خشونت خانگی یا خشونت در خانه

خشونت خانگی

ماه اکتبر، ماه آگاهی در مورد خشونت خانگی است. این ماه یادآوری می‌کند که آنچه با صمیمیت و عشق شروع می‌شود می‌تواند پایانی بد و غم انگیز داشته باشد. همچنین یادآور این است که حتی در میان روابط غلط و غیرمشروع، برخی از روابط نسبت به سایرین کشنده تر هستند.

برای آگاهی بیشتر در مورد خشونت خانگی و عواقب آن در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

روانشناسان پزشکی قانونی در تلاشند خطر خشونت افراد متجاوز را برآورد کنند تا بتوانند برای قربانیان برنامه‌های ایمنی در نظر گرفته و برای افراد خاطی برنامه‌های موقت را صادر کنند.

رسیدن به این هدف کار آسانی نیست؛ موانع روانشناختی در راه رسیدن به این هدف وجود دارد. برای بسیاری از ما سخت است که حتی به خودمان اعتراف کنیم که توسط همسر یا شریک زندگی‌مان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیریم. حتی وقتی که می‌دانیم از ما سوء استفاده می‌شود، می‌توانیم با بهانه‌ای این نوع رفتارها را توجیه کنیم: حتماً تأثیر الکل بوده یا دوران کودکی بدی را گذرانده است.

خشونت خانگی

ما حتی وقتی خشونت در خانه را تشخیص می‌دهیم، پیش بینی آن برایمان دشوار است. به عنوان یک گروه، متخصصان سلامت روان تمایل دارند خطر خشونت را خوب تخمین بزنند، که می‌تواند منجر به قویتر کردن منابع موجود و سطح مداخله شود، در صورت عدم انتخاب هدفمندترین افراد در معرض خطر قرار می‌گیرند.

از سوی دیگر، مأمورین اجرای قانون به عنوان یک گروه تمایل به دست کم گرفتن میزان ریسک دارند. یک مطالعه بزرگ در سال 2019 در انگلستان نشان داد، حتی وقتی افسران خط مقدم برای ارزیابی خطر جدی یک قربانی از یک ابزار خطرساز استفاده می‌کردند، دقت آنها به سختی از شیر یا خط انداختن یک سکه بهتر بود.

با توجه به اینکه چند عامل مسئول جدی ترین آسیب‌های خشونت ها و سوءاستفاده‌های خانگی هستند و این آسیب در بین زیر مجموعه قربانیان متمرکز شده است، بسیار مهم است که عوامل خطر را از یکدیگر متمایز کنیم.

تحقیقات اخیر دانشکده پرستاری جان هاپکینز (Johns Hopkins) نشان می‌دهد 20 عامل در بالا رفتن یا پایین آمدن خطر خشونت مؤثر هستند. مواردی از جمله اینکه آیا فرد مجرم به اسلحه دسترسی دارد، آیا تهدید می‌کند که خود را خواهد کشت یا اینکه آیا این رفتار به سرعت رو به تشدید است.

با این وجود یک عامل خطر وجود دارد که بیش از سایرین برجسته است: خفه کردن. قاتلانی که قربانی خود را خفه می‌کنند، احتمالاً درگیر اقدامات شدید خشونت آمیز دیگری هستند. این یک پیام است که نشان می‌دهد هیچ محدودیتی وجود ندارد که او نتواند کارهای خطرناکتری انجام ندهد. حتی احتمال دارد که او حاضر به کشتن باشد.

باید تصمیم بگیرید که چه چیزی به دور گردن شما آویخته می‌شود؟

یک مطالعه بزرگ مورد کنترل در ایالات متحده نشان داد که خشونت خانگی قبلی شامل خفه شدن یک پیش بینی کننده اساسی و منحصر به فرد برای اقدام به قتل و تکمیل آن است. از نظر آماری، این موضوع احتمال ها را هفت برابر می‌کند.

این احتمال نه تنها برای قربانیان خشونت خانگی مهم است بلکه برای افرادی که سعی در کمک به آنها دارند نیز مهم است. چرا که بیست درصد قربانیان قتل توسط خشونت در خانه دوستان، اعضای خانواده، همسایگان یا افرادی دیگری هستند (از جمله مأموران اجرای قانون) که اقدام به مداخله از طرف یک قربانی می‌کنند. تصور این سخت نیست که یک فرد متخاصم که همسر یا دوست دختر خود را خفه می‌کند ممکن است مایل به انجام حملات خشونت آمیز به یک افسر پلیس یا یک شخص رهگذر یا تماشاچی باشد.

پرسیدن سؤالات درست در مورد خفه شدن

خوشبختانه، این کلمه درمورد این علامت هشدار دهنده خطرناک است. به عنوان مثال، ایالت سن دیگو (San Diego)، اخیراً کمپینی را برای آموزش ارائه دهندگان مراقبت‌های سلامتی و بهداشتی برای نشان دادن علائم خفه شدن در نتیجه خشونت در خانه راه اندازی کرده است. ممکن است فکر کنید که کار آسان است و فقط باید به دنبال علائم قرمز یا کبودی در گردن باشید. اما اینطور نیست.

در بیشتر از 50 درصد موارد، هیچ علامت قابل رؤیت یا علائم جسمی‌در گردن قربانی دیده نمی‌شود و تشخیص آن غیرممکن است. مگر اینکه ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی بدانند چه سؤالاتی را از قربانی باید پرسیده و باید چه علایمی‌، مانند کوفتگی،  زخم گلو، ضعیفی حافظه، درد هنگام بلع و تنگی نفس را جستجو کنند. همچنین تأثیرات طولانی مدت روانشناختی و جسمی‌نیز وجود دارد که چندان آشکار نیستند.

چندین مورد خفه شدن معمولاً توسط زنان در یتیم خانه ها با خشونت خانگی گزارش شده،  اما غالباً نیروهای انتظامی‌و ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی نتوانستند کاری انجام دهند. امروزه این موضوع در حال تغییر است.

در حالی که هیچ نشانه‌ای مبنی بر افزایش دفعات نزاع‌های غیرکشنده وجود ندارد، در شش سال گذشته اتهامات جرم خفه شدن چهار برابر شده است. زیرا اغلب افسران پلیس قربانیان را برای ارزیابی به پزشکان متخصص پزشکی قانونی که سؤالات درست و مناسبی را از قربانی می‌پرسند ارجاع می‌دهند. سؤالاتی از جمله نحوه خفه شدن قربانی، آیا قربانی مورد تهدید کلامی‌قرار بگیرد یا به روشهای دیگری مورد تجاوز جسمی‌قرار گرفته، چند بار این اتفاق رخ داده، آیا مجرم مواد مخدر یا الکل مصرف کرده و قربانی چگونه رفتار کرده است.

سخن آخر

از سال 2017، چهار زن در روز توسط همسر یا دوست پسر صمیمی‌خود کشته می‌شوند. خفه کردن غالباً یکی از آخرین اعمال بدخواهانه است که یک قاتل خشن قبل از کشتن مرتکب می‌شود. از دیدگاه خطر خشونت، خفه کردن غیرمترقبه به اندازه بوی الکل یک پرچم قرمز در تحقیقات DUI است. در هر موردی که خشونت خانگی اتفاق می‌افتد باید از قربانی سؤال شود، در مورد آن صحبت شود و اگر هنوز هم خطری وجود دارد باید اقدامی‌انجام شود. همانطور که ضرب المثلی قدیمی‌می‌گوید، هزار بار مردن بهتر از یک بار مردن است.

منبع: psychologytoday

5/5 - (1 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون مهارت های زندگی

مهارت های زندگی به مجموعه ای از توانایی های گفته می شود که زمینه سازگاری رفتار مثبت و مفید را فراهم می آورد و این توانایی، فرد را قادر می سازد که ضمن پذیرش مسئولیت های اجتماعی خود، بدون لطمه زدن به خود و دیگران بتواند به شکل مؤثری با خواست، انتظارات و مشکلات روزانه در روابط بین فردی روبرو گردد.

این آزمون ۱۰ مولفه ارتباطات انسانی، روابط بین فردی، مهارت تصمیم گیری، مدیریت و تنظیم هیجانات، مهارت در حل مسئله، مهارت کار گروهی، خودآگاهی، هدفمندی، تفکر خلاق و انتقادی را ارزیابی می کند.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون غربالگری سلامت روان

آزمون SCL-90 شامل ۹۰ سوال برای ارزیابی علایم ۹ بعد مختلف روانشناختی  شامل علایم جسمی متاثر از سلامت روان (Somatic symptoms)، وسواس، حساسیت در روابط بین فردی، افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، ترس بیمارگونه، افکار پارانوئیدی و روانپریشی استفاده می گردد.

سلامتی روان