روش انتخاب همسر

انتخاب همسر قطعا یکی از مهم ترین تصمیمات هر فرد در طول زندگی وی به شمار می آید. هر فرد برای انتخاب همسر مناسب خود ملاک ها و نقطه نظرات متفاوتی دارد. اما آیا عشق شما واقعی است؟ آیا این فرد می تواند شخص مناسبی برای ازدواج با شما باشد؟ در ادامه به این پرسش ها پاسخ خواهیم داد.

با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

بررسی انواع مختلف عشق و روش هایی برای انتخاب همسر و ازدواج

تمام افرادی که به قولی عاشق می شوند بر این باورند که دیگر مادیات برای آنها اهمیتی ندارد و این شور و گرمای عشق است که به زندگی آنها حرارت می دهد. اما شاید این یک احساس زود گذر باشد و در آینده در بین هر دو طرف رابطه اختلافاتی به وجود بیاید.

می توانید مقاله زیر را برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید :

علائم نشان دهنده خیانت همسر

لازم است بدانید که در تمام روابط مشکلاتی وجود دارد به ویژه روابط احساسی و عاشقانه. البته لازم است بدانید که هر دو طرف در بروز این مشکلات دخیل هستند. به همین جهت است که اغلب افراد از وارد شدن به یک رابطه به ویژه منجر شدن آن به ازدواج ترس دارند و یا از سختی های یک رابطه شکایت می کنند.

اما نکته مهم اینجاست، این خود ما هستیم که روابطمان را سخت می کنیم!

این نوع مشکلات ریشه در خود خواهی انسان ها دارند. همه ما دوست داریم همیشه حرف، حرف من باشد و بحث کردن را یک جدل می دانیم که هرکدام از ما سعی داریم تا با به کرسی نشاندن حرف خود برنده این جدل باشیم! همین موضوع باعث بروز مشکل در یک رابطه خواهد شد.

به همین دلیل ما سعی داریم تا کلید حل مشکلات را بدست شما بسپاریم؛ این کلید طلایی شناخت انواع عشق و روابط است که به شما کمک می کند تا فرد مناسب خود برای وارد شدن، ادامه رابطه و یا حتی ازدواج برگزینید.

روش انتخاب همسر

مواردی که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

  1. انواع عشق و روابط عاطفی با توجه به فلاسفه یونان باستان
  2. زبان عشق
  3. ابزار لازم
  4. همه چیز حاضر است!

 

انواع عشق و روابط عاطفی با توجه به فلاسفه یونان باستان

یونانیان عشق را آموختند و آنرا به ۸ دسته مختلف طبقه بندی کردند. پس بگذارید تا نگاهی به این طبقه بندی داشته باشیم.

عشق بی قید و شرط

این نوع عشق همانگونه که از نامش پیداس نوعی دوست داشتن بی قید و شرط است و شاید باور عمومی نیز درباره معنی عشق همین نوع دوست داشتن باشد. عده ای نیز این نوع دوست داشتن را مربوط به چیز های مادی نمی دانند و آنرا به معنویات نسبت می دهند.

این نوع دوست داشتن کاملا رادیکال است و اغلب افراد قادر به احساس آن نیستند. به عنوان مثال، مسیحیان معتقدند که عیسی این نوع عشق را نسبت همه انسان ها نشان می داد. او خود خواه نبود و خودش را قربانی کرد تا دیگران بتوانند از گناهانشان خلاص شوند.

بررسی انواع مختلف عشق و روش هایی برای انتخاب همسر و ازدواج

عشق رومانیایی

نام دیگر این نوع عشق اروس است که برگرفته از نام یکی از خدایان یونان باستان می باشد. این نوع عشق جنبه مادی بیشتری دارد و نوعی رابطه رومانتیک همراه با عشق است که دوست داشتن اشتیاق جنسی را نیز به همراه دارد.

می توان گفت یونانیان از این نوع عشق بیم داشتند و بر این باور بودند که بنابر غریزه انسان، این نوع عشق بسیار قدرتمند می باشد و منجر می شود تا فرد اختیار خود را از دست بدهد.

اگرچه یونانی ‌ها فکر می‌ کردند که این نوع عشق خطرناک است، اما هنوز نوعی عشق است که با عشق شدید و جنسی مرتبط است. برخی مردم بر این باورند که این نوع عشق زود شکل می گیرد و فرد را مجذوب می کند اما آتش آن بعد از مدت کوتاهی فروکش می کند.

عشق مهربان

یونانیان این نوع عشق را از روی مهر و محبت می شناختند؛ به عبارت دیگر این عشق را می توان در رابطه صمیمی بین دو دوست تعریف کرد. یونانیان این نوع عشق را نسبت به اروس بهتر و والاتر می دانستند، زیرا بر این باور بودند که این نوع عشق در بین افرادی به وجود می آید که خود را برابر می دانند.

روش انتخاب همسر

عشق به نفس

شاید عده ای این نوع عشق را خودشیفتگی تعریف کنند اما تعریف یونانیان از این نوع عشق و دوست داشتن چنین نبود. عشق به خود به هیچ وجه چیز بد و یا ناپسندی نیست! در حقیقت فرد، باید قادر به دادن و دریافت عشق از سوی دیگران باشد.

ما نمی‌توانیم به دیگران چیزی بدهیم که نداریم. و اگر ما خودمان را دوست نداشته باشیم، چگونه می ‌توانیم واقعا دیگران را دوست داشته باشیم؟

عشق به آشنایان

شاید این نوع عشق برای شما کمی عجیب باشد اما بگذارید تا این نوع عشق را برایتان تعریف کنم. این نوع عشق را می توان به عشقی شبیه عشق به پدر و مادر تشبیه کرد. این نوع عشق نیز شباهت بسیار زیادی به عشق مهربان دارد؛ در این نوع عشق نیز همانند عشق مهربان تمایلات جنسی وجود ندارد.

عشق پایدار

این نوع عشق نیز همانند اروس از شور و شوق بالایی برخوردار است اما از اروس پایدار تر است و نوعی عشق توسعه یافته است که زمان بلند تری را به درازا می کشد و حاصل یک دوره طولانی رشد و توسعه است.

این نوع عشق همانند زوج های متاهل قدیمی است که از سال های نوجوانی با هم در ارتباط بوده اند.

این نوع عشق تا حدودی نادر است؛ مخصوصا در جامعه امروز. به نظر می رسد مردم، امروزه نسبت به گذشته تنوع طلبی بیشتری دارند و صبر و میل ندارند تا در طول زمان عشق واقعی را ببیند. این نوع نیاز به تلاش زیادی ندارد و هر دو طرف در ایجاد آن نقش دارند و برای صمیمی تر شدن آن سعی می کنند.

عشق آتشین

شاید بهترین توصیفی که بتوان برای این نوع از عشق به کار برد، عشق در اولین روزهای آشنایی است. قطعا اگر قبلا عاشق شده باشید معنی این گفته را درک خواهید کرد. شما در این دوران احساس می کنید که حتی یک لحظه هم تحمل دوری شخص موردنظر خود را ندارید و دائما دوست دارید تا در کنار او باشید.

مطالعات نشان می‌دهد که وقتی مردم این نوع عشق را تجربه می‌ کنند مغز آن‌ها طوری عمل می‌ کند که انگار کوکائین مصرف می ‌کنند. به عبارت دیگر، مغز شما روشن و فعال است، درست مانند کسی که از مصرف مواد مخدر سرحال باشد.

شیدایی

شیدایی لزوما نوع خوبی از عشق نیست، زیرا موجب ایجاد وسواس می شود. این نوع عشق است که می تواند کسی را به مرز جنون، حسادت و یا حتی خشم بکشاند. بسیاری از افرادی که این نوع عشق را تجربه می کنند از عزت نفس پایین رنج می برند.

آنها می ترسند عشق خود را از دست بدهند و همین ترس موجب می شود تا اعمال جنون آمیز، دیوانه وار و غیر منطقی از آنها سر بزند. در صورتی که این نوع عشق قابل کنترل نباشد می تواند نتایج بسیار مخربی را در پی داشته باشد.

۵ زبان عشق

یونانیان باستان تنها کسانی نبودند که عشق را مطالعه کردند. دکتر گری چپمن در طول سال ها مطالعه درباره زوجین و روابط آنها توانست ۵ نوع زبان را شناسایی کند و کتابی را نیز در همین زمینه به چاپ رساند.

روش انتخاب همسر

کلمات تایید کننده

برخی افراد دوست دارند تا کلمه “دوستت دارم” را از زبان شریک زندگی خود بشنوند؛ عدم ابراز احساسات از جانب شما و یا شریک زندگیتان ممکن احساس عدم دوست داشته شدن را در وی تقویت کند.

نشان دادن عملی

لازم تا تا دوست داشتن خود را نه تنها به صورت زبانی بلکه عملی نیز نشان دهید. کار هایی مانند بغل کردن، نوازش، ماساژ دادن و یا کمک کردن در شستن ظرف ها

هدیه دادن

هدیه دادن امری است که هم در خود شما و هم در فرد مورد علاقه شما می تواند شادی آفرین باشد.

برخی افراد میزان علاقه را با هدایایی که به آنها می دهید می سنجند که البته کاری بسیار اشتباه است. اما می توانید علاقه خود را اینگونه نشان دهید.

 روش انتخاب همسر

برای یکدیگر زمان بگذارید

لازم است تا در طول روز زمانی را برای گذراندن با فرد مورد علاقه خود اختصاص دهید. در صورت عدم گذراندن زمان کافی به تدریج علاقه بین شما هم کمرنگ تر خواهد شد.

نوازش و ارتباط فیزیکی

هرگز لمس کردن را فراموش نکنید! لمس کردن و نوازش می تواند کلید طلایی در تحکیم رابطه و همچنین عامل ایجاد صمیمیت بیشتر در بین شما باشد.

زبان عشق را بشناسید

هدف از یادگیری این زبان، آموزش عشق ورزیدن و همچنین دریافت کردن عشق است. هرکس زبان مخصوص به خود را دارد که در صورت عدم وجود درک از جانب طرف مقابل، هر دو طرف دچار مشکل خواهند شد.

به عنوان مثال ممکن است شما دوست داشته باشید طرف مقابلتان با دادن هدیه شما را خوشحال کند و شما نیز برای او هدیه بخرید اما وی علاقمند به ابراز محبت زبانی یا نوازش باشد. می بینید همین اختلاف سلیقه جزیی اما مهم موجب بروز اختلاف و حتی جدایی خواهد شد.

حال کلید حل مشکل کجاست؟ حرف زدن همیشه بهترین راه حل برای شماست؛ لازم است تا همیشه در رابطه با مشکلات خود با شریک زندگیتان حرف بزنید و مشکلاتتان را بیان کنید تا در کنار یکدیگر چاره مناسبی را برای حل آن بیابید.

حالا همه چیز آماده است

همه انسان ها با یکدیگر تفاوت دارند و این تضاد ها همان جذابیت های زندگی هستند که باعث به وجود آمدن تفاهم و عشق در بین انسان ها می شوند.

در صورتیکه در زمینه مسایل مربوط به زوج و خانواده نیاز به مشاوره روانشناختی دارید می توانید از خدمات دپارتمان زوج و خانواده  کلینیک اعصاب و روان هیربد بهره ببرید.

منبع: lifehack

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد