصاب کودکان آگاهی های لازم را دارد و اینکه هر کودک بسته به شرایط سنی و رشدی خود باید چه ویژگی ها و رفتارهایی را از خود نشان دهد و همچنین در صورت نیاز یک کودک به دارو چه دارویی با چه میزان دوزی قابل تجویز است.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد