نگاهی موشکافانه به ابعاد روانشناختی فیلم ضربه مغزی Concussion 2015

ضربه مغزی

نام فیلم: ضربه مغزی Concussion 2015

ژانر: بیوگرافی – ورزشی – درام

کارگردان: Peter Landesman

شرکت سازنده: Columbia Pictures

محصول کشور: آمریکا

تاریخ انتشار: ۲۰۱۵

مدت زمان: ۱۲۳ دقیقه

مدت زمان سانسور شده: ۳۰ ثانیه

زبان پخش: انگلیسی

خلاصه داستان: داستان فیلم مربوط به تحقیقات چند ساله دکتر بنت اومالو (با بازی ویل اسمیت) در زمینه خطراتی است که جان بازیکنان فوتبال (ساکر) را تهدید می کند.

وی از سال 2002 به صورتی جدی تحقیقات خود را شروع کرد که در نهایت منجر به کشف بیماری جدیدی به نام سی تی ایدر شد.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

پیش گفتار

اغلب فیلم ها ریشه در واقعیات و مسائل روزمره مردم دارند، بطور کلی کارگردان ها سعی دارند تا با به چالش کشیدن اینگونه مسائل هم به موفقیت تجاری دست پیدا کنند و هم اینکه اثری مفید و اجتماعی را به تصویر بکشند.

فیلم ضربه مغزی Concussion (2015) یکی از جمله این آثار است.

فیلم ضربه مغزی Concussion (2015) بر اساس داستان واقعی روایت شده توسط دکتر Bennet Omalu ساخته شده و با نقش آفرینی درخشان ویل اسمیت در نقش خود دکتر همراه است.

لازم به ذکر است که هیچگونه ادعایی درباره صحت فیلم و واقعی بودن داستان وجود ندارد!

ضربه مغزی

داستان فیلم ضربه مغزی Concussion (2015) از آنجایی شروع می شود که دکتر بنت (ویل اسمیت) تحقیقات خود را بر روی بازیکنان فوتبال آمریکایی شروع می کند.

فوتبال آمریکایی یکی از جمله خشن ترین ورزش های دنیاست و در این ورزش سر و گردن بازیکنان دائما در معرض خطر قرار داد.

وی پس از تحقیقاتی که انجام می دهد نشانه هایی از وجود آنفسالوپاتی را در برخی بازیکنان پیدا می کند.

همچنین با ادامه تحقیقات مشخص می شود که تعداد زیادی از بازیکنان در این رشته ورزشی مستعد ابتلا به ضربه مغزی مزمن یا CTE هستند.

درباره منتقد

این مقاله به قلم دکتر جوزف اف. کلارک به نگارش در آمده است، وی استاد عصب شناسی دانشگاه سینسیناتی است که تخصص او مطالعه و کار بر روی آسیب های مغزی از جمله سکته یا ضربه می باشد.

دکتر کلارک در دانشگاه ایالتی میشیگان، دانشگاه پاریس (جنوب) و دانشگاه آکسفورد تحصیلات خود را به اتمام رساند.

وی در حال حاضر با دپارتمان پزشکی ورزشی سینسیناتی کار می‌کند تا با مدیریت و نظارت خود به ورزش‌ کارانی که دچار ضربات مغزی شده اند کمک کند.

وی بطور منظم و دائمی در حال کار و مداوای بیمارانی است که از آسیب های مغزی رنج می برند.

تحقیقات وی کمک شایانی به کاهش ضربات مغزی در بین ورزشکاران کرده است.

وی تا کنون بیش از 130 جلد کتاب را به نگارش در آورده و مقالات بسیاری را نیز از خود منتشر کرده است.

فیلم ضربه مغزی Concussion 2015

در فیلم ضربه مغزی Concussion (2015) دکتر بنت به در قالب یک شخصینپت آسیب شناس و مذهبی ظاهر شده که دارای شرافت شغلی است که تمام تحقیقات مربوطه را با هزینه شخصی خود انجام داده است او یک فرد بشر دوست است و قثد دارد تا دنیا را به جایی بهتر برای زندگی کردن تبدیل کند.

نکته جالب توجه درباره این فیلم چند بعدی بودن آن است، شما با دیدن این فیلم صرفا یک فیلم پزشکی را مشاهده نمی کنید، بلکه مایه هایی هم از عشق و صمیمیت در این فیلم وجود دارد، پس از توصیه هایی که از طرف پدر روحانی به وی می شود او با شخص جدیدی در زندگی خود آشنا می شود و این آغازی بر شروع یک رابطه عاطفی بین او معشوقه اش است.

فیلم ضربه مغزی Concussion (2015) سبک درستی از دلبستگی را نشان می دهد که در انتها منجر به ایجاد پییوند زناشویی و ازدواج بین این دو می شود.

اینجاست که نه تنها علم پزشکی و شرافت شغلی، بلکه انسانیت و ارزش های والای انسانی نیز در این فیلم به نمایش در می آید.

دکتر بنت یک جراح زبر دست است و در بین همکاران خود نیز از مقبولیت بالایی برخوردار است و همچنین دارای مهارت زیادی در پزشکی و جراحی است.

از جمله صحنه های تاثیرگذار فیلم می توان به صحنه هایی که بیماران توسط دکتر بنت کالبد شکافی می شوند اشاره کرد، وی در این صحنه ها با بدن هایی که زیر دست وی هستند شروع به صحبت می کند و صحنه های تاثیر گذاری را به وجود می آورد.

سبک و نوع داستان پردازی

پس از آغاز تحقیقات دکتر بنت فدراسیون فوتبال شروع به حمایت از وی می کندو اینگونه نشان می دهد که این تحقیقات برای آنها مهم هستند اما در اصل هرگز چنین چیزی وجود ندارد و این افراد بیشتر نگران سود خود از برگزاری مسابقات هستند تا سلامتی بازیکنان!

فیلم ضربه مغزی Concussion (2015) یک روند طولانی را شامل می شود و تحقیقات دکتر بنت را در طول زمان به تصویر می کشد.

اما همانگونه که در ابتدا اشاره کردیم این فیلم یک داستان پزشکی نیست! در ادامه فیلم صحنه های غم انگیزی نیز وجود دارد که بیننده تا بیشتر تحت قرار می دهد، یکی از این صحنه ها مربوط به سقط شدن فرزند دکتر بنت است که تاثیر زیادی را بر زندگی او همسرش می گذارد.

اما نکته مهم تر عدم تزلزل دکتر بنت در مسیر تحقیقات خود است، او حالا می بایست علاوه بر تحقیقات سخت درباره ضربه مغزی به ترمیم روابط احساسی و خانوادگی خود نیز بپردازد.

در اینجا شخصیت دیگری نیز به داستان اضافه می شود، دکتر جولیان بالیس، او ردئیس بخش جراحی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه ویرجینای غربی است.

او نیز در رابطه با CTE به نتایجی دست یافته است اما نکته اصلی داستان اینجاست که CTE فقط پس از مرگ فرد و با روشی که آنرا رنگ آمیزی پروتئین می نامند مشخص می شوند، البته هنوز انگیزه اصلی دکتر بالیس در فیلم نا مشخص است و وی دارای رفتاری ضد و نقیض می باشد.

ضربه مغزی

پایان داستان

نکته جالب در این فیلم ان است که پایان فیلم هنوز مشخص نیست زیرا این ورزش هنوز هم طرفداران خود را دارد و صاحب لیگ و فدراسیون است.

مطالعات نشان می دهند علت بروز این بیماری وجود نوعی پروتئین در مغز است که باعث بروز سکته مغزی در افرادی می شود که دچار حوداثی همچون سقوط از ارتفاع و یا تصادف شده اند.

شاید در ابتدا اینگونه به نظر برسد که فیلم ضربه مغزی Concussion (2015) یک فیلم پزشکی یا ورزشی است، حتی ممکن است فکر کنید این فیلم یک داستان درام و عاشقانه است!

اما هیچکدام از این گزینه ها توصیف درستی در رابطه با این فیلم نیستند!

فیلم ضربه مغزی Concussion (2015)  بصورت کامل به بررسی ورزش فوتبال نمی پردازد و یا بیماری های مغزی را مورد بررسی قرار نمی دهد؛ فیلم ضربه مغزی Concussion (2015) اصولا یک اثر با ارزش در زمینه ارتقاء ارزش های انسانی و صفات برجسته وجود انسان است که در قالب یک اثر سینمایی به تصویر کشیده شده است.

در انتها می توان به بازی درخشان ویل اسمیت اشاره کرد که به خوبی توانست نقش دکتر بنت را ایفا کند؛ پس توصیه می کنیم اگر دوست دارید یک فیلم خوب که با ایفای نقش یکی از بزرگترین بازیگران هالیود همراه است تماشا کنید، نباید فیلم ضربه مغزی Concussion (2015) را از دست بدهید.

منابع

Ban, V. S., Madden, C. J., Bailes, J. E., Hunt Batjer, H., & Lonser, R. R. (2016). The science
and questions surrounding chronic traumatic encephalopathy.
Neurosurgical Focus, 40,
Article E15.

Namjoshi, D. R., Cheng, W. H., Carr, M., Martens, K. M., Zareyan, S., Wilkinson, A., . . .
Wellington, C. L. (2016). Chronic exposure to androgenic-anabolic steroids exacerbates
axonal injury and microgliosis in the CHIMERA mouse model of repetitive concussion.
PLoS One, 11, Article e0146540. http://dx.doi.org/10.1371/journal.pone.0146540
Omalu, B. I., DeKosky, S. T., Minster, R. L., Kamboh, M. I., Hamilton, R. L., & Wecht, C. H.
(۲۰۰۵). Chronic traumatic encephalopathy in a National Football League player.
Neurosurgery, 57, 128–۱۳۴٫ http://dx.doi.org/10.1227/01.NEU.0000163407.92769.ED

5/5 - (1 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت