10 نکته طلایی برای روابط مثبت و کار تیمی در محیط کار

کار تیمی یکی از مهمترین فاکتورهای هر مجموعه برای دستیابی به موفقیت به شمار می‌آید.

در پس نام هر برند و شرکت موفقی یک تیم قدرتمند وجود دارد که برای پیشرفت و موفقیت هرچه بیشتر برند می‌کوشند.

این افراد دارایی‌های نهان هر شرکتی به شمار می‌آیند. 

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

کارمند موفق

یک مجموعه منظم همچون یک دستگاه کامل کار می کند که هر عضو در عین تأمین اهداف خود اهداف مجموعه بزرگتر یعنی شرکت را نیز تأمین می‌کند.

 همانند یک دستگاه، بروز اختلال در یک بخش موجب ایجاد اختلال در عملکرد کل مجموعه خواهد شد.

ایجاد اختلاف در بین دو کارمند نیز همین پیامد را به دنبال خواهد داشت.

 هر انسان طرز تفکر مخصوص به خود را دارد که قطعاً نوع نگرش دو فرد هرگز یکسان نخواهد بود و همیشه دارای اختلافاتی هرچند جزئی خواهد بود. 

در این زمان هر فرد دوست دارد تا حرف خود را به کرسی بنشاند و نظر خود را عملی کند. اینجاست که اهمیت روابط مثبت در محیط کار آشکار می‌شود.

اگر تمام اعضا یک دل و همراه باشند بهترین نظر انتخاب خواهد شد.

 در صورتی که بین اعضا اختلاف وجود داشته باشد معلوم نیست که آیا انتخاب یک نظر صلاح مجموعه بوده یا صلاح یک فرد! در اینجا قصد داریم تا نگاهی به برخی از روش های ایجاد روابط مثبت در محیط کار و انجام کار تیمی بپردازیم:

 

کار

احترام به همکار

در هر گروه یا شرکتی، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها وجود دارند که باید در یک دوره زمانی و با سرعتی خاص به انجام برسند. گاهی نیز انجام یک عمل به صورت توالی انجام می پذیرد، بطوری که فرآیند بعدی بعد از انجام مرحله قبلی باید انجام شود. 

در برخی فعالیت‌ها نیز عملکرد یک عضو مهم تر از سایر اعضا است. همچنین در برخی مجموعه‌ها در صورت عدم انجام یک فعالیت سایر اعضا می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

اما در کل هدف مجموعه انجام به موقع کار و عدم تأخیر در مدت زمان مقرر است.

 بنابراین شما در اینجا نه تنها وظیفه خود را انجام می‌دهید. بلکه در رسیدن مجموعه و تمام اعضا به اهدافشان نیز کمک می‌کنید. در عین حال باید آماده کمک کردن و همکاری با دیگران نیز باشید. 

هدف مجموعه انجام کار و رسیدن به اهداف است پس لازم است تا برای بقای مجموعه همه به هم کمک کنند.

مراقب رفتارتان در رسانه‌های اجتماعی باشید

شما به آسانی می‌توانید با افراد بسیاری در رسانه های اجتماعی آشنا شوید. 

همچنین می‌توانید از این ابزار برای ایجاد رابطه صمیمی‌تر با همکارتان نیز بهره ببرید.

اما لازم است تا در این زمینه بیشتر احتیاط کنید! اعمال و رفتار شما در فضای مجازی تأثیر بسیاری بر دوستان شما دارد و باعث شناخت بیشتر آنها از شما می‌شود.

انجام یک رفتار اشتباه می‌تواند بهای سنگینی برای شما در پی داشته باشد. 

تا جایی که احترام و اعتبار شما را زیر سؤال ببرد. در اینجا لازم است تا سیاست‌هایی برای استفاده از فضای مجازی برای کارکنان، توسط سازمان وضع شود.

کار

ارتباط کلید طلایی شماست

ارتباطات اساساً یکی از کلید های حیاتی است که بر روابط شما با همسالان و دیگر کارکنان اثر می‌گذارد.

 وجود ارتباط یکی از مؤثرترین روش‌ها در ایجاد روبط کاری مثبت و انجام کار تیمی به شمار می‌آید. برای رسیدن به اهداف بزرگ و مهم، ارتباط خوب و مؤثر بین اعضا، از جمله مهم ترین مصالح کار به شمار می‌آید. 

البته از جمله موارد خطرناک در این زمینه طبیعت انسان است!

در اغلب اوقات افراد بر این باورند که شما به خوبی قصد و منظور آنان را درک کرده‌اید. 

شاید این امر در اغلب موارد درست باشد، اما در بسیاری از اوقات نیز صحیح نیست. برای فهمیدن اینکه آیا طرف مقابلتان متوجه منظورتان شده یا نه از او بازخورد بگیرید.

 با این کار می‌توانید بفهمید وی تا چه حد نظر شما را درک کرده است. همچنین در صورت عدم درک صحیح می‌توان اقدامات اصلاحی را در پیش گرفت.

ارتباط با یکدیگر

ارتباط ضعیف موجب افزایش استرس در محیط کار و عدم وجود ارتباط مناسب بین کارمندان خواهد شد. 

لازم است تا برای ارتباط با همکارتان از برخی ابزارهای قابل رکورد (ذخیره سازی) همانند ایمیل استفاده کنید. 

بنابراین، برقراری ارتباط از طریق ایمیل یا هر کانال رسمی ارتباطی، راهی مناسب برای برقراری ارتباط است تا همه چیز را در رکورد حفظ کند. در صورت بروز هر گونه اختلاف، خواهید توانست به این منبع برای شناخت فرد خاطی یا از بین بردن مشکل مراجعه کنید.

کار

اهمیت بازخورد در محیط کار و انجام کار تیمی

لازم است تا علاوه بر بازخورد گرفتن از دیگران، از دیگران هم بازخورد بگیرید. 

همکاران شما هم نیاز دارند تا درک مناسبی از نحوه عملکرد در محیط کار داشته باشند.

نظرات و بازخورد شما به دیگران کمک خواهد کرد تا در کار خود پیشرفت کنند، همانگونه که به شما در پیشرفتتان شما کمک می‌کند. نظرات سازنده و بدون غرض ورزی علاوه بر موفقیت همکار شما موجب موفقیت کل مجوعه نیز خواهد شد.

خوشرویی، خوش خویی، تواضع و مردمی بودن

شاید ساده به نظر برسد اما خوشرویی شما در محیط کار می‌تواند مجعزه گر باشد! یک فرد مردمی و آشنا به آداب معاشرت به خوبی خواهد توانست با دیگران رابطه برقرار کرده و شرایط جذابی را برای محیط کار ایجاد کند.

 در یک محیط صمیمی قطعاً کار تیمی به بهترین شکل خود ادامه خواهد یافت.

همچنین برای بدست آوردن  اعتماد همکارانتان لازم است از ارتباط چشمی غافل نشوید. ارتباط چشمی قدرتمند زیرساخت لازم برای تشکیل یک تیم تواناست.

به خودتان کمک کنید!

لازم است تا فرق بین محیط کار و خانه را تشخیص دهید. در محل کار شما کسی صبح از خواب بیدار نمی‌شود و یا با لباس زیر نمی‌گردد! گاهی ممکن است در بخشی از کار خود با یک مشکل مواجه شوید و یا به مشکلی بر بخورید.

قبل از هر کار طلاعاتی را درباره مشکل خود بدست آورید، اینترنت می‌تواند یک بستر مناسب باشد. وقتی درباره مشکلتان اطلاعاتی در دست داشته باشید و به یک فرد راهنما مراجعه کنید وی در خواهد یافت که شما برای حل مشکل خود تلاش کرده‌اید.

همچنین در صورتی که فرد مورد نظرتان قصد گمراهی شما را داشته باشد و یا علم کافی بر این موضوع را نداشته باشد، متوجه خواهید شد. همچنین داشتن اطلاعات کافی باعث می‌شود تا احساس مهم بودن در فردی که از وی سؤال می‌پرسید ایجاد شود. 

همین امر موجب می‌شود تا بهترین جواب ممکن را به شما بدهد و حتی در انجام کار به شما کمک کند.

با همه افراد یکسان برخورد کنید

به عنوان یک فرد در تیم تشخیص این امر که چکسی بهتر یا بد تر است به عهده شما نیست! سیاست‌های سازمانی هیچ وقت مشخص نیستند!

پس تا وقتی که در جایگاه تشخیص قرار نگرفته اید و یا جای پای خود را محکم نکرده‌اید چهره خود رت لکه دار نکنید. شایعات همیشه وجود دارند، از پخش کردن آنها خود داری کنید و به آنها دامن نزنید. 

حتی اگر کسی از دوستان و یا همکارنتان سعی در وارد کردن شما به اینگونه بحث ها داشت با متانت خود را کنار بکشید. شاید غیبت کردن یک فعالیت سرگرم کننده باشد، اما یک مثل معروف وجود دارد که می‌گوید:

“حرف خود را همانجا بشنو که حرف همسایه توست”

همچنین غیبت کردن می‌تواند تأثیرات منفی زیادی را نیز در آینده شغلی شما داشته باشد. لازم است بدانید موقعیت افراد در یک سازمان همیشه دائمی نیست، پس نظرات شخصی‌تان را برای خودتان نگهدارید! پس به همه بطور یکسان نگاه کنید

اشتباهات خود را بپذیرید

هر کسی ممکن است اشتباه کند، انسان یک موجود جایز الخطاست! همچنین تشخیص یک اشتباه برای اغلب افرادآموزش دیده، کار ساده ای است. پس اشتباهات خود را بپذیرید.

کار

پذیرفتن اشتباهات باعث بهبود روند کار تیمی و ایجاد محیطی با فضای مثبت خواهد شد. در صورت نپذیرفتن اشتباه، نه تنها برای همکاران شما مشکل ایجاد خواهد شد، بلکه نام خودتان نیز لکه دار خواهد شد.

مسئولیت پذیر باشید

هر شغلی سختی های مختص به خودش را دارد پس قبل از پذیرش آن خوب فکر کنید! گاهی ممکن است کار شما خیلی سنگین باشد. اما فراموش نکنید که خودتان این کار را انتخاب کرده‌اید، پس عواقب آنرا هم باید پذیرفت. برخی از افراد عادت دارند کار خود را به گردن دیگران بی اندازند و یا از آنان کار بکشند. شاید این روش در ابتدا جواب دهد اما بعد از مدتی فرد تنها خواهد شد و دیگران نیز از وی دوری خواهند کرد.

مشارکت

به عنوان بخشی از یک تیم لازم است تا از اعضای تیم خود حمایت کنید. به آنها نشان دهید که آماده همکاری رساندن تیم به هدف مورد نظر هستید. همیشه برای تغییر و بهتر شدن آماده باشید! شاید کمی سخت باشد اما شما را به عنوان یک فرد مسئولیت پذیر و مشتاق یادگیری معرفی خواهد کرد.

گفتار آخر

اینها تنها بخشی از مواردی هستند که با رعایت آنها قادر خواهید بود تا یک محیط کار صمیمی و دوستانه با آینده‌ای روشن را برای خود ایجاد کنید. پس آنها را به کار گیرید تا هم خودتان سود ببرید و هم اینکه هرچه سریعتر مجموعه شما به موفقیت‌های بیشتر دست یابد.

 

منبع: lifehack

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت