روش های متفرقه طب مکمل

 

در این سری از مقالات تنها به شرح و توضیح انواع روش های مختلف طب مکمل منطبق با  کتاب سیناپس کاپلان و سادوک بر اساس DSM-5 پرداخته شده است و توضیح این روش ها به معنای رد و تایید آنها توسط کلینیک اعصاب و روان هیربد نیست. کلینیک هیربد جهت مشاوره و درمان تنها از روش های درمانی مبتنی بر منابع علمی روز روانپزشکی و روانشناسی که در کارآزمایی های بالینی اثربخشی آنها ثابت شده است استفاده می کند.

روش های شرح داده شده در این مقاله صرفا جهت اطلاع است و مانند سایر روش های درمانی دیگر باید تحت مطالعات پژوهشی قرار بگیرند تا اثربخشی و عوارض جانبی آن ها مشخص شود.

بیوانرژتیک

بیوانرژتیک براساس این باور بنا شده است که انرژی مسدود شده سبب الگوهای رفتاری غیر انطباقی می شود. این مکتب از کارهای روانکاو اتریشی به نام ویلهلم رایش (Wilhelm Reich) ( ۱۸۹۷ – ۱۹۵۷) نشات گرفتار ویلهلم رایش همراه با زیگموند فروید به مطالعه و تحقیق پرداخته بود و معتقد بود میدانهای انرژی براثر تکانه های جنسی پیش رانده می شود که ارگ نام دارند و ارگاسم های رضایت بخش نشانه ای از کارکرد سالم بدن است. طبیبان امروزی به دنبال یافتن حوزه هایی از تنش عضلانی در بدن هستند و معتقدند این نواحی با خاطرات و هیجانات واپس زده شده ارتباط دارند. درمانگران تلاش می کنند این محتویات واپس رانده را با انواعی از فنون آرمیدگی (آرام سازی) و از جمله ماساژ به حیطه هشیاری بیاورند.

فلزگیری

فلزگیری (Chelation) این نوع درمان یک روش طبی سنتی است که در آن برای درمان مسمومیت های اتفاقی از فلزات سنگین نظیر سرب، آرسینک و جیوه استفاده می شود. یک عامل فلزگیر (اسیداتیلن دی آمین تترااستیک [EDTA]) داخل جریان خون تزریق می شود و با فلز مورد نظر ترکیب می شود و سرانجام از بدن دفع می شود. فلزگیری یک روش طبی جایگزین است که به منظور پیشگیری و برای دفع سرب، کادمیوم و آلومینیوم از بدن مورد استفاده قرار می گیرد.اعتقاد بر این است که این مواد با پیری زودرس، نقصان حافظه ونشانه های بیماری آلزایمر ارتباط دارند. فلزگیری برای درمان آترواسکلروز و بیماری شریان کرونر نیز به ی رفته است. یک مطالعه NCCAM نشان داد درمان فلزی سبب کاهش حوادث قلبی عروقی مانند حملات قلبی  در بیماران دیابتی می شود؛ اما این روش درمانی هنوز از سوی اداره دارو و غذای ایالات متحده به عنوان درمان این بیماری ها تأیید نشده است.

هومئوپاتی

درمان هومئوپاتی را پزشکی آلمانی به نام دکتر ساموئل هانمن در اوایل دهه ۱۸۰۰ میلادی پایه گذاری کرد. این روش درمانی براین مفهوم استوار است که خوددرمانی خصوصیت اساسی زندگی انسان است و داروهای خاص به این فرآیند ذاتی کمک میکنند کتاب راهنمای دارویی هومئوپاتی از چند لحاظ منحصر به فرد است: (۱) بیش از ۲۰۰۰ دارو و از جمله گیاهانی نظیر آکونیت (Aconite) ارگوت و خربق؛ مواد معدنی نظیر مس، طلا و ید و محصولات حیوانی نظیر سم مار و چتر دریایی و عصاره بافت ها را در برمی گیرد، (۲) داروها یا بصورت تنتور تهیه میشود (یعنی با ۹۵ درصد اتیل الکل مخلوط می شوند و یا به صورت قرصهایی که مواد پرکننده آنها لاکتوز است، و (۳) داروها در محلول هایی با رقت بسیار پایین (نظیر ۱: ۱۰۲۰۰۰۰) تهیه میشوند بطوریکه نمی توان با روش های شیمیایی رایج آنها را ردیابی کرد. متخصصین هومئوپاتی ادعا میکنند که اثر درمانی مبتنی بر «طب مولکولی» است.


هانمن درمان دارویی خود را براساس فرضیات زیر بنا کرد: مواد طبی طیف استانداردی از علایم و نشانه ها را در افراد سالم یا بیمار ایجاد می کند احتمالا آغازگر پاسخ درمانی نسبت به آن بیماری خواهد بود. بنابراین دارویی که تهوع ایجاد می کند و رقت های پایین برای درمان تهوع به کار می رود. این قانون مشابه ها («هر دردی به وسیله مشابه خودش درمان می شود») منجر به وضع اصطلاح هومئوپاتی (تجارب مشابه) شد. در طب متعارف چنین محلولهای رقیقی هیچ اثری ندارند و هیچ تحقیق داروشناسی عکس این مطلب را نشان نداده است.
در ایالات متحده دیگر هیچ دانشکده طب هومئوپاتی باقی نمانده است آخرین آن دانشکده پزشکی دانشگاه هانمن بود که در سال ۱۹۹۴ بسته شد با این حال کاربرد روش درمانی هومئوپاتی در این کشور و سراسر جهان در حال افزایش است. در اروپا هومئوپاتی رواج فوق العاده ای دارد. در ایالات متحده داروهای هومئوپاتی بدون نسخه به فروش می رسند، داروهای هومئوپاتی که در ایالات متحده به فروش می رسند بایستی واجد استانداردهای تکنگاشت راهنمای دارویی هومئوپاتی در ایالات متحده باشند. تکنگاشت مزبور در قانون غذا، دارو و مواد آرایشی به رسمیت شناخته شده و از لحاظ موثق بودن اطلاعات عادل راهنمای دارویی ایالات متحده (USP) است.

طبیعت درمانی

طبیعت درمانی (Naturopathy) نوعی نظام مراقبت بهداشتی برای تضمین سلامت تن و روان است که بر ۳ اصل استوار است: (۱) پاک نگهداشتن آب و هوا از آلودگی؛ (۲) خوردن غذاهای سالم؛ و (۳) ورزش منظم.

روش درمان طبیعت درمانی مبتنی بر این باور است که بدن می‌تواند خودش را شفا دهد و این مستلزم آن است که بیمار در برنامه حفظ سلامتی مشارکت فعالی داشته باشد.

غذاهایی که بدون کود شیمیایی تهیه شده‌اند و کاربرد ماساژ درمانی، گیاهان دارویی و استراحت درمانی. به چند ایالت آمریکا از جمله آلاسکا، کونکتیکوت، نیوهمپشیر در طبیعت درمانی مجوز رسمی اعطا شده است. ولی از آنجا که هیچ کنترل استانداردی در این رشته وجود ندارد، افرادی با تحصیلات کم یا بدون تحصیلات ممکن است خود را متخصص طبیعت درمانی جا بزنند.

نیایش

علاقه نافذ به شفا با دعا، داستان‌ها شفادهنده راویان انجیل در تلویزیون و میلیون‌ها تن از افراد امیدواری که در جستجوی تسکین آلام خود به زیارت عبادت گاه‌های مذهبی می‌روند همگی شواهدی از تداوم علاقه به نیایش و معنویت در فرآیند شفا و شیوع آن است.

برخی گروه‌های مذهبی به طور اختصاصی علیه درمان‌های روان پزشکی موضع می‌گیرند و رویکرد نیایش را تنها جایگزین معتبر برای شفای روانشناختی و روانشناختی می‌دانند که الیزابت تارگ آن را کوشش روانشناختی خالصی از سوی فرد معرفی می‌کند که به قصد بهبود راحتی جسمی یا هیجانی شخص دیگری انجام می‌شود.

شمنیزم

شمن فردی است که تصور می‌شود دارای قدرت شفای بیمار و توانایی ارتباط با دنیای ارواح است (شکل ۶-۲۴). در بسیاری از نقاط دنیا از جمله بومیان آمریکا (سرخپوستان و بومیان ألاسکا) افرادی با این عنوان وجود دارند. صلاحیت این طبیبان توسط یک رشته آزمایشهای مقدماتی و آموزش‌های لازمه و تأیید از سوی افراد مسن صلاحیت دار شناخته شده تعیین می‌شود.

روش‌های شمنیستی اغلب شامل مراسم پالایش نظیر روزه یا عرق ریزی و جستجوهای بصری است که مورد اخیر با توهمات همراه است. مراسم گاهی با اصوات موزون، رقص، درد جسمی یا محرومیت و استفاده از گیاهان روحانی تسهیل می‌شود.

شمن از طریق این مراسم روح فرد در حال موت را تا دنیای بعد از مرگ همراهی می‌کند. روش های شمنیستی همچنین برای حل مشکلات لاینحل اجتماعی یا شخصی نیز به کار می‌رود.

منبع: 

کتاب سیناپس کاپلان و سادوک بر اساس DSM-5

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون مهارت های زندگی

مهارت های زندگی به مجموعه ای از توانایی های گفته می شود که زمینه سازگاری رفتار مثبت و مفید را فراهم می آورد و این توانایی، فرد را قادر می سازد که ضمن پذیرش مسئولیت های اجتماعی خود، بدون لطمه زدن به خود و دیگران بتواند به شکل مؤثری با خواست، انتظارات و مشکلات روزانه در روابط بین فردی روبرو گردد.

این آزمون ۱۰ مولفه ارتباطات انسانی، روابط بین فردی، مهارت تصمیم گیری، مدیریت و تنظیم هیجانات، مهارت در حل مسئله، مهارت کار گروهی، خودآگاهی، هدفمندی، تفکر خلاق و انتقادی را ارزیابی می کند.