آزمون روانشناختی وسواس

وسواس فکری

معرفی

اختلال وسواس جبری یا همان اختلال وسواس فکری عملی که به اختصار OCD نیز گفته می شود اختلالی است که در آن فرد افکار، تکانه ها و احساس ناخواسته و تکرارشونده ای دارد که باعث می شود به طور مکرر دست به انجام کارهای تکراری بزند.

منظور از وسواس فکری عبارت است از افکار، تصویر های ذهنی، یا میل های ناگهانی به انجام کاری یا گفتن چیزی است که فرد را ناراحت می کند و دایماً هم در ذهن تکرار می شوند.

 منظور از وسواس عملی، رفتارهایی است که فرد احساس می کند مجبور است آن ها را تکرار کند تا اضطرابش کاهش پیدا کند یا جلوی یک اتفاق بد گرفته شود. یکی از نشانه های کلیدی این اختلال ، اجبار است.  اجبار به رفتارهای وسواسی اطلاق می شود که در پاسخ به افکار وسواس گونه انجام می گردد.

 اختلال وسواس فکری به عنوان یکی از شایع ترین اختلالات روانشناختی در دنیا به شمار می آید، این اختلال مربوط به بازه زمانی و یا رده سنی خاصی نیست و در هر سنی ممکن است در فرد ایجاد شود اما بنابر تحقیقات انجام‌ شده، افراد جوان بیشترین میزان آمار ذکر شده در این زمینه را شامل می شوند.

 مقیاس ییل براون یک تست برای ارزیابی میزان شدت اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) است. این مقیاس که توسط پروفسور گودمن و همکارانش طراحی شده است، به طور گسترده در تحقیقات و بالین برای تعیین شدت وسواس فکری-عملی و نظارت بر بهبود آن در طول درمان استفاده می‌شود.

جامعه هدف

افراد 14 سال به بالا

معیارهای مورد سنجش

این پرسشنامه برای سنجش میزان افکار وسواسی و رفتارهای وسواسی/اجباری است.

نحوه اجرای آزمون

پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای مقیاس وسواسی اجباری ییل-براون (Y-BOCS) طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 10 دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید.

لطفاً هر سؤال و گزینه‌های مربوط به آن را با دقت بخوانید و در مورد 7 روز گذشته (از جمله امروز)، فکر کرده و برای هر پرسش، یکی از گزینه‌ها را انتخاب کنید.

نحوه تحلیل

تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

منبع:

Goodman WK (1989).The Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale. I. Development, use, and reliability. Arch Gen Psychiatry

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد