عشق یکی از هیجان های ارزشمند در زندگی ماست که البته روی تلخی نیز دارد و آن جدایی است.

نشانگان ضربه عشق اولین بار توسط روانپزشکی به نام دکتر ریچارد راس معرفی شد.

او نشانگان ضربه عشق را به عنوان مجموعه علایمی که پس از فروپاشی یک رابطه عاشقانه در فرد به وجود می آید توصیف کرد.

در برخی موارد، این نشانگان می تواند به طور کلی کیفیت زندگی افراد مبتلا را کاهش دهد و به طور چشمگیری باعث کاهش فعالیت های اجتماعی، تحصیلی و حرفه ای شود.

از جمله علایم این نشانگان شامل اجتناب و ترس از روابط دوستانه آینده، خشم و بی قراری، احساس ناامنی عمیق، احساس درماندگی، و اختلالات خواب و اشتها، بی‌حوصلگی و خستگی و از دست دادن تمرکز، امیدواری، انگیزه و انرژی می باشد.

دکتر راس جهت سنجش شدت این نشانگان پرسشنامه ای را به نام پرسشنامه ضربه عشق (love trauma inventory) تهیه کرده است.

آرمون ضربه عشق بصورت کاملا رایگان خدمت مراجعین قرار داده شده است .

کلیک کنید

لینک پرسشنامه ضربه عشق 

مطالعه حاضر با هدف بررسی اثربخشی واقعیت درمانی گروهی بر بهبود نشانگان ضربه عشق انجام شد.

این مطالعه، یک مطالعه کاربردی و از نوع نیمه آزمایشی به صورت پیش‌آزمون، پس‌آزمون با یک گروه آزمایش (مداخله) و یک گروه کنترل است.

پس از انتشار اعلامیه در دانشگاه فردوسی مشهد، ۴۰ نفر برای مشاوره گروهی ابراز تمایل نمودند که از بین آنها ۲۰ نفر از افرادی که ملاک‌های ورود به پژوهش را داشتند، برای مطالعه انتخاب شدند.

سپس ۱۰ نفر به شیوه تصادفی درگروه آزمایش و ۱۰ نفر برای گروه کنترل قرار گرفتند و در جلسات واقعیت درمانی گروهی طی ۸ جلسه ۱۲۰ دقیقه‌ای در طول ۵ هفته که در کلینیک دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی برگزار می‌شد، شرکت کردند.

این پژوهش نشان می‌دهد که نشانگان ضربۀ عشق شدید را باید به عنوان کانون توجه بالینی در نظر گرفت.

هم چنین تحلیل نتایج این مطالعه نشان داد که واقعیت درمانی گروهی در بهبود نشانگان ضربه عشق تاثیر مثبت دارد و به خوبی می‌تواند از شدت نشانگان ضربه عشق بکاهد.

راس (۱۹۹۹) برای اولین بار نشانگان ضربه عشق را معرفی نمود.

نشانگان ضربه ی عشق، مجموعه علائم و نشانه های شدیدی است

که پس از فروپاشی یک رابطه رمانتیک بروز می کند، عملکرد فرد را در زمینه های متعدد (تحصیلی، اجتماعی و حرفه ای) مختل می کند، واکنش های غیرانطباقی به دنبال دارد، و مدت زمان زیادی این نشانه ها باقی می مانند.

این فروپاشی، آنقدر قدرتمند است که افسردگی و خشم، احساس ناامنی عمیق ، احساس درماندگی ، گناه، هراس، نا امیدی، بدبینی، بی قراری ، آسیب پذیری، از دست دادن تمرکز، امیدواری، انگیزه و انرژی، نشانه های جسمانی مثل سردرد و بی نظمی خواب، بی اشتهایی یا پرخوری، تغییراتی در میل جنسی ، بی حوصلگی و خستگی، کندی کلامی حرکتی تولید می کند.صرف نظر از اینکه چه کسی رابطه را قطع می کند، انحلال یک رابطه، تجربه ی ناخوشایندی است.بااین تفاسیر بسیاری از افراد در مبتلا به این نشانگان سه اشتباه اساسی میکنند:تلاش میکنند با سرگرمی های موقتی فراموش کنند و ذهنشان پاک شود ؛ بدنبال فرد جایگزین میگردند تا رنج هیجانی خود را با یک مکانیسم خود_فریبی آرام کنند. ویا می خواهند با متنفر شدن از معشوق به آرامش برسند.که اینجا باید گفت: ” تنفر ادامه عشق فراموش نشده است” اگر نشانه های این سندرم را دارید راهکار اینست که به یک درمانگر معتمد با نگاه علمی نه نصیحت درمانگری مراجعه نمایید… به یاد داشته باشید: ” زمان درمان کاملی نیست ” با ” عفونت های هیجانی ” بازی نکنیم…
آدرس در سعادت آباد غرب تهران

نشانی :سعادت آباد، بلوار دریا، بین خیابان شفق و مطهری جنوبی، پلاک ۱۰۶، ساختمان ساحل، طبقه سوم

تلفن:
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۲۶
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۵۷
۰۲۱ ۸۸ ۵۸۴ ۵۰۸