رقص ناتیا ساسترا درمانی مدرن برای بهبود اختلالات ذهنی

رقص

علاوه بر کاربرد های فرهنگی و تکاملی، رقص ابزار قدرتمند ی برای ابراز احساسات به شمار می رود بر اساس پژوهش منتشر شده در مجله ی سایکالاجیکال ساینس (جلد 11، شماره 3) رقص می تواند از تقسیم بندی های فرهنگی عبور کند.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید

نویسنده ی اصلی دکتر اهالیا هجمدی، دستورالعمل های مربوط به رقص احساسات را از “ناتیا ساسترا” به دست آورد، ناتیا ساسترا یک متن دو هزار ساله ی هندی است که رقص کلاسیک هندی بر مبنای آن شکل گرفته است.

هجمدی برنده ی جایزه رقص کلاسیک هندی و استاد دانشکده ی روانشناسی دانشگاه مریلند، از رقصیدن خودش فیلم گرفت و هر ده احساس توصیف شده در متن را به نمایش گذاشت از جمله ؛خشم، نفرت، ترس، شجاعت، شوخ طبعی، عشق، صلح غم و اندوه، حیرت و لجیا که به معنای کم رویی می باشد.

رقص
رقص ناتیا ساسترا درمانی مدرن برای بهبود اختلالات ذهنی

رقص هندی و بیان احساسات

بعد از اینکه گوروها (پیشوای روحانی در آیین هندو) و کارشناسان رقص تایید کردند که همه ده احساس را به درستی به تصویر کشیده است، هجمدی کلیپ ها را به 48 شرکت کننده ی آمریکایی و 47 شرکت کننده ی هندی نشان داد و به آنها احساسی را که هر رقص نشان می دهد، شرح داد. هر دو گروه شرکت کننده در 61 درصد از زمان و در موقعیت فری رسپانس * و65  درصد از زمان و در حالی که از یک لیست حاوی یازده احساس گزینه مورد نظر را انتخاب می کردند، احساس را به درستی تشخیص دادند.

هجمدی از آن پژوهش کلاس هایی را اقتباس کرد و به صورت داوطلبانه با بچه هایی که مبتلا به اوتیسم و سندرم آسپرگر بودند، کار کرد. چندین بار در یک هفته، کلاس های رقصی را برگزار کرد و به بچه ها آموزش داد که احساسات شان را از طریق حالت چهره و حرکات بدن نشان دهند.

رقص ناتیا ساسترا درمانی مدرن برای بهبود اختلالات ذهنی
رقص ناتیا ساسترا درمانی مدرن برای بهبود اختلالات ذهنی

ارتباط همه جانبه بین چندین بُعد مغز

او اظهار داشت “من موسیقی را می نواختم و سپس هر کدام از ما به نوبت یک قطعه را اجرا می کردیم؛ “گفتم “بیاید حرکت دست عاشقانه را انجام دهیم. بیاید حرکت دست شادمانه را انجام دهیم.”

هجمدی می گوید گام بعدی بررسی این مطلب است که آیا این کلاس های رقص به بچه ها کمک می کند احساسات شان را در خانه و مدرسه ابراز کنند؟  هجمدی معتقد است که “احساسات بخش بزرگی از ارتباطات بین فردی ما را تشکیل می دهند. گفتگو کردن با دنیا بدون این مهارت ها بسیار دشوار است. “

اس. دینگ فلدر

*فری رسپانس: نوعی سوال در آزمون های آموزشی، کار گاهی و دولتی که اغلب آنها برای بیان یک ایده یا اعتقاد به ممتحن نیاز دارند یا نوشتن مقاله ایی کوتاه برای حمایت از آن ایده با ارائه حقایق، مثال و دیگر شواهد.

5/5 - (1 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد