روانشناس خانواده و ازدواج

زوج ها و خانواده ها مشکلات منحصر به فردی دارند که باعث می شوند از یک روانشناس خانواده و ازدواج کمک بگیرند. این دسته از متخصصین برای تعامل با مسائل بین فردی در زوج ها و خانواده ها و همچنین گروه ها آموزش دیده اند.

آیا به داشتن شغلی در این زمینه علاقه مند هستید؟ با خواندن این مطلب می توانید با این شغل و هر آنچه که یک روانشناس خانواده و ازدواج انجام می دهد و همچنین درآمد این حرفه شگفت انگیز آشنا شوید.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

روانشناس خانواده و ازدواج

روان شناسان خانواده و ازدواج چه می کنند؟

روانشناسان خانواده و ازدواج عموما به تشخیص و درمان اختلالات روانشناختی در محیط خانواده و زوجین می پردازند.

این متخصصان جلسات مشاوره در مورد مشکلات مختلفی مانند جلسات مربوط به مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره زوج ها، مشاوره کودکان و مشاوره طلاق را به افراد ارائه می دهند.

برخی از وظایف روانشناسان خانواده و ازدواج در حیطه تخصصشان شامل موارد زیر میباشد :

  • تشخیص و درمان اختلالات روانشناختی
  • انجام روان درمانی انفرادی، زوجها و خانواده ها
  • ارائه یک برنامه جامع درمانی
  • کمک به مراجعه کنندگان جهت رشد مهارت های ارتباط بین فردی و توسعه آنها
  • جمع آوری اطلاعات از بیماران از طریقه گزارش گیری، مصاحبه های طی جلسات، مشاهدات، بحث و گفتگو و همچنین از طریق ارزیابی های رسمی

علاوه بر ارائه خدمات به مراجعین، روانشناسان خانواده و ازدواج، مخصوصا اگر در بخش خصوصی مشغول به فعالیت باشند زمانی را صرف معرفی و تبلیغات کار خود خواهند کرد.

همچنین تکمیل پرونده ها و رسیدگی به امور شرکت های بیمه زمان زیادی را از این روانشناسان خواهد گرفت. زمانی که با یکی از مراجعین جلسه مشاوره برگزار می کنند باید راجع به پرونده شخص یادداشت های دقیقی بنویسند و ارزیابی هایشان را ثبت کنند و نکاتی که به درمان فرد کمک می کند را در نظر بگیرند.

تفاوت روانشناس خانواده و ازدواج با بقیه روانشناسان در چیست؟

در حالی که آنها مانند متخصصان دیگر جلسات روان درمانی ارائه می دهند و به مسائل مربوط به بهداشت روان می پردازند، کار آنها بیشتر مربوط به این است که روابط خانوادگی چگونه می تواند بر سلامت روان اعضای آن تاثیر بگذارد.

آنها به صورت روزانه با مراجعین زیادی روبرو می شوند که از اختلالاتی مانند کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس، خود آزاری، افسردگی، اضطراب، غم و اندوه، خشم و مشکلات روابط رنج می برند.

روانشناس خانواده و ازدواج

روان شناسان خانواده و ازدواج کجا مشغول به کار هستند؟

روانشناسان خانواده و ازدواج در اماکن و زمینه های مختلفی مشغول به کار هستند. آنها در اماکنی مانند: مراکز خدمات سلامت روان خانواده، مراکز مشاوره دولتی و بیمارستانهای روانشناختی مشغول به کار هستند.

سایر فعالیتهایی که روانشناسان خانواده و ازدواج به آنها مشغول هستند شامل کار در مدارس، دانشگاه ها، کلینیکهای پزشکی، درمانگاه های محلی و یا مطب خصوصی می باشد.

روانشناسان خانواده و ازدواج گاهی مجبورند برای هماهنگ شدن با مراجعه کنندگانشان در روزهای آخر هفته و یا شب ها نیز جلساتی برگزار کنند.

روانشناس خانواده و ازدواج

الزامات آموزشی و تحصیلی این شغل:

انجمن ازدواج و رواندرمانی خانواده امریکا (AAMFT) پیشنهاد کرده است که حداقل تحصیلات برای روانشناسان خانواده و ازدواج مدرک کارشناسی ارشد باشد و همچنین ۲ سال تجربه کار زیر نظر یک متخصص را دارا باشند.

پس از کامل کردن این الزامات آموزشی، روانشناسان باید در امتحان نهایی شرکت کنند که مجوز لازم را دریافت نمایند.

علاوه بر این الزامات آموزشی پایه برای این متخصصین بسیار مهم است که ویژگیهای خاصی داشته باشند که به آنها امکان موافق شدن در این شغل را می دهد. مانند:

  • مهارتهای بین فردی: برای این شغل محبت و همدردی حیاتی است. روانشناسان خانواده و ازدواج باید بتوانند به خوبی به صحبت‌های مراجعه کنندگانشان گوش دهند.
  • توانایی حل مسئله: روانشناسان خانواده و ازدواج باید از پس مشکلات پیچیده بر بیایند و همچنین راه حل‌های موثری ارائه کنند.
  • توانایی ایجاد اعتماد: روانشناسان خانواده و ازدواج باید به مراجعه کنندگان خود کمک کنند که با اعتماد کامل، افکار و احساسات درونی خود را با آنها به اشتراک بگذارند.
  • مهارت سازماندهی:  آنها باید بتوانند یادداشت‌ها و پرونده‌های کاغذی بیماران خود را مدیریت کرده و  صورتحساب ها و بیمه ها را سازماندهی کنند. بنابراین داشتن توانایی‌های سازماندهی برای این شغل ضروری است.
  • مهارتهای ارتباطی: روانشناسان خانواده و ازدواج همچنین باید با اعضای خانواده ارتباط فعال داشته باشند تا بتوانند به سمت پیشرفت و بهبود بهداشت روان خانواده قدم بردارند. بنابرین داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی در میان آنها ضروری است.

استفاده از فناوری های مختلف نیز می تواند در این راه به آنها کمک شایانی کند.

اغلب روانشناسان خانواده و ازدواج از طیف وسعی از این فناوری‌های نوین مانند : کنفرانس ویدوئی، نرم افزارهای حسابداری، خطوط تلفن، نرم افزارهایی مانند اکسل، ایمیل و نرم افزارهای پزشکی استفاده می کنند.

چشم انداز شغلی

در سال ۲۰۱۲, حدود ۳۷۸۰۰ روانشناس خانواده و ازدواج در ایالات متحده امریکا مشغول به کار بوده اند.

کتاب راهنمای چشم انداز شغلی نشان می دهد، رشد این حرفه تا سال ۲۰۲۰ سریعتر از رشد متوسط خواهد بود.

در این کتاب رشد ۲۹ درصدی را بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ تخمین زده اند.

 

در صورتیکه در زمینه مسایل مربوط به زوج و خانواده نیاز به مشاوره روانشناختی دارید می توانید از خدمات دپارتمان زوج و خانواده کلینیک اعصاب و روان هیربد بهره ببرید.

منبع: very well mind

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد