فیلم ولنتاین غمگین Blue Valentine

داستان فیلم ولنتاین غمگین در رابطه با زن مردی جوان است که به تازگی با یکدیگر آشنا شده اند و عاشقانه یکدیگر را دوست دارند. زن به تازگی از یک رابطه خارج شده و از نامزد قبلی خود باردار است…

همیشه میزان علاقه افراد در یک رابطه عاطفی، همسان و یا به یک اندازه نیست. تحقیقات نشان داده اند که در اکثر روابط عافی همواره یک فرد برای دوام رابطه لازم است تا از خود گذشتگی بیشتری را بروز دهد؛ اما این یک طرف ماجرا است!

سوی دیگر ماجرا مربوط به زمانی است که یکی از طرفین رابطه مایل به ادامه این رابطه عاطفی نیست و تنها به دنبال وقت گذرانی است! در حالی که شخص مقابل، وی را عاشقانه دوست دارد. فیلم ولنتاین غمگین از جمله فیلم هایی است که به بررسی این موضوع پرداخته است که در ادامه به بررسی روانشناختی این فیلم خواهیم پرداخت.

تحقیقات مختلفی برای بررسی انواع روابط عاطفی و تاثیرات افراد در این روابط بر روی یکدیگر صورت گرفته که از جمله می توان به سازگاری در سبک های عاشقانه (Hendrick & Hendrick, 1986; Sternberg, 1986) که به بررسی علل طلاق، میزان رضایت زوجین از یکدیگر، ناسازگاری ها و تمایلات جنسی و … اشاره کرد.

لازم به ذکر است که با وجود تمام این تحقیقات در رابطه با عشق و زدواج، متخصصان هنوز به یک نتیجه کامل در رابطه با میزان سرمایه گذاری و از خود گذشتگی افراد در یک رابطه عاطفی دست نیافته اند.

برای دانلود ولنتاین غمگین می توانید به آخر مطلب مراجعه کنید :‌

در ادامه با کیلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

ولنتاین غمگین

درباره منتقد

دکتر کارن کانر در رشته روانشناسی و مشاوره با مدرک دکترا از دانشگاه فلوریدا فارغ‌التحصیل شد و در دانشگاه میسوری – کلمبیا تحصیلات تکمیلی خود را به پایان رساند. او در حال حاضر در یک مطب خصوصی در شیکاگو و در ایالت ایلینویز است وی در آنجا به عنوان یک عضو هیات ‌علمی در دانشگاه روزولت خدمت می‌ کند.

از جمله علایق او می توان به مطالعه و تحقیق در زمینه های روانشناسی زنان، فیلم ها و بیماری ‌های روانشناختی، روانشناسی  غیر عادی و آسیب ‌شناسی مجرمان روانشناختی اشاره کرد.

همچنین از جمله علایق بالینی وی می توان به درمان سرپایی افراد با خلق و خو و اختلالات شخصیتی، افرادی که دارای سابقه سو استفاده در دوران کودکی و یا بی ‌توجهی والدین قرار گرفته اند و همچنین موضوعات مربوط به اختلالات جنسی اشاره کرد.

ولنتاین غمگین
ولنتاین غمگین

درباره فیلم ولنتاین غمگین 

ابتدا قرار بود داستان در کالیفرنیا تصویربرداری شود ولی به بروکلین نیویورک و پنسیلوانیا منتقل می‌شود زیرا میشل ویلیامز می‌خواست به خانه‌اش در نیویورک نزدیک باشد تا بتواند از دخترش ماتیلدا مراقبت کند.

درک سیانفرانس طی مصاحبه‌ای پیرامون تغییر محل فیلمبرداری می‌گوید: «من یک قطب‌نما برداشتم و به طرف خانهٔ میشل گرفتم. سپس یک قطر یک ساعته در اطراف فلش کشیدم و دیدم که به پنسیلوانیا رسید. روز بعد به آن منطقه رانندگی کردم و گفتم که این جا فیلمبرداری می‌کنیم.»

بازیگرهای نقش‌های سیندی و دین از قبل هم را ندیده بودند ولی چندین سال پیش از فیلمبرداری روی نقش‌شان کار می‌کردند.

میشل ویلیامز برای بازی در این فیلم نامزدِ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن ۲۰۱۰ شد.

در گولدن گلوب ۲۰۱۱، میشل ویلیامز بخاطر بازی در نقش سیندی نامزد بهترین بازیگر زن درام و رایان گاسلینگ بخاطر بازی در نقش دین نامزد بهترین بازیگر مرد درام شد.

فیلم ولنتاین غمگین

فیلم ولنتاین غمگین را می توان از جمله آثار تحسین برانگیز در زمینه بررسی روابط به شمار آورد. داستان فیلم ولنتاین غمگین بر اساس زندگی روز مره افراد به نگارش در آمده و از آغاز تا پایان یک رابطه عاطفی را به تصویر می کشد؛ رابطه ای که همانند اکثر روابط عاطفی با عشق آغاز می شود اما در آخر خواهیم دید که دیگر هیچ اثری از علاقه در میان این زوج وجود ندارد.

در این فیلم ارائه نقش شخصیت های اصلی داستان بر عهده رایان گاسلینگ و میشل ویلیامز می باشد که به ایفای نقش “دین و سیندی” می پردازند.

ولنتاین غمگین
فیلم ولنتاین غمگین

از دیگر نقاط قوت فیلم ولنتاین غمگین می توان به استفاده از تصویر برداری ۱۶ میلیمتری اشاره کرد که از دیگر ویژگی های جذاب این اثر هنری به شمار می آید که یادآور فیلم های خانگی است و بیننده قادر است تا نزدیکی و صمیمت را در قالب دوربین لمس کند.

آغاز فیلم همراه با یک حادث تلخ است! سگ خانوادگی به دلیل سهل انگاری سیندی ناپدید می شود، دن و سیندی بر اساس یک رابطه عاشقانه تصمیم به ازدواج می گیرند، سیندی حالا از نامزد قبلی خود حامله است و قصد دارد تا فرزند خود را نگهدارد.

نکته بارزی که در فیلم ولنتاین غمگین به چشم می خورد تضاد بین شخصیت دن و سیندی است، سیندی زنی احساسی است که همواره دوست دارد تا روابط خود با همسرش را گسترش دهد، در مقابل بعد احساسی مغز دن در برابر سیندی عاجز است! او فردی سهل انگار و بی توجه است و همین امر موجب شده تا شکافی عمیق بین روابط این دو به وجود بیاید.

بررسی تفاوت ها

اینگونه به نظر می رسد که دن فردی زور گو است و اغلب برای برطرف کردن نیاز های خود به سراغ سیندی می آید و احترامی برای احساسات و نیازهای او قائل نیست.

سیندی به شغل پزشک یاری مشغول است و قصد دارد تا در آینده پزشک شود، دن نیز یک نقاش ساختمان است؛ حال این دو بدون توجه به اختلافات فی مابین و صرفا به خاطر وجود عشق وعلاقه تصمیم به ازدواج می گیرند.

در اصل کارگردان قصد دارد تا به بررسی اختلاف اساسی فرهنگی و طرز تفکر دو طرف بپردازد اما هیچگونه پیش داوری در فیلم به تصویر کشیده نمی شود و کارگردان اجاز می دهد تا فیلم روند معمول خود را طی کند.

نکته دیگری که در این فیلم به چشم می خورد پرداختن به ریز ترین جزئیات روابط بین دن و سیندی است، در فیلم ولنتاین غمگین کارگردان روابط زناشویی بین این زوج را به صور کامل به تصویر کشیده و تا حدی انتقاد شدید برخی منتقدین را در پی داشته است.

ولنتاین غمگین
فیلم ولنتاین غمگین

در مقابل بی احساسی و سهل انگاری های دن سیندی نیز بی تقصیر نیست و در برخی موارد عمدا به این اختلافات دامن می زند.

بررسی بنیادی

حال کارگردان قصد دارد تا ریشه را در کودکی و خانواده این دو فرد به تصویر بکشد. دن حال یک رابطه شکست خورده است، مادر وی خانواده را وقتی که دن فقط ۱۰ سال داشته ترک کرده و نوعی الگوی دلبستگی نا امن را در وی به وجود آورده، اما دن قصد دارد تا خانواده ای موفق را برای خود تشکیل دهد و قصد ندارد تا سرنوشتی همچون والدین خود داشته باشد.

در مقابل خانواده سیندی هنوز پابرجاست، اما خانواده ای پر تنش! پدر و مادر او دائما در حال بحث مشاجره بوده اند و همین امر تاثیرات مخربی را بر سیندی داشته تا انجا که او اولین رابطه جنسی خود را در سن ۱۳ سالگی تجربه می کند و تا ۱۹ سالگی حدودا با ۲۰ فرد مختلف رابطه جنسی داشته است!

دن قصد دارد تا با عشق ازدواج کرده و یک خانواده موفق را تشکیل دهد، اما سیندی به تازگی از یک رابطه ناموفق خارج شده و حالا حامله است.

شکل و ساختار فیلم سازی

از ابتدای داستان فیلم ولنتاین غمگین، کارگردان صحنه های فیلم را به شکلی رقم می زند که بیننده همیشه حس همزاد پنداری را با شخصیت های فیلم داشته باشد و دائما خود را به جای آنها قرار دهد و عشق و محبت بین سیندی و دن را با پوست و استخوان خود حس کند اما در ادامه نه تنها چیزی از عشق علاقه باقی نمی ماند، بلکه فیلم تبدیل به صحنه مشاجرات بین زن و مرد می شود دعوا هایی که هر بار یکی از هر دو طرف مقصر است و طرف دیگر نیز به آن دامن می زند.

اما نکته روانشناختی حائز اهمیت اینجاست؛ چگونه ممکن است یک رابطه با این سطح از احساسات شکل بگیرد و در انتها پیامدی بجز طلاق در بر نداشته باشد! نکته دیگر عدم همسان بودن میزان عشق و علاقه زوجین به یکدیگر است؛ یک بیشتر و دیگری کمتر! شکافی که باید چاره ای برای آن اندیشید.

ولنتاین غمگین
ولنتاین غمگین

 

نقد راجر ایبرت منتقد مشهور سینما

چه کسی گفت ما ازدواج می‌کنیم چون ما شاهد زندگی مان هستیم?

این امر می‌تواند بینشی در ذهن آشفته این زوج متاهل در ” ولنتاین غمگین ” ایجاد کند که در طی شش سال اول از آن‌ها پیروی می‌کند.

ایا دین و سیندی با هم ازدواج کردند چون می‌خواستند مطمئن باشند کسی شاهد آن ها است? یا آن دین نیاز داشت و آیا سیندی هیجان زندگی را از دست می‌داد?

نقش آن‌ها توسط رایان گاسلینگ و میشل ویلیامز به عنوان یک زوج کارگر در پنسیلوانیا با یک دختر، به نام فرانکی بازی می‌کنند.

درست در همان ابتدا به دنیا آمد. سیندی پرستار است. دین یک نقاش خانه است. زمانی که یکدیگر را ملاقات کردند، و مدتی پس از آن، کار دشواری برای زندگی آن‌ها بود.

آنجا بود که به آنجا رفتند و از آنجا بازگشتند. ویلیامز با زنی بازی می‌کند که در داخل بدن خود می‌نشیند و دیگر نمی‌داند چه چیزی است و می‌خواهد با آن چه کند.

ویلیامز با سیندی به عنوان زنی بازی می‌کند که غرور خود را از دست داده‌ است. او کسی است که بیش از حد مشروب می‌خورد. اما این مشکل نیست. این عدم توانایی او در مراقبت از سیندی،است ، به این دلیل که وقتی با او ازدواج کرد، دقیقا همان سیندی شد که مورد نیاز بود.

“ولنتاین غمگین” بین گذشته و حال حاضر حرکت می‌کند، گویی سعی دارد به خاطر بیاورد که چه اتفاقی افتاده‌است. از دیدگاه دین، شاید هیچ کاری انجام نمی‌شد. او می‌خواست با سیندی ازدواج کند و هنوز هم این کار را انجام می‌دهد و هنوز هم هست. سیندی نمی‌تواند این را تحمل کند.

او هرگز با من در کنار من بازی نمی‌کرد. او فکر نمی‌کند که بهترین چیزی است که باید باشد. او فکر می‌کند که الان خوب است.

ولنتاین غمگین

نقل قول های معروف فیلم 

سیندی :‌من هیچ وقت نمی خوام مثل پدر و مادرم باشم من می‌دانم که آن‌ها باید در یک زمان یکدیگر را دوست داشته باشند . تا قبل از اینکه منو داشته باشن همه چیز رو ازسر راه بردارم چطور به احساست اطمینان می‌کنی وقتی میتونن اینجوری ناپدید بشن ؟

دین : بگو ببینم چه طور باید باشم . فقط بگو . همین کار را می‌کنم .

دین :‌  زودباش عزیزم ، داریم میریم به آینده
سیندی : چطور به احساسات خود اعتماد می‌کنی وقتی که آن‌ها می‌توانند مثل این ناپدید شوند ؟

لینک های دانلود :‌

کیفیت ۱۰۸۰ :‌ دانلود فیلم ولنتاین غمگین 

کیفیت ۷۲۰ :‌ دانلود فیلم ولنتاین غمگین 

دانلود زیرنویس فارسی ولنتاین غمگین

 

منابع

Baumeister, R. F., Wotman, S. R., & Stillwell, A. M. (1993). Unrequited love: On heartbreak, anger, guilt, scriptlessness, and humiliation. Journal of Personality and Social
Psychology
, 64, 377–۳۹۴٫ http://dx.doi.org/10.1037/0022-3514.64.3.377 PsycINFO
Gottman, J. M., & Levenson, R. W. (2002). A two-factor model for predicting when a couple
will divorce: Exploratory analyses using 14-year longitudinal data.
Family Process, 41,
۸۳–۹۶٫
http://dx.doi.org/10.1111/j.1545-5300.2002.40102000083.x PsycINFO
Hendrick, C., & Hendrick, S. (1986). A theory and method of love. Journal of Personality and
Social Psychology
, 50, 392–۴۰۲٫ http://dx.doi.org/10.1037/0022-3514.50.2.392
PsycINFO

Sternberg, R. J. (1986). A triangular theory of love. Psychological Review, 93, 119–۱۳۵٫
http://dx.doi.org/10.1037/0033-295X.93.2.119 PsycINFO

rogerebert

4/5 - (2 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد