آزمون اندریافت موضوعی

آزمون اندریافت موضوعی نوعی آزمون با استفاده از پروژکتور است که شامل توصیف صحنه‌ها و تصاویر مبهم است. این آزمون در دهه 1930 توسط روانشناس هنری آ. موری (Henry A. Murray) و هنرمند و روانشناس کریستینا دی مورگان (Christina D. Morgan) ایجاد شد و یکی از تست‌های روانشناختی است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای آشنایی بیشتر با این آزمون در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

آزمون اندریافت موضوعی چگونه عمل می‌کند؟

روش کار آزمون اندریافت موضوعی که با نام TAT نیز شناخته می‌شود، بدین ترتیب است که به فردی تصاویر مبهمی‌از افراد نشان داده شده و از او خواسته می‌شود تا توضیحی راجع به آنچه در تصویر رخ می‌دهد، ارائه دهد.

آزمون اندریافت موضوعی

هدف از این آزمون کسب اطلاعات بیشتر در مورد افکار، نگرانی‌ها و انگیزه‌های پاسخ دهندگان بر اساس داستانهایی است که آنها ایجاد می‌کنند تا صحنه‌های مبهم و غالباً تحریک آمیز که در عکس‌ها به تصویر کشیده شده است را توضیح دهند.

از افراد خواسته می‌شود داستانی را بگویند و توضیح دهند که چه چیزی در تصویر اتفاق می‌افتد از جمله حوادثی که منجر به آن صحنه می‌شوند، چه اتفاقی در تصویر می‌افتد، هر یک از شخصیت‌ها چه فکری می‌کنند، چه احساسی دارند و چه اتفاقی می‌افتد.

نسخه کامل TAT شامل 31 کارت تصویر است که انواع صحنه‌های اجتماعی مبهم را به تصویر می‌کشد که ممکن است شامل مردان، زنان و یا کودکان باشند. موری در ابتدا استفاده از تقریباً 20 کارت و انتخاب شخصیت‌هایی که موضوع مشابهی را نشان می‌دادند را توصیه می‌کرد. امروزه بسیاری از پزشکان 5 تا 12 کارت استفاده می‌کنند، که اغلب آنها به دلخواه انتخاب می‌شوند. زیرا پزشک معالج احساس می‌کند صحنه با نیازها و وضعیت مراجع مطابقت دارد.

پزشکان هنگام انتخاب تصاویر سعی می‌کنند دقت کنند تا مطمئن شوند که صحنه‌ها اطلاعات مفیدی در مورد مخاطب را استخراج می‌کند.

چه زمانی از آزمون اندریافت موضوعی استفاده می‌شود؟

آزمون اندریافت موضوعی

آزمون اندریافت موضوعی توسط درمانگران در شرایط مختلفی قابل استفاده است. برخی از این روش‌ها وارد عبارتند از:

  • شاید درمانگران برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراجع از این آزمون استفاده کنند. به این ترتیب، آزمون ضمن اینکه اطلاعات مفیدی در مورد درگیریهای عاطفی احتمالی مراجع در بر دارد، به عنوان یک عامل راحت کننده (یخ شکن) عمل می‌کند.
  • به مراجعان کمک می‌کند تا احساس خود را بیان کنند. از TAT اغلب به عنوان یک ابزار درمانی استفاده می‌شود تا به مراجع اجازه دهد احساسات را به روشی غیر مستقیم بیان کند. ممکن است مراجع هنوز نتواند احساس خاصی را به طور مستقیم بیان کند، اما ممکن است بتواند احساسات را هنگام مشاهده از منظر بیرونی تشخیص دهد.
  • در بررسی مضامین و موضوعاتی که به زندگی و تجربیات مراجع مربوط می‌شود. مراجعانی که با مشکلاتی از قبیل از دست دادن شغل، طلاق یا مشکلات سلامتی روبرو هستند، ممکن است صحنه‌های مبهم را تفسیر کنند و با شرایط منحصر به فرد آنها ارتباط برقرار کنند. و این موضوع امکان را برای کاوش‌های عمیق تر در طول دوره درمانی فراهم می‌کند.
  • ارزیابی مراجع برای برخی مشکلات روانشناختی. این آزمون گاه به عنوان ابزاری برای ارزیابی اختلالات شخصیت یا تفکر استفاده می‌شود.
  • TAT همچنین به عنوان یک ابزار پزشکی قانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشکان ممکن است این آزمون را برای مجرمان انجام دهند تا خطر عود مجدد را ارزیابی کنند یا اینکه تشخیص دهند که آیا شخص با مشخصات فرد مظنون به جرم مطابقت دارد یا خیر.
  • همچنین از این آزمون به عنوان ابزاری برای ارزیابی شغلی استفاده شده است. این آزمون گاهی اوقات برای تعیین اینکه آیا افراد برای نقش‌های خاصی مناسب هستند، به خصوص در موقعیت‌هایی که نیاز به مقابله با استرس و ارزیابی موقعیت‌های مبهم مانند رهبری ارتش و مواضع اجرای قانون دارند، استفاده می‌شود.

انتقادات از آزمون اندریافت موضوعی

آزمون اندریافت موضوعی فاقد یک سیستم امتیازدهی استاندارد و گسترده است، بنابراین بدست آوردن تخمین‌های معتبر و قابل اعتماد دشوار است. همچنین معاینه کنندگان و پزشکان مختلف از نظر مدیریت و انجام مراحل مختلف متفاوت هستند، بنابراین مقایسه نتایج دشوار است. بدین ترتیب تعداد کمی‌از پزشکان از سیستم نمره دهی پیچیده و دشوار موری استفاده می‌کنند و در عوض برای رسیدن به نتیجه گیری در مورد افراد، به تفسیر ذهنی و نظر بالینی خود تکیه می‌کنند.

منبع: verywellmind

نویسنده

دکتر سارا کلهری

دکتر سارا کلهری

رواندرمانگر بزرگسال با رویکرد شناختی رفتاری (CBT) و ISTDP من دکتری تخصصی روانشناسی، رواندرمانگر بزرگسال با رویکرد شناختی رفتاری (CBT) و ISTDP هستم. در زمینه های وسواس، اختلالات اضطرابی و مشکلات خلقی هیجانی می توانم به شما کمک کنم.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب سرویس

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت