آیا رابطه جنسی برای شما دردناک است؟

درد پس از رابطه جنسی

بسیاری از خانم‌ها در مقطعی از زندگی، در طی مقاربت جنسی، درد یا ناراحتی را تجربه می‌کنند. درد در طول رابطه جنسی می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما برخی از آنها موقتی و برخی دیگر منشأ درد مداوم هستند. اگر شما در حین رابطه جنسی درد مکرر یا شدید دارید، برای یافتن راه حلی باید با پزشک مشورت کنید.

در ادامه به شایع ترین دلایل درد در هنگام رابطه جنسی خواهیم پرداخت. در ادامه مطلب با ما با کلینیک اعصاب و روان هیربد همره باشید.

عفونت واژن

شما شاید در عفونت‌هایی نظیر عفونت مخمر واژینال و تریکومونیازیس (trichomoniasis) علائم قابل توجهی جز در هنگام مقاربت جنسی نداشته باشید. حرکت مالش آلت تناسلی در مقابل واژن و دستگاه تناسلی گاهی باعث تشدید علائم لک و سوزش می‌شود. سایر عفونت‌ها مانند زخم تبخال دستگاه تناسلی یکی دیگر از علل درد مکرر در هنگام رابطه جنسی است.

درد پس از رابطه جنسی

تحریک واژن

بسیاری از محصولات حاوی موادی هستند که می‌توانند باعث تحریک واژن شوند و منجر به ناراحتی یا درد هنگام مقاربت واژن شوند. این مواد عبارتند از:

 • فوم‌های ضد بارداری، کرم‌ها یا ژله‌ها
 • واکنش‌های آلرژیک به کاندوم، دیافراگم یا دستکش لاتکس
 • اسپری‌های دئودورانت واژینال
 • تامپون‌های معطر
 • صابون‌های دئودورانت
 • مواد شوینده لباسشویی
 • دوش واژینال واژن

خشکی واژن

خشکی واژن اغلب باعث مقاربت دردناک جنسی می‌شود. در صورت داشتن خشکی واژن استفاده از روان کننده واژن می‌تواند به شما کمک کند. شاید به دلیل عوامل مختلف روانکاری طبیعی واژن کاهش یافته باشد. برخی از آنها عبارتند از:

 • سعی در داشتن دخول سریع قبل از تحریک به اندازه کافی باعث می‌شود که روانکاری طبیعی واژن مختل شود.
 • عصبانی بودن یا داشتن احساس تنش در مورد تجربه جنسی، باعث کاهش سرعت روانکاری واژن می‌شود.
 • استفاده از کاندوم بدون افزودن روان کننده واژن مانند ژله K-Y باعث کاهش سرعت روانکاری واژن می‌شود. بزاق برای روانکاری واژن قابل قبول است، اما هرگز از محصولات مبتنی بر فرآورده‌های نفتی استفاده نکنید، زیرا آنها می‌توانند کاندوم را خراب کرده و در عفونت‌های واژن نقش داشته باشند.
 • عدم تعادل هورمونی بعد از یائسگی، سالهای قبل از یائسگی یا بعد از زایمان باعث کاهش سرعت روانکاری واژن می‌شود. روشهای روغن کاری واژن ذکر شده در بالا شاید به این مشکل کمک کند. زنان یائسه می‌توانند از یک کرم استروژن واژن تجویز شده نیز استفاده کنند.

تنگی واژن

این حالت گاهی اوقات زمانی که هنگام دخول احساس فشار یا تنش می‌کنید یا کاملاً آرام نیستید، اتفاق می‌افتد. مشکل در ورود به واژن تنگ حتی می‌تواند زمانی که روغن کاری واژن مشکلی نداشته باشد، رخ دهد.

شاید اولین باری که به رابطه جنسی مشغول هستید، به دلیل وجود پرده بکارت غیرقابل ارتجاع، مهبل تنگ باشد و در هنگام دخول باعث درد شود.

بعضی اوقات مشکل شدیدتری به نام بیماری واژینیسموس باعث تنگی واژن می‌شود. زنان مبتلا به واژینیسموس در حین مقاربت جنسی یا درج واژینال یک تامپون یا انگشت، اسپاسم عضلانی قوی و غیر ارادی عضلات واژن را تجربه می‌کنند.

درد کلیتوریس

کلیتوریس حساس ترین قسمت دستگاه تناسلی زن است. لمس کردن یا ساییدن آرام کلیتوریس برای بعضی از خانمها بسیار لذت بخش است، در حالی که برای دیگران به شکل غیرقابل تحملی دردناک است. درد کلیتورال همچنین به دلیل بهداشت ضعیف ممکن است رخ دهد. ترشحات واژینال ممکن است در زیر کلتورال جمع شود و در صورت عدم تمیز کردن خوب می‌تواند منجر به درد شود.

درد پس از رابطه جنسی

درد لگن

گاهی اوقات، یک زن در هنگام دخول درد لگن را با عمق و فشار بیشتری احساس می‌کند. بسیاری از مسائل ممکن است باعث ایجاد این درد شوند، از جمله:

 • پارگی در رباط‌هایی که رحم را پشتیبانی می‌کنند. علل آن می‌تواند مشکلات هنگام زایمان، سقط جنین، مقاربت شدید جنسی قبلی یا تجاوز جنسی باشد.
 • عفونتهای دهانه رحم، رحم یا لوله رحم مانند بیماری التهابی لگن PID))
 • چسبندگی لگن پس از جراحی لگن یا PID
 • آندومتریوز
 • کیست‌های تخمدان
 • تومورهای فیبروم رحمی

سخن آخر

درد یا ناراحتی هرگز بخشی از روابط جنسی عادی نیست. اگر در حین رابطه جنسی درد دارید، از گفتن به شریک زندگی خود نترسید، اگر شما درباره‌ی احساسی که دارید صحبت نکنید، او هیچ راهی برای فهمیدن نخواهد داشت. همچنین، برای تشخیص و درمان علت اصلی حتماً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: verywellhealth

3/5 - (2 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد