احساس

 

کسب نتایج مثبت از احساسات و عواطف منفی

آیا شما در مورد چیزی احساس گناه می کنید؟

شاید شما در مورد یکی از همکاران و دوستانتان نسبت به دیگری کمتر تعریف می کنید یا شاید بین نیاز های خانه یا کارتان گیر کرده اید و می ترسید که برای هر کدام از آنها به اندازه کافی وقت نگذارید یا توجه نکنید، مهم نیست که در چه موقعیتی هستید تحمل کردن گناه بار سنگینی است و اگر این مشکل را حل نکنید می تواند باعث آزار شما شود و شما را از پا بیندازد یا روانشناختیه شما را خراب کند حتی شاید شما برای مخفی کردن گناه تان از دیگران دوری کنید و به خاطر احساسی که دارید غیر منطقی رفتار کنید.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

احساس گناه می تواند مفید هم باشد. براساس پژوهش صورت گرفته، در سازنده ترین حالت ممکن است به شما یادآوری کند که می توانید در آینده بهتر عمل کنید و همچنین تجربه کردن این شرایط (احساس گناه) ثابت می کند که شما استاندارد های اخلاقی و احساس همدلی دارید.

اگرچه گاهی اوقات به شکل غیر منطقی احساس گناه می کنیم، برای چیزهایی که ما در موردشان تقصیری نداشتیم و این موضوع اگر بررسی نشده رها شود می تواند مضر باشد. این مقاله در مورد انواع متفاوت گناه با شما صحبت می کند و به شما توضیح می دهد که چگونه آنها را حل و فصل کنید.

احساس

چرا من احساس گناه می کنم؟

گناه احساسی است که ما آن را درک می کنیم اگر از خودمان یا دیگران ناامید شویم هنگامی که در تامین استاندارد های ویژه با شکست مواجه می شویم. این استاندارد ممکن است به شکل گسترده ایی تایید شود (از دست دادن یک ضرب العجل و تاخیر در یک پروژه)، همچنین خود ساخته هم می تواند باشد ؛درک شخصی که شما بر اساس ارزش هایتان رفتار نکرده اید.

در کل دو نوع گناه وجود دارد ؛سالم و ناسالم. هنگامی که شما مرتکب گناهی می شوید مهم است که تشخیص دهید چه نوع گناهی است که بتوانید آن را حل و فصل کنید بنابراین برای حل کردن آن می توانید گام های مناسبی بردارید.

تشخیص دادن گناه سالم

گناه سالم متناسب یا عقلانی ست. وقتی که شما متوجه می شوید رفتار نامناسبی داشته اید، احساس منفی دارید(احساس ناخوشایندی دارید). شما گناه سالم را تجربه خواهید کرد زمانی که زمانی که به کسی آسیب می زنید یا اینکه باعث می شوید مشکلی به وجود آید، مشکلی که شما می توانستید از بروز آن پیشگیری کنید. این گناه به شما می گوید که تجدید نظر کنید و رفتارتان را تغییر دهید.

تجربه کردن گناه ناسالم

گناه ناسالم، نامتناسب، نابجا و غیر منطقی است، اینجا همان جایی ست شما در مورد چیزی احساس گناه می کنید اما سرزنش نمی شوید و کنترلی بر آن موقعیت ندارید.

دوستی را تصور کنید که از یک مشکل جدی کاری رنج می برد درست زمانی که شما در شغل تان ارتقاء پیدا کردید، علی رغم احساس شادی که شما به خاطر موفقیت خودتان دارید برای دوست تان احساس ناخوشایندی دارید و به خاطر شادی خودتان احساس گناه می کنید این احساس گناه منطقی یا سالم نیست چرا که شما نمی توانید شرایطی را که پیش آمده است، کنترل کنید و این به کسی کمکی نمی کند و البته که شما کار اشتباهی انجام نداده اید!

آخرین مثال عبارت است از “گناه بازمانده”. به عنوان مثال شما از تعلیق شدن در کار جان سالم به در بردید در حالی که همکارانتان کارشان را از دست دادند. به ندرت درمان قطعی برای گناه ناسالم وجود دارد چرا که برای بهبود شرایط موجود کارهای کمی وجود دارد -مهم است که در فضای ذهنی خودتان کار کنید.

گناه سالم را چگونه دسته بندی کنیم؟

احساس گناه کردن برای برخی کارهای بد ممکن است نا خوشایند باشد،  اگرچه هنگامی که اتفاق می افتد شما می توانید از آن به عنوان سکوی پرتاب استفاده کنید که روابط تان را ارتقاء دهید و الهام بخش رشد شخصی تان باشید.

برای مدیریت کردن گناه سالم این توصیه ها را امتحان کنید.

تصدیق کردن و عذر خواهی کردن اگر شما به این دلیل احساس گناه می کنید به این دلیل که روی شخص دیگری تاثیر گذاشته اید سریع بگویید متاسفم و بی قید و شرط عذر خواهی کنید. سعی نکنید که رفتارتان را توجیه کنید یا افراد دیگر را سرزنش کنید حتی اگر افراد دیگری در این ماجرا دخالت دارند، فقط درد، یاس یا دردی را که باعث رفتار تان شده است، تایید کنید.

به سادگی مسئله را باز کنید این می تواند برای اصلاح موقعیت بسیار مفید باشد. حتی ممکن است شما متوجه شوید که آن شخص از این ماجرا گذشته و آن را فراموش کرده است. اما اگر شخصی که به او آسیب زده اید عذر خواهی شما را قبول نکرد، حداقل شما تایید کرده اید و مسئولیت رفتارتان را پذیرفته اید.

احساس

سریعا اصلاح کنید (تجدید نظر کنید)

راهی پیدا کنید برای اینکه اوضاع را مرتب کنید و تا جایی که ممکن است این کار را سریع انجام دهید. به تاخیر انداختن این اقدام و فراهم کردن شرایط برای رشد احساس گناه سالم می تواند به اضطراب و نگرانی برای شما منجر شود که کمکی به کاهش درد دیگران نمی کند. رفتار های مفید انجام دهید برای شخصی که تلاش می کنید به او کمک کنید. به عنوان مثال اگر شما فراموش کردید که چیز مهمی را انجام دهید که همکاراتان از شما خواسته (کسی که کارش زیاد است) از مدیرتان بخواهید که شما را سرزنش کند و به حل مشکل او کمک کنید این خیلی بهتر است تا اینکه به همکارتان پیشنهاد نهار بدهید و او را دعوت کنید.

رفتارتان را تغییر دهید

رفتاری که باعث می شود شما احساس گناه کنید ممکن است یک رفتار اتفاقی باشد مانند گفتن یک جمله نه چندان حساس یا شاید چیزی باشد که شما مکرراً انجام می دهید :به عنوان مثال ثبت سوابق ضعیف که باعث بروز مشکلات همکاران شما در داده ها می شود. مهم است که ابتکار عمل را به دست بگیرید و به مشکلات رفتاری تان بپردازید.

این می تواند شامل هر چیزی شود از تقویت مدیریت زمان یا مهارت های گروه نمایندگان تا ایجاد تعادلی بهتر میان کار و زندگی و رفع عادت های بد و ایجاد تغییرات مثبت در روابط متقابل شما شما با دیگران شود و آن را بهبود بخشد و مانع بروز مجدد احساس گناه می شود. سعی کنید به مدیرتان نزدیک شوید برای کمک کردن به رفتار هایی که میل دارید به آنها بپردازید :او ممکن است آموزش هایی را به شما پیشنهاد کند یا توصیه هایی برای شما داشته باشد.

اگر برای اصلاح کردن هر کاری را که می توانستید انجام داده اید و از بروز مجدد آن موقعیت جلوگیری کرده اید، اجازه دهید که احساس گناه برود. هر چه زودتر آن احساس گناه را پشت سر بگذارید، می توانید زودتر روی فعالیت های سازنده تمرکز کنید.

نکته :

تایید ی برای طیف گسترده ایی از موقعیت ها می تواند این جمله باشد :”با دانشی که داشتم، نهایت تلاشم را کردم.”

کمال گرایی را به چالش بکشید

شما ممکن است احساس گناه کنید چرا که خودتان را به شکل غیر واقعی در استاندارد های بالا نگه داشته اید و این می تواند به احساس گناه منجر شود در مورد آنچه که انجام نداده اید یا به اندازه کافی خوب انجام نداده اید حتی اگر در مورد آنها مسئولیتی ندارید، همزمان کاری را هم که خوب انجام داده اید، ندید می گیرید. وقت بگذارید و رفتار های کمال گرایانه خودتان را منعکس کنید و آنها را به چالش بکشید به این منظور که به شکل واقع گرایانه تری روی استاندارد هایتان تمرکز کنید و البته یادتان باشد که هیچ کس کامل نیست.

جسور و محکم باشید

این امکان وجود دارد که شما در مورد موقعیتی احساس گناه کنید چرا که شخص دیگری از فشار غیر منطقی که به شما وارد می کند، ناآگاه است. یا اینکه ممکن است شخص عمداً شما را به بازی بگیرد و موجب شود که شما احساس گناه کنید و رفتارتان را کنترل کنید. برخی از مردم به ویژه در این مورد مهارت دارند که تشخیص دهند چه زمانی همکاران شان در مورد چیزی احساس گناه می کنند و از آن به عنوان اهرم فشار استفاده می کنند.

مدیری را در نظر بگیرید که مرتباً از اعضای تیم اش درخواست می کند ساعت های طولانی کار کنند “به منظور عملکرد بهتر تیمی” و با نکته سنجی پیشنهاد می کند که به دنبال تعادلی مناسب بین کار و زندگی است، نمی تواند بازیکن تیمی مناسبی باشد. این ممکن است باعث بروز احساس گناه شود در حالی که هیچ دلیلی پشت آن نیست، در چنین موقعیت هایی از خودتان دفاع کنید اگر مطمئن هستید که اشتباه نمی کنید، با اعتماد به نفس پیام تان را دریافت کنید.

احساس

حل و فصل کردن احساس گناه

هشدار تفکر منفی همراه با احساس گناه ناسالم می تواند ریشه در شرایطی مانند افسردگی، خستگی مفرط یا OCD داشته باشد و باعث بروز مشکلات جدی در زمینه ی سلامتی شود، در موارد وخیم حتی می تواند منجر به مرگ شود.

تکنیک هایی که در این مقاله به آنها اشاره شد می توانند روی احساس گناه ناسالم تاثیر مثبت بگذارند اما آنها تنها برای راهنمایی ذکر شدند.

همیشه توصیه های متخصصان واجد شرایط در زمینه سلامتی را جدی بگیرید اگر در مورد بیمارهای مرتبط نگران هستید یا احساس همیشگی گناه باعث بروز ناراحتی قابل توجه در شما می شود.

نکات کلیدی

احساس گناه باعث بروز استرس و کاهش اثر گذاری در محیط کار می شود و اگر این احساس گناه حل و فصل نشود می تواند به شکل جدی مانع گسترش روابط شود و به مشکلات روانشناسی منجر شود.

دو نوع گناه عمده وجود دارد :احساس گناه سالم شامل پذیرفتن این می شود که شما اشتباه کرده اید و از آن به عنوان یک ابزار کمکی استفاده می کنید برای ارتقاء روابط و رفتارتان از طریق :

-عذرخواهی کردن

-اصلاح کردن

-تغییر دادن رفتار

-پذیرفتن اشتباه و ادامه دادن

احساس گناه ناسالم هنگامی رخ می‌دهد که چیزی خارج از کنترل شما رخ داده باشد، تغییر آن می تواند دشوار باشد اما شما می توانید احساسات تان را کنترل کنید از طریق :

-درک آنچه که می توانید کنترل کنید و آنچه که نمی توانید

-به چالش کشیدن استاندارد های خودتان

-تصدیق جنبه های مثبت موقعیت

-جسور و محکم بودن در برابر آنهایی که به دنبال ایجاد احساس گناه در شما هستند.

 

منبع: mindtools

نویسنده

دکتر آرش هیربد

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب سرویس

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت