مشاوره و درمان زودانزالی در سکس تراپی

نویسنده: دکتر مجتبی ارحام صدر
روانپزشک، زوج درمانگر

زودانزالی اختلال نادری در میان زوجهای جوان نیست و بر خلاف ظاهرش گاهی میتواند مشکلات و دردسرهای زیادی برای زوج ایجاد کند. امروزه درمانهای دارویی و غیردارویی بسیار خوبی برای زودانزالی در دسترس هست که پاسخ به درمان را در زوجهای مراجعه کننده نزدیک به ۱۰۰ درصد رسانده است.

من تضمین میخواهم
زن و مرد جوان از شهرستانی دور آمده اند و خسته ی راه هستند. دو سالی میشود که ازدواج کرده اند اما به روایت خودشان هیچگاه از زندگی مشترک لذت نبرده اند!! علت را مشکل زودانزالی مرد عنوان میکنند که باعث میشود هر نوبتِ زناشویی آنها فقط چند ثانیه طول بکشد.
نتیجتاً هر دو نفر تحت فشار و عصبی و نگرانند… زن گاهی فکر میکند زنانگی او کافی نیست که مرد را در بستر نگه دارد و مرد هم تصور میکند مردانگی او نقصان و کمبودی دارد که از ارضاء کردن همسرش ناتوان است.
بعد از مراجعه به یک درمانگر محلی و انجام درمان های خاص غیرعلمی و بی نتیجه بودن آنها و صحبتهایی که با زن مبنی بر مقصر بودن شوهرش شده، زن از چند ماه قبل مرد را تهدید به جدایی میکند و برای او ضرب الاجلی تعیین کرده تا یا مشکل را حل کند یا برای طلاق آماده شود!!
مرد افسرده و غمگین و سرشکسته است و این مسئله را در بافت قومی و قبیله ای شهرستان محل زندگی اش مایه ی سرافکندگی و خجالت میداند و از اینکه زندگی زناشویی اش به چنین مشکلی برخورده مستاصل و خشمگین است.
برای زن و شوهر در مورد ماهیت مشکل و درمان تقریباً قطعی آن توضیح داده میشود و دعوت میشوند تا درمان غیردارویی را شروع کنند ولی زن از درمانگر تضمین کتبی میخواهد که مشکل شوهرش حتماً حل خواهد شد!!
من معتاد نیستم!
مرد جوان عرق ریزان و نفس زنان مرتب تاکید و تکرار میکند که من معتاد نیستم!
در عین حال برای درمان اعتیاد و وابستگی به متادون مراجعه کرده در حالیکه روزانه تا ۵۰ سی سی شربت متادون مصرف میکند..
کارمند است، تحصیلات دانشگاهی دارد و دو فرزند و کارکرد شغلی و خانوادگی و فردی نسبتاً خوب است و اگر مشکلی هست وابستگی به متادون است که سبب شده احساس اسارت و گرفتاری داشته باشد و نزد همسر و خانواده اش شرمگین .
در تاریخچه ی مشکل شرح میدهد که سالها وقتی قبل در رابطه ی جنسی احساس کفایت نمیکرده و تصورش این بوده که “زود انزالی” دارد برای رفع مشکل با پیشنهاد دوستانش مصرف متادون را شروع کرده و به تدریج که وابستگی رخ داده مقدار متادون روزانه افزایش یافته!!
در آزمایش خونی که اخیراً گرفته سطح آنزیم های کبدی بالاست که میتواند عارضه ی متادون باشد.
اختلال “زود انزالی” در مردان جوان ناشایع نیست و در قشر تحصیل کرده و موفق ممکن است بیشتر دیده شود. ظاهر ساده ای دارد اما در صورت عدم درمان میتواند به مشکل بزرگی میان زوج بدل شود و آنها را به سمت سردی در رابطه ی جنسی و زن و شوهری سوق دهد.
همان طور که در مثال بالا مطرح شد تعداد قابل توجهی از مردان جوان برای درمان زودانزالی دست به دامان مصرف مواد و داروهای مخدر میشوند. از تریاک گرفته تا متادون و ترامادول همگی شاید موقتاً اختلال را رفع کنند اما خطر اعتیاد و وابستگی به مواد را هم با خود دارند!!
برای درمان زودانزالی در حال حاضر روشهای دارویی و غیردارویی بسیار موثری داریم و پاسخ به درمان و پیش آگهی مشکل خوشبختانه بسیار خوب است.
اگرچه این روایت واقعی نیست اما برگرفته از تجربه واقعی درمانگران کلینیک اعصاب و روان هیربد است و ممکن است مشابه وقایع زندگی هر یک از ما باشد. این سناریو برای آموزش مخاطب عمومی توسط درمانگران طراحی شده و اگرچه پیوندهایی با زندگی واقعی انسان ها دارد ولی شایسته است بیشتر از آنکه مورد قضاوت های شخصی قرار بگیرد پیام آموزشی و سلامت محور آن شنیده شود.
3.5/5 - (4 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون عملکرد جنسی زنان

اختلالات کارکرد جنسي، به عنوان اختلال ميل ، تحريک و ارگاسم و درد جنسي تعريف مي شود که ناشي از عوامل چندگانه آناتوميکي، فيزيولوژيکي طبي و روانشناختي است و مي تواند سبب ناراحتي شديد فردي شده، بر کيفيت زندگي و ارتباطات بين فردي اثر بگذارد.

شاخص عملکرد جنسی زنان با 19 سوال، عملکرد جنسی زنان را در 6 حوزه مستقل میل، تحریک روانی ، رطوبت، ارگاسم، رضایتمندی و درد جنسی می سنجد.