ترس از استیگما

ترس از استیگما

استیگما یا همان (برچسب خوردن) یک مشکل فردی یا جزئی از بیماری نیست بلکه یک مسئله اجتماعی است که عواقب آن بیشتر از خود بیماری است. افسردگی و اضطراب در سراسر جهان گسترده شده است. برای بسیاری از افراد، این موضوع دشوار است که در مورد آن صحبت کنند (ترس از استیگما). در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

وقتی ۱۵- ۱۶ ساله بودم، با افسردگی و اضطراب شدید روبرو شدم. اضطراب و افسردگی ارتباط من را با مدرسه ام، ورزش و دوست های من مختل کرد. به دلیل ننگی که با بیماری همراه بود. احساس کردم هیچکس من را درک نمیکند که چه اتفاقی برای من افتاده است و مردم می دانند که من نمی توانم افکار خود را مدیریت کنم.

نشانه های استیگما

دیگر به مدرسه نمیرفتم و همچنین روابط اجتماعی من ضعیف شد. زمانی که به مدرسه میرفتم و دچارحملات اضطرابی میشدم، دوستان و همچنین معلمانم اعتراضات خود را در مورد حضور نداشتنم درجمع و کلاس ها بیان میکردند. همین امر باعث شد من احساس تنهایی بیشتری کنم. احساس کردم آنها اهمیتی نمی دهند که من به سختی می توانم صحبت کنم یا تکالیفم را انجام دهم. شاید آنها نمی دانستند علائم افسردگی و اضطراب چیست.

ترس از استیگما

تاثیرات جسمی

اضطراب شایع ترین بیماری روانشناختی در ایالات متحده است. گفته شده است که تقریبا ۱۰ درصد از نوجوانان و ۴۰ درصد بزرگسالان ازانواع مختلف اضطراب رنج می برند.

اشکال مختلف اضطراب وجود دارد و هر کدام از آنها منشا متفاوتی دارد. اگرچه اضطراب یک بیماری روانشناختی است، اما اثرات فیزیکی نیز دارد. مانند حملات هراس، سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، و…. . بسیاری از افراد از این علائم رنج می برند و درمان نمی شوند.

افسردگی در جوانان

افسردگی در نسل ما یک اصطلاح شایع است که در بسیاری موارد نابه جا استفاده می شود، اما اگر شخص واقعا درگیر این بیماری باشد، می تواند بسیار مرگبار باشد.

حدود ۲۰ درصد نوجوانان قبل از اینکه به سن ۱۸ سالگی برسند افسردگی را تجربه میکنند و ۱۲ درصد خطر ابتلا به خودکشی را افزایش می دهند. همچنین می تواند مصرف بعضی از مواد را افزایش دهد و فرد را در معرض خطر قرار دهد و در مدرسه یا در محل کار مشکلی ایجاد کند.

تفاوت بین احساس افسردگی و افسردگی بالینی بسیار متفاوت است. 

ترس از استیگما

من معتقدم که افسردگی و اضطراب به دلیل ناآگاهی مردم از میزان شیوع این بیماری ها و نحوه برخورد با افرادی که به آن دچار هستند، ضعف در نظر گرفته می شوند.

در صورتی که مردم در رابطه با شیوع و علل این بیماری ها آگاهی پیدا کنند این انگ روانشناختی نسبت به بیماری های اعصاب و روان همچون بیماری های جسمی از بین می رود.

سپاسگذارم از خواهرم، که در تشخیص علائم افسردگی و اضطراب آموزش دیده بود و من توانستم ازاو در این زمینه کمک بگیرم.با توجه به این که خودم تجربه شرایط این بیماری را داشته ام می توانم به سایر افراد نیز در این رابطه کمک کنم.

از زمانی که توسط خواهرم به من در زمان بیماری ام کمک شد، مأموریت من برای کمک به دیگران هم شروع شد.

منبع: ADAA 

ترجمه شده توسط شکیبا عابدینی

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد