درمان آنلاین

درمان آنلاین که همچنین به عنوان درمان الکترونیکی، مشاوره الکترونیکی، تله تراپی یا مشاوره سایبری شناخته می‌شود، یک پیشرفت نسبتاً جدید در سلامت روان است که در آن یک درمانگر یا مشاور از طریق اینترنت مشاوره و پشتیبانی روانشناسی انجام می‌دهد.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم و روش‌های درمان آنلاین در ادامه مطلب با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

درمان آنلاین می‌تواند از طریق ایمیل، کنفرانس ویدیویی، چت آنلاین، پیام متنی یا تماس تلفنی اینترنتی رخ دهد. درمان آنلاین می‌تواند در آنِ واحد انجام شود، مانند مکالمات تلفنی و گروه‌های چت آنلاین یا با فرمت تأخیر در زمان، مانند پیام‌های ایمیل.

در حقیقت درمان الکترونیکی محدودیت‌هایی دارد، اما در آینده به سرعت به یک منبع مهم برای تعداد فزاینده ای از مصرف کنندگان تبدیل خواهد شد. علی رغم عدم تحقیق در مورد اثربخشی درمان آنلاین، درمان الکترونیکی روش‌های دیگری به متخصصان سلامتی روان برای ارائه خدمات به مراجعان ارائه می‌دهد.

درمان آنلاین

نحوه کار درمان آنلاین به چه صورت است؟

ابزار اصلی برای برقراری ارتباط در درمان آنلاین شامل موارد زیر است:

  • پست الکترونیک
  • پیام فوری (IM)
  • چت در زمان واقعی (آنِ واحد)
  • تماس تلفنی اینترنتی
  • کنفرانس ویدیویی

تاریخچه درمان آنلاین

ارتباط از راه دور بین یک درمانگر و بیمار مفهومی ‌جدید نیست. در گذشته دور روانشناس معروف زیگموند فروید (Sigmund Freud) به طور گسترده ای از نامه‌ها برای ارتباط با مراجعان خود استفاده کرد. همچنین گروه‌های خودیاری از اوایل سال 1982 در اینترنت ظاهر شدند. امروزه سایت‌های بی شماری وجود دارند که اطلاعات سلامتی روان و همچنین کلینیک‌های الکترونیکی درمانی مانند Find-a-Therapist.com را ارائه می‌دهند.

رشد مشاوره آنلاین و خدمات سلامتی روان باعث شده است تا انجمن بین المللی سلامتی روان (Mental Health Online) به صورت آنلاین ایجاد شود. این افزایش چشمگیر در دسترس بودن خدمات درمانی آنلاین، نیاز به اطلاعات و دستورالعمل‌هایی را برای مراجعان علاقه مند به دریافت خدمات سلامتی روان از طریق اینترنت ایجاد کرده است.

درمان آنلاین امروز

درمان آنلاین

در حالی که بسیاری از متخصصان بهداشت روان، روش درمان آنلاین را با شک و تردید قبول می‌کنند، بسیاری از بیمارانی که از روشهای درمانی روان آنلاین استفاده کرده اند، از این روش حمایت کرده اند. در بررسی مطالعات منتشر شده در مجله جهانی ژورنال روانپزشکی، بیمارانی که از طریق کنفرانس ویدئویی از خدمات سلامت روان استفاده می‌کنند، “سطح بالایی از رضایت” را گزارش کردند.

در واقع درمان آنلاین برای همه مناسب نیست، اما در برخی شرایط اثربخشی نشان داده است.

معتادان در دوره بازیابی ممکن است از درمان آنلاین بهره مند شوند، به خصوص کسانی که از شرکت در گروه‌های سنتی پشتیبانی چهره به چهره احساس ناراحتی می‌کنند.

دکتر جان م. گروول (John M. Grohol) از PsychCentral خاطر نشان می‌کند: در حالی که بسیاری از روانشناسان مایل به امتحان درمان الکترونیکی هستند، کمبود قابل توجه تقاضای مصرف کننده وجود دارد. او می‌گوید: مردم خیلی به دریافت خدمات بصورت آنلاین عادت کرده اند، اما فکر اینکه مجبور به پرداخت هزینه‌های درمانی حرفه‌ای بصورت آنلاین بشویم، هنوز کاری نیست که خیلی‌ها مایل به انجام آن باشند. اگر این خدمات تقریباً با همان هزینه خدمات رو در رو انجام شود، بسیاری تمایل دارند خدمات رو در رو را انتخاب کنند.

خدمات روان درمانی آنلاین مزایا و معایبی دارد که باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد. راحتی اغلب به عنوان یکی از بزرگترین مزایا ذکر می‌شود در حالی که فناوری غیرقابل اعتماد و عدم پوشش بیمه، از عوامل جانبی بالقوه است.

قبل از اینکه به بهره مندی از خدمات درمان به صورت آنلاین بپردازید، باید در مورد موضوعاتی از قبیل محرمانه بودن، مباحث اخلاقی و حقوقی و همچنین صلاحیت‌های درمانی آنلاین فکر کنید.

آموزش‌ها و صلاحیت‌ها برای آنلاین درمانی

همانطور که درمانگران و مشاوران در “دنیای واقعی” می‌توانند طیف وسیعی از صلاحیت‌ها و مجوزها را داشته باشند، درمانگران آنلاین نیز می‌توانند در آموزش و اعتبار خود تفاوت‌های زیادی داشته باشند. در حالی که برخی از سایت‌ها ممکن است نوید یک مسیر سریع و آسان برای تبدیل شدن به یک درمانگر آنلاین را بدهند، واقعیت این است که شرایط آموزشی و پرورشی برای تبدیل شدن به یک درمانگر آنلاین دقیقاً مشابه مواردی است که برای یک درمانگر یا مشاور در حال کار رو در رو به صورت سنتی در دنیای واقعی است.

با این وجود، عملی کردن روش درمانی آنلاین بسیار دشوار است زیرا از آنجا که درمانگران می‌توانند از هر جای دنیا فعالیت کنند، اجرای قوانین کشوری تنظیم کننده آموزش، پرورش و دامنه تخصص دشوار است.

درمان آنلاین برای مصرف کنندگان سلامتی روان جذاب است، چرا که غالباً آن را به عنوان گزینه ای مناسب، اقتصادی و در دسترس برای درمان سنتی رو در رو می‌بینند.

اما استفاده از این روش تعدادی از نگرانی‌های منحصر به فرد از جمله سؤالاتی در مورد محرمانه بودن اطلاعات مربوط به مراجع، مناسب بودن استفاده از روش درمانی آنلاین به عنوان یک روش درمانی برای انواع مختلف اختلالات روانشناختی ایجاد می‌کند.

اگر شما علاقه مند به یک درمانگر آنلاین بودن هستید، پس باید قوانین موجود در کشور خود را بررسی کنید تا از شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک درمانگر یا مشاور مجاز را آگاه شوید. انستیتوی آنلاین درمانی همچنین چهارچوب اخلاقی مناسبی برای استفاده از فناوری در سلامت روان ارائه می‌دهد. این دستورالعمل‌ها حداقل روش‌ها و استانداردهای لازم برای درمان اخلاقی آنلاین را نشان می‌دهند که عبارتند از:

  • درمانگران فقط باید در محدوده تخصص خود کار کنند. به عبارت دیگر، یک درمانگر آنلاین فقط باید خدماتی را ارائه دهد که برای ارائه آن آموزش دیده باشد.
  • درمانگران آنلاین باید قوانین و دستورالعمل‌های تعیین شده توسط موقعیت جغرافیایی خود را رعایت کنند. به عنوان مثال در ایالات متحده آمریکا، فقط افرادی که آموزش‌های خاصی را دریافت کرده اند و مراحل صدور مجوز لازم را پشت سر گذاشته اند، مجاز هستند خود را روانشناس بنامند.
  • درمانگران باید روش‌ها و تخصص‌های درمانی آنلاین، دانش، آموزش و نظارت لازم را بدست آورند. بدست آوردن این مهارت‌ها مستلزم آموزش رسمی‌ (دوره‌های مدرسه‌ای یا دانشگاهی)، آموزش غیررسمی ‌(کارگاه‌ها و همایش‌ها) و نظارت بالینی (بصورت حضوری یا آنلاین) می‌باشد.
  • درمانگران آنلاین باید درک کاملی از فناوری داشته باشند. این درک نه تنها شامل چگونگی استفاده از ابزارهای مورد نیاز برای ارائه روان درمانی به صورت آنلاین، بلکه شامل نحوه اطمینان از حفظ اطلاعات شخصی و ایمن بودن مراجع است.

منبع: verywellmind

نویسنده

دکتر سارا کلهری

دکتر سارا کلهری

رواندرمانگر بزرگسال با رویکرد شناختی رفتاری (CBT) و ISTDP من دکتری تخصصی روانشناسی، رواندرمانگر بزرگسال با رویکرد شناختی رفتاری (CBT) و ISTDP هستم. در زمینه های وسواس، اختلالات اضطرابی و مشکلات خلقی هیجانی می توانم به شما کمک کنم.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب سرویس

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت