بوسیده شدن کودک

همه ما لحظه ای که می‌بینیم کودکی کوچک در پتوی نوزادی پیچیده شده و نرم و لطیف بوده و آماده نوازش است، فوراً غرق در از احساسات و پر از محبت می‌شویم. ما نمی‌توانیم در انجام کارهای کودک تازه متولد شده کمک کنیم اما دوست داریم او را در آغوش بگیریم و ببوسیم. اما این بوسیده شدن ما می‌تواند منچر به مریضی کودک شده و حتی در مواردی منجر به مرگ او شود.

برای آشنایی بیشتر با خطرات ناشی از بوسه برای کودکان در ادامه مطلب با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

همه ما با این احساس در آغوش گرفتن و بوسیدن نوزاد آشنا هستیم و از سنین کوچک این کار را انجام داده ایم. اگرچه ما این کار را صرفاً از روی عشق انجام می‌دهیم، اما اثبات شده است که با این کار ممکن است ناخواسته به کودک آسیب برسیم. اثبات شده است که بوسیدن کودک از لب یا نزدیک به دهان او می‌تواند منجر به شیوع برخی بیماری‌ها شود که برخی از آنها بی ضرر و برخی قطعاً برای یک نوزاد خطرناک است. با این حال، فقط بوسیدن کودک از لب یا نزدیکی لب نیست که می‌تواند مشکلی برای شما ایجاد کند. بوسیدن کودک روی دست یا قسمتهای دیگر بدن که با دهان او در تماس خواهد بود نیز، به همان اندازه مشکل ساز است.

خطرات ناشی از بوسیده شدن یک نوزاد

بوسیده شدن کودک

محبت برای رشد و تکامل مناسب کودک ضروری است. بوسیده شدن کودک از طرف پدر و مادر خود طبیعی است، اما در عین حال، لازم است والدین کودک را از ابتلا به عفونت‌های خطرناک محافظت کنند. یکی از نکات کلیدی که باید در نظر داشته باشید این است که به کسی اجازه ندهید کودکتان را از لب یا نزدیکی دهان ببوسد، خصوصاً در سه ماه اولیه تولد. در ادامه چند بیماری گردآوری شده است که هنگام بوسیده شدن توسط شخص آلوده یا پوشیدن و خوردن چیزی که کودک به آن حساسیت دارد، در کودک می‌تواند بوجود آید.

 1. زخم‌های سرد

زخم‌های سرد همچنین به عنوان تاول یا تب خال دهان نیز شناخته می‌شوند. کودک شما ممکن است هنگام بوسیده شدن توسط یک بزرگسال که دچار سرماخوردگی است، به این عارضه مبتلا شود. این ویروس ناشی از ویروس تبخال نوع 1 (HSV 1) ایجاد می‌شود و با تاولی کوچک در اطراف لب یا دهان شروع می‌شود. اما می‌تواند در سایر قسمت‌های صورت مانند بینی، گونه‌ها و چانه نیز پخش شود. ممکن است به محض ورود ویروس به بدن، این تب خال تا آخر عمر در بدن باقی بماند. در حالی که ممکن است بعضی از کودکان هرگز دوباره دچار زخم یا تب خال سرماخوردگی نشوند، برخی دیگر ممکن است در آینده دچار شیوع چندین مورد مشابه شوند. بنابراین اگر فردی که این کار را انجام داده است، از بوسیدن کودک (حتی از سایر قسمتهای بدن مانند دست آنها) باید بطور کامل اجتناب کند.

 1. بیماری تنفسی ناشی از قرار گرفتن در معرض RSV (Respiratory Syncytial Virus)

RSV منجر به بیماری می‌شود که ریه‌های کودک آلوده شده و تنفس را برای کودک دشوار می‌کند. علاوه بر این، بسیار مسری است و جلوگیری از ابتلا به بچه‌های خردسال را بسیار دشوار می‌کند. اگر کودک یا بزرگسالی آلوده به کودک شما نزدیک شود و او را ببوسد، ویروس به کودک منتقل می‌شود. در نوزادان، لوله‌های هوا برای تنفس از اندازه کوچک بوده و بسیار نازک هستند، بنابراین التهاب ناشی از عفونت می‌تواند خطرناک باشد. همچنین برای نوزادان نارس که دارای سیستم ایمنی بسیار ضعیف تری نسبت به همسالان خود که به موقع متولد شده اند هستند، بوسیده شدن توسط افراد آلوده خطر بیشتری دارد.

 1. آلرژی‌های غذایی

بسیاری از کودکان و بزرگسالان با آلرژی ناشی از برخی از مواد غذایی دیگر مواجه هستند. ممکن است افراد از گلوتن موجود در رژ لب خود آگاه نباشند، که این ممکن است برای کودکی که مبتلا به سلیاک (celiac) است مضر باشد. بهتر است از بوسیده شدن از روی لب یا نزدیکی لب کودک خود ممانعت کنید، زیرا شما هرگز نمی‌توانید در مورد چه غذایی ممکن است فرد مصرف کرده باشد و قطعاتی که هنوز هم می‌تواند در دهان آنها بماند مطمئن شوید.

4- خطر بزرگ سرطان به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی

محصولات مراقبت از پوست حاوی مواد شیمیایی هستند که به زنان و مردان کمک می‌کند جوان و تازه به نظر برسند. چنین محصولاتی ممکن است حاوی پارابن، فرمالدئید، رنگهای مصنوعی و موارد دیگر باشد. اینها به عنوان متوقف کننده غدد درون ریز در نظر گرفته می‌شوند و حتی اثبات شده است که با خطرات سرطان همراه است. از این رو توصیه می‌شود افرادی که از چنین محصولاتی استفاده می‌کنند، از بوسیدن کودک خودداری کنند. به این ترتیب، می‌توانید کودک خود را از قرار گرفتن در معرض مواد آرایشی حاوی چنین مواد شیمیایی سمی‌ توسط بوسیده شدن محافظت کنید.

 1. بیماری بوسیدن

“بیماری بوسیدن” نام مستعاری است به بیماری “مونونوکلئوز” داده شده است. این بیماری عفونی از طریق بزاق و اغلب بواسطه بزاق انتقال می‌یابد. اگرچه اثبات شده است که این بیماری بیشتر در نوجوانان و بزرگسالان رخ می‌دهد، اما می‌تواند در نوزادان نیز تأثیر بگذارد. در نوزادان و کودکان، این وضعیت منجر به آبریزش بینی یا رفتار بد خلق می‌شود و همچنین ممکن است در موارد نادر منجر به مشکلات تنفسی شود. این بیماری ویروسی است و هیچ درمانی ندارد. کودک تا زمانی که سیستم ایمنی بدن خود را از شر عفونت خلاص کند، مجبور به تحمل بیماری است. این بیماری مسری است و می‌تواند خیلی راحت به بچه‌های دیگر و بزرگسالان منتقل شود.

 1. حفره‌های دندان

همه ما از این واقعیت آگاه هستیم که عدم حفظ بهداشت دهان و دندان می‌تواند باعث ایجاد حفره در دندان‌ها شود. یک واقعیت کمتر شناخته شده این است که بوسیدن کودک می‌توانند منجر به ایجاد حفره در دندان کودک شود. باکتری‌هایی به نام استرپتوکوک موتانس در بزاق فرد وجود دارد که با انتقال به کودک می‌تواند باعث ایجاد حفره در دندانهای ریز او شود. ممکن است شخصی به طور ناخواسته میکروب را از طریق بوسه یا در حالی که غذا را با کودک به اشتراک می‌گذارد، به فرزند شما منتقل کند. برای اینکه در شرایط ایمن تری قرار داشته باشید، باید اطمینان حاصل کنید که خودتان (یا هر کسی که کودک را تغذیه می‌کند) هنگام دمیدن روی غذا به منظور خنک کردن غذای کودک بزاق را اسپری نمی‌کند.

 1. سیستم ایمنی ضعیف

نوزادان در طی چند ماه اولیه که باکتریهای روده آنها هنوز در مرحله رشد است، در معرض بیماریها قرار دارند. به همین دلیل، کودکان یا بزرگسالانی که مایل به برقراری ارتباط با کودک شما هستند، باید اطمینان حاصل کنند که دست‌های خود را به خوبی شسته اند و علائمی‌از بیماری ندارند. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که فردی بالغ یا کودک، بی اطلاع از بیماری خود بیاید و کودک را ببوسد. در چنین مواردی، کودک در معرض میکروب‌ها قرار می‌گیرد و باید با ایمنی ضعیف با آن مبارزه کند.

همچنین نوزادان واکسیناسیون را از بدو تولد تا سن مشخصی شروع می‌کنند و برای مؤثر ساختن واکسن در بدن نیاز به چندین دوز دارند. از این رو در چند ماه اولیه، بدن آنها از ایمنی ناچیز برخوردار است و نسبت به میکروب بسیار حساس است. شما باید مراقب کودک خود باشید و از امنیت او در برابر هرگونه بیماری اطمینان حاصل کنید.

8- بیماری دست، پا و دهان

بیماری دست، پا و دهان معمولاً در کودکان در بعضی از دوران کودکی رخ می‌دهد و با زخم‌هایی مشخص می‌شود که در بدن و دهان کودک ظاهر می‌شود. این بیماری می‌تواند از طریق تماسهای نزدیک پخش شود، که شامل بوسیدن است. کودکان احساس خستگی می‌کنند، گلو درد دارند و در چنین شرایطی دچار بد خلقی می‌شوند. آنها حتی از تب رنج می‌برند. شما باید اطمینان حاصل کنید که هر فرد بالغ یا کودک آلوده در تماس نزدیک با کودک شما قرار نگیرد یا حتی از روی دستهای کوچک او نبوسد.

بوسیده شدن کودک

اقدامات احتیاطی در هنگام بوسیدن کودک

در هر قسمت از بدن انسان باکتری‌ها و ویروس‌هایی سکونت دارند که بیشتر برای بزرگسالان سالم بی ضرر هستند، اما می‌توانند بر روی نوزادان تأثیر بگذارند. این امر به این دلیل است که سیستم ایمنی نوزادان تازه متولد شده در مقایسه با بزرگسالان به خوبی توسعه یافته یا قوی نیست. بنابراین بسیار توصیه می‌شود که در هنگام نوازش یا بوسیدن کودک، اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید و از دیگران بخواهید که همین کار را انجام دهند.

 • در حفظ بهداشت شخصی و دهان خود منظم باشید.
 • بهداشت دهان و دندان کودک را حفظ کنید زیرا او بسیار بزاق زیادی خواهد داشت.
 • یادتان باشد که قبل از بغل گرفتن کودک دستان خود را بشویید.
 • مرتباً کودک خود را حمام دهید.
 • برای تمیز کردن دهان و صورت کودک از دستمال مرطوب کودک استفاده کنید.
 • دوستان، خانواده و نزدیکان خود را نیز در مورد این اقدامات احتیاطی، برای حفظ سلامتی کودک آموزش دهید.
 • وسایل کودک و مواد بهداشتی او را جدا از وسایل سایر اعضای خانه قرار دهید.
 • بسیاری از مکان‌ها و چیزهای غیر منتظره در خانه می‌توانند با میکروب‌ها بارگیری شوند. بهتر است بلافاصله پس از تماس با ریموت تلویزیون، حوله‌های ظرف، تلفن‌های همراه و کیف‌های دستی از تماس مستقیم با کودک خودداری کنید.
 • افرادی که دارای هر نوع عفونت یا پتانسیل بروز عفونت هستند باید از کودک دور بمانند.
 • افرادی که یک بیماری تنفسی مداوم مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا سرفه مزمن تشخیص داده نشده، آبله مرغان یا بیماری روده دارند، باید از بوسیدن کودک خودداری کنند.

خطرات ناشی از بوسیدن نوزادان جدی است و بوسیده شدن کودک شما از لب باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود. با این حال، این بدان معنی نیست که بوسیدن کودک شما ممنوع است. با توجه به رعایت احتیاط‌های ذکر شده در بالا، شما در آزادی کامل هستید که کودک خود را با توجه به محتوای قلب خود هر وقت که خواستید ببوسید!

منبع: parenting

نویسنده

دکتر سارا کلهری

دکتر سارا کلهری

رواندرمانگر بزرگسال با رویکرد شناختی رفتاری (CBT) و ISTDP من دکتری تخصصی روانشناسی، رواندرمانگر بزرگسال با رویکرد شناختی رفتاری (CBT) و ISTDP هستم. در زمینه های وسواس، اختلالات اضطرابی و مشکلات خلقی هیجانی می توانم به شما کمک کنم.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب سرویس

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت