روان پزشک

روان پزشکی یکی از تخصص های پزشکی ست که به تشخیص، جلوگیری و درمان اختلالات ذهنی مربوط می شود. اینها ناسازگاری های گوناگونی را در بر می گیرند که به حالت، رفتار، شناخت و ادراک مربوط می شوند.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

روان پزشکی

خلاصه ی روان پزشکی را مشاهده کنید.

روان پزشکی

حرفه

اسامی :پزشک

بخش های فعالیت :پزشکی

شرح

تحصیلات مورد نیاز :

-پزشک(MD)

-پزشک پوکی استخوان (Do)

-کارشناس پزشکی، کارشناس جراحی (MBBS/MBChB)

-کارشناس علوم پزشکی بالینی (روان پزشکی)

-دیپلم عالی پزشکی بالینی و جراحی (روان پزشکی)

-دیپلم پزشکی بالینی و جراحی

-دیپلم روانپزشکی بالینی

مشاغل مرتبط :

-تخصص های پزشکی

-پزشکی

-خلاصه ایی از روانزشکی

-خلاصه ایی از پزشکی

روان پزشک

ارزیابی روانپزشکی از شخص معمولا با بررسی پیشینه و معاینه ی وضعیت روانشناختی آغاز می شود، آزمایشات جسمی و تست های روانشناختی نیز ممکن است صورت گیرد. تصویر برداری عصبی یا دیگر تکنیک های نوروفیزیولوژیک نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. اختلالات ذهنی اغلب بر اساس مفاهیم بالینی تشخیص داده می شوند.

مفاهیمی که در کتاب راهنمای تشخیص، لیست آنها ارائه شده است. طبقه بندی آماری بین المللی بیماری ها و مشکلات بهداشتی مرتبط (ICD) توسط سازمان بهداشت جهانی(Who) ویرایش شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانشناختی (DSM) که به شکل گسترده ایی مورد استفاده قرار گرفته است،توسط انجمن روانپزشکی آمریکا(APA) منتشر شد. ویرایش پنجم DSM در سال 2013منتشر شد.

این ویرایش، پژوهش به روز تری را شامل می شود و دسته بندی های بزرگ تری را از انواع گوناگون بیماری، مجددا سازمان دهی کرده است.

امروزه، درمان از طریق روان پزشکی معمولا شامل ترکیبی از مداوای روان پزشکی و روان درمانی ست. همچنین طبابت مدرن طیف گسترده ایی از روش ها را در بر می گیرد. این روش ها عبارتند از درمان قاطع اجتماع، تقویت اجتماع و اشتغال حمایت شده.

درمان به شدت اختلال عملکرد و یا دیگر ویژگی های اختلال بستگی دارد. ممکن است درمان بر این اساس صورت گیرد که بیمار سرپایی است یا بستری بیمار بستری ممکن است در بیمارستان روانپزشکی درمان شود.

پژوهش و درمان در چهارچوب روانپزشکی انجام می شود که مبنای بین رشته ایی دارد (به عنوان مثال ؛اپیدمولوژیست ها، مشاوران بیماری های ذهنی، پرستاران، روان شناسان، متخصصان بیماری های عمومی، رادیولوژیست ها و مددکاران اجتماعی)

نویسنده

دکتر آرش هیربد

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب سرویس

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت