آشنایی با آسیب های روانشناختی کودکان

علی حنیفه‌لو در گفت‌وگو با ایسنا، ‌اظهار کرد: اگر کودک ضربه روانشناختی را تجربه کرده باشد، ممکن است با احساس اضطراب، خاطرات ترس آور یا حس خطر دایمی دست و پنجه نرم  کند و یا ممکن است احساس کرختی، تنهایی و ناتوانی برای اعتماد به دیگران را تجربه کند. ‌وقتی رویداد های بد رخ می دهد، زمان می‌برد تا درد برطرف شود و یک بار دیگر حس اطمینان و ایمنی در کودک شکل بگیرد. اما اطرافیان می‌توانند با راهبرد های صحیح به کودک کمک کنند.

این روانشناس ادامه داد: ضربه عاطفی و روانشناختی می‌تواند ناشی از حوادث پردغدغه غیر عادی باشد که حس  امنیت کودک را دستخوش طوفان می‌کند و  در دنیای خطرناک به کودک حس درماندگی و بیچارگی می‌دهد. این نکته حائز اهمیت است که اطرافیان باید پس از آسیب روانشناختی، با کودک به صورت باز ارتباط داشته باشند تا کودک بتواند درک کند که احساس ترس یا اضطراب عادی است‌.

 

وی با تاکید بر اینکه کودک باید ببیند که اطرافیانش به صورت مثبت با آسیب روبرو می‌شوند، تصریح کرد: بعد از وقوع آسیب‌های روانشناختی، کودکان کم سن‌تر ممکن است جای خودشان را خیس کنند یا شیشه بخواهند. کودکان بزرگتر نیز ممکن است از تنهایی واهمه داشته باشند. از این رو اگر کودک با این روش واکنش نشان می‌دهد، این موضوع مهم است تا فهمیده، صبور و آرام باشیم‌.

حنیفه‌لو خاطرنشان کرد: باید در مورد حادثه‌ای که کودکان رقم می‌زنند، بیشتر فکر کنیم. کودکان با سن کمتر از ۸ سال تمایل دارند تا این گونه فکر کنند که اگر چیز اشتباهی رخ می‌دهد، آن حادثه حتما اشتباه آنها است. باید به فرزندمان اطمینان دهیم که عامل حادثه نبوده است. همچنین بعضی کودکان آسیب دیده در خوابیدن مشکل دارند، بعضی دیگر نیز به کرات از خواب بیدار می‌شوند یا دارای خواب های آشفته هستند. در چنین شرایطی می‌توان با یک حیوان پارچه‌ای، روکش نرم یا چراغ قوه او را سرگرم کرد تا به خواب رود.

این روانشناس یادآور شد: باید تلاش کنیم تا وقت اضافه را با فرزندانمان بگذرانیم و فعالیت‌های آرام یا کتاب خواندن را سر لوحه امور قرار دهیم؛ در واقع باید صبور باشیم تا کودکمان دوباره روزهای آرام را تجربه کند.

مرجع:ایسنا

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون بیش فعالی کودکان (ADHD)

اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)  شایع ترین اختلال روانشناختی در کودکان است. مشخصه‌ی این اختلال، الگوی پایدار کاهش توجه و افزایش تکانش گری و بیش‌فعالی است. متاسفانه عدم تشخیص به موقع این اختلال و عدم درمان آن منجر به کاهش عملکرد و پیشرفت تحصیلی و طرد اجتماعی در کودکان و نوجوانان می شود. 

آزمون غربالگری اختلال نقص توجه و بیش فعالی کودکان، یک ارزیابی کلی از میزان توجه و تمرکز، بیش فعالی و تکانش گری کودکان فراهم می‌کند.