رفتن نوجوانان به روانکاو

همه نوجوانان از نوسانات خلقی گرفته تا مسائل مربوط به مدرسه،‌ دچار مشکل هستند. اما گاهی اوقات،‌ پریشانی نوجوان ممکن است به حدی برسد که نیاز به درخواست کمک از یک فرد حرفه‌ای (روانکاو) باشد. روان درمانی و رفتن نوجوانان به روانکاو می‌تواند برای وقایع مهم تغییر زندگی یا مشکلات جدی در سلامت روان به کار گرفته شود. دیدار و کمک گرفتن از یک درمانگر می‌تواند از تبدیل شدن مشکلات جزئی به مشکلات اساسی جلوگیری کند.

در ادامه مطلب با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

اگر فکر می‌کنید نوجوان شما می‌تواند از فواید صحبت کردن با ارائه دهنده خدمات روانشناختی بهره مند شود،‌ از تنظیم برنامه جلسه مشاوره با یک فرد حرفه ای برای او دریغ نکنید. یا با پزشک خانوادگی خود صحبت کنید و از او مشورت بگیرید و یا مستقیماً از یک روانشناس یا روانکاو وقت بگیرید. بعضی اوقات،‌ چند جلسه درمانی کوتاه مدت می‌تواند تفاوت زیادی در بهتر شدن کلی نوجوان شما داشته باشد.

نوجوانان از موضوعات مربوط به روابط گرفته تا سؤالات مربوط به هویت جنسی، می‌توانند از مزایای ملاقات با یک روانشناس برای گفتگو در مورد موضوعات مختلف بهره مند شوند.

در ادامه به 10 دلیل عمده نوجوانان برای رفتن به جلسه مشاوره با روانکاو یا روانشناس اشاره می‌شود:

  1. افسردگی

رفتن نوجوانان به روانکاو

اختلالات خلقی اغلب در سالهای نوجوانی شروع می‌شود و اگر درمان نشود،‌ افسردگی می‌تواند تا بزرگسالی ادامه یابد. اگر به نظر می‌رسد نوجوان شما تحریک پذیر،‌ غمگین و منزوی شده است،‌ با پزشک متخصص کودکان و نوجوانان صحبت کنید. تشخیص دقیق و مداخله اولیه مؤلفه‌های‌ اصلی درمان مؤثر است.

  1. اختلالات اضطرابی

در حالی که نگرانی نوجوانان تا حدی عادی است،‌ برخی از نوجوانان دچار اضطراب شدید هستند. اگر نوجوان شما در مورد صحبت در جمع کلاس مشکل دارد یا دائماً نگران اتفاقات ناگوار است،‌ درمان می‌تواند به او کمک کند که چگونه اضطراب خود را مدیریت کند.

  1. مشکلات رفتاری

وقفه در رفتن به مدرسه،‌ نقض مکرر قوانین خانواده و رفتار پرخاشگرانه ممکن است نشانه مشکلات جدی تر باشد. یک درمانگر می‌تواند به کشف مشکلات بالقوه سلامت روان،‌ نقص مهارت یا مشکلات اجتماعی که ممکن است رفتارهای نوجوان شما را خراب کند کمک کند.

  1. مشکلات مربوط به سوء مصرف مواد

متأسفانه،‌ مواد مخدر و الکل می‌توانند برای نوجوانان به مشکلات جدی تبدیل شوند. یک مشاور سوء مصرف مواد می‌تواند میزان مصرف ماده نوجوان شما را ارزیابی کرده و به تعیین مناسب ترین دوره درمانی کمک کند. درمان فردی،‌ گروه درمانی،‌ سم زدایی یا درمان خانگی بسته به شدت مشکلات یک نوجوان ممکن است گزینه‌های‌ مورد پیشنهاد باشند.

  1. استرس

نوجوانان می‌توانند استرس بگیرند. استرس در مورد فشار برای اجرای خوب در امتحان یا نگرانی درمورد اینکه پس از دبیرستان چه کاری باید انجام شود،‌ می‌تواند عوارض جدی بر جای بگذارد. درمان می‌تواند به نوجوانان در یادگیری مهارت‌های‌ مدیریت استرس کمک کند و این مهارتی است که در طول زندگی آتی هم به آنها کمک خواهد کرد.

  1. مشکلات مربوط به مدرسه و امور اجتماعی

ضرب و شتم،‌ نمرات ناخوشایند،‌ شرکت در دسته‌های گروهی منفی و مشکلات مرتبط با معلم،‌ تنها معدودی از مشكلات مرتبط با اجتماعی است كه بسیاری از نوجوانان آن را تجربه می‌كنند. نوجوانان اغلب مطمئن نیستند که برای کمک گرفتن به چه کسی مراجعه کنند. روان درمانی می‌تواند به نوجوانان کمک کند و مهارتهایی به آنها می‌دهد که به آنها کمک می‌کند تا با موفقیت در دبیرستان رفتار کنند.

  1. مشکلات حقوقی

دزدی،‌ مشروبات الکلی یا دعوا فقط برخی از دلایلی است که نوجوانان می‌توانند با قانون دچار مشکل شوند. بعضی اوقات،‌ آنها مشروط به آزاد شدن با دریافت مشاوره می‌شوند. روان درمانی و مشاوره می‌تواند به یک نوجوان کمک کند تا یاد بگیرد که چگونه انتخاب‌های‌ سالم تری داشته باشد تا از این امر جلوگیری شود.

  1. اعتماد به نفس پایین

رفتن نوجوانان به روانکاو

در حالی که اکثر نوجوانان گاه به گاه با مشکلات مربوط به اعتماد به نفس پایین در حال چالش هستند،‌ برخی از افراد با اعتماد به نفس خیلی زیادی روبرو هستند. وقتی این موضوعات بدون حل باقی بمانند،‌ نوجوانان در معرض خطر بیشتری از قبیل سوء مصرف مواد و عدم موفقیت دانشگاهی قرار دارند. مشاوره و روان درمانی می‌تواند به تقویت اعتماد به نفس نوجوان کمک کند.

  1. آسیب روانشناختی روانشناختی

فرقی نمی‌کند که این آسیب یک تجربه نزدیکی به مرگ باشد یا یک تجاوز جنسی،‌ رویدادهای آسیب زا می‌تواند در تمام طول عمر نوجوان تأثیر داشته باشد. درمان می‌تواند مقاومت را افزایش داده و تأثیر رویداد آسیب زا بر زندگی نوجوانان را کاهش دهد. مداخله زودهنگام و رفتن نوجوانان به روانکاو می‌تواند برای کمک به نوجوان در بهبودی از شرایط آسیب زا کلیدی باشد.

  1. غم و اندوه

نوجوانان کمی‌متفاوت از بزرگسالان با اندوه برخورد می‌کنند و از دست دادن یک فرد محبوب و عزیز می‌تواند به خصوص در دوران نوجوانی دشوار باشد. درمان فردی،‌ خانوادگی یا گروهی می‌تواند به نوجوانان کمک کند تا احساسات خود را کنترل کرده و به از دست دادن آنها مفهوم دهند.

سخن آخر

اگر در حال پرس و جو برای معالجه روانشناختی به نوجوان خود هستید،‌ از روی احتیاط اشتباه کنید و با یک متخصص تماس بگیرید. اگر نوجوان شما علاقه ای به درمان ندارد،‌ نگران نباشید. بسیاری از نوجوانان از صحبت کردن با اشخاص فرار می‌کنند.

نوجوان خود را تشویق کنید تا چند جلسه مشاوره و روان درمانی را امتحان کند. رفتن نوجوانان به روانکاو به او اجازه می‌دهید در مورد ادامه کار تصمیم بگیرد.

اگر نوجوان شما به طور کامل از مشاوره امتناع ورزد،‌ شما می‌توانید با یک مشاور یا روانشناس صحبت کنید. شما ممکن است بتوانید ایده‌های‌ جدید و مهارت‌های‌ خود را برای کمک به نوجوان خود در مقابله بهتر با مشکلات موجود بدست آورید.

منبع: verywellmind

نویسنده

دکتر سارا کلهری

دکتر سارا کلهری

رواندرمانگر بزرگسال با رویکرد شناختی رفتاری (CBT) و ISTDP من دکتری تخصصی روانشناسی، رواندرمانگر بزرگسال با رویکرد شناختی رفتاری (CBT) و ISTDP هستم. در زمینه های وسواس، اختلالات اضطرابی و مشکلات خلقی هیجانی می توانم به شما کمک کنم.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب سرویس

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت