دلیل کاهش میل جنسی مردان چیست ؟

مردان و زنان زیادی در دنیا هستند که در برخی از شرایط احساس عدم تمایل جنسی را تجربه می کنند.  برخی این عدم تمایل را به خودشان  و نبود صمیمیت در رابطه نسبت می دهند.

حالا سوال اینجاست که چرا همه ما فکر می کنیم کم شدن میل جنسی در مردان نباید اتفاق بیفتد؟ چرا این موضوع اینقدر برایمان عجیب و غریب است؟ اجازه دهید.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

اعتقاد بیشتر ما بر این است که جنسیت نقش بسیار مهمی در تمایل افراد به رابطه جنسی ایفا می کند.

به همین خاطر اگرچه مردان زیادی هستند که با کاهش میل جنسی دست وپنجه نرم می کنند ( به طور موقت یا برای یک بازه زمانی طولانی) اما باز هم گاهی در ذهنمان چنین موضوعی را رد می کنیم و با خودمان می گوییم مردان نباید چنین احساسی داشته باشند.

این در حالیست که برخی از مشکلات یا شرایط به وجود آمده هم می تواند بر روی میل جنسی مردان اثر بگذارد.

حال زمان آن فرا رسیده که چنین طرز فکری را کنار بگذاریم و ببینیم تحقیقات انجام شده چه چیزی در مورد کاهش میل جنسی مردان می گویند.

چند نفر از مردان با کاهش میل جنسی دست و پنجه نرم می کنند؟

تعداد مردانی که تمایلشان برای برقراری ارتباط دستخوش تغییراتی شده  به تعریف و معیارهایی که پژوهشگران برای این شرایط در نظر گرفته اند بستگی دارد.

به عنوان مثال زمانی که از مردان در مورد اینکه در طول ۱۲ ماه میل جنسی شان چه تغییری کرده سوال شد، ۸ درصد از مردان نروژی که در بازه سنی ۲۲ تا ۶۷ سال قرار داشتند بیان کردند که در بیشتر اوقات میل جنسی شان کم بود.

این در حالیست که یکی از مطالعات انجام شده بر روی مردان آمریکایی نشان داد ۱۵ درصد از جمعیت مردان  ۱۸ الی ۵۹ سال  به طور دائم از کاهش میل جنسی شکایت داشتند.

اگرچه این دو مطالعه نشان می دهد طیفی از مردان هستند که می توانند میل جنسی اندکی را تجربه کنند اما مقاله های مروری که بر روی شیوع این مشکل در مطالعات متعدد و در کشورهای مختلف تمرکز کرده اند نشان می دهند حدود ۱۴ الی۱۹ درصد از مردان به طور منظم با کاهش میل جنسی یا مشکلات مرتبط با میل جنسی دست و پنجه نرم می کنند.

اگر این یافته ها را کنار هم بگذاریم می توانیم نتیجه بگیریم که  از هر ۱۰ نفر یک نفر و تقریبا از هر ۵ مرد یک مرد با کاهش میل جنسی در بازه ای از زندگیش دست و پنجه نرم می کند.

 چه چیزی باعث کاهش میل جنسی در مردان می شود؟

کاهش میل جنسی مردان

فاکتورهای زیادی در کاهش میل جنسی مردان نقش دارد. در تحقیقات انجام شده سه مشکل اصلی نشان داده شده است که می تواند باعث کاهش میل جنسی مردان شود.

این سه فاکتور در برگیرنده رد شدن از لحاظ جنسی، نبود ارتباط عاطفی با همسر و مشکلات فیزیکی است.

اما برخی از مردان هم هستند که کاهش میل جنسی شان نشان دهنده وجود این مشکلات نیست.

خوب حالا سوال اینجاست که چه شرایطی با عنوان کاهش میل جنسی مشکل ساز شناخته می شود؟

چه زمانی می توانیم بگوییم  این کاهش میل جنسی به خاطر وجود مشکل در فرد بوده است؟

مردانی که میل جنسی مشکل سازی را تجربه کرده اند اغلب دلایل بیولوژیکی و پزشکی را مسئول این شرایط می دانستند.

از جمله این شرایط می توان به شرایط پزشکی خاص همچون مصرف داروهای ضد افسردگی یا بیمارهای شدید و جراحی های مختلف اشاره کرد.

در یکی از مطالعات انجام شده بر روی مردان نروژی، دلیل کاهش میل جنسی مردان بیماری بود.

در یکی از مطالعات امریکایی که در بالا هم بدان اشاره کردیم مشکلات جسمی به عنوان دومین مشکل مرتبط با کم شدن میل جنسی مردان گزارش شد.

کاهش میل جنسی مشکل ساز معمولا یکی از پاسخ های انطباقی برای سایر اختلالات جنسی مردانه همچون اختلال نعوظ یا انزال زودرس است.

اما تمایل جنسی مردان توسط  فاکتورهای اجتماعی، رابطه با همسر و سایر موارد همچون استرس در محیط کار یا مراقبت از والدین هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

چنین استرس هایی می تواند نقش بسیار مهمی در کاهش میل جنسی مردان ایفا کند. یکی  از مطالعات انجام شده نشان می دهد مردانی که استرس دارند بیشتر از سایرین با کم شدن میل جنسی دست و پنجه نرم می کنند.

سایر فاکتورهایی که با این شرایط مرتبط است شامل افکارهای محدودکننده درباره برقراری رابطه جنسی، نبود محرک در طول رابطه جنسی، نگرانی در مورد انزال، ناراحتی و شرمندگی است.

برخی از مطالعات هم نشان می دهد کاهش میل جنسی مردان در واقع پوششی برای سایر تجربه های موجود همچون تلاش برای پوشش دادن الگوهای نامناسب تحریک شدن، خود ارضایی بیش از حد، جهت گیری جنسی متفاوت یا ترومای جنسی در گذشته است.

 چگونه می توان به چنین افرادی کمک کرد؟

این سوال پاسخ های بسیار پیچیده ای دارد. بر اساس علتی که باعث بروز چنین شرایطی شده است می توان درمان های مختلفی را هم پیشنهاد کرد.

اگر دلیل پزشکی پشت کاهش میل جنسی  مردان باشد بهتر است فرد با یک پزشک مشورت کند تا مشکلات موجود بررسی و درمان گردد. با اینحال، درمانگرها بر این باورند که شرمندگی و محرک های مربوط به رابطه در نهایت می تواند مانع صحبت کردن مردان درباره مشکلات بالا شود.

این موضوع زمانی حادتر می شود که فرد در گذشته  تحت سوء استفاده جنسی قرار گرفته باشد، الگوهای نامناسبی از تحریک شدن را داشته باشد یا اینکه بیش از حد خودارضایی نماید و از فیلم های پورنوگرافی استفاده کند.

ارتباط بهتر و الگوهای حمایتی درست می تواند از تاثیر کاهش میل جنسی در مردان بکاهد. این موضوع نشان می دهد با اینکه کم شدن میل جنسی می تواند علل شخصی، اجتماعی، ارتباطی یا محرک های مختلف را داشته باشد اما برقراری رابطه درست و مناسب بهترین و موثرترین روش برای هدف قرار دادن این نگرانی هاست.

ما هنوز چه چیزی را نمی دانیم؟

بیشتر مردان همیشه دوست ندارند بپذیرند که میل جنسی شان از حدی که باید، کمتر است.

این موضوع بدین خاطر است که هنوز برخی از افراد فکر می کنند مردان باید قدرت جنسی بالایی داشته باشند و مردانگی را با چنین فاکتورهایی می سنجند.

به همین خاطر دانستن اینکه چند مرد واقعا با مشکل کاهش میل جنسی دست و پنجه نرم می کنند بسیار دشوار است.

تا زمانی که جامعه نپذیرد مردان هم مثل زنان ممکن است میل جنسی متفاوتی داشته باشند و این یک موضوع عادی است، ما هرگز نرخ درست کاهش میل جنسی در مردان و چیزی که باعث بروز چنین شرایطی شده است را درک نخواهیم کرد.

اما حتی با وجود این محدودیت ها هم واضح است که مردان هم ممکن است با چنین مشکلی دست و پنجه نرم کنند.

حالا زمان آن فرا رسیده که دید جامعه نسبت به مسائل جنسی مردان تغییر کند.

5/5 - (1 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون عملکرد جنسی زنان

اختلالات کارکرد جنسي، به عنوان اختلال ميل ، تحريک و ارگاسم و درد جنسي تعريف مي شود که ناشي از عوامل چندگانه آناتوميکي، فيزيولوژيکي طبي و روانشناختي است و مي تواند سبب ناراحتي شديد فردي شده، بر کيفيت زندگي و ارتباطات بين فردي اثر بگذارد.

شاخص عملکرد جنسی زنان با 19 سوال، عملکرد جنسی زنان را در 6 حوزه مستقل میل، تحریک روانی ، رطوبت، ارگاسم، رضایتمندی و درد جنسی می سنجد.