نمونه عینی شماره ١

آقای علیرضا افتخاری را میشناسید؟! کمتر کسی است که اسم ایشان را نشنیده باشد.

حتما آنچه در ذهن شما نقش بسته است اینست:

“یک خواننده سنتی ایرانی”. امّا آیا میدانید حرفه واقعی ایشان چیست؟ شغل اصلی و حرفه واقعی آقای افتخاری “نجاری” است! ایشان در واقع با استفاده از مهارتهای زندگی‌ توانسته اند استعدادهای نهفته خویش را نمایان سازند و علاوه بر شهرت و ثروت برای خود احساس بهره وری و موفقیت را به ارمغان آورند. تمسک به یک رشته هنری محبوب و مورد علاقه، در کنار مشغله‌های روزمره گاهی اوقات آنچنان مفید و مؤثر واقع میشود که اصل زندگی‌ شما را تحت الشعاع قرار میدهد و میزان مطلوبیت زیستی را در درون شما افزایش میدهد. نمونه جالب آن همین آقای افتخاری است که با استفاده از هنر “آواز” و پشتکار و تلاش و نوآوری در آن توانسته اند مهارت زیبایی برای بهترین زیستن خویش به دست آورند.

 

 نمونه عینی شماره ٢

شاید با خواندن نمونه شماره ١ فکر کنید که آقای افتخاری بخاطر نارضایتی شغلی یا درآمد نا کافی و… تصمیم به تغییر شغل گرفته و در واقع از یک شغل به شغل دیگری بنام “خوانندگی” روی آورده اند و نمی‌توان این مورد را از مصادیق بکارگیری مهارتهای زندگی‌ دانست!

این یک احتمال فرضی است امّا واقعیت غیر از این است. برای اطمینان خاطر شما بهتر است چند نمونه از بهترین و محبوبترین مشاغل موجود را مثال بزنیم. نظر شما درباره مهندسی معماری و یا پزشکی چیست؟! حتما تأیید میفرمایید که این‌ها مشاغلی نیستند که فرد از سر ناچاری و درماندگی به خوانندگی روی آورد. خوب ما هنرمندان مشهوری را نیز میشناسیم که شغل اصلی آن‌ها مهندسی و پزشکی است. آن‌ها از این هنر به عنوان یکی از مهارتهای زندگی‌ استفاده کرده اند و استعدادهای خود را شکوفا نموده اند و اکنون احساس بهتری نسبت به زندگی‌ دارند.

آقای محمد اصفهانی خواننده موفقی که در اصل یک پزشک است و آقای حسام الدین سراج هنرمند و استاد آواز سنتی که در واقع مهندس معماری میباشند نمونه‌هایی عینی از بکارگیری این مهارت در زندگی‌اند.

 نمونه عینی شماره ٣

لئوناردوداوینچی یک مخترع و دانشمند بود که افکار عالی و حیرت انگیزی داشت. او مخترع چتر نجات، دوچرخه، هلی کوپتر و ساعت زنگدار و بسیاری اختراعات جالب دیگر بود.

او علاوه بر همه اینها یک دانشمند علم تشریح بود. اولین تصاویر جامع از آناتومی انسان را داوینچی ترسیم نموده است.

امّا آنچه جالب است اینست که همه ما او را به عنوان یک نقاش نابغه و شهیر میشناسیم که تابلوی (لبخند مونالیزا) از وی شهرت جهانی دارد. ولی نقاشی یکی از مهارتهای حاشیه ای در زندگی‌ داوینچی بوده است و او از هنر نقاشی برای آرامش بخشیدن به روح پرهیاهوی خویش استفاده مینموده است.

لئوناردو داوینچی از این مهارت زیبا در زندگی‌ آنچنان عمیق و مؤثر استفاده نمود که توجه همگان را به سوی هنر خویش جلب کرد و نام خود را جاودانه ساخت.

جالب است بدانید لئوناردو داوینچی مخترع یک سیستم تفکر هوشمند به نام SMART نیز هست که نحوه صحیح فکر کردن تا رسیدن به نتیجه را هدایت میکند.

 نمونه عینی شماره ۴

یکی از دوستان فعال و موفق من همیشه عادت داشت که ازتلفن پیغام گیر استفاده کند او اعتقاد داشت که یک پیغام گیر تلفنی در منزل مثل یک منشی تمام وقت عمل میکند و میتواند از اتلاف وقت فراوانی که در تعارفات عریض و طویل تلفنی رخ میدهد جلوگیری کند. این وسیله علاوه بر آنکه به دیگران کمک میکند تا در غیاب ما به راحتی پیام خود را بگذارند به ما نیز کمک میکند تا در عرض چند دقیقه در پایان روز از قصد و هدف دوستان خود مطلع شویم و در مدت کوتاهی به همه امور به یکباره رسیدگی کنیم.

این دوست موفق ما که موفقیت خود را مرهون “صرفه جویی در عمر” خود میداند به تازگی به سیستم (ارسال پیام) توسط تلفن همراه یا (Massage) علاقمند شده اند و اغلب برای احوالپرسی از دوستان، تبریک اعیاد و مناسبتها، انجام کارهای ضروری و بسیاری از امور دیگر به جای ارتباط کلامی با تلفن که ناخودآگاه وقت بیشتری میگیرد از (ارسال پیام) به صورت کتبی استفاده میکند و علاوه بر صرفه جویی در هزینه در وقت گرانبهای خود نیز صرفه جویی میکند.

 

 نمونه عینی شماره ۵

“توماس ادیسون “ یکی دیگر از نمونه‌های مشهور و موفق استفاده از مهارتهای زندگی‌ است. همه شما به خودبی او را میشناسید زیرا هر لحظه زیر سایه اختراعات او زندگی‌ میکند!!

“ادیسون “ در تحصیلات متعارف زمان خود فرد موفقی نبود. از تنبل ترین دانش آموزان کلاس بود و معلمان وی اعتقاد داشتند که وی از بهره هوشی پایینی برخوردار است. اگر قرار بود که ادیسون و خانواده اش طبق روال عادی تسلیم این سوء برداشت شوند مسلما زندگی‌ او مشکل دیگری پیدا میکرد.

امّا ادیسون نگاهی واقع بینانه به درون خود افکند و استعدادهای نهفته فراوانی در خود یافت. آن مهارتی که زندگی‌ ادیسون را دگرگون کرد” کنجکاوی ودقت نظر” بود. او به دقت در جریانات عادی پیرامون خود نگریست و امّا تفسیرهای عادی ننمود! او حس کنجکاوی و ریزبینی خود را آزاد گذاشت تا هر چه میتوانند تفسیرهای غیرعادی بیافرینند و بالاخره او با این مهارت ارزشمند توانست زندگی‌ همه انسانها و البته زندگی‌ خودش را دگرگون کند.

 

 نمونه عینی ۶

یکی از اساتید فعال و موفق دانشگاه تهران از دوران دانشجویی خود خاطرات آموزنده ای تعریف میکرد. یکی از خاطرات او نمونه جالبی از بکارگیری مهارتهای زندگی‌ در دوران تحصیل است.

ایشان از دوران کودکی یکی اززبانهای خارجی را به خوبی یاد گرفته بود و از هر فرصتی برای تقویت آن استفاده مینمود. این مهارت علاوه بر آنکه در برقراری ارتباط با خارجی زبانها به او کمک میکرد و روابط اجتماعی او را بهبود بخشیده بود در دوران دانشجویی فرصت جدیدی را برای رشد و پیشرفت وی فراهم ساخت. او موفق شد تا در یکی از دبیرستانهای خوب تهران به تدریس آن زبان خارجی مشغول شود و علاوه بر بهره مالی آن که در دوران تحصیل ارزش فراوانی داشت، از سابقه تدریس و تجربیات آن نیز بهره مند شود.

تقویت یک مهارت از مهارتهای زندگی‌ یعنی آشنایی با زبان خارجی کمک بزرگی به وی بنماید تا با اعتماد به نفس و احساس موفقیت بیشتر گامهای بلندی به سمت هدف عالی خود بردارد.

 

 نمونه عینی شماره ۷

خرچنگ دریایی لاک ضخیمی بر پشت دارد که اندامش را محافظت میکند. این جانور، با داشتن این لاک که جسم او را محبوس کرده است نمی‌تواند رشد کند. تنها با دور انداختن این لاک است که میتواند رشد کند و بزرگتر شود. وقتی خرچنگ دریایی لاکش را از خود جدا میکند در حقیقت سپر بلای خود را از دست میدهد و آسیب پذیر میشود، زیرا تا وقتی که لاک تازه ای بر پشتش نروید پوستی نازک و صورتی اندامش را میپوشاند که قدرت حفظ او را در برخورد با تخته سنگها و در برابر جانوران دیگر ندارد. به عبارت ساده تر، او به خاطر رشد بیشتر مایل است خود را به خطر بیندازد.

شما که مجبور نیستید تا این حد زندگی‌ خود را به خطر اندازید، چرا از خطر کردن در برخی از مقاطع زندگی‌ دریغ میکنید؟ مگر زمین خدا وسیع نیست؟ به شما توصیه میکنم که از همین امروز، زندگی‌ خود را بر پایه تحرّ ک و جستجو استوار کنید، از عقب نشینی بپرهیزید و دست از محافظه کاری بردارید. خطر کنید و با شگفتی شاهد روآوردن بخت و اقبال به سوی خود باشید و ببینید که چگونه باران نعمت‌های خداوند بر شما خواهد بارید.

 

 نمونه عینی شماره ۸

یکی از دوستان ما که رشته تحصیلی وی یکی از رشته‌های مهندسی مخابرات است در دوران دانشجویی خود روزی در کلاس درس برای استخراج برخی مطالب از کامپیوتر کلاس دچار مشکل میشود و در حضور استاد و سایر همکلاسان خود به شدت خجالت زده میشود او تصمیم میگیرد علم کامپیوتر را با وجودی که از نظر شغلی نیاز مبرمی به آن نداشت به خوبی یاد بگیرد و به عنوان یک مهارت مؤثر در زندگی‌ خود از آن بهره گیرد.

او اکنون مسئول و مدیرعامل یکی از شرکتهای کامپیوتر موفق است و در کنار شغل اصلی خود از این مهارت جنبی استفاده علمی و اقتصادی خوبی میکند.

در دنیای امروز که فرا گیری کامپیوتر یکی از ضروری ات زندگی‌ است تلاش در آموزش این مهارت اساسی تأثیر چشمگیری در کیفیت زندگی‌ ما میگذارد و علاوه بر دسترسی آسانتر و گسترده تر به فرآورده‌های علمی در سراسر جهان، توانایی ما را در تطبیق با فراز و نشیبهای زندگی‌ امروزی میافزاید.

 

 نمونه عینی شماره ۹

آقای پروفسورمحمودحسابی پدر فیزیک ایران علاوه بر رشته اصلی خود که علمی بسیار وسیع و حیرت انگیز بود به بسیاری از مهارتهای جنبی در زندگی‌ میپرداختند و در آن‌ها تا حد عالی پیشرفت میکردند.

ایشان خصوصا در موردزبان خارجی تاکید فراوان داشتند و تا آخرین روز عمر پربرکت شان تمرین زبان را ترک ننمودند و هر شب چندین ساعت به تمرین و مطالعه چندین زبان خارجی میپرداختند.

دکتر حسابی زبانهای فرانسه و انگلیسی و عربی، ایتالیایی و سانسکریت، یونانی، پهلوی، اوستایی، ترکی و روسی را به خوبی میدانستند و کاملا به این زبانها صحبت و مطالعه مینمودند. علاوه بر همه اینها تاکید زیادی بر تمرین زبان آلمانی داشتند.

ایشان به پسرشان میگفتند که چون زبان آلمانی را در سن ٣٨ سالگی آغاز کرده اند در فرا گیری آن مشکل بیشتری دارند و اگر هر شب حدود ۴۵ دقیقه مطالعه آلمانی نکنند ممکن است آنرا فراموش کنند.

پروفسور حسابی با استفاده از این زبانها به دوستانش در هر یک از این کشورها نامه نگاری میکرد و مشکلات علمی‌اش را توسط آنان و از کتابخانه‌های بزرگ این مناطق حل و فصل مینمود!

 نمونه عینی شماره ۱۰

جناب پروفسورحسابی تا سن نود سالگی از تلاش علمی خود دست برنداشتند و بزرگترین پیشرفت‌های علمی در زمینه فیزیک را بارها و بارها به خود اختصاص دادند امّا جالب است بدانید که یکی از مهارتهای ایشان در زندگی‌ مهارت زیبای ایشان در تربیت فرزندان بود. ایشان از دوران کودکی فرزندانشان تا آخرین روزهای عمر، هر شب ساعت به خصوصی را به فرزندان خود اختصاص داده بودند و از مشکلات درسی گرفته تا اخلاق و آداب اجتماعی و انواع و اقسام علوم جالب و شنیدنی برای آنان صحبت میکردند.

فرزند ایشان میگوید: ما از حدود ۶ سالگی تا آخرین روزهای عمر پدرم هر شب از ساعت ١٠ تا ١٢ مطالب علمی بسیار زیادی در زمینه نجوم، فیزیک، پزشکی، ریاضیات، سیاسی، تاریخی، جغرافیا و… از پدر می‌آموختیم و این لحظات از شیرین ترین و به یادماندنی‌ترین لحظات عمر ما بود.

ایشان یک شب که متوجه میشوند فرزندشان یک کلمه از غزل حافظ را اشتباه تلفظ میکند بسیار ناراحت میشود و از آن زمان به بعد هر شب نیم ساعت مطالعه و روخوانی حافظ را به دروس شبانه اضافه میکند.

 

 

 

نویسنده

دکتر آرش هیربد

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب سرویس

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت