نقد فیلم یتیم Orphan 2009

طبق قواعد سینما داشتن فرزندانی که در فیلم‌های ترسناک نقش‌های اصلی را بازی می‌کند، باعث می‌شود فیلم حدود 50 درصد ترسناک تر باشد.

آیا آثاری مانند The Bad Seed، The Exorcist یا حتی The Omen بدون شخصیت‌های کوچک خود چنین كلاسیك می‌شدند؟

کارگردان جوان اسپانیایی Jaume Collet-Serra مطمئناً این موضوع را می‌داند و از آن به خوبی و به نفع خود در یتیم استفاده می‌کند، فیلمی‌ترسناک که به اندازه کافی موفق است تا ناموفقی فیلم House of Wax در سال 2005 از این کارگردان را از ذهن پاک کند.

حتی اگر پوستر فیلم ساده و در عین حال نگران کننده فیلم یتیم را دیده باشید، مطمئناً این موضوع به ذهنتان خطور خواهد کرد که حتماً در طی فیلم برای یا از طرف تصویر دختر روی پوستر استر (ایزابل فورمن) اتفاقات ناگواری خواهد افتاد.

داستان فیلم یتیم

طبق داستان فیلم متأسفانه برای پدر و مادر خانواده یعنی کیت و جان کالمن (ورا فارمیگا و پیتر سارسگارد) قابل تشخیص نبود که وقتی برای تسکین ناراحتی ناشی از سقط جنین اخیر کیت (مادر خانواده) به گرفتن دختر کوچکی به فرزند خواندگی تصمیم می‌گیرند، چه اتفاقاتی ممکن است در آینده رخ دهد.

در واقع در نگاه اول نحوه لباس پوشیدن استر حس خوبی در همه ایجاد می‌کند و او به زودی در خانواده مستقر می‌شود و با خواهر و برادران جدید دانیل (جیمی‌بنت) و مکس (آریانا انجینییر) دوست می‌شود.

بنا به فیلمنامه ظاهراً استر در سنین کودکی تجارب ناگواری داشته و توسط پدر خود مورد تجاوز قرار گرفته است.

بنا به عرف فیلم‌های ترسناک، استر به دلیل داشتن تجارب ناگوار دوران کودکی خیلی زود رفتارهای بسیار عجیب و غریبی را آغاز می‌کند و تا زمانی که کیت و جان نتوانند این انتخاب نادرستشان را اصلاح کنند، ممکن است خون یکی از اعضای خانواده ریخته شود.

تجارب ناگوار دوران کودکی
یتیم Orphan

فرض موجود در فیلم ممکن است کاملاً عجیب به نظر برسد، اما در واقع این فرض روی کاغذ یک فرمول کاملاً استاندارد از کودک بی گناه و در عین حال ذاتی شیطانی است که باعث ایجاد هرج و مرج می‌شود.

ارتباط با دیگر مقالات سایت

نقید فیلم Orphan به عنوان فیلمی که تجربیات بد و ناگوار کودکان را به نمایش بکشد . شما می توانید از لینک زیر به آن دسترسی پیدا کنید :‌

تجربیات بد و ناگوار کودکی

دیگر کاراکترهای فیلم یتیم

در حقیقت، مادر خانواده ورا فارمیگا (Vera Farmiga) در سال 2007 در فیلمی ‌بسیار مشابه به نام جوشوا (Joshua)، بازی کرده بود. فیلم جوشوا کلیشه‌ای و ضعیف بود، اما فیلم یتیم به دلیل اجرای ماهر بازیگران آن و جو واقعاً نگران کننده ای که هر صحنه را در بر می‌گیرد قویتر است.

هنگامی‌که استر شروع به پیچاندن چاقوی عاطفی خود می‌کند، اسرار موجود در ازدواج به ظاهر کامل کیت و جان شروع به بیرون آمدن از ترک‌های در حال رشد می‌کند و این فیلم یک وحشت روانی برجسته‌ای را به بیننده القا می‌کند.

قدرت ترسناکی فیلم به لطف فیلمنامه قوی و قابل قبول دیوید جانسون (David Johnson)، کارگردانی جائوم کالت سرا (Jaume Collet-Serra) و اجرای عالی بازیگران که مهمترین آنها فارمیگا (استر) و فورمن (مادر خانواده) به عنوان دو زن در تلاش برای کنترل خانواده است.

فیلم بسیار دیدنی یتیم، یکی از قوی ترین و ابتکاری ترین داستان‌های ژانر ترسناک اخیر است و در یک محیط فیلم پر از بازسازی، ریبوت و دنباله، شایسته پیدا کردن مخاطبان گسترده ای است.

 

منبع: psychologytoday و rollcredits

تریلر :‌

فیلم یتیم دوبله فارسی

4.2/5 - (13 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت