روان درمانی تحلیلی

مقدمه

در حیطه علم روانشناسی رویکردهای درمانی متفاوتی وجود دارند که هریک با توجه به اهداف مورد نظر در حیطه های مختلف درمانی بکار گرفته می شوند. روان درمانی تحلیلی اولین رویکرد علم روانشناسی محسوب می شود که توسط زیگموند فروید و شاگردانش به صورت نظریه مطرح و بکار گرفته شده است و تا کنون نیز طرفداران خاص خود را دارد.

فرایند ارایه خدمت

در این رویکرد درمانگر ابتدا به مسائل کنونی که فرد را درگیر کرده و بررسی مشکلات روزمره را بررسی می کند، سپس با رجوع به دوران کودکی ریشه های مسائل درونی فرد یافت شده و با تکنیک های تخصصی درمانی آسیب های دروان کودکی او درمان شده و از لایه های عمیق درونی به لایه های بیرونی تر فرد رسیده تا مشکلات روزمره و مسائل کنونی او نیز برطرف خواهد شد. همچنین دراین درمان فرد آگاهی به مکانیزم های دفاعی خود و مقاومت های خود دربرابر تغییرات آگاهی پیدا کرده و نوعی بینش و خودآگاهی به روند عملکرد ذهن در این درمان اتفاق می افتد. این درمان به دلیل پروسه های عمیق و تحلیل آنها از درمانهای دیگر طولانی مدت تر خواهد بود. البته طول درمان با توجه به ظرفیت ایگوی افراد و نوع مشکل و همکاری خود فرد در طی جلسات، همگی می توانند در طولانی تر شدن روند کار تاثیرگذار باشند.

این خدمت برای چه افرادی مناسب است

تجربه روان‌کاوی برای برخی مناسب است، اما بسته به شخصیت فرد برای بعضی افراد ممکن است مناسب نباشد. روانکاوی یک درمان بسیار خوب برای کسانی است که می‌خواهند درک عمیق‌تری از خود داشته باشند – برای کسانی که می‌خواهند بدانند چگونه تکه‌های داستان آن‌ها با هم، گذشته و حال و نیز زندگی روزمره آن‌ها متناسب است. اگر می‌خواهید تجربیات خود را درک کنید، اگر در مورد نحوه کار ذهن خود کنجکاو باشید، روان‌کاوی ممکن است رویکرد مناسبی برای شما باشد، و اگر می‌خواهید به مشکلات خود به صورت ریشه ای رسیدگی کنید.

تحصیلات و گرایش های همکاران ارایه دهنده خدمت

همکاران فعال در حیطه رواندرمانی با رویکرد تحلیلی گروهی از روانپزشکان هستند که پس از گذراندن دوره تخصص خود، دوره های تخصصی در زمینه رویکرد تحلیلی یا سایکوآنالیز را می گذرانند و در این حیطه فعالیت می کنند. همچنین همکاران روانشناس نیز روانشناسانی هستند از مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا که دوره های تخصصی مربوط به رویکرد تحلیلی را گذرانده اند. علاوه بر این آنها اغلب دوره های سوپرویژن تحت نظر اساتید این حوزه را گذرانده اند.