با مهارت اولویت بندی بیشتر آشنا شوید

برنامه ریزی

اولویت بندی

از منابع و زمان بیشترین بهره را ببرید

برای اینکه از تلاش های خودتان و اعضاء تیم تان بیشترین بهره را ببرید، اولویت بندی مهارت مهمی به شمار می رود که باید از آن استفاده کنید. همچنین اولویت بندی مهارتی ست ضروری که صلح و آرامش را در زندگی شما ایجاد می کند به طوری که می توانید روی انرژی تان تمرکز کنید و به چیزهای مهم توجه کنید.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

هنگامی که زمان محدود است و تقاضا به شکل قابل توجهی نامحدود، این مهارت بسیار مهم می شود (اولویت بندی). این مهارت به شما کمک می کند وقت تان را به کاری اختصاص دهید که بیشتر مورد نیاز است و عاقلانه تر این است که وقت تان را صرف انجام آن کار کنید.

اولویت بندی
خودتان و تیم تان را از انجام کارهای غیر ضروری رها کنید کارهایی که می توان انجام آنها را به بعد موکول کرد یا کلا آنها را حذف کرد.

با یک اولویت بندی صحیح (و مدیریت دقیق کارهای اولویت بندی شده) شما می توانید به بی نظمی و آشفتگی سر و سامان دهید.استرس را به شکل چشمگیری کاهش دهید و به سمت نتیجه گیری موفقیت آمیز پیش روید. بدون آن (اولویت بندی) شما با مشکل مواجه خواهید شد و غرق در رقابت برای تقاضا می شوید.

اولویت بندی ساده

در سطحی ساده شما می توانید بر اساس الزامات زمانی اولویت بندی کنید بر اساس سود دهی یا سود بالقوه ی کاری که روی آن تمرکز کرده اید یا بر اساس فشاری که برای انجام آن کار متحمل می شوید :

-اولویت بندی بر اساس ارزش یا سود دهی پروژه احتمالا منطقی ترین و رایج ترین اصل اولویت بندی شما به شمار می‌رود. اولویت بندی چه بر اساس یک حدس ذهنی در مورد ارزش باشد و چه بر اساس یک ارزیابی پیچیده ی مالی باشد، اغلب موثر ترین نتایج را به همراه دارد.

-الزامات زمانی مهم هستند هنگامی که دیگران برای انجام دادن وظایف به شما وابسته اند مخصوصا زمانی که آن وظیفه در مسیری حساس از انجام یک پروژه مهم قرار دارد. اینجا مقدار کمی از تلاش شما می تواند مسیر طولانی را طی کند.

-یک شخص شجاع است (و یا شاید یک فرد احمق) که در برابر فشار رئیس اش برای انجام کار مقاومت می کند هنگامی که آن فشار منطقی و قانونی ست.

ابزار اولویت بندی

در حالی که این روش های ساده ی اولویت بندی برای موقعیت های بسیاری مناسب اند، موارد ویژه ی زیادی وجود دارد که شما به دیگر ابزار اولویت بندی و مدیریت زمان نیاز خواهید داشت اگر صادقانه تمایل دارید که موثر باشید. در ادامه به برخی از این ابزار اولویت بندی نگاهی می اندازیم.

اولویت بندی

تجزیه و تحلیل مقایسه ی زوجی

هنگامی که معیار های تصمیم گیری مبهم، ذهنی یا بی ثبات هستند، تجزیه و تحلیل مقایسه ی زوجی مفید ترین روش است.
این روش به شما کمک می کند گزینه هایتان را اولویت بندی کنید به این طریق که از خودتان بخواهید هر آیتم را در لیست با دیگر آیتم های موجود در لیست جداگانه مقایسه کنید.
به این شکل که در هر دو موردی که با یکدیگر مقایسه می کنید، تصمیم بگیرید که کدام یک مهم تر است، شما می توانید نتایج را تثبیت کنید تا به یک لیست اولویت بندی شده برسید.

تجزیه و تحلیل ماتریکس تصمیم

تجزیه و تحلیل ماتریکس تصمیم به شما کمک می کند لیستی از وظایف را اولویت بندی کنید هنگامی که باید عوامل متفاوت بسیاری را در نظر بگیرید.

اولویت بندی

ماتریکس اولویت عمل

این تکنیک ساده و سریع نموداری از شما می خواهد که ارزش کار را در برابر تلاشی که باید صورت بگیرد را مشخص کنید.

با انجام این کار شما می توانید به سرعت “برد های سریع” را مشخص کنید. برد هایی که در کوتاه ترین زمان، بزرگ ترین پاداش ها را به شما می دهند و از “کارهای سخت و طاقت فرسا” اجتناب می کنند که زمان زیادی می گیرند و احتمالا پاداش کم و ناچیزی را به همراه دارند. این یک روش هوشمندانه ست برای گرفتن تصمیمات موثر تر در زمینه ی اولویت بندی.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ی ما را در مورد ماتریکس اولویت عمل مطالعه کنید.

 

 

منبع: verywellmind

 

 

 

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد