فقر عاطفی و تاثیرات روان شناختی ناشی از بروز آن

فقر عاطفی

امروزه از فقر عاطفی می توان به عنوان یکی از اصلی ترین معضلاتی که هر انسانی ممکن است با آن دست و پنجه نرم کند یاد کرد. این اختلال قادر است تا سر منشاء بسیاری از مشکلات به وجود آمده برای فرد باشد.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

این وبینار به همراه دکتر لیزا فایر استون و اشخاص و روان درمان گر ها کمک می کنند از پیامد های روانشناختی جدی حاصل از فقر عاطفی سر در بیاورند و سردرگمی بین آنچه که ممکن است عشق به نظر برسد و عشق واقعی در حال رشد را روشن می کند. این تمایز به شخص کمک می کند بفهمد چگونه داشتن والدینی که دچار فقر عاطفی هستند می تواند روی پیشرفت روان شناختی آنها، روابط شان مخصوصا با پارتنر و بچه هایشان تاثیر بگذارد.

 • -فقر عاطفی را از عشق چگونه تشخیص دهیم، شامل مثال هایی در هر دو مورد می شود.
 • -تاثیر روانشناختی جدی حاصل از فقر عاطفی
 • -چگونه تشخیص دهیم که فرد فقر عاطفی را تجربه می کند یا عشق را
 • -دلایل اساسی فقر عاطفی
 • -اگر تحت تاثیر فقر عاطفی قرار گرفته اید چگونه دیدگاه دلسوزانه تری را نسبت به خودمان توسعه دهیم.
 • -هایی برای نقض الگو های ناسازگار که از داشتن والدینی که از فقر عاطفی رنج می برند، حاصل می شود.
 • -روش هایی برای گسترش احساس امنیت درونی بیشتر.
 • -چگونه تبدیل شویم به کسی که مورد محبت بیشتری قرار می گیرد و فقر عاطفی مان را کمتر کنیم.

فقر عاطفی و‌ پیامد های ناشی از آن

این وبینار از درک تئوریک فقر عاطفی و نظریه ی دلبستگی دکتر فایر استون کمک می گیرد تا دلایل و پیامد های فقر عاطفی را بررسی کند. این وبینار توضیح می دهد که چگونه یک شخص می تواند به دنبال تجربه هایش باشد و بر تاثیر ناشی از فقر عاطفی غلبه کند و یاد بگیرد که عاشق خودش باشد.

فقر عاطفی می تواند شبیه عشق به نظر برسد اما تاثیر کاملا برعکسی روی شخصی می گذارد که در مسیر آن قرار گرفته است. عشق باعث رشد می شود در حالی که فقر عاطفی شخص را تحلیل می برد و او را خالی رها می کند. درک تفاوت میان فقر عاطفی و عشق می تواند کمک کند به توضیح اینکه چرا برخی مردم در روابط عاشقانه بزرگسالی و در رابطه والدین و فرزندان احساس رشد یا امنیت نمی کنند.

بسیاری از بچه ها در محیطی بزرگ می شوند که در آن تمرکز والدین روی آنها ست و هیچ مرزی هم وجود ندارد. آنها احساس سردرگمی می کنند چراکه والدین شان ظاهراً به خاطر آنها آنجا هستند اما تمرکز و دخالت والدین باعث می شود که آنها رشد نکنند و احساس ناامنی هم کنند.

احساسی که دیگران به شما خواهند داشت

بسیاری از بزرگسالان رابطه ی عاشقانه ایی را تجربه می کنند که در آن رابطه احساس می کنند با این که کاری انجام نداده اند احساس می کند کافی است و اینکه مرتباً در تامین نیاز های پارتنر شان ناکام می مانند. بسیاری از افراد والدین یا پارتنری دارند که آنها را اینگونه توصیف می کنند: سلطه جو، مداخله گر، خسته کننده، بیش از اندازه محافظ و انحصار طلب. اغلب این رفتار ها از کسانی سر می زند که فقر عاطفی را به جای عشق واقعی تجربه کردند.

عشق یا اختلال؟

مردم اغلب فقر عاطفی را با عشق اشتباه می گیرند چرا که فقر هم شامل شور و اشتیاق می شود و در برخی جهات کاملا شبیه عشق به نظر می رسد. ممکن است شخص نسبت به پارتنر یا فرزندش بسیار نگران و با محبت باشد که ظاهراً مثبت هم هست. اگرچه فقر عاطفی از عشق متفاوت است و پارتنر یا بچه ایی که در رابطه است احساس رشد نمی کند، رشدی که در رابطه عاشقانه رخ می دهد.

اما در عوض احساس می کند از انرژی لازم و ضروری که باید داشته باشد، خالی شده است. یک بچه ممکن است به والدینش بچسبد چرا که او حس واقعی امنیت و ارتباط را تجربه نکرده است. پارتنر ممکن است یک فشار دائمی را احساس کند برای این که در دیگران احساس خوب یا کاملی را ایجاد کند.
وقتی که شخص احساس فقر عاطفی می کند اغلب آن را به عنوان نیازی تجربه می کند که سعی در برآوردن آن دارد با استفاده از شخصی دیگر.

توجه و محبت شان باعث رشد و ترقی نمی شود اما در عوض اقدامی ست که باید صورت گیرد و در واقع احساس نیاز است. عشق مانند غذاست که روح و روان نوظهور بچه را رشد و توسعه می دهد. از طرف دیگر فقر عاطفی بچه را ضعیف می کند و این را برای بچه سخت می کند که شخصیت اش را شکل دهد و یا تمایز قائل شود.

کودکان و فقر عاطفی

فقر عاطفیبچه ایی که فقر عاطفی را تجربه کرده است اغلب احساس خود متمرکزی و خود محافظتی می کند و از دیگران امتناع می کند و از دیگران امتناع می کند. این وبینار تاثیر عاطفی را مشخص می کند و روش هایی ارائه می دهد برای نقض الگو های ناسازگار مربوط به فقر عاطفی.

اهداف یادگیری

 1. تفاوت میان فقر عاطفی را در برابر عشق تشخیص دهید.
 2. توضیح دهید که چگونه فقر عاطفی می تواند مشارکت داشته باشد در یک الگوی دلبستگی مردد در بچگی یا الگوی دلبستگی پریشان در بزرگسالی.
 3. برای والدین و زوجین استراتژی هایی را توضیح دهید جهت توسعه ی احساس امنیت درونی بیشتر و واکنش های عاطفی در حال رشد و سازگار تری را بیان کنید.

اطلاعات مربوط به تحصیلات پیوسته سی ایی های انتخابی (CE s)(1.5)ممکن است از طریق سمینار های کسیدی آر به قیمت ده دلار خریداری شوند. لینک مربوط به خرید اعتبار CE
در ایمیل درج می شود ایمیلی که منابع وبینار را در بر می گیرد.

سمینار های کسیدی آر از این واقعه حمایت کردند و اسپانسر آن بودند. لینک خرید اعتبار CE برای همه ی ثبت نام شده ها در دسترس است.

انجام رضایت بخش

شرکت کننده ها باید شهریه شان را پرداخت کنند، هنگام ورود اسم خود را بنویسید و در سمینار حضور داشته باشند و همه ی مطالب خواندنی سمینار را کامل کنند. ننوشتن اسم هنگام ورود و خروج به فقدان اعتبار برای کل واحد منجر می شود. هیچ استثنایی هم وجود ندارد.

روانشناسان

سمینار های کسیدی توسط انجمن روانشناسی آمریکا (APA) تایید شده است، تحصیلات پیوسته روان شناسان را پیشنهاد می کند. سمینار های کسیدی آر مسئولیت این برنامه را به عهده دارند.

مددکاران اجتماعی

سمینار های کسیدی و تهیه کنندگان ACE #1082 به عنوان تامین کنندگان تحصیلات پیوسته تایید می شوند، تحصیلات پیوسته در زمینه ی مددکاری اجتماعی که توسط انجمن هیئت های مددکاری اجتماعی (ASWB) www. aswb. org از طریق برنامه ی تحصیلات پیوسته ی تاییدی(ACE) انجام می شود.

دوره ی تایید: 15 آوریل 2012 سمینارهای کسیدی آر مسئولیت برنامه را به عهده دارند. مددکاران اجتماعی باید با هیئت ناظرشان ارتباط برقرار کنند که تایید واحد ها را کسب کنند. مددکاران اجتماعی 1.5 ساعت مطالعه ی خانگی (اصول مددکاری بالینی و اجتماعی) را از سر می گذرانند تا در این واحد شرکت کنند.

لطفاً یادداشت برداری کنید: هیئت های صادر کننده ی مجوز اغلب قوانین و مقررات را تغییر می دهند در حالی که ما تلاش می‌کنیم در جریان جدیدترین تغییرات آنها قرار گیریم. اگر شما در مورد این واحد سوالات یا نگرانی هایی دارید به دنبال تایید گروه خودتان باشید، توصیه ما به شما این است که مستقیماً با هیئت خودتان در ارتباط باشید تا بتوانید به اوضاع مسلط شوید.

نکته

بسیاری از هیئت های ایالتی پیشنهاداتی را می پذیرند که مورد تایید دیگر سازمان های ملی یا ایالتی هستند. اگر ایالت شما در لیست قرار ندارد لطفاً با هیئت حرفه ایی صدور مجوز چک کنید برای این که مشخص شود تاییدیه های لیست شده قابل قبول هستند یا نه.

منبع: psychalive

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد