کراش یعنی چی

کراش یعنی چی
فهرست مطالب

کراش یعنی چی : چگونه تشخیص دهیم که شخصی را دوست داریم و یا به اصطلاح روی او کراش داریم و در مرحله بعد چه کاری باید انجام دهیم

با توجه به معنای کراش که در انگلیسی به معنای خوش آمدن از کسی است معنای واضحی در این کلمه وجود دارد. وقتی پای احساسات به میان می آید، همه چیز به صورت سیاه و سفید خواهد بود.

دکتر کریستی کدریان که روانشناس و زوج درمان در زمینه ازدواج و خانواده می باشد می گوید که کراش هیچ وقت معنای رمانتیکی در دلش جای نداده است. ولی می تواند تمایل به ارتباط با شخصی را در سطح عمیق تری نشان دهد.

ما میت وانیم روی دوستان نمان و یا روی همکاران مان و یا شرکایی که داریم کراش داشته  باشیم و بخواهیم رابطه عاشقانه بالقوه ای را تجربه کنیم.

آیا واقعا نشانه هایی در خصوص داشتن کراش و یا حس خوش آمدن از کسی وجود دارد که دنبال آنها بگردیم؟

کراش یعنی چی
کراش یعنی چی

بله وجود دارند. طبق این مورد این نشانه ها بیشتر از نظر علمی با جذابیت مرتبط هستند.  اما نشانه دقیقی از اینکه کسی روی شما کراش دارد وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که بگشتن به دنبال نشانه ها گاهی از روی خوش آمدن نیست و فقط فرد رفتاری مهربانانه با شما دارد.

اگر به مدت طولانی هر یک از علائم را در کسی دیدید ممکن است که او شما را دچار حس عاشقانه و یا جس افلاطونی کرده است.

کراش در زبان فارسی به طور عامیانه به معنی “عشق یک طرفه” است. به عبارت دیگر، زمانی که شما به شدت به یک نفر علاقه دارید ولی او از این علاقه شما خبر ندارد یا آن را به طور متقابل پاسخ نمی دهد، می توانید بگویید که روی آن شخص “کراش” دارید.

معنای لغوی کراش در زبان انگلیسی “له شدن” یا “خرد شدن” است. اما اصطلاح “crush on someone” به معنای “علاقه شدید و ناگهانی به یک شخص” است که در فارسی به “کراش داشتن” ترجمه می شود.

برخی از نشانه های کراش داشتن:

 • فکر کردن زیاد به آن شخص: به طور مداوم به او فکر می کنید و در خیال خودتان با او صحبت می کنید.
 • تمایل به نزدیک شدن به او: دوست دارید همیشه در کنارش باشید و با او صحبت کنید.
 • توجه به جزئیات مربوط به او: به کوچکترین چیزهایی که مربوط به او است توجه می کنید و آنها را به خاطر می سپارید.
 • احساس خوشحالی در کنار او: زمانی که با او هستید احساس خوشحالی و رضایت می کنید.
 • عصبی شدن در حضور او: زمانی که در حضور او هستید، ممکن است عصبی و دستپاچه شده و نتوانید به درستی صحبت کنید.

نکاتی در مورد کراش:

 • کراش داشتن یک تجربه طبیعی است و همه افراد در طول زندگی خود ممکن است آن را تجربه کنند.
 • کراش همیشه به معنای عشق واقعی نیست و ممکن است بعد از مدتی از بین برود.
 • اگر به کسی کراش دارید، لازم نیست حتما آن را به او ابراز کنید.
 • اگر تصمیم به ابراز علاقه خود به کراشتان را دارید، بهتر است با احتیاط این کار را انجام دهید تا از رد شدن احتمالی او ناراحت نشوید.

معادل های فارسی کراش:

 • عشق یک طرفه
 • دلدادگی
 • شیفتگی
 • مشتاقی
 • هوس

در نهایت، کراش یک احساس و تجربه عاطفی است که می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. اگر شما هم در حال حاضر کراش دارید، از این تجربه لذت ببرید و به یاد داشته باشید که این حس ممکن است همیشگی نباشد.

نشانه ها موارد زیر را شامل می شوند:

گشاد شدن مردمک چشم ها

کراش یعنی چی
کراش یعنی چی

وقتی چیزی را می بینیم که ما را هیجان زده می کند، در این صورت مردمک های چشمان ما گشاد می شوند، درست مانند اینکه یک فرد و یا توله سگ و یا یک جفت کفش جذاب را ببینیم.

این مورد به خاطر سیستم عصبی پاراسمپاتیک است. ولی می تواند به خاطر استرس و ترس و مصرف مشروبات الکلی  همچنین مواد مخدر نیز باشد. اگر افرادی که روی شما کراش دارند با دیدن شما مردمک چشمان آنها گشاد می شوند، و یا جیغ نمی زنند و تحتت تاثیرچیزی قرار نمی گیرند، پس روی شما کراش دارند.

معمولا می خواهند بیشتر در کنار شما باشند

وقتی در جایی مشغول به صحبت هستید ممکن است که آنها نیز همانجا حضور داشته باشند. به عنوان مثال فرض کنید روی صندلی نشسته اید و یا می خواهید پیش دوستانتان بروید و ناگهان فرد مورد علاقه تا نرا ببینید. اگر این زیاد اتفاق بیفتد پس او می خواهد بیشتر شما را بشناسد.

وجود احساسات یکپارچه

شاید این مورد یک وضعیت پزشکی شناخته شده نباشد، اما ما دوست داریم موضوع مورد علاقه خود را زیاد ذکر کنیم.

اگر آنها در گیز شما باشند، احتمالش هست که اسم شما ار وقتی که با دوستان شان صحبت می کنند ذکر کنند.

پرسیدن سوال از شما

معمولا طبق یک مطالعه در سال 2014 نشان داده شده که پرسیدن سوال و جواب دادن نشانه جذابیت است.

اگر این دسته زا افراد این کار را نیز بکنند پس این یعنی به شماعلاقه دارند و دوست دارند بیشتر شما را بشناسند.

آنها رفتار شما را آینه وار تقلید می کنند

معمولا انجام این کار نشان از علاقه است. فردی که شما را دوست دارد ممکن است به طور ناخودآگاه رفتارهای شما در کنار شما انجام دهد، این کار به خاطر این است که دوست دارند ارتباط نزدیکی با شما داشته باشند.

چگونه میتوانید تشخیص دهید که به کسی علاقه مند هستید؟ کراش یعنی چی

کراش یعنی چی

احتمالا کارهای زیادی در این خصوص انجام می دهید مثلا در مورد آنها فکر می کنید و یا به طورم داوم در مورد آنها صحبت می کنید. شاید وقتی کنارشان هستید حس غریبی به شما دست دهد، منظور از این مورد این است افراد وقتی در کنار کسی هستند که دوست شان دارند می توانند عشقی تزکیبی از هیجان و عصبی بودن و شادی و ناهنجاری را توصیف کنند.

ممکن است تصورات زیادی نیز در این خصوص داشته باشید تا بتوانید با آنها ارتباط بگیرید.  مثلا شاید برای اینکه بیشتر درکنار شخصی مورد علاقه تان باشید در پروژه ها به صورت تیمی با او شرکت کنید.

شاید در طول اینکه به او نزدیک شوید اعتماد به نفس شما از دست رود و یا حس خجالت به شما دست دهد، یا وقتی بخواهید با او صحبت کنید زبان شما بگیرد.

چگونه می توانید تشخیص دهید که آیا کسی شما را دوست دارد و یا خیر؟

بدون اینکه مستقیما از خود فرد بپرسید هیچ راه دیگری برای اینکه درا ین مورد بفهمید وجود ندارد. بهترین کار در این خصوص این است که به رفتار آنها و نخوه ارتباط آنها با خودتان توجه داشته باشید که آیا آنها با شما لاس می زنند؟ آیا برای اینکه با شما باشد دست از کارهای شان می کشند.

آیا برای ارائه درخواست باید جلو بریم؟

خیر این در صورتی است که شما بخواهید، ولی اگر از او بپرسید مطمئن تر جلو خواهید رفت. اگر بخواهید بر اساس احساسات عمل کنید پس باید بیشترو قت بگذارید و فشاری به خودتان وارد نسازید.

در این صورت چه کاری باید شما انجام دهید؟

این مورد بستگی به علاقه خودتان دارد، و عملکرد شما چگونه می تواند وضعیت شما را به صورت فعلی تغییر دهد، درست مثل این است که به کارتان علاقه مند هستید ومی خواهید پیشرفت کنید.

اگر کسی را نمی شناسید ولی از او خوشتان می آید چه کار باید انجام دهید

اگر به دنبال یک رابطه عاشقانه هستید ویا دوست دارید دوست جدیدی بگیرید و یا همکار جدیدی در تجارت داشته باشید، سعی نکنید  خواسته ها و احساسات تان را به آن ها تحمیل کنید. به آنها فرصت دهید تا شما را بشناسند، در صورتی که بخواهند این عمل انجام شدنی است. این کار باعث می شود تا با خود واقعی آنها آشنا شوید.

اگر از قبل فرد مورد علاقه تان را می شناسید چه کار باید انجام دهید؟

اگر شما فرد مورد علاقه تا نرا می شناسید باید به صورت مستقیم رفتار کنید و زیاد غیر از این نباشید،

اگر آنها شما را بخواهید می توانید راحت و مستقیم رفتار کنید. با آنها لاس بزنید و پاسخ آنها را دریافت کنید.  در صورتی که جسور هستید می توانید احساسات خودتان را بیان کنید. همچنین  این امر به  طوری است که می توانید او و افراد دیگر را نیز دور خودتان جمع کنید.

اگر او و یا شما به شخص دیگری علاقه دارید چه کار باید انجام دهید؟

قبل از اینکه اقدامی کنید، باید در نظر بگیرید که چگونه جلو بروید و خواسته خودتان را بیان کنید، اگر یکی از شما به کسی دیگر علاقه داشته باشد، عمل کردن بر مبنای احساسات باعث آسیب های جانبی می شود.

صرف نظر از تعهد شما چه به صورت تک همسری و یا چند همسری و بدون در نظر گرفته شریک زندگی خود و رعایت بندی مرزها با توافق های مربوطه و دوجانبه این امر غیر عادی خواهد بود. قبل از اینکه براساس این موارد عمل کنید باید در مورد احساسا و نیت هیا دیگران آگاه باشید.

اگر نمی خواهید روی کسی کراش داشته باشید شرایط چه می شود؟

کراش یعنی چی
کراش یعنی چی

باید کمی عقب نشینی کنید، چون شما فقط انسانس هستید و نمی توانید احساسات تان را در این مواقع کنترل کنید و کسی هم این کار را برای خودش و شما انجام نمی دهد. اگر کراش نمی خواهید این مورد بستگی به خود شما دارد.

اگر از قبل در رابطه هستید چه کاری باید انجام دهید؟

اگر این طور هستید باید بدانید که کدریان توصیه می کند هیچ قضاوتی درمورد احساسات تان نداشته باشید.  باید به دنبال منبع احساسات باشید. اگر فکر می کنید بیش از حد عاشق  فرد مورد نظرتان می شوید این مورد ممکن است خیال پردازی های شما را بیشتر کند.

در این صورت توصیه می شود که روی افزایش ارتباط و جذابیت در رابطه فعلی خودتان کار کنید.

کدریان می گوید  اگر بیش از حد علاقه نشان می دهید، باید بدانید که میل شما در خصوص رابطه فعلی شما چگونه است اگر کم است باید روی آن کار کنید. به دنبال مهر طلبی نباشید چون این مورد بیشتر نشان از نیازی برآورده نشده به طورعمیق است که باعث می شود تا بیشتر خیال پردازی کنید و سختی رابطه را به دوش بگشید. توصیه کدریان این است که تفکر منفی را  از ذهن تان بیرون بردیو و به خود احساس قدرت دهید تا رابطه ای که میخواهید ایجاد کنید.

اگر احساسات متقابل دریافت نمی کنید

در این صورت ممکن است که برای افراد سخت باشد، اگر به احساسات تان پاسخ متقابل ندهید معمولا بهتر است که در این خصوص رفتاری صادقانه داشته باشید.

کدریان توضیح می دهد که  اگر مسی نشان می دهد به شما علاقه دارد ولی شما به او به عنوان یک دوست معمولی نگاه می کنید باید به او بگویید که چه چیزی از او برای شما تحسین بر انگیز است. اگر این موارد شبیه احساسات فرد مقابل نباشد شما باید با او فقط به عنوان یک دوست رفتار کنید.

چرا این موارد رخ میدهند و علتش چیست؟

کراش یعنی چی
کراش یعنی چی

هیچ کس نمی داند ولی هورمون های عشق مثل اکسی توسین و دوپامین در این مورد نقش دارند.

نقطه کراش داشتن این است که باید بیشتر درس های بهتری در این خصوص یادبگیریم. این موارد مثل کراش به ما کمک می کند تا در آینده در مورد همسر آینده مان بهتر تصمیم بگیریم. همچنین این امر می تواند نیازهای برآورده نشده شما را نشان دهد و شما را از ترس آسیب دیدن و طرد شدن آگاه کند.

نکته اصلی کراش داشتن که کدریان می گوید این است که آنقدر به کسی کراش داشته باشید تا او را غیر از چیزی که هست ببینید، و به جای یک ارتباط واقعی، فقط تصورات ذهنی خود را دنبال می کنید.با این حال این احساسات می تواند برای خیلی ها دردناک باشد.

نتیجه گیری

کراش داشتن می تواند شگفت انگیز و درعین حال دردناک باشد.  گاهی اوقات داشتن کراش می تواند یخلی چیزها را شکوفا کند و گاهی نیز نتیجه ای نمی دهد و فقط شما کراش دارید. مهم نیست که چه اتفاقی می افتد ولی می توانید در این خصوص چیزهایی فرابگیرید.

تفاوت بین کراش و لاو یا همان عشق چیست

تفاوت اصلی بین کراش و عشق در این است که کراش یک شیفتگی کوتاه و شدید با کسی است در حالی که عشق یک احساس شدید  و محبت عمیق است.

 

کراش  و عشق هر دو احساسات شدیدی هستند و گاهی تشخیص تفاوت بین کراش و عشق دشوار است. با این حال کراش عمدتا بر اساس جاذبه فیزیکی است در حالی که عشق مبتنی بر اعتماد، درک و محبت است. علاوه بر این، کراش  بلافاصله اتفاق می افتد در حالی که عشق به تدریج رشد می کند.

کراش چیست

کراش چیست
کراش یعنی چی

ما می توانیم کراش  را به عنوان یک احساس کوتاه مدت مهر طلبی، شهوت یا شیفتگی به کسی توصیف کنیم. وقتی کسی را دوست دارید، معمولاً جذب ظاهر فیزیکی آن شخص می شوید. شما بر روی چیزهای سطحی تمرکز خواهید کرد، مانند ظاهر آن شخص، نحوه صحبت کردن، لبخند زدن و غیره. از آنجایی که کراش نوعی جذابیت فیزیکی است، می تواند فورا اتفاق بیفتد.کراش یک احساس موقتی است زیرا طبیعتاً پس از مدتی علاقه خود را به آن شخص از دست خواهید داد. در واقع،مهر طلبی  شما ممکن است حتی یک احساس واقعی نباشد چون  به سرعت می آید و ناپدید می شود. اگرچه این یک احساس کوتاه مدت است، اما یک احساس شدید است، و اغلب ما اشتباه می کنیم که کراش را با عشق اشتباه بگیریم.

وقتی به کسی علاقه دارید، آن شخص را روی یک پایه مشخص  قرار می دهید، یعنی آن شخص را ایده آل می کنید. شما فقط خصوصیات خوب، نقاط قوت و کمالات او را خواهید دید و نسبت به ویژگی های منفی او هیچ چیزی نیم بینید. وقتی تصویری ایده آل از آن شخص داشته باشید، در نهایت انتظارات غیر واقعی خواهید داشت.

عشق چیست

عشق یک احساس شدید محبت عمیق است. شناختن شخص و عاشق شدن به او زمان می برد. بنابراین، عشق یک فرآیند تدریجی است. دوست داشتن یک نفر به این معنی است که شما به شدت و عمیقاً به آن شخص اهمیت می دهید. شما از آن شخص حمایت می کنید و به حل مشکلات او کمک می کنید. علاوه بر این، شما در کنار این شخص خواهید بود و تمام تلاش خود را برای خوشحال کردن این شخص انجام خواهید داد. شما همیشه با شخصی که دوستش دارید احساس امنیت و راحتی خواهید داشت.

یک فرد عاشق تنها بر ویژگی های خوب شریک زندگی خود تمرکز نمی کند. او عیوب و ضعف های شریک زندگی را می شناسد و با وجود ایرادات و ضعف ها او را دوست دارد. به عبارت دیگر، شما انتظار کمالات از فرد مورد علاقه تان  نخواهید داشت. شما به طور طبیعی می پذیرید که همه چیز ممکن است اشتباه پیش برود و در بهبود آنها کار خواهید کرد. اگر واقعا عاشق کسی هستید تصور زندگی بدون او دشوار است.

تفاوت بین کراش و عشق

کراش یعنی چی
کراش یعنی چی

تعریف

کراش  یک شیفتگی کوتاه و شدید با کسی است در حالی که عشق یک احساس شدید محبت عمیق است.

دوره زمانی

کراش یک احساس کوتاه مدت است، در حالی که عشق یک احساس طولانی مدت است.

پایه و اساس این موضوعات چیست؟

Crush عمدتا بر اساس جاذبه فیزیکی است در حالی که عشق مبتنی بر اعتماد، درک و محبت است.

شروع کار

در حالی که کراش  فورا رخ می دهد، عشق به تدریج رشد می کند.

نتیجه گیری

کراش  یک شیفتگی کوتاه و شدید به کسی است در حالی که عشق یک احساس شدید عشق عمیق است. در حالی که کراش فورا رخ می دهد، عشق به تدریج رشد می کند. علاوه بر این، کراش عمدتا بر اساس جاذبه فیزیکی است در حالی که عشق مبتنی بر اعتماد، درک و محبت است. بنابراین باید در نظر داشته باشید که این موارد تفاوت بین کراش و عشق هستند.

منبع

https://www.healthline.com/health/relationships/having-a-crush

https://pediaa.com/what-is-the-difference-between-crush-and-love

 

5/5 - (3 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت