با استفاده از داستان درمانی روابط خود را بهبود ببخشید

داستان

داستان درمانی از جمله تکنیک های جدید و پرکاربرد در علم روانشناسی به شمار می آید، در این نوع درمان با بکار گیری ابزار های مختلف، درمانگر به بهبود شرایط بیمار می پردازد، در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت.

با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

مهارت های درمانی مارک تیرل

تکنیک های درمانی رایگان با استفاده از دانشی غیر معمول

4 تکنیک قوی داستان درمانی

چگونه با استفاده از داستان ارتباط هایتان را رنگ ببخشید.

اخیرا و به شکل حیرت آوری چندین ایمیل مشابه دریافت کرده ام از کاربران عادی لینک دانلود. کام.

خبرنگاران در این مورد کنجکاو شده اند که چرا ما در بخش هیپنوتیزم،داستان ها،دانلود هاو روایت هایی را گنجانده ایم. سوال مشترک همه ی خبرنگاران این بود :موضوع داستان چیست -معنای آن چیست؟

هنگامی که شما به قدرت واقعی داستان ها و روایات پی میبرید و به این درک می رسید که چرا روان درمانگر ها، متخصصان هیپنوتیزم، مربیان کسب و کار از آنها استفاده می کنند و درک اینکه چرا همه ی اقشار مردم از این داستان ها الهام می گیرند، آن وقت است که من هم امیدوار می شوم به اینکه شما از داستان و روایت بیشتر استفاده کنید. بنابراین می توانید قدرت تان را در برقراری ارتباط، افزایش دهید.

داستان درمانی

زیبایی و جذابیت داستان ها و روایات این است که برای غلبه بر تعصبات و ایده های از پیش اندیشیده شده ی ما، این روایات دارای ظرفیت شگفت انگیز ی هستند.

داستان ها می توانند با بخش عمیق تر درون ما ارتباط برقرار کنند -بخشی از ما که به استعاره و نقش و نگار ها واکنش نشان می دهد.

حال قبل از اینکه این مطلب را شرح دهم، به بررسی چند نکته مهم خواهم پرداخت

هشدار – چگونه یک داستان خوب را نابود کنیم؟

اگر شما می خواهید یک داستان را از کارکرد حقیقی و سحر انگیزش باز دارید، می توانید از طریق یکی از این دو راه این کار را انجام دهید.

می توانید سعی کنید داستان را خیلی موشکافانه تجزیه و تحلیل کنید برای اینکه بفهمید چه معنایی می دهد یا اینکه شما می توانید سعی کنید موضوع یا نکته اصلی را درک کنید.

داستانی وجود دارد در مورد خطرات تضعیف کردن زندگی خارج از داستان از طریق تجزیه و تحلیل. یک پسر کنجکاو -کسی که احتمالا در آینده دانشمند خواهد شد -برای مطالعه و بررسی، مگسی گرفت و فورا شروع کرد به جدا کردن آن از همدیگر.

خیلی زود، یک جفت بال، یک سر، تعدادی پا و یک بدن داشت که همه روی میز پخش شده بودند. اما پسر دیگر نمی توانست کمکی کند و از این در حیرت بود که مگس کجا رفته…

درست هنگامی که مگس را از هم جدا کرده بود، زندگی – ممکن است شما به آن پرواز بگویید – از مگس خارج می شود. بنابراین، داستانی که شیرازه آن از هم پاشیده شده،در بعضی موارد ممکن است ظرفیت ش برای اثر گذاشتن ناخودآگاه بر شما مسدود شود -حداکثر تاثیر گذاری ش بر شما مسدود می شود.

قدرت پنهان داستان ها

بهترین داستان ها چند وجهی هستند، مانند پیاز چندین لایه معنایی دارند و این به وضعیت ذهن شنونده (یا خواننده) بستگی دارد.

شما همیشه در اولین برخورد، نمی توانید ته و توی داستانی را دربیاورید. در اغلب موارد متوجه شدم که مطالب خواندنی و شنیدنی یک داستان می توانند معانی و درک و فهم بیشتری را آشکار کنند. اگر شما شروع کردید به جستجو و احتمالا داستانی را پیدا کردید که تنها یک برداشت از آن داشته اید، این امکان وجود دارد که جستجو را متوقف کنید هنگامی که داستان دیگری بی موقع به شما پیشنهاد می شود.

بنابراین پتانسیل یادگیری از داستان برای شما کاهش می یابد.

ممکن است عصاره ی داستان در ابتدای آن باشد و یا در بخش هایی که کاملا بی ربط به نظر می رسند و نه در مطالب اصلی آن. بنابراین و به طور خلاصه بهترین راه این است که همیشه با ذهن باز گوش دهید.

وقتی که مردم هیپنوتیزم می شوند، بعدها اغلب آنها در مورد یک مشکل قدیمی احساس متفاوتی خواهند داشت و یا حتی فکر می کنند که این دیگر مشکل نیست. گاهی اوقات داستانی که در روابط هیپنوتیک گسترده تری جای می گیرد، باعث می شود که همه ی این تفاوت ها به وجود آیند.

استعاره همراه با ما پرورش یافته است

من و شما و همه ی ما بی وقفه در حال رشد ایم، با آنچه که در زندگی با آن روبه‌رو شده ایم سازگار شدیم و آن را از طریق استعاره درک کرده ایم. شما از طریق استعاره خواب می بینید و رویا پردازی می کنید. همه ی زبان ها استعاره ایی هستند تا آنجا که تکه های صدا برای آنچه که توصیف می کنیم، جانشین یا استعاره به شمار می روند.

داستان

به عنوان مثال کلمه shoe خودش  یک shoe نیست. این تنها یک کلمه است اما کلمه ایی که به عنوان یک استعاره عمل می کند.

بنابراین استفاده از استعاره چه ارزشی دارد برای شما؟ و حتی داستان های کامل و تمام عیار چه ارزشی در زندگی روزمره شما دارند؟

ارزش استفاده از استعاره

اجازه بدهید بگویم شما در حال کمک کردن به شخصی هستید برای غلبه بر مشکلاتش یا ممکن است مربی اشخاصی باشید یا به آنها آموزش دهید.

استعاره سازنده چهار کار مهم را انجام می دهد:

  • امید را به وجود می آورد
  • از مقاومت اجتناب می کند
  • استقلال را حفظ می کند
  • چشم انداز جدیدی را مطرح می کند
  • بیاید مفصل تر و با جزئیات نگاهی به این موارد بندازیم.
  • اینجا چهار تکنیک قوی روایت درمانی ارائه می شوند.

ایجاد امید

یک استعاره خوب، حسی از امید به وجود می آورد در شخصی که با او در حال گفتگو هستید، به این امید می رسد که مشکلش می تواند حل شود. استعاره هایی مفید هستند که باعث ایجاد احساس امید می شوند.

اجتناب از مقاومت

همه ی ما به شکل ذاتی در برابر تغییر از خودمان مقاومت نشان می دهیم.

داستان ها، حکایت ها و حتی ظاهراً استعاره های اتفاقی می توانند این گونه مورد استفاده قرار گیرند؛ برای افزایش شانس پذیرش ایده هایی که شما پیشنهاد می دهید.

به عنوان مثال اگر یک فرد سیگاری شدیدا به این باور داشته باشد که آنها معروف اند به کسانی که “شخصیت معتادی” دارند، این تعصب باعث می شود که آنها به این سمت سوق داده شوند که ترک کردن سیگار کاری ست بسیار دشوار و حتی غیر ممکن.

پیشنهاد من این است که سیگار کشیدن مثل رابطه با یک پارتنر بدزبان است که در آن فکر ترک کردن رابطه ترسناک و دلهره آور به نظر می رسد علی رغم فحاشی، اما هنگامی که شما آن رابطه را ترک می کنید و دیگر کسی به شما امر و نهی نمی کند تعجب خواهید کرد که چرا زودتر از این آن شخص را ترک نکردید.

این روش استفاده از استعاره، امید را توصیه می کند و به شخص یاد می دهد که به یک روش جدید با محدودیت کمتر به مشکلات نگاه کند.

حفظ استقلال

برای همه ما مهم است که احساس کنیم استقلال داریم و می توانیم زندگی خودمان را کنترل کنیم. به طور کلی افراد دوست ندارند مستقیما به آنها گفته شود چه کاری را انجام بدهند یا نه.

استفاده از یک حکایت، داستان یا استعاره روشی برای پیشنهاد دادن ایده یا توصیه بدون اینکه مستقیما گفته شود چه کاری باید انجام شود. این می تواند پذیرفته (یا رد) شود بدون اینکه حتی شخص متوجه شود که شما روش جدیدی از نگرش به موقعیت یا مشکلات را در اختیار او قرار داده اید.

پیشنهاد چشم انداز های جدید

همچنین ارتباطات استعاره ایی می توانند کمک کنند به افراد تا موقعیت شان را تشخیص دهند و حتی خودشان منصفانه تر درک کنند.

فهمیدن و درک کردن بسیاری از شخصیت های داستان -های آشنای قدیمی مفید هستند- قهرمان زن یا مرد، افراد شرور، خواهران و برادران،جادوگران، غریبه های در جاده ها و غیره -چرا که بخش های مختلف یک شخص را به نمایش می گذارند.

بنابراین و به عنوان مثال اگر شخصی بخواهد اعتیادی را ترک کند مثلا نوشیدن مشروبات الکلی، شخصیت منفی الکل ممکن است به صورت ناخودآگاه توسط یک جادوگر خبیث یا جن شیطانی ارائه شود کسی که توسط قهرمان مرد یا قهرمان زن شکست داده می شود یا فریب می خورد و این با ترکیبی از حقه و نیرنگ، شجاعت و عزم و اراده صورت می گیرد.

داستان

برقراری ارتباطات موثر با داستان ها

داستان ها هزاران سال است که برای آموزش مورد استفاده قرار می گیرند هم در سطح آگاهانه هم در سطوح ناآگاهانه داستان ها به شکل ذاتی هیپنوتیک (خواب آور) هستند چرا که باعث می شوند شما یک واقعیت متفاوت را تصویر سازی کنید و تا حدودی تجربه ی فعلی خود را فراموش کنید و این زمانی اتفاق می افتد که شما با داستانی که گوش می دهید، همراه می شوید.

هنگامی که با افراد ارتباط برقرار می کنید، به این شیوه عادت کنید که چیزی را به چیز دیگری تشبیه کنید.

در حقیقت مطمئن ام که قبلا این کار را انجام داده اید. اخیراً معلم گیتار من نت های موسیقی را در یک قطعه توصیف کرد انگار که روی طعم های موجود در یک غذا کار می کردیم. اگر ادویه یا سبزی بیشتری اضافه کنیم ممکن است طعم های دیگر را از بین ببریم.

این روش مناسبی برای جای دادن آنچه که معلم سعی می کرد به من آموزش دهد.

داستان های سنتی زیادی را با ذهن باز بخوانید و اجازه بدهید آن داستان ها بر شما اثر کنند بدون آنکه آگاهانه بخواهید تلاش کنید که آنها را هضم کنید یا آن را به بخش های کوچکی تقسیم کنید (مگس بی چاره را به یاد بیاورید).

حتی در خلال گفتگو شما می توانید شروع کنید به داستان گفتن، نه ضرورتا داستان های بلند، داستان هایی که چشم انداز های وسیع تر یا سالم تر و البته جدیدی را ارائه می دهند.

کنترل روابط

من با مراجعه کننده ایی کار می کردم که خیلی تنها بود و وارد رابطه با مردی شده بود که بسیار بد با او رفتار می کرد. به من می گفت که چقدر احمق بوده که با این مرد ادامه داده.

به او یادآوری کردم که تنها بوده و چیزی شبیه این گفتم: “می دانی  داستانی به خاطرم آمد،یک بار در مورد مردی شنیدم که در بیابانی داغ در حال رانندگی بود،هنگامی که ماشینش خراب شد، در نهایت آنقدر تشنه اش شد که شروع کرد به سر کشیدن بنزین اتومبیلش.”

او نکته را گرفت و فهمید که تنهایی اش باعث شده که رابطه با چنین فرد نامناسبی را شروع کند. بنابراین هنگامی که شخصی باید چیزی را یاد بگیرد یا مشکلی دارد، دقت کنید چه نوع داستان یا تصویری باید به ذهن بیاید و از خودتان بپرسید :آیا این چشم انداز استعاره ایی برای آنها جدید و ارزشمند خواهد بود؟

مردم داستان را دوست دارند بنابراین هر چه شما از داستان ها بیشتر استفاده کنید، مردم شما را دلپذیر تر خواهند یافت و البته با کنجکاوی بیشتری، شما الهام بخش آنها خواهید بود و با استفاده از داستان می توانید افراد را ترغیب کنید و به آنها آموزش دهید.

در مورد مارک تیرل

روانشناسی، شوق من است.

من از سال 1998 مربی روان درمانگر بوده ام. به شکل تخصصی و به طور مختصر، راه حل ها بر روی روش ها متمرکز هستند. حالا به همه ی پزشکان سراسر دنیا از طریق واحد های آنلاین آموزش می دهم. شما می توانید کتاب های مرا به صورت رایگان دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد