نحوه انتخاب روانشناس خوب

روانشناس

وقتی برای رویارویی با احساسات یا مشکلاتی که فراتر از کنترل شما به نظر می‌رسد.

نیاز به کمک یک متخصص آموزش دیده و دارای مجوز دارید، نکات موجود در این مطلب می‌تواند به شما در انتخاب روانشناس کمک کند.

برای آشنایی بیشتر با تعریف روانشناس و روان درمانی در ادامه مطلب با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

گاهی در زندگی، هر یک از ما ممکن است احساس غرق شدن داشته و برای رفع مشکلات‌مان به کمک نیاز داشته باشیم.

براساس اعلام انستیتوی ملی بهداشت روانی، بیش از 30 میلیون آمریکایی برای برخورد با احساسات و مشکلاتی که فراتر از کنترل آنها به نظر می‌رسد، نیاز به کمک دارند.

مشکلات مربوط به ازدواج یا رابطه، مشکلات خانوادگی، از دست دادن شغل، مرگ یک دوست عزیز یا عضوی از خانواده، افسردگی، استرس، فرسودگی شغلی یا سوء مصرف مواد.

این ضررها و فشارهای زندگی روزمره گاه می‌تواند ناتوان کننده باشد.

بعضی اوقات ما برای رویارویی هر چه بهتر با این مشکلات نیاز به گرفتن کمک بیرونی از طریق یک متخصص مجرب و دارای مجوز داریم.

روانشناسان از طریق درمان، به میلیون‌ها آمریکایی در هر سنی کمک می‌کنند که زندگی سالم تر و با ثبات داشته باشند.

چه زمانی نیاز به کمک روانشناس دارید؟

 • احساس طولانی مدت ناتوانی، درماندگی و غم و اندوه دارید و به نظر می‌رسد مشکلات شما با وجود تلاش و کمک خانواده و دوستان بهتر نمی‌شوند.
 • انجام کارهای روزمره برایتان سخت شده است: به عنوان مثال، شما قادر به تمرکز روی تکالیف در محل کار نیستید و نتیجه کارهایتان خوب نیست.
 • بیش از حد نگران هستید، بدترین حالت را انتظار دارید یا دائماً در لبه پرتگاه هستید.
 • کارهای شما برای خودتان یا دیگران مضر است: برای مثال، شما بیش از حد الکل می‌نوشید، مواد مصرف می‌کنید و یا بیش از حد عصبی و پرخاشگر هستید.

روانشناس کیست و روان درمانی چیست؟

روانشناس

روانشناسانی که در روان درمانی و سایر اشکال درمان روانشناختی تخصص دارند.

متخصصان بسیار ماهر و دارای تخصص در زمینه‌های رفتار انسان، ارزیابی سلامت روان، تشخیص و درمان و تغییر رفتار هستند.

روانشناسان با بیماران کار می‌کنند تا احساسات و نگرش خود را تغییر دهند و به آنها در توسعه الگوهای سالم تر و مؤثرتر از رفتار کمک کنند.

روانشناسان رویه‌های معتبر علمی‌را برای کمک به افراد در تغییر افکار، احساسات و رفتارهای خود به کار می‌گیرند.

روان درمانی تلاشی مشترک بین یک فرد و یک روانشناس است. روان درمانی محیطی حمایتی برای صحبت صریح و محرمانه در مورد نگرانی‌ها و احساسات فراهم می‌کند.

روانشناسان حفظ اطلاعات محرمانه شما را بسیار مهم می‌دانند و وقتی اطلاعات محرمانه باید به اشتراک گذاشته شوند، به سؤالات شما در مورد آن شرایط نادر و سخت پاسخ خواهند داد.

چگونه یک روانشناس خوب پیدا کنید؟

برای یافتن روانشناس، از پزشکان عمومی‌یا تخصصی خود یا یک پزشک متخصص دیگر سؤال کنید.

از خانواده و دوستان بپرسید. به کلینیک‌های اعصاب و روان یا کلینیک‌های مشاوره‌ی موجود در محل زندگی خود مراجعه کنید.

یا در اینترنت جستجو کرده و آدرس و شماره تلفن نزدیکترین کلینیک روانپزشکی به خود را پیدا کنید.

در هنگام انتخاب روانشناس چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟

روانشناسان و مراجعه کنندگان با هم کار می‌کنند. تطابق مناسب مهم است.

پس از اینکه اعتبار و صلاحیت روانشناس تأیید شد اکثر روانشناسان معتقدند که یک عامل مهم در تعیین اینکه آیا باید با یک روانشناس خاص کار کنید یا نه، سطح راحتی شخصی شما با آن روانشناس است.

ارتباط خوب و دوستانه‌ی شما با روانشناس‌تان بسیار مهم است. کسی را انتخاب کنید که با او احساس راحتی و صمیمیت داشته باشید.

چه سؤالاتی باید بپرسید؟

 • آیا شما یک روانشناس مجوزدار هستید؟ چند سال است که روانشناسی می‌کنید؟
 • من احساس اضطراب (یا عصبانیت، افسردگی و …) دارم و با مشکلاتی روبرو هستم (در مورد شغل، ازدواج، غذا خوردن، خوابیدن و غیره). چه تجربه‌ای در زمینه کمک به افراد در مورد این نوع مشکلات داشته‌اید؟
 • حوزه‌های تخصصی شما چیست؟ مثلاً کار با کودکان و خانواده‌ها؟
 • از چه نوع درمانی استفاده می‌کنید و آیا آنها برای مقابله با نوع مشکل من اثبات شده اند؟
 • هزینه‌های شما چقدر است؟ (هزینه‌ها معمولاً براساس یک جلسه 45 دقیقه ای یا 50 دقیقه ای حساب می‌شود.) آیا شما میزان هزینه افزاینده و تصاعدی دارید؟
 • چه نوع بیمه ای را می‌پذیرید؟ آیا صورتحساب مستقیم از شرکت بیمه طرف قرارد من دریافت یا پرداخت می‌کنید؟ آیا بیمه سلامتی را قبول می‌کنید؟

مسائل مالی و هزینه

بسیاری از شرکتهای بیمه خدمات روان درمانی را پوشش می‌دهند. اگر پوشش بیمه درمانی تکمیلی دارید (معمولاً از طریق کارفرما بیمه می‌شوید).

با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا ببینید خدمات بهداشت روان تحت پوشش قرار می‌گیرد؟ و اگر جواب مثبت است.

چگونه می‌توانید از این مزایا بهره مند شوید. تحقیق کنید که شرکت بیمه خدمات درمانی روان را چه میزان بازپرداخت می‌کند و چه محدودیتی در استفاده از مزایا دارد.

اگر بیمه معمولی یا بیمه درمانی تکمیلی ندارید، ممکن است تصمیم بگیرید هزینه‌های خدمات روانی را از جیب خود بپردازید.

یکی دیگر از منابع بالقوه خدمات بهداشت روان شامل برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی تحت حمایت دولت است.

 

مدارک لازم برای حرفه روانشناسی

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، روانشناسان بطور متوسط ​​هفت سال قبل از دریافت مدرک دکترا در آموزش و تحقیقات می‌گذرانند.

به عنوان بخشی از آموزش‌های حرفه ای، آنها باید یک دوره کارآموزی بالینی تحت نظارت را در بیمارستان یا یک مرکز بهداشتی سازمان یافته و حداقل یک سال تجربه تحت نظارت پس از دکترای خود را قبل از اینکه بتوانند به طور مستقل در هر عرصه مراقبت‌های بهداشتی کار کنند، انجام دهند.

این ترکیبی از آموزش‌های سطح دکترا و کارآموزی بالینی است که روانشناسان را از بسیاری دیگر از ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشت روان متمایز می‌کند.

روانشناسان باید از دولت مجوز بگیرند. قوانین صدور مجوز برای محافظت از مردم با محدود کردن مجوز برای افرادی که واجد شرایط برای انجام روانشناسی هستند، طبق قوانین کشوری تعیین شده است.

در اکثر کشورها‌ها، تمدید این مجوز به نشان دادن صلاحیت مداوم بستگی دارد و نیاز به ادامه تحصیل دارد.

آیا رفتن به روانشناس به شما  کمک خواهد کرد؟

روانشناس

طبق خلاصه تحقیقات دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، برخی از انواع روان درمانی می‌توانند افسردگی، اضطراب و علائم مرتبط با آن مانند درد، خستگی و حالت تهوع را به طور مؤثر کاهش دهند.

تحقیقات به طور فزاینده ای از این عقیده حمایت می‌کنند که سلامت عاطفی و جسمی‌ارتباط نزدیکی دارند و کمک گرفتن از یک روانشناس می‌تواند سلامت کلی فرد را بهبود بخشد.

شواهد قانع کننده ای وجود دارد که نشان می‌دهد اکثر افرادی که حداقل چندین جلسه با روانشناس دیدار داشتند، به مراتب بهتر از افراد دارای مشکلات عاطفی هستند که درمان نمی‌شوند.

یکی از تحقیقات بزرگ نشان داد که 50 درصد از بیماران بعد از 8 جلسه به طور قابل توجهی بهبود یافته اند، در حالی که 75 درصد از افراد در درمان تا پایان شش ماه بهبود یافته اند.

چگونه می‌توانید تشخیص دهید که آیا روان درمانی جواب می‌دهد یا نه؟

با شروع درمان، باید با روانشناس خود اهداف روشنی تعیین کنید.

ممکن است شما در تلاش باشید تا بر احساس ناامیدی ناشی از افسردگی غلبه کرده یا ترسی را کنترل کنید که زندگی روزمره شما را مختل می‌کند.

به یاد داشته باشید، اهداف مشخصی به زمان بیشتری برای رسیدن به آنها نیاز دارند.

شما و روانشناس‌تان باید تصمیم بگیرید که در چه مقطعی انتظار دارید پیشرفت را ببینید.

اگر احساس آرامش و احساس امید را شروع کنید، نشانه خوبی است.

افراد غالباً در طی درمان طیف گسترده ای از احساسات را تجربه می‌کنند.

برخی از مهارت‌های مربوط به درمان که ممکن است افراد ناشی از مشکل در بحث در مورد تجربیات دردناک و دردسر ساز باشند.

وقتی احساس آرامش یا امید را شروع می‌کنید، می‌تواند نشانه مثبتی باشد که نشان می‌دهد شما شروع به کاوش افکار و رفتار خود کرده‌اید.

نمونه‌هایی از انواع مشکلاتی که باعث می‌شود افراد از روانشناسان کمک بگیرند در ادامه آورده شده است:

 • مردی تقریباً 30 ساله به دلیل رفتار نامناسب نسبت به پرسنل و سایر کارمندان، به تازگی تحت محاکمه قرار گرفته است. او به شدت مشروب می‌خورده است و با همسرش مشاجرات بیشتری می‌کند.

پس از بررسی عوامل مؤثر در بروز استرس در مرد، روانشناس و مرد درمانی را طراحی می‌کنند که مشکلات و مسائل مشخص شده را برطرف کند. این روانشناس به مراجع کمک می‌کند تا هرگونه تجربه قبلی خود را با یک مشکل مشابه که ممکن است برای مقابله با اوضاع فعلی باشد، چگونگی کنار آمدن با او و آنچه از او آموخته است را ارزیابی کند.

این روانشناس به عنوان یک شخص ثالث آموزش دیده، باتجربه و بی طرفانه، به این مراجع کمک می‌کند تا از منابع موجود (خود و همچنین سایر منابع) برای مقابله با مشکل استفاده کند. این روانشناس همچنین در ارائه مهارتهای جدید و راهکارهای حل مسئله برای مقابله با مشکلی که با آن روبروست، به این مراجع کمک خواهد کرد.

 • گریه، بی خوابی، کم اشتهایی و احساس ناامیدی از جمله علائمی‌است که یک زن 40 ساله تجربه می‌کند. او از رفتن به فعالیت‌های اجتماعی هفتگی خود دست کشیده و رفتن به محل کار برای او به شکنجه تبدیل شده است. او احساس می‌کند در یک ابر سیاه زندگی می‌کند و نمی‌تواند پایانی برای احساس خود ببیند.

مقابله با علائم افسردگی بسیار دشوار است و ممکن است دلایل آن به سرعت آشکار نشود. تغییرات قابل توجهی در زندگی (مانند مرگ یک دوست عزیز، از دست دادن شغل یا رفتن فرزند به دانشگاهی در شهر دیگر) ممکن است باعث افسردگی شود. روانشناسان سابقه اثربخشی در کمک به افراد در مقابله و غلبه بر اختلالات افسردگی دارند.

روانشناس به مشکلاتی که این زن ارائه می‌دهد، با پرداختن به اینکه چرا او به روشی که اکنون رفتار می‌کند واکنش نشان می‌دهد، نزدیک می‌شود. آیا او دارای سابقه یا الگویی از چنین احساساتی است و اگر چنین است، تحت چه شرایطی اینگونه عمل می‌کند؟ قبلاً هنگام برخورد با احساسات مشابه چه چیزهایی کمک کننده بود و اکنون برای مقابله با احساساتش چه کاری انجام می‌دهد؟

روانشناس برای کمک به مراجع برای دیدن آینده مثبت تر و کاهش تفکر منفی که به همراه افسردگی است، تلاش خواهد کرد. این روانشناس همچنین در حل و فصل مشکلات پیرامون هرگونه تغییر عمده زندگی که رخ داده است، به مراجع کمک می‌کند. و اگر افسردگی او به دلیل از دست دادن کسی باشد، روانشناس ممکن است در تسهیل روند ناراحتی کمک کند.

مشکلات پزشکی ممکن است در علائمی‌که زن تجربه می‌کند نقش داشته باشد. در چنین مواردی، مداخلات پزشکی و روانی برای کمک به افراد در غلبه بر افسردگی فراخوانی می‌شود.

 • ویلیام، یک تاجر موفق است که از کار اخراج شده است. او به جای اینکه به دنبال شغل باشد، به سمت خریدهای بی پایان رفت و خودش را به هزاران دلار بدهی انداخت، اما همچنان به خرج کردن پول مشغول است.

چه چیزی می‌تواند گیج کننده‌تر از کسی باشد که برعکس آنچه معقول است عمل کند؟

دوستان و اعضای خانواده ویلیام به احتمال زیاد از رفتار او گیج می‌شوند. اما چنین رفتاری برای روانشناسانی که اختلالات دو قطبی را درک می‌کنند ناآشنا نیست. البته هر روانشناس باید ارزیابی دقیقی انجام دهد تا بتواند رفتار ظاهراً متناقض ویلیام را درک کند. پس از ارزیابی، روانشناس ممکن است نتیجه بگیرد که رفتار در واقع علامت افسردگی یا نوعی اختلال خلقی است.

به طور معمول بهترین نتیجه برای چنین شرایطی، از درمان‌هایی حاصل می‌شود که ترکیبی از دارو و درمان است. اگرچه روانشناسان دارو ارائه نمی‌دهند (روانپزشکان دارو تجویز می‌کنند)، اما روابط خود را با پزشكانی كه قادر به ارزیابی نیاز بیمار به داروهای مناسب هستند، حفظ می‌كنند. روانشناس درک رفتار انسان و تکنیک‌های روان درمانی را ارائه می‌دهد که می‌تواند در کمک به ویلیام در مقابله با اختلال خود مؤثر باشد.

 • اسکات نوجوانی است که به تازگی به همراه خانواده به شهر نقل مکان کرده و مجبور شده است که به یک دبیرستان جدید منتقل شود. او با وجود اینکه قبلاً دانش آموزی عالی بود، اکنون در حال افتادن درس‌ها و گرفتن نمرات بسیار ضعیف است. او در این مدرسه جدید با دوستان خود مشکل داشته است.

برای اکثر نوجوانان، “تناسب اندام” بخش مهمی ‌از بزرگسالی است. اسکات در شرایط دشوار سعی در انتقال به زندگی جدید خود دارد. او از شبکه دوستانی که ساختار اجتماعی او را تشکیل می‌دادند جدا شده است.

جوانان غالباً با تغییرات آشکار در رفتار، به شرایط نگران کننده پاسخ می‌دهند. بنابراین، شروع به آوردن نمرات ضعیف توسط دانش آموز عالی، تبدیل شدن نوجوانی اجتماعی به فردی منزوی یا از دست دادن علاقه به فعالیت‌های گروهی یک رهبر امور مدرسه، امری عادی نیست.

یک روانشناس، با دانستن اینکه نوجوانان ابتدا تمایل به “آزمایش” دارند و بعد اعتماد، احتمالاً در ابتدا وقت خود را صرف بر ایجاد رابطه دوستی با اسکات تمرکز می‌کند. در مرحله بعد، روانشناس با اسکات همکاری خواهد کرد تا روشهای بهتری برای کمک به او در تنظیم و مطابقت با محیط جدید خود پیدا کند.

منبع: apa

5/5 - (2 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد