تاثیر مخرب خشونت خانگی و سوءاستفاده بر زنان

اکنون به طور گسترده می‌دانیم که خشونت خانگی و سوء استفاده از دیگران، رابطه مستقیمی با مشکلات اعصاب و روان از جمله اضطراب و افسردگی دارد.

این مشکلات می‌توانند شرایط را برای زنان، از آنچه که هست بدتر کند. زیرا باعث می‌شود متخصصان چیزی فراتر از مشکلات روانشناختی را نبینند و متوجه نشوند که مشکل اصلی رابطه، خشونت و مورد آزار قرار گرفتن است.

بسیار مهم است که متخصصان این زمینه، قادر باشند مشکل اصلی را تشخیص داده و راهکارهایی برای آن ارائه دهند.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

بسیاری از زنانی که به متخصص مراجعه می‌کنند، از افسردگی یا اضطراب شدید رنج می‌برند.

عده کثیری از آن‌ها، استفاده از دارو برای درمان افسردگی را تجربه کرده‌اند اما تعداد کمی از آن‌ها وجود مشکل اعصاب و روان را می‌پذیرند. دلیل این افراد، این است که تشخیص نوعی از بیماری اعصاب و روان حتی اگر ساده و قابل درمان باشد، باعث می‎‌شود که شریک زندگی‌شان در رابطه از این موضوع سوءاستفاده کند.

این نمونه‌ای از رابطه مخرب است که زنان باید تلاش کنند از آن خارج شوند.

خشونت خانگی

افسردگی و اضطراب

برخی از زنان توضیح می‌دهند که افسردگی و اضطرابشان حتی پس از ترک رابطه، ادامه یافته است. حتی برخی از آنان دلیل این موضوع را نمی‌دانند. یکی از زنان در این باره توضیح داد:

همیشه گریه می‌کردم … و خواب درستی نداشتم. ساعت سه صبح بیدار می‌شدم و مغزم از هم پاشیده شده بود. به معنای واقعی یک انسان نابود شده بودم و فقط گریه می‌کردم.

 

حتی پس از ترک رابطه‌هایی که دارای خشونت خانگی و آزار بوده، زنان اظهار کرده‌اند که حملات عصبی به سراغشان آمده است. همچنین فلش‌بک یا کابوس‌هایی داشته‌اند و از اختلال پس از سانحه رنج برده‌اند.

بعد از این تجربیات، برای افراد سخت است که وارد اجتماع شوند و به دیگران اعتماد کنند.

 

یکی دیگر از زنان به نام ایرنا، حس افسردگی خود را توصیف کرد. او درباره رؤیای کودکی خود درباره ازدواجی موفق سخن گفت و در نهایت گفت که در رابطه‌ای ناموفق گیر افتاده و رویاهایش از بین رفتند:

من با عشق و محبت، احترام و اهمیت بزرگ شدم. نمی‌توانستم دراز کشیدن در تخت و گریه کردن را درک کنم و اینکه چرا یک نفر (همسر) با من اینگونه رفتار می‌کند. وقتی یک دختر کوچک بودم، فکر می‌کردم که با خوش‌حالی ازدواج خواهم کرد و بچه‌دار خواهم شد و یک زن عالی برای همسرم و همسرم یک شوهر عالی برای من خواهد بود. فکر می‌کردم  همه چیز به خوبی پیش می‌رود. بعدها متوجه شدم که رویای کودکی‌ام از بین رفته و من در تاریکی مطلق، مشغول گریه کردن هستم. همیشه احساس افسردگی داشتم و دوست داشتم همسرم به سفر کاری برود تا از من دور شود.

خشونت خانگی

کمک گرفتن برای درمان مشکلات روانشناختی

دیر یا زود همه متوجه می‌شوند که برای رهایی از مشکلات روانشناختی باید به یک متخصص یا روان‌شناس مراجعه کنند. خیلی از زنان می‌ترسند که به آن‌ها برچسب «افسرده» زده شود به همین دلیل به سراغ درمان و رفع مشکل نمی‌روند.

اما زنانی که دچار خشونت خانگی و سوءرفتار شده‌اند، باید این ترس را کنار بگذارند و با افراد متخثث در این زمینه، مشورت کنند. در برخی مواقع، لازم است برای به دست آوردن سلامتی از دیگران کمک بگیرید.

 

برخی از همسران از مشکلات روانشناختی طرف مقابل استفاده می‌کنند

برخی از زنان گفته‌اند که همسرانشان از مشکل آنان سوء استفاده کرده‌اند و به نحوی آنان را آزار داده‌اند. این زنان اظهار می‌کنند که همسرانشان با به کارگیری موضوع مشکلات روانشناختی از جمله افسردگی و اضطراب، آنان را مورد سرزنش قرار داده و متهم کرده‌اند.

 

اختلال پس از سانحه – PTSD

اختلال پس از سانحه یا PTSD در بسیاری از زنانی که حتی رابطه را ترک کرده‌اند، به چشم می‌خورد. این افراد بدون شک نیازمند کمک متخصصان هستند تا سلامتی خود را به دست آورند. طبق گفته این افراد، دست و پنجه نرم کردن با چنین اختلالی، بسیار سخت و ترسناک است.

 

خشونت خانگی

فلش‌بک و کابوس شبانه

یکی دیگر از نشانه‌های اختلال پس از سانحه است که در آن، فلش‌بک به اتفاقات ناگوار و کابوس‌های شبنه، فرد را رها نمی‌کند. در برخی موارد، این مشکل تا سال‌ها پس از جدایی و اتمام رابطه، ادامه یافته است. یکی از قربانیان حادثه به نام آنا می‌گوید که همواره فلش‌بک‌هایی را به خاطر می‌آورد که در آن همسرش سعی کرده راه تنفس او را ببندد. در واقع تاثیرات خشونت خانگی می‌تواند بلند مدت باشد.

 

حملات عصبی

برخی زنان درباره حلات عصبی و گوش به زنگ بودن برای حس خطر و تهدید، سخن می‎گویند. یکی از زنان به نام مندی می‌گوید:

همیشه روی شانه‌هایم را نگاه می‌کردم. هر زمان وارد ماشین می‌شدم، سریع در را قفل می‌کردم. در هر زمانی که باشد، در اصلی خانه خود را قفل می‌کنم.

خشونت خانگی

احساس دیوانگی

تعدادی از زنان درباره حس دیوانگی که به سراغشان آمده بود صحبت می‌کنند. یکی از زنان می‌گوید که این حس به سراغش آمده، به این دلیل که همسرش کاری کرده بود که این موضوع را باور کند.

در این موارد، شاید بهترین راه برای یک زن، دور شدن از شریک زندگی باشد. اینکه دیگران را به دروغ متقاعد کنید مشکل دارند و دیوانه هستند، یک تکنیک روان‌شناختی است که تعدادی از زنان آن را تجربه کرده‌اند.

 

خود تخریبی

یکی دیگر از تاثیرات بسیار مخرب خشونت خانگی و سوء استفاده بر زنان، روی آوردن به خودتخریبی و آزار دادن خود است. حتی در مواردی، تلاش برای خودکشی هم مشاهده شده است.

برخی از این زنان درباره خود تخریبی صحبت کرده‌اند و آن را شرم‌آور می‌دانند اما ناراحتی از خودشان، بر آن‌ها غلبه کرده بود. کمک گرفتن برای درمان، بهترین راهی است که می‌توان انتخاب کرد.

ترجمه از Heathtalk

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد