برای اینکه یک رابطه موفق و با داوم داشته باشید لازم است تا ابتدا نوع رابطه خود را بشناسید و به ویژگی ها و جزئیات آن پی برده و سپس در ادامه به بهبود، ادامه و یا ترک رابطه فکر کنید.

در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

رابطه کنترل شونده

یکی از آزار دهنده ترین انواع روابط، روابط کنترلی به شمار می آید، در این نوع روابط یکی از طرفین سعی دارد تا با اعمال و رفتار خود فرد دیگر را کنترل کند. متاسفانه اغلب افراد قادر به ترک این نوع رابطه نیستند و شاید تا آخر عمر خود درگیر چنین رابطه ای باشند.

اغلب افراد این نوع روابط را با عناوینی همچون محافظت و یا مراقبت توجیه می کنند اما مرز بین کنترل و مراقبت به سادگی قابل تشخیص است.

با مطالعه این مقاله شما قادر به تشخیص روابط کنترلی خواهید بود و همچنین به بررسی نحوه رفتار با اینگونه افراد و ترفند های برای درمان آنها اشاره خواهیم کرد.

نشانه های یک فرد کنترل گر

سعی می کنند همیشه با شما در ارتباط باشند

از جمله مهم ترین شاخصه های افراد کنترل گر این است که آنها می خواهند دائما با شما در ارتباط باشند. البته لازم است تا شما تفاوت بین یک فرد کنترل گر و فردی که از روی علاقه دائما به دنبال برقراری ارتباط با شماست را تشخیص دهید.

فردی که شما را دوست دارد و به دنبال یافتن زمانی بیشتر برای بودن با شماست، سعی دارد تا در طول روز هر زمانی که وقت آزادی داشت با شما تماس بگیرد، همچنین وی در آخر ساعت کاری نیز برای دیدن شما خواهد آمد و از دیدن شما خوشحال خواهد شد، این افراد با وجود مشغله زیاد و خستگی در طول روز، باز هم زمانی را به شما اختصاص خواهند داد.

اما فردی که قصد کنترل شما را دارد گاه و بی گاه با شما تماس خواهد گرفت، اغلب این تماس ها نه برای برقراری ارتباط، بلکه به قصد کنترل و اطلاع از مواردی است که به شما مربوط است.

این افراد بیشتر احساس ناامنی را به شما منتقل می کنند تا اینکه یک همدم و پشتوانه برای شما باشد.

شخصی که شما را دوست دارد اجازه می دهد تا شما یک فضای شخصی برای خود ایجاد کنید، به عنوان مثال با دوستان خود به سفر بروید؛ اما یک فرد کنترل گر زمانی که احساس کند وضعیتی ممکن است رابطه شما را تهدید کند، به سرعت شروع به کنترل کردن شما و سایر اقدامات دفاعی خواهد کرد.

شناسایی

اولین اقدام برای مقابله و یا حداقل شناسایی این افراد استفاده از برخی جملات مانند “دل منم برای تو تنگ شده. اما من الان مشغول هستم و نمی توانم صحبت کنم. ما می توانیم بعدا صحبت کنیم؟ “

واکنش یک فرد کنترل گر با فردی که شما را واقعا دوست دارد متفاوت خواهد بود؛ فردی که شما را دوست دارد با این موضوع موافقت خواهد کرد اما اگر فرد مقابل شما یک فرد کنترل گر باشد، حتی در صورت پذیرفتن حرف شما بعد از وقوع این موضوع رفتاری سرد را با شما خواهد داشت و یا حداقل ناراحتی خود را از این موضوع بروز خواهد داد.

اصولا یک فرد کنترل گر سعی خواهد کرد تا با رفتار خود، شما را وادار به برخی رفتار ها و اعمال بکند، به عنوان مثال هر زمان که وی بی توجه باشید عصبانی خواهد شد و این موضوع منجر به دعوا و مشاجره بین شما خواهد شد.

اما فردی که صادقانه شما را دوست دارد ناراحتی های خود را با بیان کردن و لحنی دوستانه با شما درمیان خواهد گذاشت و عمل منفی از وی سر نخواهد زد.

بیگانه شدن با دوستان و آشنایان

پس از اینکه بی توجهی شما با رفتار منفی فرد کنترل گر مواجه شد، شما برای ایجاد رضایت وی عمل مد نظر وی را انجام خواهید داد، این رفتار موجب جلب تحسین و رفتار و اعمال مثبت از جانب وی به شما خواهد شد.

حال شما بین خود و فرد مورد علاقه تان احساس صمیمیت خواهید کرد. اما پیامد این رفتار چیست؟

وقتی که شما به دوستان خود توجه کنید حسادت فرد کنترل گر برانگیخته خواهد شد.

بعد از این، فرد مورد علاقه شما رفتاری منفی را از خود نشان خواهد داد که شما را مجبور به انجام عملی عکس آن وا خواهد داشت.

بعد از انجام این عمل عکس، شما از جانب او مورد تحسین قرار خواهید گرفت. عملا این رفتار موجب خواهد شد تا شما از دوستان و خانواده خود به جهت جلب رضایت فرد مورد علاقه خود فاصله بگیرید.

شاید شما اصلا متوجه این موارد نشوید اما با گذشت زمان شما نسبت به این رفتار شرطی خواهید شد و دائما در حال جلب رضایت و محبت وی با جدایی از اطرافیان و نزدیکان خود خواهید شد.

کم کم شما فقط زمانی قادر به انجام کارهای خوب خواهید بود که با انجام آنها بتوانید رضایت شریک خود را جلب کنید.

به تدریج و با گذشت زمان متوجه خواهید شد که بر روی پوست تخم مرغ در حال قدم برداشتن هستید! این نه یک مسیر امن است و نه یک مسیر راحت و اصلا روش مناسبی برای زندگی نیست.

یک منتقد بزرگ

یک فرد کنترل گر دائما در حال انتقاد درباره رفتاری هایی از شماست که مورد قبول وی نیست، بدون اینکه اهمیتی به شما و علایق شما بدهد. این انتقادها می تواند از نوع قهوه مورد علاقه شما تا شغلی باشد که از بودن در آن لذت می برید.

این نوع رفتار کنترل گرانه و انتقاد ها بعد از ایجاد اطمینان از طرف شما برای علاقمند بودن به وی شروع به بروز خواهند کرد.

همچنین این انتقادها همیشه به صورت متداول نیست. بلکه گاهی اوقات نیز می تواند به صورت برخی تیکه های کلامی و یا شوخی و جوک صورت گیرد.

در صورتی که فرد علاقمند به شما برای رسیدن شما به اهدافتان، شما را تشویق خواهد کرد و یا حداقل شما را از انجام کار مورد علاقه تان ناامید نخواهد کرد. یک فرد کنترل گر قادر است تا با بکار بردن جملاتی همچون “ژیمناستیک فقط شلنگ تخته انداختن است” شما را بکلی از هدفتان سرد کند.

وابسته خواهید شد

در صورتی که با یک فرد کنترل گر وارد یک رابطه شوید به احتمال زیاد به وی وابسته خواهید شد، در صورتی که قبلا شما یک فرد مستقل بودید؛ شما دیگر فرد قبل از رابطه نخواهید بود و اجازه رشد را به خود نمی دهید، بلکه همه کارهایتان را بسته به اجازه و علاقمندی شریکتان محدود می کنید.

روش هایی برای درمان و یا خروج از رابطه

مراقب علائم اولیه باشید و کار ها را آهسته انجام دهید

مهم ترین نکته برای درمان و یا حداقل کنترل کردن یک شریک کنترل گر، پی بردن به وجود این اخلاق در اوست.

البته این رفتار زمانی بروز خواهد کرد که رابطه شما به حد کافی صمیمی شده باشد؛ زیرااغلب افراد در ابتدای رابطه، خود واقعیشان را پنهان می کنند.

لازم است تا قبل از دادن هرگونه تعهد، شریک خود را به خوبی بشناسید. اگر نشانه های از کنترل را در رفتار وی دیدید خوب فکر کنید که آیا می توانید این شرایط را تحمل کنید یا نه؟

رفتار آنها را مورد بررسی قرار دهید

لازم نیست تا همیشه در برابر این افراد جبهه بگیرید! گاهی افراد کنترل گر می توانند شریک خوبی برای زندگی شما باشند.

در صورتی که این افراد تمایل به تغییر و یا حتی یادگیری داشته باشند می تواند روی آنها به عنوان یک شریک خوب حساب باز کرد.

رفتار کنترل گرانه اغلب ریشه در یک شکست عاطفی و یا خلاء تربیتی دارد؛ این افراد در گذشته با یک شکست رو به برو شده و ترس این را دارند که دوباره این اتفاق برایشان رخ دهد و برای اینکه مبادا شما را از دست بدهند شروع به رفتار کنترل گرانه می کنند.

شما می توانید در این زمینه با آنها گفتگو کنید و به یک نتیجه معقول برسید.

همچنین می توانید از یک مشاور و یا درمانگر کمک بگیرید. آموزش و یا کمک به آموختن مهارت های ارتباطی می تواند بزرگترین کمک شما به او باشد.

بدون چشم داشت به آنها کمک کنید

اینکه در ابتدای رابطه شخصی را ترک کنید بسیار آسان تر از آن است که بخواهید بعد از چند سال از رابطه خود دست بکشید. حالا فکر کنید چندین سال از رابطه شما گذشته و شما از بودن با یک فرد کنترل گر خسته شده اید اما با این وجود باز هم در گوشه ای از قلبتان جایی برای او وجود دارد و نمی توانید به سادگی از او دل بکنید.

آیا باز هم از او جدا خواهید شد و یا اینکه به او کمک خواهید کرد تا رفتار خود را اصلاح کند و ادامه زندگی خود را با او سپری خواهید کرد؟

برای این کار لازم است تا ابتدا به یک شناخت درست از خود و خواسته های تان برسید.

سپس با شریک زندگی خود در این رابطه صحبت کنید و انتظاراتتان را بیان کنید. اگر فرد مورد علاقه شما انعطاف پذیر، مشتاق یادگیری و همکاری با شما باشد دوباره امتحان کنید اما این بار رابطه خود را به کندی پیش ببرید.

فکر کنید تازه با یکدیگر آشنا شده اید و توجه کنید که شریک زندگیتان واقعا تصمیم به تغییر دارد و یا اینکه فقط ادای تغییر کردن را در می آورد؟

کسی که واقعا تصمیم به تغییر داشته باشد به سادگی قابل تشخیص است.

او در همه زمینه ها سعی خواهد کرد؛ مانند شرکت در دوره های درمانی و یا خواندن کتاب هایی در این زمینه؛ برعکس افرادی که فقط تظاهر به این کار می کنند به احتمال زیاد کار هایی را انجام خواهند داد که شما مایل به دیدن آنها هستید و در باطن همان شخصی هستند که قبلا بودند.

کلام آخر

رفتار کنترل گرانه همیشه از روی خود خواهی و تمایل به داشتن تسلط بر دیگران نیست، بلکه در برخی موارد این نوع رفتار ریشه در کودکی افراد دارد. همچنین در اغلب موارد فرد کنترل کننده مشتاق به ایجاد تغییر در خود می باشد.

یادگیری طرز صحیح رفتار و برقراری ارتباط با شریک زندگیتان می تواند به شما در بهبود شرایط زندگی کمک کند، البته اگر شریک شما تمایل به تغییر داشته باشد.

اما اگر شریک شما علاقه ای به تغییر ندارد و ازرفتار خود لذت می برد پس لازم است تا او را ترک کرده و از وی دوری کنید.

منبع: lifehack

نویسنده

دکتر آرش هیربد

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب سرویس

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت